Skocz do zawartości

Mak czy refraktor do 1000zl?


Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynanie od lornetki to jedna opcja (ciekawa)

druga opcja teleskopowa to ...

 

Skoro chcesz miec taki ambitniejszy - za 1200 - a rezygnujemy (jak widze) z synty 8 na dobsonie to zostaje ci w twoim zasięgu finansowym ;) o ile koniecznie chcesz nówkę:

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-%28BKP15075EQ3-2%29-teleskopy-1434.html
 

ale to odwrócony obraz (samoloty to nie wiem) no i power 150x - znowu nie ultra

(np nie na rozbijanie ciasnych wielokrotnych i totalne powiększanie Łysego)

 

ups ... jeszcze rozważałem 1000mm ale to jednak kolejne 10 cm :(

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem coś takiego, krótki refraktor 102/500 na AZ3 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1025az3,d701.html   na balkon powinien wejść ;)

Nie wiem jakie będą dawane obrazy, ale jest to f/5, więc wady optyczne mogą wychodzić... do samolotów i krajobrazów się pewnie nada, a w astro coś też pokaże  :)

Kolega Yoop ma trochę racji, lornetka to nie byłby najgorszy wybór, jak to mówią: lepsza dobra lornetka w garści, niż kiepski teleskop na dachu... czy jakoś tak  ::)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale planety to już zadecydowanie malutkie będą :( a kolega dość na te planety zwraca uwagę.

 

Przeczytaj jeszcze raz wszystkie posty w tym wątku.

 

Prawda jest taka że w zakresie 800-1200 jest trochę trudny (mały) wybór jesli pomijamy synty na dobsonie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro jest ciekawa aukcja. Kończy się jutro około południa, a cena obecnie to 990zł. Teleskop wygląda jak SW 150/750 (nie chodzi o Newtona), który sklep teleskopy.pl sprzedaje za niecałe 3000zł (na gorszym statywie) Ciekawe...

http://allegro.pl/ogromny-refraktor-luneta-teleskop-150mm-super-i4043386137.html

I bardzo dziwne ??? Taka rurka troszkę kosztuje golutka ??? http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-bk150-750-otaw-refraktor,8772s

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie widzę. Mętlik mam coraz większy  ;) .

Coraz bardziej spoglądam na ten SW 150/750, tylko cały czas się zastanawiam czy warto dołożyć 400zł, czy będzie zauważalna różnica od refraktora 90/900

 

 

No okulary i bralowy w zestawie dają wiekszy Księzyc bo 180x w 90/900

a w tym 150.750 masz "tylko" 150x  wiec nieco nawet mniejszy

ale zdolność rozdzielecza jest większa w 150mm/750   a   młode oczy  dostrzegają wszystkie osiągalne detale  przy obu tych powiekszeniach czyli w 150 niby mniejszy a ciut detaliczniej.   150mm/750 wykaże wyższość na gromadach, galaktykach i mgławicach. Na wsi zwłaszcza. Choc w miescie tez jest kilka gromad (np M45, M44).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten refraktor 90/900 na AZ3 i przesiadłem się na 190/1000 maksutov-newtona i róźnica w uzyskiwanych obrazach ogromna, ale to dwa zupełnie różnej klasy teleskopy. Przez ten refraktor zobaczysz np coś takiego  lub takiego Wizualnie będzie to wyglądać dużo lepiej. Ogólnie tym refraktorem da się dużo zobaczyć ale niebo musi być typowo wiejskie.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum,

Zaczynam ..... Mój budżet stawiam na max. 1000 zł. Mieszkam w  mieście i przez większość czasu mogę spoglądać jedynie przez balkon (na wschód). Dwa razy w miesiącu jestem na wsi,  gdzie właściwie mam super warunki do obserwacji. Głównie interesuje mnie księżyc, planety a także chciałbym spojrzeć na samoloty lub inne obiekty naziemne. Nie wykluczam iż, pewnie inne obiekty w przyszłości też chciałbym zobaczyć. Jak pisałem wcześniej mój budżet jest ograniczony i chciałbym dobrze go spożytkować a nie zrazić się od razu. 

Z opisu idealnie wychodzi mi jakiś apochromat typu D-100/120 na F-700/800 na montażu azymutalnym, ale za 1000 się nie da!!!!!!!!!!!!!

w tej cenie to najszybciej achromat 100/500 na azymutalu np.sw BK1025AZ3  no ale to nie apochromat aby pokazał pazur na planetach nie mniej w tym budżecie  świetnie się sprawdzi do reszty, czyli na: balkon na wypady dwa razy w miesiącu na wieś, na samoloty lub inne obiekty naziemne.

