Skocz do zawartości

Saturn 2010 - 2017


Rekomendowane odpowiedzi

No to udanych kolejnych polowań Ci życzę  :)

Takiego zmniejszonego Ci zrobiłem  ;)

post-587-137699893369_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Satlan Saturn fajny i napewno będzie lepszy. Napisz jakich używasz ustawień w firecapture? To może uda się coś podkręcić na przyszłość.  Czyli expozycja oraz wartość Gain

Wczoraj też trochę przysiedziałem przy sprzęcie ale tak raczej eksperymentalnie gdyż warunki nie powalały na kolana.

Trochę bawiłem się ostrzeniem. mamy 4 te same fotki .

1.Pojedyncza surowa klatka z pliku avi

2.Uśrednienie pliku avi (Stack)

3.Dodatkowy (Stack ) z sześciu stacków)

4.Mocne przesadzone ostrzenie.

post-761-137699893504_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Przemku, faktycznie seeing wczoraj był słaby, co widać było zwłaszcza na Jowiszu, falował okrutnie i z tego względu go sobie odpuściłem i postanowiłem poczekać na Saturna. Tak się zastanawiam, czy nie zbyt wcześnie zakończyłem sesję Saturnową - była ok 23:50, kiedy zrealizowałem ostatni materiał. Może następnym razem spróbuję wyczekać tak do 1 w nocy, bo wtedy jest najwyżej nad horyzontem. Sprawdzę te ustawienia wieczorkiem to dam znać, ale z tego, co pamiętam to FPS 60 i gain maksymalny z zaznaczoną opcią ?gain x2?. Niestety nie pamiętam, jaka była ekspozycja. Na pewno jeszcze nie opanowałem w całości FireCapture, gdyż wczoraj z nim zadebiutowałem.

Pozdrawiam

P.S. Fajna ta Twoja seria, widziałem ją już wcześniej na Twoim blogu.

GSO 250/1000, EQ6 SynScan, ASI 224 MC, Canon EOS 700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Tak się zastanawiam, czy nie zbyt wcześnie zakończyłem sesję Saturnową - była ok 23:50, kiedy zrealizowałem ostatni materiał.

.

Zdecydowanie za wcześnie kolego . Trzeba być cierpliwym do końca górowania planety a nie poddawać się. Tak właśnie było wczoraj a raczej dziś w nocy . Cały czas słabo ale właśnie tak 20 min po pierwszej znacznie się polepszyło na około 20 minut i ten czas uwidoczniony jest na plikach które umieściłem zrobiłem 6 udanych stacków potem ja w registacku połączyłem i wyszło to co wyszło . Tak że nie poddawać się czasem za cierpliwość jest nagroda w postaci udanej sesji.

Pozdr

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Zdecydowanie za wcześnie kolego . Trzeba być cierpliwym do końca górowania planety a nie poddawać się. Tak właśnie było wczoraj a raczej dziś w nocy . Cały czas słabo ale właśnie tak 20 min po pierwszej znacznie się polepszyło na około 20 minut i ten czas uwidoczniony jest na plikach które umieściłem zrobiłem 6 udanych stacków potem ja w registacku połączyłem i wyszło to co wyszło . Tak że nie poddawać się czasem za cierpliwość jest nagroda w postaci udanej sesji.

Pozdr

Ja bym chętnie poczekał na tą nagrodę, ale wiadomo jak to jest, nie wszyscy domownicy rozumieją konsekwencje wynikające z naszej pasji :) Dzisiaj zapowiada się bezchmurna noc, wiec może spróbuję ale pewności nie ma ;)

A tak przy okazji, to w tej sytuacji i tak udało mi się go ładnie wyciągnac, pomimo niedostatecznej jasności.

GSO 250/1000, EQ6 SynScan, ASI 224 MC, Canon EOS 700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....A tak przy okazji, to w tej sytuacji i tak udało mi się go ładnie wyciągnac, pomimo niedostatecznej jasności.

