Skocz do zawartości
Jacek E.

Filmy dokumentalne dotyczące astro. Na żywo z ISS, Kosmos - inne

Rekomendowane odpowiedzi

A co sądzicie o Through the Wormhole z Morganem Freemanem ? Jeszcze się za to nie zabrałem, bo za cholere nie mogę znaleźć polskich napisów ;)  co do Cudów układu ślonecznego (Wonders of the solar system), to bardzo polecam, jestem świeżo po całej serii.

Oprócz tego polecam jeszcze (tego samego gostka - Briana Coxa) Wonders of the Universe (dla mnie nawet ciekawsze, bo w skali bardziej makro) i Wonders of Life, poza tym dobre programy i wykłady ma Brian Greene, ogólnie sporo tego można znaleźć na YT ;)

Chodzi Ci o zagadki wszechświata z Morganem Freemanem ? Jeśli tak to jest tego pełno z lektorem na yt.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chodzi Ci o zagadki wszechświata z Morganem Freemanem ? Jeśli tak to jest tego pełno z lektorem na yt.

racja, jest tego sporo, ale ściągnąłem (może nie powinienem tego pisać :P) w wersji blueray, zastanawiam się czy warto, tzn. czy treści tam zawarte są na poziomie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

BBC "Cuda Wszechświata" 720p

4 odcinki (były jeszcze 2 specjalne, jak znajdę, to też podlinkuję)

KLIK

BBC "Cuda Układu Słonecznego" 720p

5 odcinków

KLIK

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

racja, jest tego sporo, ale ściągnąłem (może nie powinienem tego pisać :P) w wersji blueray, zastanawiam się czy warto, tzn. czy treści tam zawarte są na poziomie

Obejrzałem kilka odcinków i według mnie dość ciekawe to wygląda.  http://www.filmweb.pl/serial/Zagadki+wszech%C5%9Bwiata+z+Morganem+Freemanem-2010-549082#

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak oceniacie serię "Kosmos" po już 5 odcinku?

Wg mnie jest bardzo przyzwoicie, wiedza jest przekazana w zrozumiały sposób (nawet dla osób, które nie interesują się astronomią) i zawsze jest pokazany jakiś rys historyczny związany z danym odkrywcą-astronomem. Forma tego rysu, czyli animacja w stylu komiksowym świetnie spełnia swoją rolę.

Oczywiście oprawa graficzna wycieczek po kosmosie jest na najwyższym poziomie i możemy oglądać piękno naszego Wszechświata w jakości HD.

Jedyne do czego bym się doczepił, to słabe porządkowanie tematów. Odniosę się do ostatniego odcinka o świetle - pod koniec zajęto się czarnymi dziurami, zamiast w całości poświęcić się światłu bo jest to temat naprawdę rozległy. Na czarne dziury można by spokojnie poświęcić jeden cały odcinek.

Ale w takim stylu jest prowadzony "Kosmos", mimo wszystko bardzo pouczający ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Już w poprzedniej serii było dużo o czarnych dziurach i w innych ciekawych programach, myślę że oni tutaj nie chcą za bardzo się powtarzać. Chcą żeby te odcinki były trochę inne od tego typu programów i im to wychodzi doskonale. Dopiero zaczynam przygodę z astronomia i takie programy bardO pomagają mi zrozumieć sens większości i jeszcze bardziej mnie w to wciągają.

tak btw. Macie stronę z odcinkami online? Chętnie bym ogladnal a znalazłem tylko po angielsku. ; (

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Virczek

Ja odniosłem takie wrażenie, bo już troszkę się naoglądałem przeróżnych programów ;) Poszperaj wyżej w tym wątku, wrzucałem linki z chomikuj.pl do ciekawej serii BBC z Brianem Cox'em, którą też polecam.

