Skocz do zawartości

Moja kolekcja meteorytów


Rekomendowane odpowiedzi

O to lista moich meteorytów

1) Nantan 00,9

2) Nantan 0010 g

3) Sikhote Alin1,8g

4) Sikhote Alin 8,9g

5) Canyon Diablo 15,0g

6) Morasko 7,7g

9) Campo del cielo 4,8 g

10) Brahin PALLASYTY 1,3g

11) Mt.Padbury 1,7g

12) Bassikounou

13) NWA 869 9,0g

14) Tamdakht 6,2g

15) Gao-Guenie 2,0g

16) Jiddat al Harasis 073 8,5g

17) NWA Achondryt Eukryt 0,1g

18) Allende 1,8g

19) Tektyt Indochinit (Tajlandyt) 21,8g

20) Tektyt Australit 3,1g

21) Sołtmany okaz 08.

No i mam meteoryt Sołtmany już w domu w sumie malutka okruszka, ale jest zdjęcie dodam na czasie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt Sołtmany Chondryt zwyczajny L 6

W Sobotę 30 kwietnia 2011 roku o godzinie 6:03 rano w okolicy Giżycka we wsi Sołtmany spadł meteoryt, który przebił dach budynku gospodarczego.

Tydzień później na miejsce udała się ekipa Sekcji Meteorytowej Pracowni Komet i Meteorów (www.pkim.org) w trakcie rekonesansu na miejscu upadku znaleziono kilkanaście malutkich okazów jeden z nich znajduje się właśnie u Państwa w rękach. To opis na kartce, co umieszczona jest okruszka meteorytu Sołtmany. W tym, że idea jest taka, że dostają tylko ci, którzy sobie zasłużyli ? ja dostałem za pozytywną popularyzację astronomii wśród młodzieży (chyba jako jedyny udzielający się na M-Mani).

Większość certyfikowanych fragmentów idzie do instytucji państwowych, które nie maja szans na otrzymanie fragmentów, bo taką dziwną strategie przyjął Zarząd PTMet. No to jestem szczęściarzem, który w swojej kolekcji meteorytów mam już drugi Polski Meteoryt po meteorycie Morasko, wszystkich polskich meteorytów chociaż w takiej postaci nie dam rady zebrać, ale jak to się mówi trzeba cieszyć się tym co się ma. :) ;)

post-36-137699823345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Dzisiaj moja kolekcja meteorytów wzbogaciła się o kolejne okazy

1) Meteoryt NWA kamienny Aerolity West Afirica niesklasyfikowany w pudełeczku.

Pochodzenie i miejsce znalezienia: Maroko

Waga: 5,0g

Wymiary:  3cm x 1,5cm x 0,7cm

Tektyty

Indochinit - Wietnamit 3,1g

TEKTYT IRGIZYT

Pochodzenie: krater Zamanszyn (Zhamanshin) nad jeziorem Aralskim, Kazachstan

Rozmiary: długość: max 1,3cm szerokość max 0,7cm grubość: max 0,6cm

Waga: 3,0ct

Z miłą chęcią Wam wszystkim pokazuję. :)

post-36-13769985586_thumb.jpg

post-36-137699855866_thumb.jpg

post-36-13769985587_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dzisiaj dotarł do mnie nowy meteoryt Viedma L5. Jest to meteoryt kamienny Aerolit Chondryt zwyczajny

Waga 1,5g

Rozmiary długość max 14mm szerokość, 10mm grubości, max 5mm.

Data znalezienia 2003 rok

TKW ( Masa całkowita znaleziska) 6,9kg

Meteoritical Bulletin Database

Viedma (inna nazwa: Balneario el Condor) ? meteoryt kamienny należący do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych L5, znaleziony 1 stycznia 2003 na plaży Balneario el Condor przez poszukiwacza złota w pobliżu miasta Viedma w prowincji Rio Negro w Argentynie. Znaleziony meteoryt ważył 6900 g. :) ;)

post-36-137699868102_thumb.jpg

post-36-13769986811_thumb.jpg

post-36-137699868118_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak będę miał więcej okazów meteorytów, to, kto wie może przyjadę do Was z kolekcją meteorytów. W sumie nie jeżdżę po Kraju, bo wiąże się to dla mnie dużymi kosztami a u mnie ciężko jest o jakieś pieniążki w sumie jak i u każdego, ale kto wie może i przyjadę, dziękuję Mariuszu za zaproszenie. Moja kolekcja meteorytów jest skromna, ale jak się powiększy to tak jak pisałem, kto wie może wraz z meteorytami odwiedzę Kraj. Kiedy to nastąpi nie wiem sam, ale czuję, że dojdzie do tego. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze spis mojej kolekcji meteorytów  ;)

