Skocz do zawartości

Mak czy refraktor do 1000zl?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum,

Zaczynam lub przynajmniej myślę żeby zacząć stawiać pierwsze kroki w astronomii. Mój budżet stawiam na max. 1000 zł. Mieszkam w  mieście i przez większość czasu mogę spoglądać jedynie przez balkon (na wschód). Dwa razy w miesiącu jestem na wsi,  gdzie właściwie mam super warunki do obserwacji. Głównie interesuje mnie księżyc, planety a także chciałbym spojrzeć na samoloty lub inne obiekty naziemne. Nie wykluczam iż, pewnie inne obiekty w przyszłości też chciałbym zobaczyć. Jak pisałem wcześniej mój budżet jest ograniczony i chciałbym dobrze go spożytkować a nie zrazić się od razu. Do tej pory miałem jednego faworyta czyli: Sky watcher 90/900 eq3-2 
http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-EQ-3-2-teleskopy-1651.html

Niestety im bardziej wchodzę w temat głębiej pojawiają się inne opcje takie jak np. MAK 102 na eq2
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1473&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_102/1300_EQ-2_(BKMAK102EQ2)

Pytanie do was lub do kogoś kto ma podobny sprzęt, jak się to sprawuje? Którym sprzętem lepiej uchwycę księżyc? 
Czy eq2 będzie dobry dla tak małego teleskopu jakim jest MAK?

Czy jest jakiś inny jeszcze dobry (lepszy) teleskop niż te dwa wymienione w tym budżecie? 

Czy którykolwiek nadaje się do robienia zdjęć?
Dzięki i pozdrawiam wszystkich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też myślałem że padnie to słowo. Przymierzałem się do tego, jednak gabaryty mnie przerażają. Poza tym takiej armaty nie ułożę na balkonie  ;)

Na balkonie (szczególnie poniżej 2x2 metry) zapomnij. Na balkon SCT 6" lib MAK127, 150 na EQ3-2 lub SCT 8" lub MAK 180 na EQ5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wszystko to fajnie ale ciągle jest jeszcze budżet który mnie ogranicza (1000).

To nie kupuj natychmiast - dozbieraj aby nie żałować i mieć dobrą rurkę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zobaczyć czy załapie bakcyla a nie żałować potem straconej kasy, dlatego staram się w miarę mało wydać

Na tym sprzęcie kupionym z giełdy nie stracisz przysłowiowego centa. Na zabawkach niestety dużo. To sprawdzone rurki i stosunkowo rzadko pojawiające sie na polskich astro giełdach.

Na balkon możesz jeszcze spróbować SW 150/750 na EQ3-2 - zacna rureczka ostatnio są na giełdzie

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balkonie (szczególnie poniżej 2x2 metry) zapomnij. Na balkon SCT 6" lib MAK127, 150 na EQ3-2 lub SCT 8" lub MAK 180 na EQ5

Paralaktyki też nie na każdy balkon pasują, pamiętam raz miałem pożyczonego SCT 8" na paralaktyku to przeszkadzał pręt przeciwwagi (nie mogłem namierzyć obiektu, bo pręt wadził o ścianę). Z 1,5 m szerokości musi być na balkonie, żeby taki paralaktyk się swobodnie mieścił. Z drugiej strony przy 1,5 m to i synta już praktycznie wchodzi (tutaj jedynie wysokość barierki może przeszkadzać (przy namierzaniu obiektów nisko położonych), ale już nie będzie teleskop o nią wadzić.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od takiego Maka, tyle że na aluminiowyn statywie z GOTO. Na balkon mak jest idealny. A to fotki, które zrobiłem tym teleskopem. Wszystkie fotki strzelone z balkonu przy dość średnich warunkach.

 

 

 

Jak rozumiem Mak 102. Mam racje?

Edytowane przez JacekErbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję że do 1000 są tylko zabawki

Absolutnie NIE.

Za te pieniążki kupisz 8" na Dobsonie ale to nie na balkon.