A tutaj masz link do chomika, gdzie znajdziesz poprzednie odcinki, gościu wrzuca z lekkim opóźnieniem.

http://chomikuj.pl/Tylko_wiedza/Filmy+dokumentalne+NATIONAL+GEOGRAPHIC/Kosmos

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Poziom programu "Kosmos" dla bardzo początkujących, praktycznie nic nie wiedzących o kosmosie, wszechświecie. Jak dla przedszkolaków- tak to odbieram. 

O wiele lepsza i poważniejsza jest właśnie seria BBC z Brianem Cox'em - całkiem inny poziom i ciekawiej.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Poziom programu "Kosmos" dla bardzo początkujących, praktycznie nic nie wiedzących o kosmosie, wszechświecie. Jak dla przedszkolaków- tak to odbieram. 

....

Piotrze - myślę, że dobrze - i najważniejsze, że laik może się wielu rzeczy dowiedzieć (i nie tylko) - przeczytaj proszę dokładnie ten wątek - takich podstaw - dobrze ,,zrobionych" powinno być więcej http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4306-pierwsze-zdjecie-ksiezyca/

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

O wiele lepsza i poważniejsza jest właśnie seria BBC z Brianem Cox'em - całkiem inny poziom i ciekawiej.

Jestem po serii Magia Wszechświata i potwierdzam ;) Tematy i pytania podejmowane przez prof Briana Coxa to już troszkę wyższy poziom i wymagają wiedzy. Dodatkowo macie zapewniony tzw "nieogar mózgowy" :D Zastanawiając się nad tym co się obejrzało, zaczyna brakować nam wyobraźni żeby to pojąć. Ja to traktuje jako dobre ćwiczenie, świetnie poszerzające horyzonty myślowe. Szczególnie odcinek ostatni o możliwej śmierci cieplnej Wszechświata... (dyskusja o tym odcinku tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4277-czy-wszechswiat-jest-wieczny/ )  Już teraz moja wyobraźnia to ogarnia, ale w trakcie oglądania były lekkie blokady :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam ściągniętą też Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem co sądzicie o tej serii?
Dobry wątek, autor mial dobry pomysł z założeniem tego tematu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zagadki Wszechświata z Morganem Freeman'em mają 5 sezonów, ja widziałem pierwsze dwa i całkiem przypadły mi do gustu.

Tematyka nie do końca trzyma się samych spraw naukowych dotyczących Wszechświata ale także samego człowieczeństwa i istnienia Boga, pytań, które zadajemy sobie na co dzień.

Każdy odcinek jest tytułowany pytaniem, np:

Czy Bóg stworzył ewolucję?

lub

Czy nasz umysł może być zhackowany?

Na pewno warto obejrzeć sobie tą serię, ale nie spodziewaj się, że w każdym odcinku będzie temat stricte o samym kosmosie ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Teraz jak już wszedłem w te tematy to tych serii programów jest całkiem sporo aż nie wiem od czego zacząć, wszystko zacząłem oglądać i nie wiem co kontynuować.

Na pewno będ na bieżąco z kosmos National Geographic.  Starą serię już oglądnąłem :). Mam 3 odcinki z Morganem Freemanem za sobą.O 5 sezonie nie wiedziałem, dzięki :)

Warto przerwać Zagadki Wszechświata dla serii z BBC? :D

Mówicie o Magii Wszechświata Brianem Coxem, ciężko się tam połapać? Podstawy astronomi i fizyki na poziomie szkoły średniej wystarczą czy nie? ^^ + rozszerzona wiedza moim zainteresowaniem.

Ponieważ tu się robi mały "bajzel" fajnie by było jakby jakiś moderator bądź autor. wypisywał te wszystkie tytuły programów w głównym poście tego wątku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zagadki są długie, a seria BBC ma 4 odcinki i są naprawdę ciekawe. Jest jeszcze druga seria: Cuda Układu Słonecznego, także z Brianem Cox'em (linki do obu serii podałem wyżej), która ma chyba 5 odcinków.

Ja polecam Ci obejrzenie najpierw serii BBC :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ponieważ tu się robi mały "bajzel" fajnie by było jakby jakiś moderator bądź autor. wypisywał te wszystkie tytuły programów w głównym poście tego wątku.

