Skocz do zawartości

Moje szkice i grafiki


Krzysztof_K

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze chętnie przyglądałem się astroszkicom. Dla mnie przedstawiają one Wszechświat takim jakim jest naprawdę. To tak jakbym obserwował niebo nie wychodząc z domu. Pewnie z tego samego powodu zawsze bardziej gustowałem w czarno-białych astrofotkach.

Nigdy jednak sam nie odważyłem się szkicować. Wprawdzie w 2009 roku popełniłem swój pierwszy w życiu nieporadny rysunek (ślad uderzenia na Jowiszu), ale było to wymuszone sytuacją.... po prostu chciałem jakoś uwiecznić ten niezwykły moment, a to był jedyny dostępny dla mnie sposób.

Teraz postanowiłem jednak spróbować swoich sił w tej dziedzinie, jako przerywnik w mojej ?codziennej? astronomii. Tak po prostu dla relaksu. :) ta zima dla mnie stoi pod znakiem astroszkicu:)

W wątku tym będę się starał pokazywać swoje mniej lub bardziej udane bazgrołki ;) ... gdybym tworzył je do szuflady, pewnie niewiele bym się nauczył. A Wasze uwagi i wskazówki zapewne bardzo mi pomogą.

No to przy totalnym braku pogody, na rozgrzewkę.....

1) Księżyc gołym okiem ? sam obiekt to szkic ołówkiem, tło i chmury stworzyłem w GIMPie. Miałem tylko kilkanaście minut, potem znów chmury zasnuły całe niebo. Nie wiem czy to bardziej astroszkic, czy grafika. Chyba trochę tego i trochę tego. Ale zawsze to jakiś początek.

Teraz czekam na poprawę pogody, jeśli dopisze, prawdziwe astroszkice już wkrótce ;)

Pozdrawiam

KK

post-61-137699795268_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich dniach było kilka bezchmurnych nocy, jednak niebo było bardzo mizernej jakości, zasięg zaledwie ok. 4,5 mag. Jednak w czasie totalnej niepogody postanowiłem mimo wszystko poćwiczyć szkicowanie.

Pierwszy szkic to Betelgeza... znany chyba wszystkim czerwony olbrzym typu widmowego M2Iab, jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, druga pod względem jasności gwiazda Oriona. Odległość do niej szacowana jest na 430 do 640 lat świetlnych, jest więc wyznaczona  z dużą niepewnością. Masa gwiazdy to około 20 mas Słońca. Betelgeza jest też gwiazdą zmienną półregularną SRc.

Technika: szkic ołówkiem, inwersja i dopracowanie w GIMP2.

Drugi szkic to poranny widok zbliżenia Wenus, Spiki, Saturna i Księżyca z 1 grudnia br. Więcej słów chyba nie potrzeba, widok był niesamowity.

Technika: szkic ołówkiem, inwersja i horyzont w GIMP2.

Pozdrawiam

KK

post-61-137699795308_thumb.jpg

post-61-137699795312_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam. Dziś mimo mroźnego wieczoru (-17 st. C) zapolowałem z lornetką i ołówkiem na Plejady. Przyznam, że tak niska temperatura znacznie utrudniała pracę, a okulary BPC 20x60 zaparowywały i zamarzały. Przejrzystość atmosfery też nie była zbyt dobra, zasięg około 5 mag. Niedługo potem niebo zasnuło się chmurami.

Szkic ołówkiem, obróbka w GIMP2.

Pozdrawiam

KK

post-61-137699795502_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pogodnego nieba ostatnio jak na lekarstwo, ale prawie tydzień temu udało mi się naszkicować supernową SN2011B. Szkic bardzo delikatny i subtelny, ale starałem się maksymalnie oddać rzeczywistość... po prostu galaktyka i gwiazda ledwo połyskiwały w okularze teleskopu:

post-61-137699797203_thumb.jpg

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Świetne szkice Krzyśku!  8) Warsztat widzę masz opanowany. ja aktualnie bez teleskopu. Ale patrząc na Twoje szkice wpadłem na fajny pomysł. Lornetka do tego celu będzie idealna. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też z zapartym tchem obserwuję narodziny naszej nowej szkico-gwiazdy  ;) Naprawdę całkmim przyzwoite prace 8)

OT.Boże już tak dawno nie było pogody :-X

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki. Warsztat dopiero opanowuję, każdy nowy typ obiektu jest moim "pierwszym razem"  ;) i uświadamiam właśnie sobie jak innego podejścia wymaga. Tak było m.in. z wczorajszym słonkiem.

Od jakiegoś czasu przymierzam się do gromad otwartych, ale jakoś jeszcze nie mam odwagi.

Najważniejsze jednak jest to, że mimo, iż szkice to nie jest moja domena, to praca z ołówkiem przy teleskopie daje mi dużą satysfakcję i bardzo relaksuje. I to jest najważniejsze!  :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)