Popatrz sobie na ten teleskop http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-%28BKP15075EQ3-2%29-teleskopy-1434.html

Na giełdzie dużo taniej - na balkon bedzie dobry.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uprzesz się na nówkę to bierz tego 90/900 eq32 miałem i wiem że jest OK jak na swoją cenę.

Na balkonie 90 cm dałem radę bez dramatów dla większości obiektów. Ale ...

Z pełną świadomoscią że synta 8 cali na dobsonie to o prawie o dwie klasy lepsze osiagi - o ile tylko nie obserwujesz nią przy otwartym balkonie! ;)

Optycznie Mak 102 nie jest lepszy od refraktora 90 a eq2 to montaż raczej zabawkowy (najsłabsza cześć tego zestawu - wiem od kolegi - bodajże EXEC-a).

Montaz eq32 możesz potem jeszcze jakoś wykorzystać lub to wszystko odsprzedać - po kawałku może nawet wyjść lepiej - i kupic coś większego średnicą oczywiście!

Pozdrawiam

p.s.

Ponoć niektórzy podnosili "podłogę" balkonu stawiajac syntę na taborecik-pltformę? ... ale ja tego osobiście nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często pojawiają się na giełdzie takie teleskopy?

Jak z obsługą takiego teleskopu dla kogoś kto nie miał z tym styczności? Chodzi mi o kolimacje czy np czyszczenie luster

Jak będziesz zakrywał to mycie rzadk0, kolimacja dopóki pierwszy raz nie zrobisz wydaje się Czarna magią - jest na ten temat na FA multum wiedzy.

Na giełdach niedawno były ze trzy n- Daj ogłoszenia i coś się znajdzie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć, że MAK 102 odpada z tego rankingu  :) 
Teraz jednakże się zastanawiam, czy warto np dopłacić do sky watcher 150/750. Czy będzie faktycznie zauważalna różnica od 90/900?
Czy faktycznie na balkonie można tym operować? Jak też jest po złożeniu? Czy zajmuję dużo miejsca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć, że MAK 102 odpada z tego rankingu  :) 

Teraz jednakże się zastanawiam, czy warto np dopłacić do sky watcher 150/750. Czy będzie faktycznie zauważalna różnica od 90/900?

Czy faktycznie na balkonie można tym operować? Jak też jest po złożeniu? Czy zajmuję dużo miejsca?

Pobierz sobie ten program - powpisuj parametry teleskopów, okularów i będziesz miał mniej więcej porównanie http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Na balkonie 150x150 bez problemu, miejsca zajmuje mało 150x750 a statyw z głowicą mozesz jako wieszak w domu wykorzystać ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl czy nie lepszym wyborem będzie montaż typu AZ niż paralaktyk - głównie myślę o tych samolotach i obserwacjach naziemnych chociaż i do DSO bym paralaktyka nie tknął (a musiałem) ;)

Też racja.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl czy nie lepszym wyborem będzie montaż typu AZ niż paralaktyk - głównie myślę o tych samolotach i obserwacjach naziemnych chociaż i do DSO w życiu bym paralaktyka nie tknął (a musiałem) ;)

W przypadku refraktora tak, bo jest na wyposażeniu. Jeśli chodzi o SW 150/750 to chyba nie bardzo. Z osobna wszystko drożej wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę szczególnie oryginalny, jeśli powiem że dobrym pomysłem na początek jest lornetka. W budżecie do 1000zł dostaniesz porządną lornetkę astro i statyw. Z wymienionych przez Ciebie celów obserwacyjnych problematyczne są planety, jako że lornetka nie daje takich powiększeń jak teleskop, za to do wszystkich pozostałych nada się bardzo dobrze. 