Nantan 00,9

Nantan 0010 g

Sikhote Alin1,8g

Sikhote Alin 8,9g

Canyon Diablo 15,0g

Campo del cielo 4,8 g

Brahin PALLASYTY 1,3g

Bassikounou

Mt.Padbury 1,7g

DHOFAR195

NWA 869

NWA 2481

NWA XXX 5,0g

Jiddat al Harasis 073 8,5g

Allende 1,8g

Gao-Guenie 2,0g

Tamdakht 6,2g

Viedma L5

Morasko 7,7g

Sołtmany 08

Tektyt Indochinit (Tajlandyt) 21,8g

Tektyt Australit 3,1g

Tektyt Wietnamit 3,1g

Tektyt IRGIZYT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybędzie jeszcze kilka okazów meteorytów swoim czasie, na razie i tak mam, czym się pochwalić, ale do 100 meteorytów to by mi jeszcze kupować a kupować.Ja poluję za nowymi okazami meteorytów, brakuje mi dużo naszych meteorytów, chociaż by takich jak Pułtusk, Przełazy, Łowicz.Ciężko jest zdobyć, ale po cichutku liczę, że kiedyś natrafię na te okazy może nie wszystkie, jeśli? Kolekcja się powiększy, jeśli chodzi o Polskie Meteoryty. A osiągnę te 100 meteorytów wtedy zastanowię się czy wyruszyć z wyprawą w Polskę czy też ograniczyć się do pokazów tu na miejscu mojej miejscowości. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie ja wziąłem przykład z Twoje kolekcji meteorytów. Ty mnie zmotywowałeś i zachęciłeś do zrobienia sobie kolekcji, ponieważ gdy zaglądałem na Twoją stronkę internetową zawsze mówiłem sobie, aby ja miał tyle samo meteorytów i jak widać stopniowo, ale pomalutku meteorytów w mojej kolekcji przybywa, ale też przybywa ludzi, co chcą widzieć meteoryty, ale też, co nie, co się o nich dowiedzieć, dlatego jak kupuję meteoryty zawsze mam na myśli te dwie sprawy Ciebie jako Kolegę no i odwiedzających a to motywuje mnie do dalszego kolekcjonowania meteorytów. A na 100 ce się nie zakończy o nie, aby powiedzieć, że mam kolekcję meteorytów to mogę powiedzieć jak będę miał 100 meteorytów a tak to taka mała kolekcja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, co zazdrościć, meteoryty są tylko czekają, aby je ktoś z nas kupił zrobił swoją prywatną kolekcję meteorytów, u mnie nie zanotowano spadku, więc znaleźć meteoryt to nic innego jak odkryć cud natury albo jeszcze coś więcej, poszukuję wykrywaczem do metali meteorytów, ale dla swojej rozrywki i przyjemności jak do tej pory z mizernym skutkiem, ale czynię i mam to za zabawę, zaś kupić w sklepie meteorytowym gościa z kosmosu to już nie potrzeba żadnych wykrywaczy no chyba jedynie tych papierowych z banku albo portfela. Dziękuje za miłe słowa, że Wam podoba się moja skromna kolekcja meteorytów, jak tylko będę miał nowe podzielę się wiadomością o kolejnych skarbach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kurcze! Nie zaglądałem jeszcze do tego działu na forum a tu popatrz, popatrz!!! Kolekcjoner się znalazł wśród nas. PAWEŁ GRATULUJĘ KOLEKCJI!!!!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za gratulacje, w sumie to taka mała skromna moja kolekcja meteorytów, nawet można nazwać początek kolekcji, bo gdy ogląda się inne kolekcje, co mają, to taka mini kolekcja na dodatek nie są to meteoryty kilku kilogramowe, tylko gramowe, na dodatek kolekcję zabieram na spotkania po szkołach jak są organizowane jakieś imprezy, taka przenośna mini kolekcja meteorytów, ale piszę, że na tym nie przestanę, meteorytów będzie przybywać zaś kolekcja będzie rosnąć a rosnąć nie tylko u mnie, ale też w tym temacie. Po prostu bardzo lubię meteoryty, nawet sam szukam jak mam czas oczywiście. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest zastój w kupowaniu meteorytów, w sumie każdy wie, dlaczego, okres przed świąteczny, ale to się zmieni, w 2013 roku dojdzie kilka sztuk meteorytów, do mojej kolekcji, na razie robię sobie przerwę chyba, że coś się pojawi nowego w sklepie to będzie moje.  :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się pochwalić największą radością a nawet gwiazdką, jaka dotarła do mnie dzisiaj.

Dostałem dzisiaj paczuszkę a w niej cztery okazy meteorytów.

1) NWA6080 LL4 płytka gram 7

2) NWA4502 gram1,58 chondryt węglisty

3) Nantan gram 4,80

4) Argentyna 1937 rok TKW 18,35kg gram 0,8

I jak się tu nie cieszyć? Zdjęcia dodam na czasie. A od kogo niech zostanie tajemnicą. :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Moja kolekcja meteorytów wszystkie razem.

