Skocz do zawartości

Poradnik miłośnika astronomii według astroCD?


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wanderer

Witam, na dniach ma pojawić się nowa książeczka-poradnik dla początkującego miłośnika astronomii, autorem owej pozycji jest znany niektórym administrator forum AstroCD. Autor udostępnił na łamach swojego forum przykładowe strony z tej książki...przeglądając je można dojść do wniosku, że...to już gdzieś było, omówienie rodzajów teleskopów, przykładowe obiekty nieba głębokiego z krótką charakterystyką historii odkrycia czy w końcu efemerydy planet na dany rok. Tylko ja mam takie pytanie- czy jest jakis sens zakupu owej książki gdy wszystko co się tam znajduje zostało już gdzieś napisane. W czym ma pomóc początkującemu miłośnikowi owa książka? czy będą tam jakieś praktyczne porady terenowe co do przeprowadzanych typów obserwacji czy będzie to tylko jałowa kopia tego co już wiadomo?

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiuj wklej z opisów delty, kilkaset stronek wygenerowanych tabel i mapek z AJW, robione pod publiczkę, a konta-duchy pieją z zachwytu:

Aż dziw bierze że tyle czasu trzeba było czekać na coś ambitniejszego niż popularnonaukowe wypociny, które zalewają księgarnie.

Dzięki serdeczne!

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że pojawienie się nowej publikacji rodzi żywą reakcję społeczności. To zdrowy, opiniotwórczy objaw. Na tym powinna polegać rola forum - by wymieniać się  spostrzeżeniami i krytykować, względnie chwalić -stronę merytoryczną przedmiotu dyskusji, bez osobistych wycieczek i z poszanowaniem godności człowieka.

Jak radzi Janusz Wiland w temacie na ACD -  Poczekam z opiniami do chwili przeczytania całości! Próbki (może troszkę niefortunnie w chwili powstania wątku) dobrane przez Marka Substyka nie mogą oczywiście stanowić o całej jego książce.

Ja osobiście zamawiam jeden egzemplarz i z wielką uwagą go prześledzę!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak powinno być.

1. zamówić

2. przeczytać

3. przemyśleć

4. wyciągnąć wnioski i spostrzeżenia

5. napisać recenzję

6. przesłać autorowi swoje wnioski, spostrzeżenia i sugestie w celu poprawienia, uaktualnienia następnego wydania

7. publicznie krytykować (zresztą niekoniecznie publicznie, już wystarczająco głupot i bezsensów plącze się po naszych forach)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

felcia - za napisanie posta z wnioskami/spostrzeżeniami i sugestiami co do zaprezentowanych zrzutów ekranu dostałem na forum autora bana za "niszczenie jego 6 lat pracy". Autor nie zmieni np. opisów skopiowanych ze strony Delty prezentowanych w "poradniku" produktów  bo sam je tłumaczył i bardzo je kocha - a krytyka to ban. Tak więc zamiast opisu od użytkowników do przyszłych użytkowników dostaniemy marketingowe opisy. Co do sugestii językowych, pisowni - uznał że to co on napisał jest najlepsze i np. "teleskopy o światłosile większej niż f/4" będzie zrozumiałe dla laików (no bo każdy wie że f/3 jest większe f/4... no i jakby w powszechnej sprzedaży były teleskopy f/3 lub jaśniejsze). Tam nie ma dyskusji, wymiany poglądów. Jest jedna słuszna wersja i należy ją opiewać peanami i epickimi wierszami. Reszta ban, albo polecą teksty że nie wolno krytykować bo dobre chęci / bo polskie / bo to robił dla siebie. Na mnie to nie działa.

Poradnik ten nie jest promocją mojej osoby lecz odpowiedzią na oczekiwania początkujących miłośników astronomii z którymi spotykam się na co dzień kilkukrotnie przez ostatnia lata.

