Skocz do zawartości

Wybór okularów do TS 102/714 ED, plus lornetka do przeglądu nieba.


Robert Robert

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję też rozpatrzyć okular Baader Zoom 8-24 mm IV. Ja go używam od 3 lat i jestem bardzo zadowolony. Jest to jeden z lepiej skorygowanych zoomów. Z tym, że ja go używam w SCT8, więc przy f/7 może już coś wyłazić, tu nie mam doświadczenia. 

Jeżeli sensowność zakupu rozpatrywać pod kątem częstotliwości używania, to w moim przypadku jest to strzał w dziesiątkę, bo większość obserwacji wykonuję właśnie za pomocą Baadera.

Oczywiście jak każdy zoom nie grzeszy polem widzenia. Ale za to jak dzięki temu uczy starhoppingu?. Jak czasem przesiadam się na ES14, czuję się aż zanadto rozpieszczony swobodą poruszania się po gwiazdach. Jednocześnie jestem nieswojo przytłoczony ogromem pola, wolę jednak mniejsze pola. Znacznie lepiej czuję się ze SWAN33, choć tu też jest znacznie większe pole niż w Baaderze.

To prawda, że przy niektórych obiektach Baaderowi brakuje czasem pola, ale w większości przypadków jest wystarczające i odpada żonglerka okularami, co jest bezcenne na mrozie oraz przy zmiennym seeingu. Wystarczy szybko zmienić ogniskową dostosuwując się do aktualnych warunków. Szybkie testy z przygaszaniem tła np. przy galaktykach. Mniejsze prawdopodobieństwo również strat ubocznych w postaci zgubionych zaślepek.

Tym bardziej polecam, jeżeli chodzi komuś po prostu o to, żeby mieć możliwość czasem spojrzeć w kosmos bez rujnowania budżetu domowego i ograniczania wydatków na inne hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenia zoomu Baadera 8-24 mm Mark IV widać już w f/7.5.
Jeśli chodzi o budżet, to w bardzo zbliżonych pieniążkach można kupić cztery BCO o ogniskowych od 6 do 32 mm i w sumie podobnym polu.
W większych światłosiłach stałoogniskowe Baadery dają zdecydowanie ostrzejsze obrazy niż ten zoom, który na dodatek wprowadza żółty zafarb.

A zoom rzeczywiście jest bardzo wygodny i ma dużą wartość edukacyjną, bo doskonale nadaje się do demonstracji zależności powiększenie - jasność obiektu i tła.
Może w małych światłosiłąch to jest rzeczywiście jakiś pomysł na początek hobby ale na pewno ten zoom nie nadaje się do refraktorów ED, do których potrzeba dobrych okularów aby w pełni wykorzystać potencjał obiektywu.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się temu zoomowi przyglądałem, ale po obejrzeniu obszernej recenzji na YT zrezygnowałem ze względu na to co jest ich największą wadą, czyli pole. Ty wolisz węższe, ja szersze. Budżetu nie zrujnuję nawet jeśli miałbym kupić Pentaxy - na dziś ich nie kupię, bo mam takie a nie inne zasady, ale może kiedyś dojdę do innych wniosków i zmienię zdanie. Rok temu zakup kątówki lustrzanej za 200zł do SW 102/500, którego prawie nabyłem, wydawał mi się sporym wydatkiem, a dziś bez mrugnięcia okiem dałem 2x więcej za dielektryka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy zakup to jednak Pentax, ale XF 8,5mm 60°, niższy modelowo brat Pentaxa XW, nowy, ze sklepu, w cenie 66% ceny z Delty, z perspektywą pod bino, chyba że wybijecie mi go z głowy. Trafiłem na niego po tym, jak na sąsiedniej giełdzie pojawił się TV Radian 8mm - obydwie konstrukcje są często ze sobą porównywane.

Tu jest dyskusja na jego temat i myślę że mi podejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)