Skocz do zawartości

Wybór okularów do TS 102/714 ED, plus lornetka do przeglądu nieba.


Robert Robert

Rekomendowane odpowiedzi

Jedzie do mnie wspomniany w tytule TS 102/714 ED -> DOKŁADNIE TAKI, chciałbym zapytać jaki zestaw okularów mógłbym sobie do niego sprawić? Budżet 300-600 zł/szt. Jestem fanem używek, więc mowa o cenach giełdowych. Czytałem u kolegi z forum który go miał, że używał i był zadowolony z ES 34mm 68°. Umiem korzystać z kalkulatora w stellarium, ale wolałbym jakieś propozycje od praktyków.

Jeszcze mam prośbę o nakierowanie na lornetkę, nie do obserwacji, tylko jako instrument pomocniczy do przeglądu nieba, więc coś lżejszego, do ręki, nie na statyw. Mam jakąś ruską plastikową lornetkę 20x50, ale jest rozklekotana i słabo ostrzy, i chciałbym coś solidniejszego. Gdyby równocześnie nadawała się do obserwacji przyrody i sąsiadów ? byłoby super, ale nie jest to wymóg konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lornetkę do przeglądu nieba bez statywu to może 7x50, 8x40 lub 10x50? Osobiście używam 10x50, 7x50 i 8x40 mi nie podeszły, ale każdy ma inne predyspozycje. Pytanie jeszcze jaki budżet masz na lornetkę. Przyzwoita 10x50 to np. Nikon 10x50 EX lub Kamakura Ecotone 10x50. Są też tańsze i droższe, jednak te dwie zazwyczaj są polecane na początek jako warte uwagii.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Robert Robert napisał:

Nie mam określonego budżetu, ale nie planuję wydać na nią 2 tys. tylko raczej do kilkuset zł, chcę kupić coś przyzwoitego w rozsądnej cenie.

No to masz odp. powyżej ? Popytaj też na forum obok astropolis.pl - bo tutaj ciężko już o jakiekolwiek dyskusje ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Popytaj też na forum obok astropolis.pl - bo tutaj ciężko już o jakiekolwiek dyskusje ? 

No właśnie coś tak zauważyłem. Niestety fora padają na rzecz FB, instagramów i innych twitterów, mimo że ogólną funkcjonalnością je przewyższają.

Okulary mniej więcej wiem jakie rozmiary, ale nie mam doświadczenia jeśli chodzi o modele/marki.

Edytowane przez Robert Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenie teleskopowego mogę tylko napisać, że byłem zadowolony z ESów 82 stopnie (8,7mm, 14mm i 30mm) i Morfeuszy (9mm, 12,5mm, 17,5mm) ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór okularów to też dość subiektywna sprawa - niektórzy wolą 10 soczewek i 100 stopni, a inni 3 soczewki i 30 stopni. Skoro i tak nastawiasz się na używki, to warto trochę poryzykować i ewentualnie odsprzedać. No i oczywiście spotkania i zloty to doskonała okazja na popatrzenie przez różne szkiełka. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie @Robert Robert, powiedz proszę jakie obserwacje Ciebie najbardziej interesują? Chociaż w zasadzie każdym rodzajem okularu da się wszystko obserwować, ale niektóre lepiej nadają się do podziwiania np. DS-ów w szerokim polu, a inne do wyławiania szczegółów z dna krateru księżycowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert Robert, wybór okularów to jest skomplikowany splot kompromisów, takich jak cena - jakość, ostrość w środku pola - dostępne pole, pole - odstęp źrenicy wyjściowej, jakość obrazów - wygoda użytkowania, i pewnie jeszcze parę innych.
Tak jak pisze @Maciek_Cz, żeby Ci coś doradzić, musiałbyś tu nam odpowiedzieć na parę pytań, na które zgaduję nie masz jeszcze jasnych odpowiedzi.
Dlatego najlepiej jak umówiłbyś się z jakąś okoliczną grupą obserwacyjną, wziął Twój teleskop i popróbował używanych tam okularów.