Wiem że pytałeś o konkretne teleskopy, ale mimo wszystko rozważ kwestię lornetki - do nauki nieba są świetnym narzędziem, a większość miłośników astronomii niezależnie od teleskopu korzysta również z lornetki. Zważywszy na to, że nie wiesz jeszcze czy nowa pasja cię wciągnie, wydaje się to również najbardziej uniwersalnym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeśli AZ, to może być http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_AZ-3

I teraz tymbardziej pytanie sie nasuwa czy warto dokładać 

Ja bym go nie kupił, (chyba, że samoloty i obiekty naziemne są u Ciebie priorytetem) no i na mały balkon za długi, do 90cm dodaj wysuw wyciagu + kątówka + Ty i będzie problem. No i jego apreturka - jeszcze raz odsyłam do zalinkowanego kalkulatora.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróce uwagę, że ten na AZ3 ma nieco gorszą pod względem wygody na balkonie katówkę no i nie ma w standardzie powera ultra wysokiego.

Power 90x w stabdardzie az3 dla  młodego człowieka uchodzi za wystarczajacy (zobaczysz wszystkie detale) ale jednak

czasem power 180x się przydaje - np do rozróżniana tak zwanych gwiazd wielokrotnych (rozbiajnia obrazu z pozornie jednej na kilka).

 

Kątówka 90% to ta częśc (gniazdo) na końcu od strony okularu (dla oka) jest poręczniejsza a można je obracać :)

 

AZ3 z tą luneta sprawiał drobne kłopoty przy obserwacjach  znajomemu czegoś blisko zenitu. tendencja do opadania (ale ludzie sobie radzą z tym tak czy inaczej).

 

Pozdrawiam.

Niemniej kasa to kasa nie znam twojej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Celestron

 

Też o tym myślałem. 
Ale tak to bywa że im więcej się czyta tym większy mętlik w głowie. Myslałem wcześniej o Celestronie 15/70 

Cóż, niestety nadmiar informacji wcale nie ułatwia decyzji, szczególnie jeśli nie jest się biegłym w danej dziedzinie. Ja akurat mam tego Celestrona i bardzo sobie chwalę, choć oglądałem już niebo przez znacznie lepsze lornetki. Jednak jak  sam już zauważyłeś budżet jest ważnym parametrem. W przypadku tego Celestrona stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry, a jego cena i możliwości powodują, że jest to bardzo dobry wybór na początek przygody z astronomią. Oczywiście tej wielkości lornetka wymaga statywu.  Jeśli spojrzeć na ten zakup z bardzo praktycznego punktu widzenia, to lornetka jest idealnym zakupem, ponieważ można ją wykorzystywać również do innych celów, zaś jej uniwersalność oznacza również, że łatwiej znaleźć kupca jeśli chce się ją sprzedać.

 

Jest na forum mnóstwo osób, które mogą powiedzieć na temat obserwacji o wiele więcej niż ja, więc jeśli coś namieszam, to mnie poprawią. Generalnie jeśli chodzi o obserwacje nieba, to przez lornetkę astro zobaczysz bardzo dużo - prawie tyle co przez te teleskopy o których piszesz. Istotnym parametrem jest tutaj pole widzenia oraz to, że obraz nie jest obrócony. O ile z odwróconym obrazem można żyć to z polem widzenia jest gorzej. Lornetka daje szerokie pole, dzięki czemu dużo łatwiej możesz się orientować w którym miejscu nieba jesteś.   Drugim parametrem jest powiększenie. Jeśli myślisz o planetach, to przez lornetkę będą one po prostu bardzo jasnymi punktami. W teleskopie Jowisz i Saturn robią bardzo duże wrażenie, pozostałe planety przy tej aperturze i obserwacjach wizualnych też pozostaną kropkami. Nie zapominajmy też o tak prostym i oczywistym fakcie jak mobilność, która również przemawia na korzyść lornetki.

 

Pamiętaj też, że w przypadku teleskopów ważną cechą jest to, że wymagają okularu. Zwykle tanie konstrukcje posiadają w zestawie okulary adekwatne do budżetu, a więc niezbyt wysokiej klasy. Uwierz, dobry okular wiele zmienia, ale też swoje kosztuje.

Oczywiście prawdą jest, że lornetka, która nie ma wymiennych okularów ma stałe powiększenie (pomijając te o regulowanym powiększeniu, ale tych raczej nie polecam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)