Oczywiście że fajnie wygląda i napewno będzie lepiej .60fps to nawet za wiele. Wytarczy 45 48 i będzie kamerka wystarczająco szybko kręcić . Tam gdzie jest suwaczek od ekspozycji to ustaw na tyle jasno żeby fps-y  nie spadły po niżej 45. fps  :) . Jeżeli będzie pogoda może dzis też wyskoczę na polowanko

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn jest ciemny. Ja ustawiam ekspozycję 1/30 sek dla 30 FPS. Dla niebieskiego kanału to nadal za mało, ale on raczej nigdy nie wyjdzie dobrze. Czerwony czy podczerwone luminancje z taką ekspozycją mają nawet szanse na niższy gain i dobrą jakość finalnego stacka.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn jest ciemny. Ja ustawiam ekspozycję 1/30 sek dla 30 FPS. ....

Ostatnio pliki kręciłem na FPS=45 Shutter=22.05ms spróbuję expozycją podjechać do przodu wtedy zyskam na jasności  kosztem FPS ale skoro Piotr napisałeś że 30FPS starczy to ok.

Igor twoja obróbka jest ok tu ewidentnie czynnikiem były słabe warunki. Oto co mi wyszło .

Jednak bardzo mnie dziwi nietypowe naświetlenie pierścieni pod takim dziwnym kątem . Oraz dziwnie wygląda szczelina Cassiniego . Wygląda to tak jak by tuba nie była dostatecznie wychłodzona . Może Piotr coś pomoże w ocenie tego Pliku.

post-761-137699893587_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igor twoja obróbka jest ok tu ewidentnie czynnikiem były słabe warunki. Oto co mi wyszło .

Jednak bardzo mnie dziwi nietypowe naświetlenie pierścieni pod takim dziwnym kątem . Oraz dziwnie wygląda szczelina Cassiniego . Wygląda to tak jak by tuba nie była dostatecznie wychłodzona . Może Piotr coś pomoże w ocenie tego Pliku.

Witaj Przemku, widzę, że co nieco dało się jeszcze z tego wyciągnąć, dzięki. Co do wychłodzenia, to nie powinno być to powodem, bo Saturna zacząłem kręcić jakieś 1,5 h po wystawieniu sprzętu na zewnątrz. Być może to kwestia niedostatecznej jasności? Saturn był kręcony ok 23:30 - 23:40 a to jednak prawie 2 godz przed jego maxymalną wysokością. Sam wspomniałeś, że jest najjaśniejszy pomiędzy 1:30 - 2:00. Niewiem, może to nie powód, ale przyszło mi to na mysl.

Pozdrawiam

GSO 250/1000, EQ6 SynScan, ASI 224 MC, Canon EOS 700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie teraz to mamy doczynienia z człowiekiem światowej sławy. Kiedy Igor zaczniesz doganiać Kopernika pamiętaj że kiedyś Ci pomagałem  :) he he

Fajna sprawa GRATULUJĘ Kolego.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie teraz to mamy doczynienia z człowiekiem światowej sławy. Kiedy Igor zaczniesz doganiać Kopernika pamiętaj że kiedyś Ci pomagałem  :) he he

Fajna sprawa GRATULUJĘ Kolego.

Przemku, dziękuję za pochlebne słowa ale póki co, to ja uczę się od Was a z tym EarthSky to po prostu miałem szczęście :)

GSO 250/1000, EQ6 SynScan, ASI 224 MC, Canon EOS 700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się,że ci się ta kamerka przydała i się nie kurzy jak u mnie ;)

Fajnie Ci to wyszło jak na żółtodzioba. Najpierw Jowisz,teraz Saturn ,teraz  tylko czekać,aż dokupisz drugą tubę do guidingu i zamienisz Naglery na Atika. Astrofoto uzależnia ;)

Wiem Patryk.