Na niepogodę człowiek cieszy się tymi skarbami kosmicznymi, wiele niosą radości, wiele zachwytu. Pisałem, że kolekcja się będzie powiększać, tak powiększa się i staje się coraz większa, czekam na kolejne meteoryty, które będzie mnie stać kupić, no, bo nie ma nic piękniejszego do meteorytów, które cieszą człowieka. ;)

post-36-137699881246_thumb.jpg

post-36-137699881254_thumb.jpg

post-36-13769988126_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do mojej kolekcji meteorytów dołączyły okazy

NWA869 (hs) Meteoryt kamienny

NWA869 (hs) Meteoryt kamienny

Enstatytowy EL 31,6g. (O niskiej zawartości Fe)

Campo Del Celo

Tektyt 45g największy okaz jaki mam w swojej kolekcji meteorytów

METEORYT ENSTATYTOWY  EL (ENSTATITE CHONDRITE)

Waga: 31,6g

Wymiary: 45 x 34 x 22mm

Stanowią ok. 2% znalezionych meteorytów kamiennych.

EL (mniej całkowitego żelaza i wolnego metalu)

typy petrologiczne 3?6, przeważa typ 6. Charakterystyczna jest obecność niningerytu, domieszka krzemu w metalu wynosi 2?3%. Dobrze zdefiniowane chondry mają przeciętną średnicę 0,55 mm.

Żelazo w meteorytach enstatytowych występuje prawie wyłącznie w zredukowanej formie kamacytu FeNi zawierającego domieszkę krzemu. Obecne są siarczki żelaza (troilit tytanowy) oraz minerały rzadko spotykane w innych meteorytach, takie jak: oldhamit, keilit, niningeryt, alabandyn, osbornit, sinoit, daubreelit, perryit. Prawie nie występują tlenki.

Faza krzemianowa jest w zasadzie pozbawiona żelaza. Głównym minerałem jest enstatyt (ortoenstatyt niemal czysto magnezowy) w typie petrologicznym 3 oprócz ortoenstatytu występuje klinoenstatyt, spotyka się też (rzadko) chondry oliwinowe (forsterytowe ? prawie czysto magnezowe). Obecne są schreibersyt, cohenit, grafit.

W typach 4?6 generalnie brak oliwinu, jako dodatkowy występuje plagioklaz typu albitu. Akcesorycznie pojawiają się inne krzemiany i różne formy krzemionki.

post-36-137699883939_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt kamienny chondryt North West Africa 869 - (hs) połówka okazu

Pochodzenie: Algieria, pustynia niedaleko Tindouf

Waga: 0,2g

Waga 0,3 g

NWA 869 - sparowany m.in z NWA787 oraz NWA900. Meteoryty te sklasyfikowano jako brekcję L4-6 o niewielkim stopniu zwietrzenia (W1) i stopniu szokowym S3.

post-36-137699883944_thumb.jpg

post-36-137699883948_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01) Nantan 00,9

02) Nantan 0010 g

03) Sikhote Alin1,8g

04) Sikhote Alin 8,9g

05) Canyon Diablo 15,0g

06) Campo del cielo 4,8 g

07) Campo del cielo

08) Brahin PALLASYTY 1,3g

09) Mt.Padbury 1,7g

10) Bassikounou

11) NWA 869

12) NWA869 (hs) Meteoryt kamienny 0,2g

13) NWA869 (hs) Meteoryt kamienny 0,3g

14) NWA 2481

15) NWA XXX 5,0g

16) DHOFAR195

17) DHOFAR 1665 gram 1,7

18) DYHOFAR 1665 gram 3,5

19) DYHOFAR 1700 gram 2,9

20) Jiddat al Harasis 073 8,5g

21) Allende 1,8g

22) Gao-Guenie 2,0g

23) Tamdakht 6,2g

24) Viedma L5

25) Morasko 7,7g

26) Sołtmany okaz 08

27) Tektyt (Tajlandyt) największy okaz 45g

28) Tektyt Indochinit (Tajlandyt) 21,8g

29) Tektyt Australit 3,1g

30) Tektyt IRGIZYT

Cała lista tylko tyle mam ale wciąż rośnie kolekcja  :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

:o :o Niesamowita kolekcja.

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zeszytowy spis meteorytów z mojej kolekcji

Kiedy w czasie pokazów meteorytów, nie brałem, że sobą opisów, bo opis był wraz z zdjęciami na kartkach A4, zabierałem jedynie same meteoryty, miałem czas, więc zrobiłem sobie taki zeszyt, raz, że zajmuje mało miejsca, a drugi są w nim wszystkie moje okazy meteorytów, będę jeszcze dodawał nowe okazy wraz z opisami.

Na pewno będzie przydatny ten zeszyt, ponieważ, jak na razie odpukać nie zginął żaden okaz meteorytu z mojej kolekcji, więc warto się zabezpieczyć.

Każdy meteoryt będzie miał jeszcze swój numer, zostanie spisany na dodatkowej stronie, zaś, kto będzie chciał widzieć meteoryty nie tylko z mojej kolekcji, ale też na zdjęciach zobaczy, zdjęcia są czarno białe, bo mam tylko drukarkę laserową czarną białą, mnie to wystarcza, mam nadzieję, że pomysł spodoba się Wam.

Strona pierwsza zeszytu tytuł.

Wydruk zdjęć i opis meteorytów.

;)

post-36-137699904126_thumb.jpg

post-36-137699904134_thumb.jpg

post-36-137699904138_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)