Skocz do zawartości

Ochrona Ciemnego Nieba


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Jacek E. napisał:

Wczoraj - nie dosłyszałem tylko w jakim mieście, pochwalono się, że do końca tego roku zostanie wymienione oświetlenie na inteligentne diodowe.
Wyżej wymieniona ,,inteligencja" będzie polegała na - dopasowywaniu się natężenia jasności światła w zależności od panujących wokoło ciemności. Przygasało będzie na przykład w miarę ,,rośnięcia" Munia czy robienia się szarówki, czy wygaszania np. świateł zamykanego supermarketu. Wszystko fajnie - oszczędność miasta będzie zapewne znaczna ale dla nas ????

Znów wiatr z deszczem w oczy :5640dc6f5718d_06Sad: Im ciemniej - tym jaśniej.....

Eeeee, ale to jest tak czy siak zmiana na lepsze, zwłaszcza że lampy mają też przygasać, kiedy będzie mniejszy ruch. Z tego co mi wiadomo, to "bazą" ma być to co jest teraz, za to w niektórych sytuacjach ma być ciemniej a nie na odwrót. Jeśli światła będą rzeczywiście przygasać przy mniejszych natężeniu ruchu, to i my na tym skorzystamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pguzik napisał:

... Jeśli światła będą rzeczywiście przygasać przy mniejszych natężeniu ruchu, to i my na tym skorzystamy.

Nie Piotrze - było wyraźnie powiedziane - reagują na otaczające ich  światło - im jaśniej tym one bardziej przygasają, im ciemniej one robią się jaśniejsze :(

To może o innym systemie czytałeś lub słyszałeś.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem o tym:

http://zikit.krakow.pl/ogolne/197089,1787,komunikat,inteligentne_oswietlenie_uliczne.html

i z tego co mi wiadomo, to ideą jest nie to, żeby było jaśniej, tylko żeby wtedy, kiedy nie trzeba dużo światła (np. przy Księżycu, albo kiedy natężenie ruchu jest niewielkie) lampy świeciły słabiej, co ma dać wymierne oszczędności. Z tym natężeniem ruchu chodzi głównie o to, że po północy przez wiele mocno oświetlonych ulic jeździ kilka samochodów na godzinę albo i mniej i wtedy śmiało można lampy przygasić.

Jeśli takie coś zostanie wprowadzone, to sumarycznie (pomijając instalacje nowych lamp itp.) nigdy nie będzie jaśniej niż teraz, będą za to takie okresy (głównie w drugiej połowie nocy), kiedy będzie ciemniej. Jak dla mnie, to zdecydowanie nie jest powód do narzekania.

Inna sprawa, że (przynajmniej jak na razie) chodzi o max kilka % lamp w Krakowie, więc jeśli chodzi o LP, to zmiana będzie raczej niezauważalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo mieszkam w małej wiosce na mazurach, jakieś 20km od Giżycka.  Nocą przejeżdża tu dosłownie kilka samochodów i żywego ducha nie widać. Oczywiście wioska jest oświetlona jak Las Vegas a mieszkańcy zbierali podpisy przeciwko wyłączeniu oświetlenia od 22.00 jak usłyszeli, że takie są plany. Nie wiem co do ludzi ma dotrzeć, jak nawet w tak biednych rejonach nie docierają argumenty ekonomiczne.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę tak to czy lampy będą świecić się przez całą noc czy wyznaczonych godzinach to dodam, że możemy sobie pisać i pisać tu taj, u mnie mało tego przez jakiś czas gaszono lampy uliczne i nie świeciły się aż do świtu teraz lampy uliczne włączają o godzinie 5:00, w sumie mogę napisać jedno niech się świecą nawet dzień i noc, ale wara od mojej kasy, niech ci urzędasy nie szukają pieniędzy, mało tego, w gminie nie ma kasy i wiecie, co składaliśmy się na kanalizację wsi już dawno Przysietnica jedyna wioska bez kanalizacji a nam każą robić szamba koło domów, dlatego że nasze pieniądze poszły nie wiadomo gdzie. Gratuluję takiego rządzenia i takiej polityki, więc ja już nic nie pisze o oświetleniu ulicznym, bo to pisanie słów na wiatr, mają nas gdzieś i naszą Astronomię do czasu jak się coś ciekawego na niebie dzieje to wtedy nas widzą, to ja mówię i piszę niech na mnie nie liczą, że coś zobaczą, bo ja już nie będę robił spotkań i pokazów astronomicznych, jedynie dla siebie, innej opcji nie widzę.:5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dokładnie. Tak jak mówiłem, z ludźmi nie ma sensu dyskutować.