Jak chcesz lub musisz ogarnąć temat okularów sam, możesz rozpocząć walkę od najdłuższej ogniskowej a potem zobaczysz jak Twoja przygoda okularowa dalej się potoczy.
Jak będziesz najczęściej obserwował pod dobrym niebem, to potrzebujesz źrenicy wyjściowej około 5 mm, co z Twoim teleskopem f/7 daje ogniskową 7 * 5 mm = 35 mm.
Jak pod gorszym, to potrzebujesz źrenicy około 4 mm, czyli ogniskowej 7 * 4 mm = 28 mm.
Więc jak chcesz coś z giełdy, to daj ogłoszenie że szukasz takiej ogniskowej i zobaczysz co się trafi.
Jak będziesz z okularu zadowolony, to następną krótszą ogniskową możesz kupić z tej samej serii, jeśli nie, próbuj innej.

Wg mnie następna ogniskowa powinna być krótsza o czynnik 1.4 - 1.6.
Stosunek ogniskowych "pierwiastek z dwóch" daje taki sam stosunek powiększeń i dwukrotną zmianę jasności tła w okularze, czyli klasyczny jeden fotograficzny stop.

Jakbym musiał polecać coś naprawdę budżetowego, to z czystym sumieniem poleciłbym jedynie rodzinę okularów Baader Classic Ortho o ogniskowych 6, 10 i 18 mm + Baader Classic Plössl 32 mm.
To są okulary o malutkim polu i słabym komforcie, zwłaszcza 6 mm, ale gwarantujące bardzo porządną jakość obrazów w każdym teleskopie, którą trudno pobić w budżecie parę razy większym.
Osobiście zanim wydałem sporo kasy na jakiś docelowy okular, najpierw kupowałem jednego z tych Baaderów o najbliższej ogniskowej i cierpliwie sprawdzałem, co ona wnosi do obserwacji oboma moimi teleskopami.
Do dziś mam całą czwórkę i przy szczególnych okazjach wciąż wracają do wyciągów, czyli w jakimś sensie są dla mnie też "docelowe".

Co do lornetki do ręki, to doradzałbym coś od 7x35 do 8x40, bo 10x50 bez statywu to już jest walka z drganiami.
Tu też najlepiej popróbować parę lornetek przy okazji wspólnych obserwacji.
Ale tu bardzo uważaj: niektórzy podstępni posiadacze małych lornetek mają cudeńka w cenie wielkich teleskopów i dają takie do popatrzenia niczego nieświadomym nowicjuszom na parę chwil.
Niestety, czasem takie niewinne doświadczenia mogą skończyć się miesiącami bolesnych rozterek lub prowadzić do jakichś tragedii małżeńskich.

Dlatego może lepiej od razu zdecydować się na klasyka w rozsądnych pieniążkach, to znaczy Nikona 7x35 EX lub 8x40 EX. Tego pierwszego mam i uważam go za dobry kompromis cena/jakość.
Tańsza opcja którą mogę wciąż polecić to Olympus 8x40 DPS I. Mechanicznie jest gorszy od Nikonów, ale w środku pola widzenia chyba daje ostrzejsze obrazy.
Okolice brzegu pola w tych lornetkach psują się dość podobnie.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 3
  • Thanks 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi

Temat lornetki mam już chyba nakreślony, natomiast co do okularów, to mam od zeszłego lata N150/750 Bressera, w zestawie dwa kitowe Kellnery, 9 i 25mm, wiem że są b.słabe, chociaż po tego drugiego z braku laku często sięgam. Do tego mam SW 6mm 58° i 2" SvBony UW 80° 15mm. Pierwsze trzy dostałem z teleskopem, a SVB kupiłem trochę na chybił trafił w b. dużej promocji na Ali. Ma pole ok 70°, ale irytuje mnie w nim duża nieostrość krawędziowa, myślę że ponad 20%. Nie lubię tego.

Na pewno będę chciał kupić okulary z szerszym polem, 68-82°, bo otwarte widoki bardziej mi się podobają i raczej max ze cztery sztuki a nie całą walizkę. Te Baadery kuszą, ale są wąskie, może kupię jakiegoś na próbę. Może pójdę w ESy - niedawno wróciły do sklepów i na giełdy, a łatwo je sprzedać.

Warunki pod domem mam średnie, wg LP 20.18 mag, class5, natomiast w miejscówkach za miastem 21.12  i 21.25 class4. Ta ostatnia w górach. Nie wiem czy te warunki klasyfikują się bardziej na 28 czy na 35mm max.

