Skocz do zawartości

Saturn 2010 - 2017


Rekomendowane odpowiedzi

To i mój Satrun zawędruje na forum. Wczoraj widziałem go pierwszy raz w życiu przez teleskop. Wspaniałe widoki, a że grill rodzinny to jeszcze odbył się pokaz dla szerszej publiczności, wszyscy byli zachwyceni bo i jest się czym zachwycać ;) Musiałem go jednak uwiecznić i oto i efekt. Czas 180s, kamera Point Grey Firefly mono, teleskop Newton 150/750, barlow x2; obróbka w: Castrator, AS!2, AstraImage3. Stack Options w AutoStakkert ustawiony na 10% z opcją drizzle 1.5.

post-3921-0-07313000-1433669208.jpg

  • Like 3

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Genialny avik!!. Moge zapytać jakie parametry i jaką kamerką ?.......

Hej Piotrek

 

Teraz nie jestem w domu . Ale tak na szybko to kamerka ASI120MM , ekspozycja 25ms   gain 70%  klatka chyba 1024 x 800  co dawało prędkość około 30fps. Chyba w histgramie naświetlenie miałem jakoś 65%  ogniskowa 6000. Co do genialności pliku to tak średnio . Niby obraz stabilny lecz szczelina zamazana. Pewnie gdybym posiadał odpowiednie filtry zapewne efekt był by lepszy . Niestety budżet na zabawki astro do przyszłego roku zamknięty :- . Jeszcze 4 ratki NEQ6 zostały :D

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy of FireCapture ?

 

Czy w Sharpcap ta opcja jest dostępna ?

Tak w FireCapture. SharpCapa nie używaj słabo się nadaje i ma mniej opcji.

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W jaki sposób mozna pozbyć się szumu ??

Zmniejsz gain a wydłuż czas ekspozycji, automatycznie szum będzie niższy. Będziesz musiał dłużej nagrywać tą sama liczbę klatek ale coś za coś :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW! Twoje Saturny są fantastyczne :) fajnie byłoby kiedyś osiągnąć podobny poziom fotografii jaki prezentujesz. Nie odbieraj tego jako czcze gadanie, naprawdę twoja astrofotografia planetarna jest rewelacyjna.

  • Like 1

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW! Twoje Saturny są fantastyczne :) fajnie byłoby kiedyś osiągnąć podobny poziom fotografii jaki prezentujesz. Nie odbieraj tego jako czcze gadanie, naprawdę twoja astrofotografia planetarna jest rewelacyjna.

Dziękuję . Wielka zasługa moich wyników to duża apertura . Mam jaszcze sporo do nauki . Ale to tak jest kiedy się osiągnie większy poziom to zawsze jest coś do poprawienia . Z  pewnością podobny poziom osiągniesz. Dużo można się nauczyć na SW150/750 chociażby szlifowanie obróbki a gdy z czasem zmienisz sprzęt na większy na pewno będzie łatwiej.  :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wiele z tych przerw jest tylko artefaktami - powstały nawet pierścienie wokół krawędzi tarczy. Jest to kwestią obróbki. Nie zmienia to faktu, że przy tegorocznych warunkach na Saturna zdjęcia rewelacyjne! Apertura rządzi. ;)

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wiele z tych przerw jest tylko artefaktami i jest kwestią odpowiedniej obróbki. Nie zmienia to faktu, że przy tegorocznych warunkach na Saturna zdjęcia rewelacyjne! Apertura rządzi. ;)

Właśnie to chciałem napisać Zdzisiu co kolega wspomniał . To są zapewne artefakty drgania słabego seeingu powtarzalnie wzmacniają przesunięcia które utrwala Autostakkert po obróbce. 

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka rewelacyjna ale tam na pewno nie ma Enckego. Przykro mi Alien ale nie ma na to szans przy obecnym niskim położeniu Saturna. Zawsze można spytać guru astrofoto planetarnego Damiana co o tym sądzi ;). Ja trochę z nim dyskutowałem na temat astrofoto planetarnego i był bardzo pomocny, sympatyczny człowiek :). Ale wiadomo swoich tajemnic obróbki nie zdradzi :D

 

Poszukam swojego zdjęcia z synty 8" i webcama z przed iluś tam lat jak Saturn był bardzo wysoko, również załapał mi się ten artefakt, nie było to niestety Encke. Trzeba trochę poczekać aż Satrun pójdzie wyżej, wtedy Encke dla Przemka to będzie bułka z masłem :D

  • Like 1

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Piotrek

 

Teraz nie jestem w domu . Ale tak na szybko to kamerka ASI120MM , ekspozycja 25ms   gain 70%  klatka chyba 1024 x 800  co dawało prędkość około 30fps. Chyba w histgramie naświetlenie miałem jakoś 65%  ogniskowa 6000. Co do genialności pliku to tak średnio . Niby obraz stabilny lecz szczelina zamazana. Pewnie gdybym posiadał odpowiednie filtry zapewne efekt był by lepszy . Niestety budżet na zabawki astro do przyszłego roku zamknięty :- . Jeszcze 4 ratki NEQ6 zostały :D

Witam,

 

Czy uzywales Fire capture ??

 

Mozesz prosze podac dokladne parametry ? Pokombinuje jutro z Saturnem :). Bede bardzo wdzieczny. Jesli to firecapture to w jaki sposob zmienic wartosc histogramu ?

 

Pozdrawiam

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy uzywales Fire capture ??

 

Mozesz prosze podac dokladne parametry ? Pokombinuje jutro z Saturnem :). Bede bardzo wdzieczny. Jesli to firecapture to w jaki sposob zmienic wartosc histogramu ?

 

Pozdrawiam

Akurat teraz kończę pracę wieczorkiem wyślę Tobie plik rejestru. Tak używam FireCapture. Wartość hisogramu zmienia się przy zarządzaniu czasu ekspozycji czy też cyfrowemu wymuszeniu siły światła czyli Gain. Zwiększenie światła w przypadku zmiany ekspozycji spowalnia ilość klatek w przypadku zwiększenia gain rośnie szum . Tak że coś za coś . Nie ma nic za darmo :)

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat teraz kończę pracę wieczorkiem wyślę Tobie plik rejestru. Tak używam FireCapture. Wartość hisogramu zmienia się przy zarządzaniu czasu ekspozycji czy też cyfrowemu wymuszeniu siły światła czyli Gain. Zwiększenie światła w przypadku zmiany ekspozycji spowalnia ilość klatek w przypadku zwiększenia gain rośnie szum . Tak że coś za coś . Nie ma nic za darmo :)

ok super to czekam na plik i jutro atakuje saturna :) - dzieki!

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jednak trzeba przyznać że Saturn zacny wyszedł. A zobacz Kolego podejść do obróbki jeszcze raz . Widać że zniknął zewnętrzny pierścień z przodu za szczeliną Cassiniego . Na moje oko pojechałeś za mocno korekcja gamma . Wiem ze taki widok Saturna wydaje się być ostrzejszy no ale trzeba pamiętać żeby nie odejmować prawdziwości zarejestrowanych szczegółów . Gratuluję bardzo ładnej fotki ?

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)