 

51 minut temu, Paweł Baran napisał:

Gratuluję takiego rządzenia i takiej polityki, więc ja już nic nie pisze o oświetleniu ulicznym, bo to pisanie słów na wiatr, mają nas gdzieś i naszą Astronomię do czasu jak się coś ciekawego na niebie dzieje to wtedy nas widzą, to ja mówię i piszę niech na mnie nie liczą, że coś zobaczą, bo ja już nie będę robił spotkań i pokazów astronomicznych, jedynie dla siebie, innej opcji nie widzę.:5640dc6dbc8ce_01Smile:

Jeśli takie będzie nasze podejście, to na pewno nic a nic się nie zmieni na lepsze.

 

1 godzinę temu, Alice napisał:

Warto za to tworzyć kolejne rezerwaty ciemnego nieba i tam działać. Będziemy jak Indianie w USA, ale lepsze to niż nic.

Ogólnie to warto, ale taki rezerwat to też nie jest rozwiązanie idealne. Cóż z tego, że w granicach rezerwatu nie świeci się ani jedna lampa, jeśli kilkadziesiąt kilometrów od niego jest duże miasto?

 

Moim zdaniem trzeba działać małymi kroczkami - a najważniejsze to rozmiawiać. Przy czym nie można się ograniczać do opowiadania o tym, jak piękne jest ciemne niebo, bo dla większości ludzi ważniejsze jest złudne poczucie bezpieczeństwa niż rozgwieżdżone niebo. Tyle, że nadmiar światła to nie tylko brak gwiazd na niebie, ale i wymierne skutki ekonomiczne, ekologiczne i zdrowotne. To już do sporej grupy ludzi przemawia znacznie bardziej.

No i druga sprawa - zamiast żądać całkowitego wyłączania lamp (uzasadniając to na dodatek tym, że przez te lampy gorzej widać niebo), warto jednak zacząć od zwracania uwagi na marnotrastwo związane z reflektorami świecącymi w górę, czy lampami, które zamiast świecić w dół oświetlają krzaki i pola. Dużo lamp, które mają nieprawidłowo zamontowane oprawy (i zamiast świecić w dół świecą "pod kątem) obniża komfort jazdy samochodem, a kierowców w naszym kraju nie brakuje. Tam gdzie postawili już LEDy a panuje silny opór przed gaszeniem lamp w drugiej połowie nocy można myśleć o ich przygaszaniu. Od takich spraw trzeba zacząć.

 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, na 100% ale mogę jedynie pisać tu taj do Was, bo pewna osoba napisała do mnie, że ja nie mam nic do gadania w tej sprawie, a potem ta osoba idzie, że mną i pyta się mnie, co ciekawego na niebie, nie wiem, czy specjalnie, czy z złością, bo cieszy się, że lampy świecą, to jest żałosne i głupie moim zdaniem, ja nie będę nikogo prosił niech robią, co chcą, ja się mieszał nie będę, ale niech nie śmieją się kogoś, że komuś robią źle. Bo przyjdzie taki czas że ci co rządzą teraz będą jeszcze płakać i żałować ale wtedy będzie już dla nich za próżnio.:5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Koledzy od marca rusza inwestycja na mojej ulicy która zakłada m.in. wymianę lamp.

Napiszcie czy to dobrze czy źle dla astro? Bo za diabla się nie znam ! :5640dc731af0b_19Ill:

Cytat

Przyjęto na całym odcinku 88 słupów oświetleniowych stalowych, ocynkowanych z fundamentami o wysokości od 5,00 i 9,00m w zależności od lokalizacji, rozmieszczonych średnio co 50,00m, oprawy typu LED o mocy 40W na wysięgnikach H=1,00m i L=1,50m.

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ukierunkowania tych lampeczek. Jeśli będą świecić w dół będzie OK. W porcie (od strony którego mam balkon) wymienili i na niebie mam ciemniej niż z poprzednimi. Obecne filtry LP tych cholerek nie wycinają, no i jak to jakieś lampy typu kula (świecenie dookoła) to będzie cienko dla nieba...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem źle. Bo my wolimy jak jest w czasie obserwacji bardzo ciemno, wtedy aż się chce obserwować a tak no wiadomo, ale nie wszystko można chcieć i mieć, trzeba być obiektywny, bo dla nas lampy każde światełko to wróg numer jeden, a dla innych to przyjemność, tłuc się samochodami do sklepu mając jedynie pół kilometra i to nie całe, dla psów i kotów by nie zaginęła ich rasa by mieli gdzie sobie używać:5640dc6e20115_02Laugh:, wiele jest miejsc i postawionych lamp ulicznych tak by świeciły komuś na działkę a kierowcy prosto w ślepia. No cóż nie da się wszystkiego zmienić, ani każdemu dogodzić wszystkim.:5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Baran napisał:

 