Oglądać chcę to co będzie w zasięgu tego edka w moich warunkach. Nie mam sprecyzowanych oczekiwań, ale raczej DS-y. Kupiłem go ze względu na lepszy kontrast niż w N. Czy dobrze zrobiłem to się okaże. Cena była, wydaje mi się dobra, bo 2,2tys plus KW przy 3,7tys. w sklepie. A używki chcę kupować dlatego, że nie wiem do końca czy wciągnie mnie ta zabawa i w razie czego chciałbym odzyskać to co włożę, z jak najmniejszą stratą. Niedawno widziałem desperata, który sprzedał sprzęt wart ponad 7,5 tys za 3,5. Spóźniłem się 30minut żeby go kupić.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii oczekiwań. Do newtona dokupiłem szukacz SW 8x50 i bardzo spodobał mi się obraz jaki generuje, stąd też decyzja o zakupie edka - długo przeglądałem temat, rozważałem SCT, Maki, duże i małe achromaty, petzvale, SW100/900 ED, ale stanęło na tym modelu, bo waga 4kg dosyć mobilna, długość na balkon akceptowalna, dobry wyciąg, itd.

Po okularach oczekiwałbym jak największego zakresu ostrości i trochę większego pola niż 50° - dystorsje i inne zniekształcenia mi nie przeszkadzają, natomiast wszelkie nieostrości typu koma czy nieostrość krawędziowa, które zamieniają gwiazdy w paprochy albo placki, już tak. W SVB bardzo irytują mnie śnieżki przy krawędzi, czasem wolę założyć 9mm kellnera, jednak w nim nie lubię wąskiego pola - nie znam jeszcze aż tak dobrze nieba i wąskie pole utrudnia mi orientację, ale też trochę męczy. Obstrukcja centralna w newtonie i niski kontrast też mi lekko przeszkadza.

Jeżeli nie macie konkretnych propozycji, to napiszcie chociaż które grupy rozważyć. Mam na liście ESy i wspomniane Baader Clasic Ortho, padła też propozycja Baader Morpheus. A czy np Badder Hyperion 8mm, który jest na giełdzie za 360zł, to już jakiś konkret, czy może jednak kompromis, bo to okular z Barlowem?

Napisałem do 600zł, ale to nie jest sztywne, jeżeli okular będzie łatwo zbywalny.

Jeszcze zapytam o Barlowa, czy jest sens zakupu - w newtonie mi go odradzano.

Edytowane przez Robert Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko i na temat. Posiadam ten sam teleskop i używam okularów z serii Pentax XW. Wcześniej miałem okulary z serii Luminos od Celestrona ale powyżej 15 mm to już kawał granatu. Luminosy mi bardzo odpowiadały a od kiedy kupiłem Pentaxy przestałem szukać innych okularów ( może dlatego że wyssały wszystko z portfela ? ) . Uzupełnieniem jest lornetka Nikon Aculon 10x50  która mi wystarcza w 100 %. Mam też do niej jakiś statyw dzięki czemu obserwacje stały się jeszcze bardziej przyjemne. 

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected], no tak, Pentaxy XW to jest bardzo dobra odpowiedź na 90 % pytań w stylu "jakie najlepsze okulary do ...". Tyle że zwiększając założony budżet parę razy, a to już nie jest aż tak bardzo użyteczna rada. Dlatego pisałem tylko o BCO, mimo tego że jestem fanem tych Pentaxów i mam trzy. Mam też dwa Barlowy, ale dla @Robert Robert na tym etapie kompletowania sprzętu Barlow to byłaby bardziej przeszkoda niż pomoc, dlatego jemu Barlowa zdecydowanie odradzam.

A jak już piszemy o Pentaxach XW, to też bardzo polecam. Zwłaszcza do większych powiększeń, gdzie ich pole 70* jest zupełnie wystarczające. Do mniejszych powiększeń wg mnie sprawa jest bardziej dyskusyjna, dlatego mam też dwa okulary 100-stopniowe.

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mareg myślę że trzeba przejść pewną drogę . Niektórzy przerobią kilka okularów i się zatrzymają inni będą szukać całe życie. Kiedy sprzedawałem swoje Luminosy jednym z nabywców była osoba która brzerobiła Pentaxy i Ethosy i inne , z jakiegoś powodu wróciła do okularów od Celestrona ,które opinie mają różne. A co do soczewek Barlowa to miałem kilka ale sobie odpuściłem. Tak samo różnorakie filtry. Powód jest prozaiczny - nie lubię tego przekładać i bawić się w wykręcanie i wkręcanie zwłaszcza kiedy jest zimno ( wtedy obserwuje najwięcej ) . Myślę że Hyperiony i Es-y to dobra droga, której warto spróbować .

