Skocz do zawartości

Mak czy refraktor do 1000zl?


Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że wg ciebie warto dołożyć do 100/500 na AZ3 aniżeli 90/900 na EQ3-2. Duża jest różnica?

 Tak  zdecydowanie! do przyrody i samolotów to kawał dobrej lunety. Za miastem teleskop też niczego sobie. Do planet abberacja niestety będzie ale  i potencjał jakościowy jakie oferuje dobry kawałek soczewki też. O ile znajdziesz gdzieś 4" refraktor f10 to zdecydowanie  bardziej polecam,  bedzie dużo lepszy nie tylko do planet i US od f5. Sam osobiście używam 4" refraktor co prawda ED  za stalowym AZ4 i EQ3 w zalezności od potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tak  zdecydowanie! do przyrody i samolotów to kawał dobrej lunety. Za miastem teleskop też niczego sobie. Do planet abberacja niestety będzie ale  i potencjał jakościowy jakie oferuje dobry kawałek soczewki też. O ile znajdziesz gdzieś 4" refraktor f10 to zdecydowanie  bardziej polecam,  bedzie dużo lepszy nie tylko do planet i US od f5. Sam osobiście używam 4" refraktor co prawda ED  za stalowym AZ4 i EQ3 w zalezności od potrzeby.

Rozumiem, że masz coś takiego:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1499&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-102/1000_EQ-3-2_(BK1021EQ3-2)

Będzie to lepsze od:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak lornetka i dać sobie trochę czasu na teleskop. 

Będziesz mógł prowadzić obserwację i pilnować giełdę(giełdy) aby namierzyć w dobrej cenie teleskop. 

 

Ostatnio zakupiłem używkę praktycznie w stanie sklepowym http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp2001eq5,d708.html za tysiaka.

Więc jak widzisz warto sobie dać trochę czasu i poczekać. Oczywiście zanim kupiłem teleskop to nabyłem lornetkę z której jestem mega zadowolony.

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie ten:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_330&products_id=2055&lunety=Okular_TMB_4_mm_1,25%27%27_58%B0_PLANETARY_II

 

Ale poczekaj na opinie i innych osób o tym lub innym ewentualnym okularze.

 

Pozdrawiam

p.s.

Wspominałeś tez o teleskopie 100/1000mm  za 1350zł czy możesz zmierzyć i podać nam szerokość podłogi Twojego balkonu

(i ewentualnie jego fotkę - z komórki na przykład - zapodaj jeśli zechcesz)

i wysokość barierki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Fringe Killer albo Semi Apo.

Semi Apo jest lepszym rozwiązaniem - piszę z autopsji - miałem jeden i drugi. S.A znacznie skuteczniej abberkę likwidował miałem na stałe 2" wkręcony w kątówkę, przy refraktorach 80, 120, 150. http://teleskopy.pl/Filtr-Baader-Semi-APO-1,25-teleskopy-1803.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie ten:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_330&products_id=2055&lunety=Okular_TMB_4_mm_1,25%27%27_58%B0_PLANETARY_II

 

Ale poczekaj na opinie i innych osób o tym lub innym ewentualnym okularze.

 

Pozdrawiam

p.s.

Wspominałeś tez o teleskopie 100/1000mm  za 1350zł czy możesz zmierzyć i podać nam szerokość podłogi Twojego balkonu

(i ewentualnie jego fotkę - z komórki na przykład - zapodaj jeśli zechcesz)

i wysokość barierki.

Trochę się obawiam gabarytów tego teleskopu. 102/500 jest idealny do transportu.

Co do wielkości balkonu to jest 1.3x3m. Fotki teraz nie zorbie, gdyż jestem w pracy. Barierka na ok. 1.5 może.