Juz mi chodzi po glowie zakup jakies dobrej kamery  8)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki nie były wspaniałe, nakręciłem może z 30 klipów po około 120 sekund z czego 8 nadawało się do obróbki. Histogram bardzo rozhuśtany w porywie do 60 %. Kamera  FireFly 0,3 mono. Teleskop 200/3500 w układzie Casegraina Barlow x2

od lewej

1 Czysty stack

2 Suma z  8 stacków

3 kolor z sieci

post-761-137699896065_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od lewej

3 kolor z sieci

Kurcze - no ładne Ci ten Saturnek wychodzi gdy jest w ,,kolorkach" kamerki - Jednak ,,sieciowe kolorowanie" wygląda (moim zdaniem oczywiście) jak niedokończony rysunek w książce do kolorowania pastelami - taki sztuczny, ten kolor psuje fotkę  ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow Przemku to pojechales teraz, tobie to zawsze wychodza te planety. Jednak aparatura i doswiadczenie robia swoje. Chcialbym kiedys Ci dorownac :-) Gratulacje

Sent from my GT-I9100 using tapatalk 2

Hej Igor co do doświadczenia to raczej nie wypowiadam się bo różnie jest to odbierane . Rozumiem że pisząc aparatura miałeś na myśli apertura  ;) . Pisząc że chciałbyś mi dorównać to chcę Tobie napisać że już to zrobiłeś pokazując oddalonego Jowisza . A na Saturna to nie miałeś szczęścia w przejrzystości co oznacza że na pewno uda Ci się skręcić dobry materiał. NAJWAŻNIEJSZE to dobrze go pozbierać .

Co do kolorowego Saturna rzeczywiście Jacku wyszło jak w disneylandzie . Ale te moje kolorowanki nie traktuję jakoś tak na serio raczej to taka ciekawostka .

Dziś zrobiłem nowe podejście wczorajszego materiału. Jak Igor potrzebujesz w tej materii pomocy Śmiało pisz. :D

post-761-137699896093_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Igor co do doświadczenia to raczej nie wypowiadam się bo różnie jest to odbierane . Rozumiem że pisząc aparatura miałeś na myśli apertura  ;)...

Witaj Przemku,

Zdaje sobie sprawę, że mogłem tym określeniem wyjść za totalnego lamera, ale celowo napisałem aparatura, jako, że oprócz teleskopu miałem na myśli całość, czyli też montaż i inne dobrodziejstwa, które posiadasz. Nie chciałem używać określenia "sprzęt", gdyż jest ono takie utarte..

Nad Saturnem pracuję i jak tylko warunki pogodowe dopiszą, to skręcę pewnie nie jeden materiał, który obrobię zgodnie z instrukcją z Twojego blogu.  Moja żona na szczęście już przywykła do moich nocnych wizyt na tarasie, wiec czekam tylko na bezchmurne, przejrzyste niebo.

Pozdrawiam

GSO 250/1000, EQ6 SynScan, ASI 224 MC, Canon EOS 700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Przemku,

Nie chciałem używać określenia "sprzęt", gdyż jest ono takie utarte..

...  Moja żona na szczęście już przywykła do moich nocnych wizyt na tarasie, wiec czekam tylko na bezchmurne, przejrzyste niebo.

Pozdrawiam

No sprawa nazewnictwa jest wyjaśniona he :D . A co do Naszych

Żon to masz racje na początku były kłopoty ze rozumieniem moich nocnych wyskoków w kosmos. Ale teraz żona nawet się cieszy że wydana kasa na montaż nie poszła na marne. Igor życzę mega pogody i  czekam na wyniki Twoich wypocin  :)

pozdrawaim.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satlan za ostro podchodzisz do obróbki, trochę delikatniej a sam zobaczysz różnice. To tak mion zdaniem może to Ci się przyda.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-wyostrzanie-planety.html

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)