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected], zgadzam się, że temat okularów to jest też sprawa estetycznych gustów i rzeczywiscie, każdy musi znaleźć swoje najlepsze. Niestety, tu długość drogi zależy też od grubości portfela, bo jak ktoś może sobie pozwolić od razu na Pentaxy, to prawdolodobieństwo, że będzie coś zmieniał jest sporo mniejsze.

Co do filtrów, to niestety one wycinają sporo światła, więc zaczynają dobrze działać dopiero od pewnej apertury, dlatego w refraktorach używanie filtrów jest często problematyczne. Za to w dużych Newtonach filtry mogą całkowicie odmienić obserwacje.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrów mam 2" UHC SVB i rzadko z niego korzystam. Jeszcze księżycowy1.25" z pakietu i jako że ten edek nadaje się do łysego, to dobrze myślę żeby kupić zmienny filtr polaryzacyjny?

Jakiś konkretny?

@[email protected] Pentaxy na razie poza budżetem, może kiedyś, jeżeli mnie to wciągnie. Pieniądze mam, ale coś mnie powstrzymuje, by od razu tyle wydawać. I tak się przełamałem po tym jak zrozumiałem, że za 2tys. to mogę jedynie polizać lizaka przez szybę i to takiego najtańszego. Jeżeli mógłbyś podpowiedzieć jakich okularów (powiększeń) używasz i których najczęściej? Wiem skąd obserwujesz, bo czytałem twoją pracę o małym Achro i warunki mam zbliżone, może ty masz minimalnie ciemniej. Swoją drogą bardzo dobra praca ?

Czy zakupy od ES 14mm82° - bo jest do kupienia - i potem na boki, to dobry pomysł? Do niutka też się nada, a nie wiem jeszcze czy będę go sprzedawał, bo może z lepszymi okularami go polubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Robert Robert napisał:

Z filtrów mam 2" UHC SVB i rzadko z niego korzystam. Jeszcze księżycowy1.25" z pakietu i jako że ten edek nadaje się do łysego, to dobrze myślę żeby kupić zmienny filtr polaryzacyjny?

Jakiś konkretny?

@[email protected] Pentaxy na razie poza budżetem, może kiedyś, jeżeli mnie to wciągnie. Pieniądze mam, ale coś mnie powstrzymuje, by od razu tyle wydawać. I tak się przełamałem po tym jak zrozumiałem, że za 2tys. to mogę jedynie polizać lizaka przez szybę i to takiego najtańszego. Jeżeli mógłbyś podpowiedzieć jakich okularów (powiększeń) używasz i których najczęściej? Wiem skąd obserwujesz, bo czytałem twoją pracę o małym Achro i warunki mam zbliżone, może ty masz minimalnie ciemniej. Swoją drogą bardzo dobra praca ?

Czy zakupy od ES 14mm82° - bo jest do kupienia - i potem na boki, to dobry pomysł? Do niutka też się nada, a nie wiem jeszcze czy będę go sprzedawał, bo może z lepszymi okularami go polubię.

Lubię mieć szeroki wybór źrenic wyjściowych ( powiększeń ) więc mam 30, 20, 14, 10, 7 i 5 mm. Zakup potraktowałem jako pewnego rodzaju lokowanie kapitału ( zamiast kupowanie złota czy innych nieprzydatnych metali ? ). Wszystkich  używam mniej więcej po równo. Z okularem 14 mm masz najbardziej uniwersalną źrenicę wyjściową.  

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

poniżej mój zestaw (może pomoże Tobie w doborze okularów), który używam z TS 115/800 (sporą większość kupiłem używaną na giełdach w PL i DE). Niedawno np. były na sąsiednim forum wystawione Vixen'y Silver Top (są poniżej na liście).