Aberracja aż tak bardzo doskwiera w tym małym refraktorze? Chodzi mi o księżyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Aberracja aż tak bardzo doskwiera w tym małym refraktorze? Chodzi mi o księżyc

To jest problem nie tylko tego refraktorka ale wszystkich achromatów. Nie tylko na Księżycu ale na wszystkich jasnych (choć nie tylko) obiektach w czasie obserwacji w dzień czy w nocy. To jest uzależnione od powłok i jakości szkła użytego do produkcji soczewek obiektywu - wiadomo im lepsze - czytaj droższe tym mniejsza. Jednak ten filterek dość skutecznie sobie z nią radzi.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.3 m szerokości super! :)  Barierka na 150 cm ... uff ... wysoko

Gabarytów 100/1000 ja bym się nie obawiał. Skoro podobny 90/900 na eq32 woziłem w skodzie Fabii nie kombi bynajmniej.

To się banalnie łatwo i szybko rozkłada na osobne: tubus + obejmy + montaż(głowica) + statyw + przeciwwaga. Każda z tych części jest lekka.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko nie chciałbym się gimnastykować i wyginać pod parapetem żeby cokolwiek zobaczyć.
Ja mam Civica IX hatchback, nie jestem pewien czy na szerokość to wejdzie. Dołóżmy jeszcze wózek i inne graty które zwożę ze wsi i może być problem.

Czy faktycznie jakość jest lepsza w dłuższej ogniskowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko nie chciałbym się gimnastykować i wyginać pod parapetem żeby cokolwiek zobaczyć.

Dokładnie - aby przejść na drugą stronę trzeba pod teleskopem. Ekologu nie przesadzaj - policz sobie rozstaw nóg statywu + połowa teleskopu + wysunięty wyciąg + kątówka i spróbuj Ekologu przejść przy ścianie gdy teleskop jest skierowany wyciągiem prostopadle do niej (900 jest za długi).

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspomnę  że nogi można różnie wysuwać i stawiać.

Kątówkę można obracać to trochę pomaga

Cóż ... dlatego jak się już się .... tak boimy to 150/750 jest alternatywą jako taką

Pozdrawiam

p.s.

Nie tak znowu czesto patrzymy nisko i na wprost

Ostatecznie można otworzć drzwi do mieszkania - byle nie ogrzewanego i trochę poczekać na uspokojenie wymiany powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - aby przejść na drugą stronę trzeba pod teleskopem. Ekologu nie przesadzaj - policz sobie rozstaw nóg statywu + połowa teleskopu + wysunięty wyciąg + kątówka i spróbuj Ekologu przejść przy ścianie gdy teleskop jest skierowany wyciągiem prostopadle do niej (900 jest za długi).

Dlatego dla mnie ten mały refraktor jest dobrą alternatywą. Móglbym dołożyć jeszcze:

https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-plossl-4-mm,d1201.html

I mogłoby to hulać :)

Dobrą recenzję znalazłem tutaj:

http://astropolis.pl/topic/37223-nie-tylko-o-kolorach-czyli-rzecz-o-krotkich-refraktorach-skywatcher-102500-i-120600/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> rozstaw nóg + połowa teleskopu + wysunięty wyciąg + kątówka

 

Rozstawu nóg nie dodajemy tak arytmetycznie ;) ;) ;)

wspomnę tez że nogi można różnie wysuwać i stawiać.

Kątówkę można obracać to trochę pomaga

Widać, że nie obserwowałeś w takich warunkach - właśnie powiesiłem rurkę 60 cm na statywie z maksymalnie wpuszczonymi nogami, założyłem kątówkę i na przejście mam 40 cm (od ściany) - spróbuj komfortowo przejść na drugą stronę przy rurce 0 30 cm dłuższej. To nie chodzi o obracanie kątówki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek

Też masz balkon 130 cm szeroki?  No ale do problemu spacerowania wzdłuż balkonu nie doda się aż 30 cm ;)

Nie - wystarczy troszkę wyobraźni  ;)  - szafa w pokoju + fotel biurowy w odległości 130cm, a w środku montaż i teleskop (a to mam).

Nie mieszajmy już Kruszynie w głowie - 90cm wlezie ale jako takiego wręcz minimalnego komfortu brak.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Kryszyna będzie też pod ciemnym niebem to ustępliwie rzeknę, że krótszy, jasny teleskop tam ujawni pewne zalety na DS-ach ... zatem już nie spieram się tu dłużej ;)

Najwyżej ktoś inny może coś dopowie.

