Skocz do zawartości

C/2014 E2 (JACQUES) - polujemy na nową jasną ;-)


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Jacku rozpieszczasz nas tymi mapkami :) Wczoraj w WLKP pogoda bardzo ładna się zrobiła około 22 więc również wytaśtałem sprzęt i choć rano do pracy to kometka kolejny raz zaliczona, nie była tak wyraźna jak dwa dni wcześniej w Izdebnie ale nie mam takiego nieba niestety. Następne obserwacje jak pogoda dopisze planuje na piątek i o ile z pamięci pamiętam to kometa będzie do znalezienia w okolicach Zeta Cep oczywiście w Cefeuszu ale liczę na mapkę na piątek ;)

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku rozpieszczasz nas tymi mapkami :) .............

Następne obserwacje jak pogoda dopisze planuje na piątek i o ile z pamięci pamiętam to kometa będzie do znalezienia w okolicach Zeta Cep oczywiście w Cefeuszu ale liczę na mapkę na piątek ;)

Bardzo się cieszę, że komuś się przydają :)  Proszę uprzejmie - Masz na piątek około 23.00 - Czystego nieba.

 

post-476-0-60745900-1408965650_thumb.jpg

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę troszkę inną ;) z centrum miasta.

 

Canon 60Da, iso 3200, czas 82s, RC 8 + UHC-S, pojedyncza klatka

 

attachicon.gifkometa Jacques_0034.jpg

 

a tu animacja do pobrania;

https://www.dropbox.com/s/x2k7o7hegtzbdi0/C_2014%20E2%20Jacques.exe?dl=0

Świetna animacja, Artur gratulacje, naprawdę warto ją pobrać. Najdynamiczniejsza z tych, co widziałem.

Bez większego trudu w ostatni weekend widziałem ją w lornetce i Sowie, animacja jednak powala :)

A ja od półtora miesiąca jak tylko się da zbieram fotony z Cefeusza (EE)...  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

margor55 fotka się ładnie prezentuje.

Nawet przy takich krótkich czasach naświetlania imponuje droga mleczna w Cassiopei wraz z kometką. :)

 

Na weekend miałem okazję ponownie zaobserwować kometę Jacques.

Tym razem jednak przed domem i przy trochę gorszych warunkach niż zazwyczaj (impreza grillowa u sąsiada). >:(

 

Wizualnie starałem się zaobserwować nietypowy (jajowaty) kształt komy komety przy większym powiększeniu przez teleskop.

Uwagę zwróciłem również na nieregularne pojaśnienia wewnątrz komy.

Z powodu blisko leżącej 5.5mag gwiazdki odpuściłem sobie szacowanie jasności komety.

 

Po obserwacji wizualnej podłączyłem Canona do Newtona i poszedłem odpoczywać w domu...

 

Oto końcowy rezultat stackowania na kometę (32x150sec):

efhsao.jpg

 

Rozpracowuję powoli stackowanie dwóch klatek (osobno na kometę i osobno na gwiazdy), aby otrzymać jednolite zdjęcie.

Proces jest dla mnie jednak jeszcze mocno do opracowania i obecnie rezultaty nie wyglądają imponująco.

Z obróbką zdjęć miałem zawsze jakieś tam problemy... :P

 

Pozdrawiam

m.m.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wczoraj widziałem tę kometkę  :) Moja pierwsza  :) Ale mogłem podziwiać zaledwie przez kilka sekund, potem pszyszły chmury, nawet nie zdążyłem zmienić okularu  >:(  A powiedzcie mi, czy powinno być wczoraj widać jej warkocz? Bo ja nie znalazłem przez 8". I jeszcze jedno pytanko odnośnie komet, skąd macie informacje, gdzie i kiedy będzie nad naszym niebem jakaś kometa? Tylko proszę o jakieś linki do polskich stron, bo z angielskim to u mnie kiepsko  ;) A i co ile mniej więcej jakaś kometa do zaobserwowania przez 8" pojawia się na niebie? I przez ile średnio dni/miesięcy można ją obesrwować? Przepraszam za głupie pytania, ale tak jak mówiłem jestem zupełnie początkującym w sprawie komet  ;) pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michael99,

 

Twoje pytania są bardzo dobre.

 

1. Co do warkocza, to w przypadku tej komety jest on bardzo słaby, więc jeśli warunków nie miałeś idealnych, to szanse na jego dostrzeżenie były znikome (nawet w idealnych warunkach ciężko się go dopatrzeć...)

2. Niestety, chyba nie ma żadnej polskiej strony, na której można byłoby znaleźć aktualne informacje o widocznych na niebie kometach. Jeśli dzieje się coś ciekawego w tej kwestii, staram się o tym informować na bieżąco na forach astronomicznych. Na początku roku przygotowałem też temat:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3644-jasne-i-inne-ciekawe-komety-na-rok-2014/

 

w którym masz prognozy dotyczące jasnych komet widocznych w tym roku. Jeśli coś się w tej kwestii zasadniczo zmienia, staram się te informacje aktualizować. Co miesiąc możesz też poczytać o tym co się dzieje w świecie komet w czasopiśmie Astronomia.