Ten zestaw póki co wystarcza mi i na US (w tym powerowanie Łysego) i DS (mgławice, podwójne... ). Osobiścię preferuje maksymalny kontrast i detal, stąd sporo orciaków i tym podobnych,

najczęściej siedzące w wyciągu:

12.5mm Takahashi Ortho Abbe (Orciak, czyli to co tygryski lubią najbardziej :-D)

10 i 26mm Plossl Vixen (Silver Top)

16mm Zeiss Jena Ortho / 16mm Zeiss GFPW / 16.7mm PZO

35mm TV Panoptic

barlow TV 2x

 

Poza tym, jak pozwalają warunki:

4mm Takahashi Ortho Abbe

5mm BGO

barlow 3x

 

Do sprawdzenia:

8.33mm Olympus GSWH30X / H7 (z tego co wyszukałem w sieci bardzo dobrze skorygowany okular o polu ok 54st, kontrastowy)

 

Przy czym Takahashi niestety zakończyło produkcję swoich Ortho Abbe i LE (trudniej dostępne), alternatywnie możesz wybrać Kukosai Kohki (nowy ok 99Euro sztuka, używane bywają też czasami na giełdach), też mają dobre opinie. Sam osobiście patrzyłem przez  KK 7mm, obraz był bardziej kontrastowy od 7.5mm Tak LE (średnio znosi dodatkowego barlowa 2x), test niestety tylko na Księżycu

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jeżeli chcesz szerzej to z okularów polecam ES-y 82*. Są chyba najlepsze z całej rodziny budżetowych ES-ów jak i dorównują innym , o wiele droższym okularom.  Miałem i dobrze je wspominam. Ja skończyłem na małej kolekcji okularów Ortho bo jakość obrazu jest dla mnie najważniejsza. Nie polecam specjalnie Ortho BCO bo one nie dorównują okularkom typu Antares, Fujiyama HD, BGO, Kokusai Khoki, Masuyama czy klasycznym orciakom Vixena. Miałem i wiem co piszę. Dobre są też lantany Vixena typu LV, NLV, SLV. Mają dobry ER,  dobrą korekcję i są wygodne w użytkowaniu. Możesz dokupić też jakiegoś 2-calowego Maxvisiona 28mm do szerokiego nieba bo daje znakomite obrazy. Barlowa nie polecam bo to następne szkło w torze optycznym, które wprowadza dodatkowe zniekształcenia. Jeden filtr tylko do Księżyca i Wenus aby nie wypalić oka. Dobre są też Plossle ale z tych tańszych trzeba trafić na udany egzemplarz, że nie wspomnę o Celestron Silvertop ale ich kupno graniczy z cudem. Posiadam 15-tkę Vixena NPL i jest to znakomity okularek. Jedynymi okularkami, które nie dają żadnej abbery na Księżycu są to markowe Ortho i niektóre Plossle, inne już delikatnie farbują. Dodam jeszcze, że aby wycisnąć wszystko z okularków i docenić ich jakość trzeba mieć dobry, doskonale skorygowany teleskop,- najlepiej jakiś ED lub APO. Wtedy to wszystko razem zagra jak należy dając krystaliczne obrazy. Pamiętaj też o dobrym, stabilnym i wygodnym montażu bo też ma ogromne znaczenie. 

Edytowane przez Foton
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected] mam podobnie z zakupami, jednak to już wyjdzie kilka tys na same okulary, a muszę mieć rezerwę na niespodziewane wydatki - samochód, pralka, itd, a w kredyty nie chcę iść. Od banksterów i pożyczek jak najdalej.

@KrisJot mam podobne preferencje co do ostrości i detali, więc poszukam czegoś z twojej listy. Coś chyba nawet widziałem wczoraj, tylko że w Japonii i nie wiem jak z kosztami. Podrzucisz link do giełdy w DE, albo nazwę strony?

@Foton Jedzie do mnie ED, jak w tytule, będzie wisiał na AZ4 na stalowym statywie 1,75". Bardzo dobrze mi się z nim pracuje, kolega @jolo miał taki sam zestaw i chwalił, więc myślę że to będzie dobrana para. Te celestrony mógłbym kupić -znalazłem 10, 20 i 25mm, ale nie wiem czy 400-500zł/szt. to dobra cena, czy może jednak iść w ortho.

 

Jeszcze zapytam czy Agena 2"SWA 32mm/26mm albo klon Orion Q70 SWA 32 mm 2" 70° do przeglądu nieba i szerokich pól to dobry pomysł? Agena ma bardzo pozytywne opinie w USA, gdzie jest sprzedawana, Oriona mógłbym kupić w PL, nawet nowego, tylko nie wiem 26 czy 32 mm? GSO ma taką samą konstrukcję i jest na giełdzie, ale ponoć obraz jak beczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącę, ale od kiedy hobby (tj. zakup np. okularów) jest inwestycją? Czy komuś z was przynosi to stałe profity? Nie czarujmy się, to nie są inwestycje, tylko choroba i uzależnienie, a czasami przykry nałóg ?