Pozdrawiam serdecznie

 

EDIT

To niech ktoś dopowie Krysznie o tych okularach 4mm (do 102/500) co na razie dwa się pojawiły w dyskusji?

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - wystarczy troszkę wyobraźni  ;)  - szafa w pokoju + fotel biurowy w odległości 130cm, a w środku montaż i teleskop (a to mam).

Nie mieszajmy już Kruszynie w głowie - 90cm wlezie ale jako takiego wręcz minimalnego komfortu brak.

130 cm to dość szeroki. Nawet z długim refraktorem 900-1000mm nie powinno być wielkich problemów. Może z wyjątkiem sytuacji, gdy obiekt będzie dokładnie naprzeciwko balkonu nisko nad horyzontem (wtedy okular może już być za blisko ściany). Ja mam z 85-90cm balkon - u mnie już byłby kłopot z takim refraktorem, ale refkraktor 120/600 spokojnie wyrabia (chociaż wolę SCT na balkonie, bo lepszy do Księżyca i planet). Nie wiem jaki ty musisz mieć jeszcze komfort - krzesło można sobie postawić na lewo, albo na prawo od teleskopu, na parapecie akcesoria i można spokojnie obserwować.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że wstrzymam się jeszcze i w miedzy czasie postaram się poszukać używanego MAK'a 127

Najrozsądniejsza decyzja - nawet MAK 102 będzie lepszą alternatywą w stosunku do refraktorka 900/1000.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią, że 102 to za małe, już lepiej uzbierać te 127. Alternatywą może też być używane SCT. Ja mam SCT 5" i na balkonie się dobrze sprawuje. Ale na maka 127 łatwiej trafić.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie 4" mak   to trochę mały teleskop mozliwościami wypada gdzieś między refraktorami 70-90mm.  Natomiast 4" refraktor  mozliwościami mozna już porównać do 5" reflektora np. maka czy sct-ka. Nie zapomnę obrazów mgławic Ameryka PN; mgłwawicy Veila Mieszczących  się całych  !!! Pozatym M27 czy M42 o wysokim kontraście   to zupełnie co inne wrażenie jak z maka w  wąskim wm dodatku bladsze mniej nasycone odcienie.

Do krótszych ogniskowych  dosyć bogaty zakres  oferują okulary DO Planetary już w ogniskowych 3mm; 4mm; 5mm; 6mm; 9mm; 12,5mm; 14mm; 18mm

Okulary są bardzo dobre mogą wręcz konkurować z legendarnymi okularami Vixena NLV.  Idealnie się nadają do wszelkich krótkich apertur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość kupienia maka 127 SW 1.25" z wyjściem na akcesoria 2". W zestawie jest szukacz, kątówka, odnośnik i szyna vixen. Tuba jest pomalowana na biało. Koszt to 650zl. Moje pytanie czy warto? Co trzeba jeszcze dokupić. Wiadomo okulary i montaż. Ale czy coś jeszcze prócz tego? Jakieś obejmy? Czy eq3 będzie pasował?

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to Mak127 ma dovetail mocowany do tubusu, więc obejm nie potrzebujesz. Co do pasowania do EQ3 to zależy jakie są otworki w tej szynie - w najgorszym przypadku będziesz musiał wywiercić w niej dwa nowe i nagwintować - EQ3 niestety nie ma typowego siodełka pod szynę (tak jak na zdjęciach widać). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wywaliłem EQ3-2 przez okno (no dobra... sprzedałem ;) ) i kupiłem AZ4. Ze statywem alu waży tyle co przeciwwagi w EQ3-2, jest stabilny, lekki, łatwy w transporcie i świetnie się sprawdza w ograniczonej przestrzeni. Jak nie będziesz zajmował się astrofoto, to EQ3-2 to jak dla mnie będzie cię bardziej wkurzał i przeszkadzał, niż pomagał w czymkolwiek. Do obserwacji wizualnych to przerost formy nad treścią i taszczenie zupełnie niepotrzebnych kilogramów. Przy obserwacjach krajobrazu, czy przyrody, to wręcz kula u nogi. Wymiana EQ3-2 na AZ4 to była moja najlepsza decyzja jeżeli chodzi o sprzęt astro ;)

  • Like 2

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)