 

3. W teleskopie 8" widać każdego roku kilka-kilkanaście komet. Niektóre w zasięgu takiego teleskopu są kilka tygodni, inne wiele miesięcy. Większość z nich jest jednak znacznie słabszych od tej. Ta kometa jest na granicy widoczności gołym okiem. Tak jasne (lub jaśniejsze) komety trafiają się przeciętnie 1-2 razy do roku. We wrześniu na porannym niebie obiektem nieznacznie tylko słabszym będzie kometa C/2012 K1 (PANSTARRS).

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zebranej całości   materiału, który posłużył do zrobienia zdjęcia komety prezentowanego wcześniej, udało mi się uzyskać obraz warkocza komety. Dopiero stack w trybie median uwidocznił jej warkocz, co mnie bardzo ucieszyło, bo już myślałem że się nie zarejestrował wcale :) . Stackowanie komety w DSS ze wskazaniem na kometę i gwiazdy zakończyło się totalną porażką. Wklejam też zdjęcia pokazujące szybki ruch komety na tle gwiazd a czasie 1 hr czasu. Pracuję teraz nad filmem z animacją ruchu komety.

Pozdrawiam !

post-2802-0-14088500-1409084658_thumb.jp

post-2802-0-17559400-1409084678_thumb.jp

post-2802-0-72332800-1409084722_thumb.jp

post-2802-0-95303000-1409084749_thumb.jp

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............. A czy ten program Guide 9 jest darmowy? Bo jak tak, to też wypróbuję  :)

http://deltaoptical.pl/oprogramowanie-guide-90,d2509.html

http://www.projectpluto.com/faqnew.htm

Niemniej polecam CdC lub uaktualnione o wtyczki Stellarium Pokazują bardzo dokładnie i w prosty sposób wygenerujesz sobie mapkę do druku nawet offline, ,,chodzą" na byle jakim komputerku na Win XP, 7 i 8 w wersji 32 czy 64 bit. Wersji Stellarium nr 13 proponuję nie pobierać - robi psikusy  :)

O proszę na dzisiaj na 22.00 (parę postów wyżej na weekend) Wygenerowane za pomocą Stellarium 0.11.03 (na poprzednich stronach CdC)

 

post-476-0-79253200-1409125511_thumb.jpg

 

post-476-0-64199200-1409125526_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kometa ze zlotu prezentuje się tak:
 
c2014_s.jpg
SV80S, SBIG ST-2000XM, HEQ5
21x100 sek w słabych warunkach (zamglone niebo)
 
Przy czasach dłuższych niż 100 sek i skali prawie 4"/pix kometa wychodzi pojechana. Wielką zagadką jest dla mnie stosowanie czasów typu 300 sek  i uzyskiwanie punktowej głowy komety :) Zdjęcie jest naturalne, czyli składane na kometę, a nie "kombinowane" (tj. osobno tło, a potem wklejana kometa).
 
Pozdr.
  • Like 5

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey qbanos.

 

Niezła kometka. Widać, że warunki meteo nie sprzyjały za bardzo.

U mnie przy 150sec czasu naświetlania jądro komety jest już mocno rozjechane.

Co do 300sec wydaje mi się, że są to łączne czasy RGB poszczególnych kanałów.

Innego wytłumaczenia też nie mam...

 

Pozdro

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, istotne jest uzyskanie w miarę widocznego ogona i po to są czasy nawet po 300 sekund. Moźna to złoźyć z głową 60 sek i jest gites. Wyraźnie napisałem przy swojej fotce - to nie jest jednoklatkowiec!

Jacek, ale ogon się przesuwa tak samo jak kometa :) Więc będzie rozjechany i wszelki w nim detal zniknie. A detal jest, nie jest to przecież jednolita smuga. Akurat nie miałem na myśli Twojej fotki, tak ogólnie napisałem, nawet bardziej pod kątem innego forum.

 

Pozdr.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze dzisiaj w nocy w Cefeuszu a od jutra leci sobie pod skrzydła Łabędzia - w przyszłym tygodniu w nim do podziwiania :)

Wczoraj ją podglądałem, choć bezchmurnie - niebo było jakieś takie zamszowe ::)

 

post-476-0-98402400-1409306592_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie zaliczyłem kometę lata 2014. Została wypatrzona i sfotografowana z centrum 10 tys. miasteczka.

 

Użyty sprzęt to 350D + Sonnar 300 + CG5.

Obróbka w DSS i PixIn.

Klatki naświetlane 60 sekund przy czułości 800 ISO.

 

Stan komety Jacques na 03.09.2014r.

 

Surowa klatka 1 x 60s.

post-2805-0-21867100-1409941018_thumb.jp

 

 

Stack 55 x 60s.

post-2805-0-47559800-1409941060_thumb.jp

 

 

Crop stacka 55 x 60s

post-2805-0-36296200-1409941110_thumb.jp

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)