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Przepraszam, że się wtrącę, ale od kiedy hobby (tj. zakup np. okularów) jest inwestycją? Czy komuś z was przynosi to stałe profity? Nie czarujmy się, to nie są inwestycje, tylko choroba i uzależnienie, a czasami przykry nałóg ?

Święta prawda:-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ES'ów, miałem, są ok, ale sprzedałem po tym jak wpadły mi ręce GFPW i Pentax XF (8.5mm), którego zabrakło w zestawieniu. Niedrogi i dobrze skorygowany pogromca podwójnych. Nie jest tak ostry, jak Ortho, ale duże pole ok 60stopni (jak dla mnie wystarczy) i dobra kontrola odblasków sprawiły, że tez trafił do skrzyneczki podróżnej:-). Oczywiście to są moje osobiste preferencje, które najlepiej abyś sam zweryfikował osobiście:-). Ja jeździłem i jeżdżę po znajomych, do obserwatorium. Pamiętam, jak pierwszy raz testowaliśmy z kolegą mój pierwszy teleskop w obserwatorium. Przytargal kilka skrzyneczek z okularami i innymi astro gratami:-D. Innymi słowy, napisze to co mi radzili koledzy z forów, oglądaj i testuj zanim kupisz. Każdy ma delikatnie inne preferencje. To powinien być fun, przygoda.

 

P.S. Myślałeś o Bino, jako następny krok? Z APO to poezja na Łysym i planetach (dłubanie w kraterach z parą orciaków, eeh ten detal na powierzchni).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Przepraszam, że się wtrącę, ale od kiedy hobby (tj. zakup np. okularów) jest inwestycją? Czy komuś z was przynosi to stałe profity? Nie czarujmy się, to nie są inwestycje, tylko choroba i uzależnienie, a czasami przykry nałóg ?

Można pogodzić jedno z drugim. Nie wiem ile w tym prawdy, ale czytając dyskusję o SW 100/900ED na którymś z forów, padło stwierdzenie, że leży ich kilka na giełdach w okolicach 1,5tys. zł. Dyskusja sprzed 5 lat. Dziś możesz pomarzyć o takiej cenie - ostatni jakiego widziałem sprzedał się za 2,8tys.

Mój prawdopodobnie nietrafiony zakup, SvBony 15mm, dziś kosztuje w Chinach 400zł w promocji, jesienią zapłaciłem za niego 167zł, też w promocji. W ogóle wszystko dziś zyskuje na wartości i okulary też mogą być jakąś lokatą, o ile są z tych chodliwych. Wczoraj pytałem tutaj o ESa 14mm i nie kupiłem bo ktoś mnie uprzedził, więc wiem że na nim nie stracę.

 

24 minuty temu, KrisJot napisał:

Myślałeś o Bino, jako następny krok? Z APO to poezja na Łysym i planetach (dłubanie w kraterach z parą orciaków, eeh ten detal na powierzchni).

Tak, jak najbardziej, tylko nie wiem czy ten model nadaje się pod bino. Jak już skompletuję okulary, to wezmę w sklepie na próbę i odeślę. Jeżeli zadziała, to kupię używkę, bo chodzą za 70% ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Robert Robert napisał:

Można pogodzić jedno z drugim. Nie wiem ile w tym prawdy, ale czytając dyskusję o SW 100/900ED na którymś z forów, padło stwierdzenie, że leży ich kilka na giełdach w okolicach 1,5tys. zł. Dyskusja sprzed 5 lat. Dziś możesz pomarzyć o takiej cenie - ostatni jakiego widziałem sprzedał się za 2,8tys.

Mój prawdopodobnie nietrafiony zakup, SvBony 15mm, dziś kosztuje w Chinach 400zł w promocji, jesienią zapłaciłem za niego 167zł, też w promocji. W ogóle wszystko dziś zyskuje na wartości i okulary też mogą być jakąś lokatą, o ile są z tych chodliwych. Wczoraj pytałem tutaj o ESa 14mm i nie kupiłem bo ktoś mnie uprzedził, więc wiem że na nim nie stracę.

