Skocz do zawartości

VIII zlot pogoda


Rekomendowane odpowiedzi

A miejsce do obserwacji to gdzie jest? Za Pyrlandią czy gdzieś dalej? Pytam bo te 12 cali trochę nieporęczne ;)

Obywatelu Kapralu ;) większość ludzi rozstawia się za Pyrlandią ale nie ma problemu żeby rozstawić się również na podwórku, mi też czasami nie chce się nosić swojej dyszki.

Ale przeważnie wygląda to tak że jak teleskop wyląduje z czwartku na piątek na polu za ośrodkiem to stoi tam spokojnie do niedzieli. Nikt nic nie tknie. :)

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już powoła w samochodzie, wszystko poszykowane, tylko pytanie mam, kto z Was planuje być  w okolicy godziny 14.00 w Zatomiu? 

Ostatnio byłem pierwszy! Chyba tak około 11.00 Teraz podejrzewam, że powinienem dobić około południa.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w tym roku nie będziesz, bo ja jadę już jutro :P

No to zaraz ślę listę spraw, które masz przygotować na nasz przyjazd.

1. Chleb sól na powitanie przybyłych zlotowiczów.

2. Profilaktycznie powykręcaj żarówki w ulicznych lampach. (niby mają nie świecić ale od przybytku głowa nie boli)

3. Browarki do lodóweczki. Niech się chłodzą.

4. ...

 

Resztę ażeby nie zaśmiecać prześlę na PW.

 

;) :D ;D C:-)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ będziemy w Zatomiu pewnie nie wcześniej niż 17, więc mam prośbę do wszystkich którzy rozstawią swoje zestawy na podwórku już w czwartek (jeśli prognozy jednak się mylą i będzie po co :P ) żeby mi zostawić jedno gniazdko gdzieś :P Bo chce się rozstawić na podwórku, a nie chcę komuś odłączać zestawu coby swój przedłużacz wpiąć :-X

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich!

Z miłą chęcią rozpocznę moją przygodę z forum od dołączenia do dyskusji o pogodzie podczas zlotu.

Tym ogólnym prognozom pogody to ja bym tak nie ufał.

 

Polecam lepsze i bardziej sprawdzone narzędzie http://meteomodel.pl/gfs.php?domena=gfspl&parametr=CH

Z modeli matematycznych można wywnioskować dużo więcej, a i dane są bardziej szczegółowe :)
Niestety bardzo żałuję bo nie będę obecny na zlocie, ale będą kolejne.

  • Like 1
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ będziemy w Zatomiu pewnie nie wcześniej niż 17, więc mam prośbę do wszystkich którzy rozstawią swoje zestawy na podwórku już w czwartek (jeśli prognozy jednak się mylą i będzie po co :P ) żeby mi zostawić jedno gniazdko gdzieś :P Bo chce się rozstawić na podwórku, a nie chcę komuś odłączać zestawu coby swój przedłużacz wpiąć :-X

20130206134518.jpg

 

 

Myślę, że jakoś sobie z tym poradzimy. ;)

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich!

Z miłą chęcią rozpocznę moją przygodę z forum od dołączenia do dyskusji o pogodzie podczas zlotu.

..............

Witaj na FA :)

Zaproponowałeś dyskusję na temat pogody a właściwie prognoz pogodowych. Muszę przyznać, że z takimi modelami nie zetknąłem się. A że z matmy miałem zawsze 3= proszę Cię abyś coś więcej napisał na temat tego zalinkowanego narzędzia tutaj :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... po 21, mam nadzieję że uda mi się jeszcze z kimś dogadać. :)

DSO i Jupuś z Marsikem spokojnie Cię wysłuchają 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem pierwszy! Chyba tak około 11.00 Teraz podejrzewam, że powinienem dobić około południa.

Haha Szymon, nie pamiętasz kto już na Ciebie czekał jak przyjechałeś? ;) Z browarem w ręce?

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha Szymon, nie pamiętasz kto już na Ciebie czekał jak przyjechałeś? ;) Z browarem w ręce?

A tak, przepraszam. Pierwszy byłem rok temu.Na ostatni zlot przyjechałem trzeci. Byłeś już przecież ty i Łukasz.

 

Było oficjalne otwarcie...  ;)  ...zlotu.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do meteo i tych prognoz to trzeba uwazac czasami to bzdury pokazuja trzeba patrzec na kilka stron. Teraz mamy piekny poranek w Pruszczu mgly juz odeszly. Sat24 i skippy pokazuja prawidlowo a meteo oczywiscie duze zachmurzenie i to na caly dzien pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)

Zaproponowałeś dyskusję na temat pogody a właściwie prognoz pogodowych. Muszę przyznać, że z takimi modelami nie zetknąłem się. A że z matmy miałem zawsze 3= proszę Cię abyś coś więcej napisał na temat tego zalinkowanego narzędzia tutaj :)

Dziękuję za miłe przyjęcie.