No czyli np. kilkaset stron efemeryd, tabele itp. z  AstroJawila + kopiuj wklej ze strony delty to świetny poradnik dla początkujących. A patrząc na komentarze to przeprowadzili dogłębną merytoryczną analizę zawartości polskich księgarni i uznali że wszystko jest złe i tylko jeden biedny Marek ma w tym wszystkim rację:

- http://www.empik.com/szukaj/produkt?qtype=basicForm&q=astronomia&subQuery=&searchCategory=all&x=0&y=0

- http://www.traffic-club.pl/?sklep=start_wyszukiwarka&st=astronomia&search.x=0&search.y=0&search=Szukaj&so=0

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rik, przepraszam, ale tutaj mnie nie chodzi o uniemożliwienie krytyki, o zamykanie ust, o zakazie zaprezentowanie swojej opinii i swojego zdania, zarówno co do treści jak i formy. Chodzi mi tylko i wyłącznie o nie wypowiadanie się przed premierą, przed udostępnieniem ogółowi poradnika. Po wydaniu i opublikowaniu gdy będzie można się z nim zapoznać, to każdy będzie miał prawo do oceny i wyartykuowania swojej opinii oraz do polemiki z autorem i innymi czytelnikami. Później wielowątkowość merytorycznych wypowiedzi i zróżnicowanie ocen być może wpłynie na jakość, zakres następnego wydania lub innych tego typu działań. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem skan i przyznam sytuacja co najmiej dziwna

Jeżeli taka reakcja nastąpiła po tym co napisałeś w temacie na ACD to już nic nie rozumie ,przecież prosił o słowa krytyki i zapraszał do merytorycznej dyskusji.

Chyba że jest jakieś drugie dno całej sprawy?

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie poradników różnych jest sporo. W zasadzie w każdym jest podobna część opisowa (charakterystyka ciał US, gwiazd, mgławic, galaktyk itp., historia astronomii, trochę kosmologii), która w zasadzie na początek jest wystarczająca. Z częścią praktyczną różnie bywa - sezonowe mapki całego nieba  w zasadzie w każdym są, gorzej tylko jest z dokładniejszymi mapkami pojedynczych gwiazdozbiorów z wybranymi DSami i ich opisem - czasem ich nie ma, czasem jest za mało obiektów. Może jedynie o sprzęcie mozna by było więcej napisać, tylko tak, aby to nie miało charakteru marketingowego (jak np. opis fitrów w tym poradniku).

Na początek przygody z astronomią warto sobie kupić jakis przewodnik tego typu, chyba najważniejsze to zwrócić uwagę na część praktyczną.

Niemniej stwierdzenie, że na rynku nie ma dobrych przewodników jest co najmniej śmieszne, sam znam kilka, które można śmiało polecić. A tymbardziej nie wiem w czym poradnik Substyka miałby być lepszy od tych, które już są. A jak słowa krytyki kończą się banem, to raczej dobrze to nie świadczy o autorze i w ogóle o tamtym forum, z którego odchodzi coraz więcej osób.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem skan i przyznam sytuacja co najmiej dziwna

Jeżeli taka reakcja nastąpiła po tym co napisałeś w temacie na ACD to już nic nie rozumie ,przecież prosił o słowa krytyki i zapraszał do merytorycznej dyskusji.

Chyba że jest jakieś drugie dno całej sprawy?

Piotrek ja zdążyłem przeczytać pierwsze posty riklaunim-a (zanim zostały usunięte zresztą szkoda ,że tu tego nie wklei)i akurat nie dziwę się reakcji Marka jak i temu ,że je usunął ,bo ja rozumię krytykę ,ale czemu ma służyć krytyka typu " to jakieś tłumaczenie dla głupków " (coś w tym stylu),to nie wiem? jak admin nadepnął mu na odcisk to trzeba było mu to na PW napisać? rozumię zwrócić uwagę ,ale bez przesady i teraz oczywiście jeszcze antyreklama.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie użyłem takiego sformułowania więc nie przeinaczaj. Pierwsze posty dotyczyły literówki w nazwie filtru, czy sensu kopiowania opisów z delty, w szczególności marketingowej radosnej twórczości w Solar Continuum. Też było o sensowności umieszczania zaraz koło tego Baader Clear. O "tłumaczeniach" nic nie pisałem bo niby do czego te tłumaczenia miałyby się odnosić?