A zacznij porządek od nowego postu - wypisz pięknie pogrubiając w punktach wraz z linkami do stacji - wszyscy Cię wychwala do kosmosu :) moderatory mają co robić ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

KOSMOS 2014
NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL
PREMIEROWE ODCINKI: niedziele o godz. 22:00
POWTÓRKI: poniedziałki o godz. 10:55, wtorki o godz. 15:00, środy o godz. 21:00, soboty o godz. 13:00
Seria ma 1 sezon, 13 odcinków.

ZAGADKI WSZECHŚWIATA Z MORGANEM FREEMANEM 2010
DISCOVERY SCIENCE
Seria ma 5 sezonów, 45 odcinków.

COSMIC FRONT. KOSMOS 2012
PLANETE+
Seria ma 1 sezon, 9 odcinków.

Polecam oglądać na youtube w lepszej jakości.

CUDA UKŁADU SŁONECZNEGO 2010
BBC
Seria ma 1 sezon, 5 odcinków.

MAGIA WSZECHŚWIATA 2011
BBC
Seria ma 1 sezon, 4 odcinki + 2 odcinki specjalne.

COSMOS 1980
autorstwa Carla Sagana, absolutny KLASYK!
Seria ma 1 sezon, 13 odcinków.

Edit. Moder.

Pliki z filmami podlegają prawom autorskim które wykupiła dana stacja telewizyjna.

Nawet nagrywanie z telewizji i rozpowszechnianie jest zabronione

Nie linkujemy do pirackich kopii.

Oj tam, chciałem ułatwić życie użytkownikom co by nie tracili czasu na szukanie. Kto będzie chciał i tak znajdzie ;)

A ja akurat opłacam te stacje telewizyjne wyżej wymienione, więc to chyba nie jest piractwo. Mógłbym równie dobrze mieć do nich pretensje, że nie puszczają tego kiedy mi pasuje :D

Edytowane przez Hampel
  • Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na NatGeo leci program "Przewodnik po planetach: Saturn". Ogólnie mi się spodobał, wiele fantastycznych zdjęć z sondy Cassini oraz ciekawych informacji... Moim zdaniem warto obejrzeć :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiaj był świetny odcinek o świetle, czyli o podstawie astronomii i praktycznie podstawie naszego życia.

Można się było dowiedzieć na przykład jak na podstawie spektrum światła potrafimy określić składy chemiczne obiektów w kosmosie. Co ciekawe, wszystko we Wszechświecie jest zbudowane z tych samych pierwiastków 92 pierwiastków co u nas na Ziemi, i z czego jesteś zbudowany Ty!

Wszyscy jesteśmy prochem. I ludzie i gwiazdy.

Kto nie widział, niech żałuje i obejrzy sobie powtórkę w tygodniu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fajny odcinek, spektroskopie astronomiczną mamy opanowaną ;) 

A poważnie to faktycznie można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiecie może jak się nazywają 2 odcinki specjalne z Wonders of the Universe BBC?

Jak ktoś ma to też może podlinkować, nie obrażę się :) bardzo mi to pomoże. Ale tytuł wystarczy, bo nie mogę znaleźć, a pisali że takie są. :)

Z góry dzięki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jestem świeżo po obejrzeniu "Bóg kontra nauka: Życie i ewolucja (odc. 2)" na PLANETE+.

Bardzo polecam tę serię (3 odcinki, szczegóły emisji znajdziecie na moim blogu) w szczególności osobom wierzącym, u których pojawiają się wątpliwości w próbach łączenia darwinizmu (ewolucjonizmu) z wiarą.

W programie są przedstawiane różne opinie, zarówno naukowców-wierzących jak i niewierzących w istnienie Boga, także jeżeli ktoś nie wierzy, też śmiało mogę mu polecić ten odcinek.

Duży plus dla realizatorów "Bóg kontra nauka" za formę przedstawiania teorii - absolutnie nie urażają ani jednej, ani drugiej strony.

