Skocz do zawartości

Recenzja lornetki DeltaOptical Starlight 15x70


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Widzę, że lornetka trafiła już na giełdę. Czyżby jednak nie była tak idealna? ? 

https://astropolis.pl/topic/84584-lornetka-deltaoptical-starlight-15x70-plus-gratis-środek-czyszczący/

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2
  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega lubi eksperymentować i tyle. Czasami na złość sobie sam robi i nie słucha rad kolegów? Ciekawi mnie co ostatecznie wybierze? Potrzeby są jasno zdefiniowane, lornetka o jak najszerszym użytecznym polu, nieprzekłamująca kolorów gwiazd. Ja czytuję czasami jego raporty z obserwacji gwiazd zmiennych. Moim zdaniem jest w tym bardzo dobry. Zazdroszczę mu wytrwałości. I życzę zakupu bardzo dobrej lornetki! Co prawda miał już takie dwie (Silvery 10x50 i 7x50), ale ma duszę odkrywcy więc chciał posmakować czegoś innego.

Edytowane przez Maciek_Cz
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Maciek_Cz napisał:

Co prawda miał już takie dwie (Silvery 10x50 i 7x50), ale ma duszę odkrywcy więc chciał posmakować czegoś innego.

Chwila,już miałem kolekcje lornetek Celestron Skymaster 20x80, DO 10x50 i DO 7x50 Silver,DO STARLIGHT 15x70 a teraz kolejna lornetka ....? 

Wszystkie lornetki ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2022 o 23:59, astrodamian27 napisał:

Aberracja chromatyczna według mnie prawie niezauważalna w dzień i jak w nocy. 

Przecież jak sam napisałeś ta lornetka prawie nie posiada AC ?

  • Thanks 2
  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC zobaczysz na jasnych gwiazdach np. Syriusz, Vega czy Altair. Również na planetach uświadczysz jej obecność oraz na Księżycu (fioletowy zafarb/obwódka).

Dla przykładu w SkyGuidzie Jowisz miał przekłamane kolory, a dodatkowy astygmatyzm lornetki sprawiał, że planeta iskrzała. W małym Vortexie 8x42 czy Orionie 15x70 tego problemu już nie mam ?

Mi AC osobiście mocno przeszkadza zarówno w dzień i w nocy. 

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
W dniu 31.05.2022 o 10:08, Paweł Sz. napisał:

Fajnie, że poświęciłeś czas na recenzję, która w moim przekonaniu jest jednak mocno subiektywna. Ocena, że lornetka ta nie posiada AC, gwiazdy są punktowe, a obraz żyleta w całym polu jest dla mnie nie do zaakceptowania. Do tego padła rada, że nie potrzeba do niej statywu, aby prowadzić sensowne obserwacje. Podobnie jeśli chodzi o ocenę budowy - przecież to plastik, który potrafi pękać podczas obserwacji zimą.

Do tego napisałeś, że:

Serio widziałeś ramiona spiralne w M81 i M82 w 15x70? ? 

Nieskromnie pozwolę sobie zapytać, czy spoglądałeś kiedyś przez sprzęt z nieco wyższej półki typu Delta SkyGuide 15x70, TS Marine 15x70 lub coś w stylu Nikon, Fuji, APM? Miałbyś jakiś punkt odniesienia co do oceny i pogląd na to jak wygląda ogólnie pojmowana estetyka obrazu w lornetkach. Nie chodzi o to, że się czepiam, ale jeśli tworzymy jakąś recenzję sprzętu to powinna ona być oparta na obiektywnej analizie, a nie na emocjach.

W każdym razie - najważniejsze że jesteś zadowolony, bezchmurnego nieba! ? 

Potwierdzam uwagi odnośnie jakości obrazu. Moim naczęstszym sprzętem, którym oglądam niebo, jest celestron skymaster 25x70 (lornetka o której wadach można by napisać wielotomową encyklopedię). Zazwyczaj zabieram na sesję tylko ją, ale którejś nocy wcisnąłem jeszcze do torby DO entry. Po długiej obserwacji celestronem, postawiłem na statywie Deltę. Jedno spojrzenie przez nią wystarczyło, bym poczuł się zawstydzony, jak okropną lornetkę (celestrona) kupiłem. A to przecież tylko słaba entry. Dobrze nie zabrałem wtedy Nikona czy TSa. ?

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO Starlight to sprzęt  słaby optyczne w mojej ocenie. Obraz ostry tak w około 40 % pola - okulary to najpradopodobniej kellnery,  mała głębia ostrości,  dość duża aberracja chromatyczna oraz słabe odwzorowanie bieli - dość duże zażółcenie obrazu. Lornetkę jak w temacie  mam już 3 lat.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)