Proszę mi wybaczyć za zwłokę. Mam trochę spraw osobistych na głowie. Zaraz zabieram się do opisania narzędzia i przybliżenia jego wartości na ogół forum. Podam też inne źródła, z których korzystam bo jest w czym przebierać :) Sam próbowałem dowiedzieć się czegoś więcej na temat tworzenia takich modeli, ale sporo wiedzy jest w rękach stowarzyszeń czy organizacji.

 

Szanowni Koledzy, linkuję dla Was zaktualizowane mapy z chmurami wysokimi. http://meteomodel.pl/gfs.php?domena=gfspl&parametr=CH Żródło: Meteomodel.pl, Model GFS, Piotr Dajkow

Jak wiemy dobra i sprawdzająca się prognoza pogody to max 48h. Za lepsze np. dla lotnisk trzeba słono zapłacić więc posiłkujmy się tym co mamy :)

 

Prawdopodobnie najbliższe godziny przyniosą nam temperatury w dzień od 11 do 16 stopni Celsjusza. Takie nagrzanie gruntu może skutkować powstawaniem chmur niskich, średnich, wysokich i mgieł, ale będą się one utrzymywały tylko przy określonych warunkach.

 

Z tego co widzę po modelu.

 

W czwartek około północy niebo nad Zatomiem może być przykryte:

  • Chmury konwekcyjne 0 %
  • Chmury wysokie 30-40 %
  • Chmury średnie 35-45 %
  • Chmury niskie do 10 %

 

W piątek około północy niebo nad Zatomiem może być przykryte:

  • Chmury konwekcyjne 0 %
  • Chmury wysokie 0-5 %
  • Chmury średnie 0-5 %
  • Chmury niskie 0 %

W sobotę około północy niebo nad Zatomiem może być przykryte:

  • Chmury konwekcyjne 0 %
  • Chmury wysokie 0 %
  • Chmury średnie 0 %
  • Chmury niskie 0 %

 

Na wysokości 850 hPa będziemy mieli od 60 do 80 % wilgotności i 2-3 stopnie C przy 6-7 stopniach C punktu rosy. Do powstania chmur musi dość do kombinacji kilku czynników w tym: spadku temperatury powietrza do temp. punktu rosy, odparowania wilgoci i jej kondensacji, zmiany ciśnienia lub mieszanki wszystkich wymienionych czynników. Myślę, że ktoś bardziej doświadczony będzie wstanie poprawić moje błędy i uzupełnić wnioski. Moja wiedza powoli się kończy, ale następnym razem postaram się przygotować bardziej konkretne informacje :)

  • Like 3
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogę tak pomóc. Liczę też na rady bardziej doświadczonych kolegów.
Nie podoba mi się to co widzę na meteogramach i mapach modeli GFS i UM. Postaram się w godzinach popołudniowych zaktualizować post.

 

Zwracam też uwagę na fakt, że wiele razy wnioski wyciągnięte z modeli mijają się z tym co na prawdę zajdzie o danej godzinie na niebie. Zabawny zawsze jest fakt oczekiwania na burzę, przygotowanie aparatu, a tu nagle burza wytraca prędkość, traci energię potencjalnie dostępną konwekcyjnie tzw. CAPE [J/kg] i po burzy...

 

Dla nas dobrą wiadomością jest zapowiadany wiatr, który na wysokości 500 hPa może osiągnąć prędkość 20-25 m/s, lokalnie 30 m/s (dla 300 hPa nad Zatomiem nawet 35 m/s). Niech rozwiewa paskudne chmury piętra średniego i wysokiego lub chociaż przy odpowiedniej wilgotności niech zaczną zanikać  ;)

?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

 

Modele matematyczne mają to do siebie, że lubią pokazywać dużo, ale często sprawdzają się w granicach 60-80%. Tak jest i tym razem. W najgorszym razie dzisiejsze niebo nie będzie tak czyste jak jest to przewidywane. Nadal najlepsze prognozy są na noc z soboty na niedzielę. 

 

W piątek około północy niebo nad Zatomiem może być przykryte:

  • Chmury konwekcyjne 0 %
  • Chmury wysokie 0-20 %
  • Chmury średnie 0 %
  • Chmury niskie 0 %

W sobotę około północy niebo nad Zatomiem może być przykryte:

  • Chmury konwekcyjne 0 %
  • Chmury wysokie 0 %
  • Chmury średnie 0 %
  • Chmury niskie 0 %

Nadal przewidywane są mgły około 21 i chmury wysokie. Model UM pokazuje chmury niskie aż do 9 rano, ale chyba to jakaś bzdura bo nie pokrywają się dane z innymi modelami matematycznymi i zdjęciami satelitarnymi. Pozostaje nam tylko czekać :)

?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)