Później także dopisałem o zakręconym zdaniu ze światłosiłą w lantanach i parę innych na maila. Jak chcesz mogę to powklejać :P Wszystko dotyczyło wskazanego zrzutu ekranu.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sam ton wypowiedzi bo nie było to przekazanie autorowi co jest nie tak i co wypadało by zmienić tylko od razu dowalenie z grubej rury z pretensjami takimi jak by za to ,że Ci kota harmonijką zabił,a  stwierdzenia typu głupich też tam padły oczywiście nie odnośnie do nikogo z nas bezpośrednio . ,

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z grubej rury? Napisałem do czego mam zastrzeżenia i tyle. Literówka nawet została od razu naprawiona. Dla mnie patologią jest to że forum zostało wyczyszczone, a dla mnie ban bo "nie zmieniłem nastawienia" i nie napisałem ślicznego posta jaki to genialny poradnik. Jeżeli pisałem bzdury to łatwo mógł to na forum wykazać, czy też rozpocząć dyskusję jakie rozwiązania są lepsze, czy też skorzystać z dodatkowej pomocy na forum by go dopracować, albo też stwierdzić iż to jego poradnik i takich opinii/zastrzeżeń nie przyjmuje - cokolwiek, ale zamiast wolności słowa wyszła cenzura i totalitaryzm.

Do tego później to ciągnie, oskarża mnie o "czepianie się z braku laku" dobrze wiedząc że nie mogę nic odpowiedzieć na jego forum - a ja nie pozwolę by ktoś na mnie bezpodstawnie rzucał mięso, czy robił wielkiego złego trolla, to zwykłe chamstwo.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tak sobie siedzę i czytam i postanowiłem napisać, jako że mam książkę już od jakiegoś czasu, więc zacznę od tego.

Oprawa

Ładnie wyglądająca książka prezentująca się zaraz jak ją się trzyma w dłoni.

Aktor

Dla mnie osobiście nie jest znany, ale tym się nie przejmuję znamy się tylko z forum, ACD

Opis, do czego na służyć ta książka od autora jest napisane.

Czym obserwować

Jak obserwować

Jaki wybrać okular zaćmienia Słońca Księżyca, komety i inne zjawiska są

Czego brakuje w tej książce no według mnie brak wszystkich miast, chociaż by Sanoka, ale to się zmieni, drugi brak, taki, jaki ja to odbieram na forach astronomicznych to brak poszanowania tej książki i tych ludzi, co się przyczynili do jej powstania, błędy popełniamy przez całe swoje życie, nie widzimy swoich błędów tylko czyje, owszem może komuś się to nie podoba, ale moim zdaniem książka raczej Poradnik Miłośnika Astronomii, bo o nim mowa powinna znaleźć się na każdym biurku Miłośniczki czy też Miłośnika Astronomii taka prawda, a żale i pretensje lepiej przemyśleć i napisać na PW zamiast krytykować i robić nie potrzebne kłótnie zwady na forach, nie pasuje coś mi nie kupuję i nie krytykuję i tego się będę trzymał, nie jestem nie wiadomo, kim by mieć Astronomię w jednym palcu obcykaną od deski do deski to, co wiem to wiem, od tego mamy Internet by się czegoś dowiedzieć. A więc dla tych, co mają już Poradnik Miłośnika Astronomii życzę zadowolenia oraz pożytku by, chociaż pół z tego poradnika zostało nam wszystkim w głowach, a wtedy będziemy mieć swoje zdanie na ten temat. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko forum ma służyć użytkownikom i wymiana opinii jest wręcz konieczna ,bo dzięki niej wiemy czym - jak -kiedy obserwować i rozwijać swoją pasję.A Pan Grzegorz niech się opamięta ,i wreszcie coś budującego z pożytkiem Astronomicznym wniesie na nasze Forum, bo gzie tylko się natknę na Pana wpis to same kłótnie i wystąpienia Adwokackie na rzecz AC.A to jest Forum Astronomiczne a nie Prawnicze.Sam autor książki niech sie wypowiada bo to Jego dzieła dotyczy wątek.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Pan do mnie pije ,ale pozwolę sobie pana zacytować "forum ma służyć użytkownikom i wymiana opinii jest wręcz konieczna"