Innym rozwiązaniem jest Maksutow-cassegrain 127mm bo świetny na planety , tańszy od apogromatów ale  do reszty zastosowań to teleskop o mniejszej ogniskowej jak wymieniony juz wcześniej będzie dużo  bardziej atrakcyjniejszy i jeszcze cenowo bliższy 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naprawdę 2 x wmiesiacu masz szansę wyjechać na wieś i czym go tam zawieźć to, według mnie tak. 150/750.

Bo tam sporo zyskasz na mglawicach(np jasniejsze galaktyki)  i gromadach gwiazdek (takich gęstych - wiecej "rozbijesz" )   .

 

Co prawda w 90/900 zobaczysz troszkę większy księzyc czy planetke 180x a nie 150x   ale to nie jest drastyczna różnica natomiast te

180x nie wnosi żadnych detali (informacji) nawet nieco ich mniej (niż 150/750) ma szansę pokazać tylko czyni obraz troche mniej jasnym i trochę bardziej rozpościera plamki/punkty.

Niemniej sa ludzie co lubią przyszpanować ogromnym powerem ale wtedy zdjecie/obraz traci rzecz jasna na "ostrości". Rozmyty z deczko.

 

Moim znajomym 90x do Księżyca bardziej pasowało (urok) niż te przyszpanowane 180x.

 

Pozdrawiam

p.s.

Z planetami to bez przesady - w żadnym teleskopie nie są duże :)

trzeba nauczyć się je oglądać - bo małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pamiętaj wybór teleskopu to zawsze w pewnym sensie kompromis bo i na obserwacje pod ciemne niebo inny i pod balkon inny i pod przyrode i pod planety inny. Oceń sobie co jest dla ciebie jest priorytetem i tego się trzymaj, bo inaczej tobie sensownie nie doradzimy. Prakrycznie każdy na początku nie wie konkretnie do czego mu ten teleskop najbardziej się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tobie było łatwiej podjąć decyzję to więc w okolicach 1000 zł nie kupisz żadnego sensownego apochromata i cassegreina czy to schmidta czy maksutowa. Tak więc zostają newtony lub achromaty, odrazu zaznaczam że newtony na montażu dobsona raczej też możesz sobie podarować na balkonie, albo odrazu podarować sobie balkon ;-). Drogą dedukcji powoli zbliżamy się do celu. To idziemy dalej, newton na paralaktyku to kiepski wybór do obsarwacji naziemnych oraz samolotów. Dalej to już masz naprawdę wąski wybór a wiec dylemat sporo mniejszy. Myślę że teraz będzie tobie prościej podjąć jakąś decyzję

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekolog, cholipka, jak ty liczysz te powiększenia maksymalne? Dla Newtona bierzesz 1x średnica w milimetrach, a dla taniego achromatu 3x średnica ? ???

 

 

Kolega napisał max 1200zł zatem opisałem powiększenia uzyskiwanie okularami (plus barlow) dostarczanami w zestawie.

Nie chodzi tu o Newtony czy Refraktory ogólnie tylko o te konkretne zestawy czyli okulary "kitowe" ;)  

 

Nie chodziło o "maksymalne" powiększenia bo te już pokazałem wcześniej na moim obrazku z trzema obiektami jasnobrązowymi.

 

Maksymalne jeszcze sensowne powiększenia to 2*Średnica w mm dla refraktora a 1.6*Średnica dla Newtona. 

 

Są one oczywiście nieco "przeszpanowane" bo człowiek, przynajmniej młody, wychwyci całą oferowaną rozdzielczość już przy powiększeniu 1*Średnica w mm.

Choc czasem są najlepsze do pewnych celów (np rozbijanie ciasnych układów gwiazd wielokrotnych).

 

Byłoby JEDNAK absuredm mówić, że luneta 100/500 na AZ3 jest do planet (skoro max sensowny jest  200x) bo okular dajacy jako taki obraz planet

kosztowałby do tak krótkiego refraktora achromatu MAJĄTEK.  Czyli bierzmy czasem pod uwagę dostępne okulary i ich ceny ;)

