Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam takie pytanie czy ktos slyszal o okularach z Explore Scientific o ogniskowej 120mm(!!!) mam znajomego ze stanow ktory rowniez jest astroamatorem i napisal mi ostatnio ze jego znajomy bardziej zaawansowany i wkrecony w obserwacje posiadal taki okular.

 

Dla mnie to totalne zmiazdzenie systemu ponoc okular mial spokojnie powyzej 2kg wagi.

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam takie pytanie czy ktos slyszal o okularach z Explore Scientific o ogniskowej 120mm(!!!)

Chyba pomyliłeś z polem widzenia 120* bo takowe są - np. http://www.explorescientific.com/eyepieces/120_degree_series1.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam masz racje Jacek chodzilo mi o pole widzenia moj blad ale w ogole nie wyobrazam sobie takiego pola przeciez zdecydowanie w takiej sytuacji to juz trzeba biekac oczami mnie sie w ogole wydaje ze wszystko powyzej 70 stopni to wymusza jakoby odrywanie wzroku od pojedynczych obiektow... ale moge sie mylis jako swierzak

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo okularow z tym samym kolega zaczalem pisac o tym ze zbieram wlasnie na nowy teleskop ale i okularki jakies ciekawe by mi sie przydaly zamierzam kupic Synte 10.

 

Ów kolega zaproponowal ze moglby mi sprzedac jeden z okularow ktory dubluje mu sie w zestawie. Cene podal mi w dolarach wiec szybko przeliczylem to na zlotowki i wychodzi cos takiego

Pentax XW - 14mm - okolo 750zl

 

Jak myslicie to dobra cena jak za taki okular i czy w ogole warto?

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra cena i warto o ile przesyłka będzie niedroga i całość przejdzie jako gift, choć niektórzy twierdzą że XW 14mm nie za bardzo nadaje się do jasnych sprzętów.

A tak w ogóle to nie wiem na co czekasz. Masz znajomego w USA i już powinny jechać do Ciebie dobre okularki w dobrych cenach. Nowe albo nawet z ichniej giełdy ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolegi to dosyc luzna znajomosc i niedluga wiec wczesniej jakos nie mialem smialosci poproscic o takie wysylki no ale jak juz sam sie zaoferowal to mysle ze zaczniemy dluga wymiane :P Wlasnie jak to jest z tymi oplatami bo tez slyszalem ze warto na paczce napisac gift ale z innej strony ktos mi pisal ze do pewnej kwoty i tak nie sprawdzaja...

Bo rozumiem ze w najgorszym razie to sa oplaty celne +VAT mam racje?

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci kupel wypakuje z kartoników (i tak niepotrzebne) owinie pianką zaklei taśmą i napisze prezent i na post office :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogole wydaje ze wszystko powyzej 70 stopni to wymusza jakoby odrywanie wzroku od pojedynczych obiektow... ale moge sie mylis jako swierzak

W sumie po części masz rację, co do odrywania wzroku, ale pytanie co przez to rozumiesz? To ile obiektów widzisz przez okular zależy głównie od jego ogniskowej (jeżeli przyjmujemy za obiekty gromady otwarte, zamknięte, galaktyki itp. a nie pojedyncze gwiazdy). Kąt widzenia także wpływa na pole widzenia, ale możesz mieć dwa okulary, które mają tak samo po 82 stopnie - jeden 8mm, a drugi 30mm. Załóżmy, że patrzysz na Chichotki (NGC884 i NGC869, 2 gromady otwarte leżące blisko siebie). Przez 8mm nie obejmiesz ich obydwu jednocześnie, nawet jeżeli masz 82stopniowe pole widzenia, ale już 30mm będziesz widział wyraźnie obydwie.

Co do samego kąta widzenia - im większe, to oznacza że masz szersze, OSTRE pole widzenia, ale oczywiście dla danej ogniskowej, którą używasz.

Od niedawna posiadam okular Meade 5000 UWA z 82stopniami i obraz jest ostry po same brzegi. Patrząc np na Chichotki mogę sobie zerkać raz na jedną, raz na drugą gromadę bez przesuwania teleskopu. Więc, tak jak wyżej, po części masz rację, tylko to wodzenie wzrokiem zależy tylko od Ciebie ;) Ja dodam od siebie, że jest to bardzo przyjemne, szczególnie przy wszelkich gromadach gwiazd. Okulary Ultra Wide dają po prostu możliwość szerszego i ostrzejszego pola widzenia.

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za cenne info Jacek jak najbardziej rozumiem i ciebie Hampel wiem o co chodzi z polem widzenia tylko ze ja glupi w sumie skupilem sie tylko na centrum widoku (jako ze od tej pory mialem sredniej jakosci okulary ktore tylko w centrum dawaly ostry widok) faktycznie jesli wziac pod uzwage ostrosc w calym obszarze to brak potrzeby ciaglego przesuwania teleskopu ( oczywiscie przy odpowiedniej ogniskowej)  np na chihotach jest bardzo zachecajace.

 

Decyzje juz podjalem ze biore okular co wiecej juz rozmawialem o ewentualnej wysylce innych okularow i wlasnie okolega napisal mi ze ma sklep w kotrym Pentaxy sa na promocjach dlatego bede bardzo wdzieczny za kolejna podpowiedz jakie wielkosci by mi sie przydaly do Synty 10? myslalem o 7mm albo 11mm jak myslicie? Bo raczej 30 czy 40 sa poza moim zasiegiem na chwile obecna...

Na ktoryms temacie czytalem ze dobry zestaw do 10" to 7 14 i 30 czy to prawda?

 

osobiscie w Syncie 8 mialem okulary 25 10 i 7 + barlow i w sumie bylem zaspokojony...

 

A i jeszcze jedno pytanko biorac taka najgorsza ewentualnosc ze wszystko zostanie podciagniete do cla i vatu o ile drozej moze mnie to wyniesc rozumiem ze VAT to 23% z tych 750 a clo? Niestety nie jestem obeznany w zakupach i wysylka zagranicznych dlatego prosze o pomoc

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A i jeszcze jedno pytanko biorac taka najgorsza ewentualnosc ze wszystko zostanie podciagniete do cla i vatu o ile drozej moze mnie to wyniesc rozumiem ze VAT to 23% z tych 750 a clo? Niestety nie jestem obeznany w zakupach i wysylka zagranicznych dlatego prosze o pomoc

Tu nie można przewidzieć - niby przepisy są ale interpretacja to już ....

Przesyłka z USA idzie od 5 do 10 dni. Niech wyśle w odstępach dwie paczuszki, najlepiej na 2 inne adresy.

Przecież do cholery to nie na handel ale cóż - przepisy...  w ten sposób będziesz spokojny o ,,dodatkową" kasę.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem no coz troszke jest niewiadomych przy tym transporcie itd ale tak jak napisal Jacek w koncu to do wlasnej szklarni a roznica w cenach znaczaca dlatego na pewno biore okularek narazie ten od kolegi zobaczymy jak pojdzie i moze po przerwie kolejny. Dzieki za wszystkie info, napisze jak poszlo jak dostane okularek

  • Like 3

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)