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  przejrzałem "Poradnika Miłośnika Astronomii" Substyka - to już trzecia książka o tym tytule dostępna w Polsce (poprzednie, ale innego autora, ukazały się w 1956 i 1976 roku).

  Na dokładniejszą ocenę nie miałem teraz czasu, ale znalazłem w ciągu kilku minut jeden błąd merytoryczny (robi go w Polsce wiele osób; nawet z innego znanego planetarium...). Nie będę pisał jaki - napiszę to autorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam dlaczego akurat ta książka ma być globalnie wyłączona z krytycznego opiniowania.

Po pierwsze - konstruktywna krytyka bardziej pomaga niż szkodzi. Po drugie, akurat w tej książce jest sporo błędów które należy pokazać, bo zaniechanie tego odbije się właśnie na czytelnikach czyli początkujących miłośnikach astronomii.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeśli ktoś chce zapłacić za dowolną rzecz swoimi i ścieżko zarobionymi pieniądzmi musi wiedzieć co kupuje.  Stąd wszelkie recenzje danej pozycji są nawet wskazane. Poradnik to publikacja komercyjna. Autor włożył w jej napisanie pewien zasób pracy, zainwestował w jej wydanie i promocję swoje pieniądze zatem spodziewa się osiągnąć zyski ze sprzedaży. My z kolei mamy pieniądze i poszukując lektury dla siebie wybieramy tą najlepszą z pośród iluś tam pozycji dostępnych na rynku.  Nie wiemy jednak która z książek jest najlepsza. Zatem szukamy recenzji, opisów, dyskusji na temat naszej książki i w efekcie podejmujemy decyzję co do wyboru dogodnego dla nas poradnika!

Wspomniany poradnik jest również książką za, którą musimy zapłacić - nikt nikomu nie robi tu prezentu by pisać w superlatywach z wdzięczności. Od tego są artykuły darmowe- dostępne oficjalnie w internecie. Warto więc wiedzieć co się kupuje!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię pisać pod własnym postem, ale zaryzykuję. Zapraszam do lektury uzupełnienia mojej recenzji Poradnika: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=81 (na końcu rozdział Uzupełnienie). Czy jest szansa aby autor ustosunkował się do tego?...

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzje Polarisa są bardzo wyczerpujące i merytoryczne. Czytałem je z wielką uwagą i wprowadzam poprawki na fiszkach w poradniku.

Mam w pracy samych typowych laików, którzy podbierają mi z biurka "Poradnik..." i go przeglądają. Robi na nich wrażenie i zamawiam od czasu do czasu następny egzemplarz dla siebie. Nie wnikają za bardzo w problemy. Po prostu nie zauważają błędów bo nie mają doświadczenia. Dla nich to najczęściej pierwszy kontakt z tego typu wydawnictwem. Zauważyłem, że dział poświęcony emkom i NGC, czyli zdjęcia z krótkimi opisami są dla nich najważniejsze i proszą mnie o dodrukowanie mapek gwiazdozbiorów, gdzie one się znajdują. Oczywiście drukuje z AstroJawila. To tak na gorąco. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)