Moim zdaniem źle. Bo my wolimy jak jest w czasie obserwacji bardzo ciemno, wtedy aż się chce obserwować a tak no wiadomo, ale nie wszystko można chcieć i mieć, trzeba być obiektywny, bo dla nas lampy każde światełko to wróg numer jeden, a dla innych to przyjemność, tłuc się samochodami do sklepu mając jedynie pół kilometra i to nie całe, dla psów i kotów by nie zaginęła ich rasa by mieli gdzie sobie używać:5640dc6e20115_02Laugh:, wiele jest miejsc i postawionych lamp ulicznych tak by świeciły komuś na działkę a kierowcy prosto w ślepia. No cóż nie da się wszystkiego zmienić, ani każdemu dogodzić wszystkim.:5640dc6dbc8ce_01Smile:

Paweł ja już lampy mam...chodzi mi czy wymiana na te w cytacie poprawi mi jakość obserwacji?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest źle, ale może być jeszcze gorzej stawianie obojętnie, jakie lampy czy wypukłe czy inne i tak nie zmniejszą, nie zlikwidują zaśmiecania nieba, myślę i to jest moje zdanie czas zabrać się za to, bo dość, że nie mamy pogodnych nocy za wiele to jeszcze zaśmiecanie lampami ulicznymi ograniczy do tego stopnia, że teleskopy będą stały w koncie bez użyteczne do końca naszych dni a nasze pokolenie, co zostanie, nie będzie miało okazji popatrzyć przez teleskop na piękne nocne rozgwieżdżone niebo. Cofnę się myślami jak miałem 10 lat wiecie, jakie miałem niebo, ale lamp ulicznych nie było wtedy aż tyle, co teraz, świeciły się tylko do 22:30, potem do 23:00 a teraz świecą się latem 24:00 a na zimowy czas włączają się dwa razy 16:00 i coś przez 05:00 włączają, no, bo święta urok, a jak nie było lamp i tych świątecznych reklam jeszcze dwa miesiące przed świętami to wtedy był urok ludzie dawali sobie jakoś radę żyli byli więcej zadowoleni jak teraz. Można było podziwiać niebo nasza Galaktyka była tak widoczna jak na wyciągnięcie ręki, wiem, że z wiekiem człowiek może mniej widzi to fakt, ale każdy o coś się domaga oprócz nas trzeba zawalczyć o to by nie stawiali więcej lamp  tylko ograniczyli, może jakaś akcja podpisy odesłać komuś, co by się tym zainteresował, bo po miastach nawet tych mniejszych większych już nie da się prowadzić obserwacji na świeżym powietrzu kilometr lub więcej od miasta, co więcej zwierzyna leśna tak jak u mnie lamy, smugi po samolotach, oświetlone domy tak na pisze i po ptokach jak u mnie mówią na wsi, u mnie jeszcze da się wyjść z teleskopem, ale u Was to napiszę jedno armagedon lamp reklam itp. Jak nie będziecie mieli obserwować gdzie nieba a przyjedziecie wszyscy do mnie to ja Was nie pomieszczę, bo nie mam gdzie.:)) A chętnie bym Was przyjął wszystkich bez wyjątku.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Tylko tego nam jeszcze brakuje:

"StartRocket to nowo powstała firma, której celem jest wyniesienie reklamy na orbitę okołoziemską. Według StartRocket jest to możliwe z pomocą agencji kosmicznych, które miałyby być skłonne do udziału w przedsięwzięciu. Sama reklama byłaby wielkości połowy księżyca widzianego z Ziemi i miałaby w ciągu miesiąca dotrzeć do 7 miliardów odbiorców, krążąc dookoła naszego globu, po czym spalić się w atmosferze."

https://nowymarketing.pl/a/18376,reklama-na-orbicie-okoloziemskiej-juz-za-dwa-lata

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jakby w środku jakiegoś rezerwatu przyrody dajmy na to Yellowstone postawić ogromny billboard, czy oni mają dobrze w głowach :(

Trzeba takie rzeczy bojkotować żeby przyniosły odwrotny skutek do zamierzonego, czyli zamiast reklamy antyreklama. Masakra :( Dexter tylko ciśnienie podnosisz a prawie weekend ;)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, ja także pochodzę z Ustki i pamiętam jak  25 lat temu z ul. Mickiewicza (stare centrum miasta, blisko portu) wychodziłem wieczorem na podwórko i oglądałem wyraźną mgiełkę Drogi Mlecznej gołym okiem i tysiące gwiazd, pomimo ulicznych latarni. Teraz widzę tyle, ile z peryferii Wrocławia- tylko z 10% tej ilości.  No chyba, że to kwestia wieku obserwatora i straciłem czułość o 2-3 mag :-)  

Kiedyś czytałem o pomyśle wyświetlania reklamy na Księżycu za pomocą lasera z ziemi. Astromarketing? Na forum fotografów już mamy doświadczonych, jest szansa dorobić ;-)

I jest plan! Globalny biznes zmusi miasta do wyłączania świateł, aby reklamę każdy podziwiał. Zatem będzie jak z tv, dostaniemy gratis czarne niebo w zamian za logo koka koli na kraterach ;-)

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)