Skocz do zawartości

Baader ortho pod 12" SW


Tomasz Suchodolski

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jaki okularek z tej rodziny wziąć. Myślę coś pomiędzy 5 a 9mm.

Przy ogniskowej 1500mm teleskopu nie chciałbym przesadzić z powerem.

Przy danych mm mamy: 8mm=x188, 7mm=x214, 6=x250, 5=x300.

Co polecacie aby nie przegiąć? Nie mam praktyki z takimi powiększeniami...

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet w Twoim przypadku widział bym spokojnie 6mm 1500/6= 250x,  źrenica 1,2mm (typowa planetarna) Powery 250x w Polsce nie są przesadzone, choć musiał  byś trafić na niezły seeing.

Ale używając 9tki -167x obraz będzie jaśniejszy,  źrenica 1,8mm to już małe galaktyczki i zwarte gromady do rozbicia  :)

Planety choć mniejsze pokażą sporo  szczegółów. Orto z swoim małym polem w dobsie  bez prowadzania z powerem 250mm może się okazać uciążliwym - te ciągłe boćkanie tubki :). Zobaczysz wtedy czym jest prawdziwy obrót naszej planety. :)

Moim zdaniem 8-9mm.

POZDRO

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek tak jak ci pisałem na PW celuj w nową serie UWA,

http://www.sklep.astro-partner.pl/okular-szerokokatny-bst-uwa-5mm-70-stopni-p-184.html

W jodłowie jak oglądałem w syncie 10" Adama Krawczyka M-13 okularem 5mm to wyrwało mnie z butów ,takiej transmisji nie miała wcześniejsza seria a kulka była rozbita jak duzo większym telepie.

Pogadaj z Adamem bo kupił od razu tą piątke i na pewno ci pożyczy na próbe.

Zamiast kupować drogie coś bierz dwa 5 i 8 w cenie jednego lantana.

ps.

tak jak wspominałem moge załatwić mały upuścik w tym sklepie dla znajomych ze zlotu  ;)

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza Piotrze, ale chciałbym coś nabyć typowo pod planety, a baaderek nie jest zbyt drogi :)

Za chwilę saturn i wenus, jeszcze jowisza złapię.

Chciałbym coś typowo pod planetki kupić...

Rób jak chcesz ostatecznie i tak wyjdzie na moje tylko najpierw musisz podrapać sobie rogówke oka o orciaka OKULARNIKU !!!

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Tomek nie obserwuje w okularach.. to z ER problemu nie widzę! Chyba że coś źle kumam  :), najlepiej było by jednak byś Tomasz wziął od Gregora te dwa ortole i sobie je sprawdził organoleptycznie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)