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tobie było łatwiej podjąć decyzję to więc w okolicach 1000 zł nie kupisz żadnego sensownego apochromata i cassegreina czy to schmidta czy maksutowa. Tak więc zostają newtony lub achromaty, odrazu zaznaczam że newtony na montażu dobsona raczej też możesz sobie podarować na balkonie, albo odrazu podarować sobie balkon ;-). Drogą dedukcji powoli zbliżamy się do celu. To idziemy dalej, newton na paralaktyku to kiepski wybór do obsarwacji naziemnych oraz samolotów. Dalej to już masz naprawdę wąski wybór a wiec dylemat sporo mniejszy. Myślę że teraz będzie tobie prościej podjąć jakąś decyzję

i z tej dedukcji wyłania się refraktor SW 90/900. Zastanawia mnie tylko czy AZ3 czy EQ3-2 (200 zł różnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się może spytam tych bardziej doświadczonych czy achromat 100/500 czy to na planetach czy to na DS przegra z takim newtonem 130/900 czy wręcz go pokona i jak się ma do tych teleskpów taki refraktorek jak 90/900 . Czekam na wasze oceny bo ja swoją ocenę już sobie wyribiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro abstrahujesz od pieniędzy to opowiem pewne zdarzenie. Kolega z refraktorem 120/600 czyli też bardzo jasnym/krótkim jakoś zdobył okular dajacy power planetarny i pokazał mega doświadczonemu ZbyT-owi (przy mnie to się działo w Tąpadłej). Mimo obaw o aberracje itd ZbyT popatrzył i przyznał że jest zaskoczony dosyć niezłym widokiem.  Jest to zatem też (chyba) kwestia subiektywna - jak kto znosi pewne drobne wady obrazu ;)

Może też doświadczenia?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i z tej dedukcji wyłania się refraktor SW 90/900. Zastanawia mnie tylko czy AZ3 czy EQ3-2 (200 zł różnicy).

 

 

AZ 3 może wymagać dorobienia przeciwwagi by nie opadał przy obserwacjach blisko zenitu. W każdym razie ja w swoim taką przeciwwagę użytkuje i montaż ten dobrze się spisuje niezależnie od kąta podniesienia.

Jeśli w grę wchodzi długi refraktor 90 mm do wyboru jest jeszcze ten: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2999&lunety=Tuba_optyczna_GSO_93/900_OTA_refraktor

Optycznie to zapewne sprzęt bardzo podobny do SW 90/900 ale pod względem mechanicznym wyciąg Crayforda GSO ( choć też nie jest to najwyższa liga) bije zdecydowanie zębatkowe wyciągi SW,  a przede wszystkim jest 2 calowy co umożliwia użycie długich okularów i uzyskanie większych źrenic wyjściowych do obserwacji DS-ów.

Do tego jakiś montaż z giełdy, czy to AZ 3 czy EQ 3-2 ( jego też można użyć jako azymutalnego, ja swojego paralaktyka tak właśnie używam ).

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się może spytam tych bardziej doświadczonych czy achromat 100/500 czy to na planetach czy to na DS przegra z takim newtonem 130/900 czy wręcz go pokona i jak się ma do tych teleskpów taki refraktorek jak 90/900 . Czekam na wasze oceny bo ja swoją ocenę już sobie wyribiłem.

Rozumiem, że wg ciebie warto dołożyć do 100/500 na AZ3 aniżeli 90/900 na EQ3-2. Duża jest różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100mm => zdolnosc rozdzielcza 1.4 sekundy kątowej (wiecej się nie da bo dyfrakcja <=> krążki Airy'ego)

kitowy okular 10mm => powiększenie 50x

1.4 sekundy powiekszone (x50) zostanie do 70 sekund katowych czyli do 1 minuty i 10 sekund czyli około 1 minuty.

Uważa się że człowiek (oko) ma zdolnosć rozdzielczą w nie idealnych warunkach nie mniej niż 1 minuta a praktycznie 2 lub 3.

Oczywiscie młody czlowiek ma większe szanse . Ja to chyba 5 :(   :)

 

Zatem do planet to chyba kitowy zestaw ciut za mało. No w tym sensie że nie damy rade wykorzystać w pełni zalet tak dużej średnicy na plantach i Łysym.

 

Ale uwzględniajac wieś i magławice/gromady to jest pokusa bo tam małe powery okażą się poniekąd zaletą ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas wertuje internety w poszukiwaniu informacji. Wiem, że mogę wyjść na niezdecydowanego, ale nie chce popełnić błedu. 

Patrze też na newtony i znalazłem coś takiego:

http://www.astroshop.pl/omegon-teleskop-n-150-750-eq-3/p,13764

Co sądzicie o tym? Czy zna ktoś ten sklep?

Ew. mogę się już skusić na:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2)

Z tym, że musiałbym pewnie poczekać bo nie ma teraz na stanie.

Na każdym forum gdzie nie popatrzę straszą ludzi rozkolimowaniem podczas transportu oraz częstym myciem luster. Czy to jest prawda?
Głowa mała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)