 

Tak, jak najbardziej, tylko nie wiem czy ten model nadaje się pod bino. Jak już skompletuję okulary, to wezmę w sklepie na próbę i odeślę. Jeżeli zadziała, to kupię używkę, bo chodzą za 70% ceny.

No tylko, że fani astro nie kupują sprzętu z myślą o odsprzedaży z zyskiem za kilka lat, co to za inwestycja niby. Co najwyżej wyjdziesz na zero jak sprzedasz po tylu latach używany albo zarobisz kilka stówek. Kupujemy sprzęt, żeby z niego korzystać najdłużej jak się da, nie nazywajmy tego hobby inwestycją, bo to studnia bez dna ? No chyba, że ktoś kupuje nowy i potem trzyma nierozpakowany przez 10 lat w szafie ?

dobra koniec offtopa

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Bino, będzie Ci ostrzyć:

Z noskiem w złączu z clap ringiem 1.25" będziesz potrzebował barlowa (2x jest często w zestawie z Bino, ja radziłbym np TV 2x). Jest też potencjalnie druga opcja, bez barlowa, ale musiałbym ja wpierw sprawdzić u siebie, a do tego potrzebny byłby adapter z gwintem M68.

 

Kris

Edytowane przez KrisJot
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

No tylko, że fani astro nie kupują sprzętu z myślą o odsprzedaży z zyskiem za kilka lat

Nie wszyscy są fanami i nie wszyscy wpadają w uzależnienie, i nie o tego typu myślenie chodzi. Raczej chodzi o to, że jeżeli za kilka lat hobby się znudzi, albo zechcesz zmienić sprzęt, to odzyskasz włożone pieniądze i nie zje ich inflacja. Ja, tak jak wielu początkujących, najpierw chciałem wydać jak najmniej, byleby cokolwiek zobaczyć. Szukałem czegoś za 500-600 zł. Potem, gdy już zacząłem odróżniać marki, modele i typy konstrukcji, zorientowałem się że to sporo za mało, zwiększyłem budżet i trochę w pośpiechu, żeby mieć w ogóle jakieś odniesienie, kupiłem N150/750 na pół dobsonie. Jak już go chwilę miałem, to zacząłem widzieć jego wady, pierwszą był nieporęczny montaż, więc kolejnym zakupem był AZ4. Następnym słabym punktem okazał się wyciąg, okulary, szukacz i w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że przecież mogę kupić droższy teleskop i osprzęt, bo mnie stać, pod warunkiem że będzie to sprzęt, który nie straci na wartości. I na tym polega inwestycja. Wydam kilka razy więcej niż początkowo zakładałem, ale w razie W albo znudzenia, większość pieniędzy odzyskam. A z doświadczenia wiem, że W może pojawić się z dnia na dzień.

Co do fanów, to niektórzy tak jak ja, chcą w wolnych chwilach pooglądać niebo, tak zwyczajnie, bez wkręcania się. Przedwczoraj, o 3 rano, pierwszy raz w życiu oglądałem koniunkcję Jowisza z Wenus, ale tylko dlatego, że się przebudziłem. Na pewno nie nastawiałbym budzika, żeby to zobaczyć, bo jeszcze na tyle nie ześwirowałem na punkcie tego hobby. Nie wiem, może za pół roku będzie inaczej - na razie nie jest, choć zauważam zmianę priorytetów - częściej zerkam na planety a i Słońce będę chciał pooglądać, czego pierwotnie nie zakładałem.

PS

Edek już przyjechał, stan perfekcyjny, wygląda na nieużywany, pierwsze dzienne obserwacje - very happy, mimo mniejszej od niutonka apertury - i chyba waży 4kg, tak jak było w opisie. Jak nie zapomnę to go zważę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, KrisJot napisał:

Co do Bino, będzie Ci ostrzyć:

Z noskiem w złączu z clap ringiem 1.25" będziesz potrzebował barlowa (2x jest często w zestawie z Bino, ja radziłbym np TV 2x). Jest też potencjalnie druga opcja, bez barlowa, ale musiałbym ja wpierw sprawdzić u siebie, a do tego potrzebny byłby adapter z gwintem M68.

 

Kris

Z tego co widzę to większość nasadek jest z Barlowem 1,6x. Na OLX była dopiero co taka nasadka WO za 1tys.zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)