Skocz do zawartości

Luźna soczewka w okularze


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
 
Kupiłem używany TS Expanse 17mm. Dzisiaj do mnie dojechał. Okular jest w stanie bardzo dobrym, ale ma jedną wkurzającą przypadłość. Ma luźną soczewkę w środku. Nie wnikam w to, czy była luźna, czy poluzowała się w transporcie... mało istotne w tej chwili. Luz nie jest duży, ale jak potrząsnę okularem, to słychać jak soczewka się przemieszcza. Ruch top jakieś ułamki milimetra, ale cholernie mnie to irytuje.
 
Pech chciał, że jest to soczewka pierwsza "od oka", czyli, żeby się do niej dostać, musiałbym wybebeszyć cały okular, a to oznacza wydłubywanie z niego 5 soczewek, które tą ostatnią poprzedzają. Moje pytanie jest takie... opłaca się to robić? Czy będę w stanie później poskładać ten okular do kupy jak należy?
 
Jeżeli ktoś rozbierał już tego typu okular (klon Hyperiona) lub jakiś inny jego klon, to proszę o radę. Ewentualnie może ktoś wykonuje takie naprawy w przyzwoitych pieniądzach.
 
Pozdrawiam.
 
PS. Jeszcze nie testowałem czy ma to wpływ na obraz.

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularu absolutnie nie rozbieraj,a soczewki muszą mieć minimalny luz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy dokręcić zewnętrzny pierścień.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenna samokrytyka  8)  - dobrze, że nie rozbierałeś jak kolega z sąsiedniego forum orciaka - zapominając jak te soczewki były poukładane ....  :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... Nie jestem kamikaze, żeby bez porady rozbierać okular ;) Ale moja wina, bo dobrze nie sprawdziłem. Nauczka na przyszłość, żeby wszystko sprawdzać dwa razy.

Wydawało mi się, że pierścień jest dociśnięty... przy drugim sprawdzeniu okazało się, że jednak jest trochę luzu. Cóż mogę powiedzieć...

 

Dzięki za szybką odpowiedź, która mnie naprowadziła na to co pominąłem :)

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)