Z mojego punktu widzenia:

Jestem osobą wierzącą, jednak odkąd zacząłem zagłębiać się w teorie powstania Wszechświata pojawiały się u mnie drobne wątpliwości i niezgodności z tym, co przedstawia Kościół (piszę to w BARDZO wielkim skrócie). Ostatnim czasem wiele myślałem, żeby to sobie racjonalnie łączyć. Jak się okazało kluczem do połączenia jednego i drugiego, jest zrozumienie szeroko stosowanej SYMBOLIKI w przekazach chrześcijańskich. 7 dni Stworzenia (właściwie to 6) to symbolika, która odpowiada miliardom lat tworzenia się Ziemi. W programie naukowcy mówią o tym, że Bóg tworzył Świat nie pojedynczymi cudami (w sensie na tzw. pstryknięcie palcami powstały rośliny, na następne zwierzęta) ale ustanowionymi przez siebie prawami, jakimi rządzi się teraz przyroda i ewolucja. I właśnie te prawa można nazwać cudem - w całości jest to ogromny i złożony mechanizm tworzenia się życia. 

Wspomnę jeszcze raz, że największą zaletą serii jest to, że nie narzuca nikomu jak ma myśleć. Jeszcze raz polecam!

Seria ma w sumie 3 odcinki (na blogu znajdziecie linki do obejrzenia online w dziale "Programy o kosmosie"):

Bóg kontra nauka: Kosmos (1/3)

Bóg kontra nauka: Życie i ewolucja (2/3)

Bóg kontra nauka: Umysł i świadomość (3/3)

P.S.

Od dziś na moim blogu umieszczam linki do oglądania programów związanych z Kosmosem ONLINE! :) http://starryshot.wordpress.com/ Sukcesywnie dodaje nowe odcinki, także zapraszam do śledzenia bloga !

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wspomnę jeszcze raz, że największą zaletą serii jest to, że nie narzuca nikomu jak ma myśleć. Jeszcze raz polecam!

Obejrzałem z rozpędu wszystkie 3 odcinki i powiem, że naprawdę niezłe toto :) Bardzo zdziwiło mnie to, że serial to tak naprawdę nie "Bóg kontra nauka", a raczej "Bóg kontra przypadek".

Jeszcze bardziej zdziwiło mnie to (jestem dosyć sceptycznie nastawiony do wiary), że uczeni, którzy opowiadają się za Bogiem i zgodnością Jego istnienia z prawdami naukowymi, są bardziej sensowni i logiczni niż druga strona, która w pewnych miejscach na siłę szuka konfliktu, niezgodności i często przechodzi to w jakiś fanatyzm anty i jednocześnie cierpi merytoryczność ???.

Powtarzane co chwilę "stało się przez przypadek / łut szczęścia / ślepy traf" nijak nie przemawia bardziej niż "Bóg tak zaplanował", a jest tylko wymiganiem się od trudnej odpowiedzi "Nie wiemy, nie jesteśmy w stanie tego wyjaśnić"...Przedziwne.

Swoją drogą to ciekawy temat na dyskusję, ale dosyć niebezpieczny i musiałby być mocno trzymany w ryzach przez modów ;)

Tak czy owak, jak najbardziej polecam.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na moim blogu pojawiła się kolejna seria - Ziemia Planeta Tajemnic. Jeszcze jej nie oglądałem ale zapowiada się ciekawie. Obejmuje 9 odcinków po 30 minut. Zapraszam!

Opis:

Dzięki nowatorskim badaniom NASA widzowie odkryją nieznane oblicza planety. Satelity, które do tej pory prowadziły obserwacje przestrzeni kosmicznej, skierują swoje obiektywy w kierunku Ziemi. Twórcy serialu prezentują fascynujące zdjęcia lądów, oceanów i ziemskiej atmosfery. Prześledzą procesy, dzięki którym na Ziemi utrzymuje się życie. Naukowcy porównają Błękitną Planetę z innymi ciałami niebieskimi.

Może ktoś z Was widział już tą serię i może ją polecić?

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta