Skocz do zawartości

Guiding pomocy???


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, tayson.82 napisał:

Sprzet, cokolwiek co masz, kiedy, jak i gdzie...

Podejdz do tematu powaznie, bo to co pokazales to tylko lament bez mozliwosci jakiekolwiek pomocy!

 

Dlaczego uwazasz ze masz podany blad?

Montaż :Neq 6 pro

Sprzęt to: 

RC 6 TS  152/1370 

150/760 petzwal 

Guiding : WO 50/200, cam asi 120 mono 

 

Próbuje kombinować od paru tyg i nic. Albo wykres guidingu idzie do góry albo całkiem do dołu, a błędy  to rzędu 30" i w górę. 

 

Wczoraj włączyłem asystenta guidingu w Sharp Cap i wyliczyl mi błąd rzędu 180 sek.... 

 

Coś źle robię bo nie mogę się zbliżyć w ogóle do poziomu choćby 10"

2 godziny temu, wessel napisał:

A gdzie tu guiding?

Był udostępniony na zdjęciu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tayson.82 napisał:

nie pomagasz sobie takim pisaniem...

to 2 tuby na jednym montazu?

RC 6 TS  152/1370 

150/760 petzwal  

Podałem sprzęt taki  jaki mam, tak jak chciałeś.

Wczoraj był użyty RC  TS 152/1370 wraz z kam guidujaca asi 120 mono i guider WO 50/200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ja Ci nie pomogę z samym guidingiem, ponieważ nigdy tego nie robiłem ale postaram się wyciągnąć z Ciebie informacje które pomogą Ci pomóc ?.

W jaki sposób ustawiasz montaż na oś świata?

Czy montaż jest idealnie wypoziomowany?

Jeżeli używasz lunetki biegunowej to czy została wyjustowana?

Jeżeli ustawiasz montaż przy pomocy szukacza to czy masz pewność że jest idealnie w osi teleskopu?

Czy lunetka guidująca jest w osi teleskopu?

Na poniższe pytanie się nie obrażaj ale tak chaotycznie napisałeś pierwszy post że muszę się upewnić.

Czy przypadkiem nie próbujesz guidować używając gwiazdy polarnej?

Czy wiesz że Polaris znajduje się mniej wiecej 3/4 stopnia w kierunku Wielkiego Wozu od osi świata i czy to uwzględniasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sovaga Kato napisał:

Cześć,

Ja Ci nie pomogę z samym guidingiem, ponieważ nigdy tego nie robiłem ale postaram się wyciągnąć z Ciebie informacje które pomogą Ci pomóc ?.

W jaki sposób ustawiasz montaż na oś świata?

Czy montaż jest idealnie wypoziomowany?

Jeżeli używasz lunetki biegunowej to czy została wyjustowana?

Jeżeli ustawiasz montaż przy pomocy szukacza to czy masz pewność że jest idealnie w osi teleskopu?

Czy lunetka guidująca jest w osi teleskopu?

Na poniższe pytanie się nie obrażaj ale tak chaotycznie napisałeś pierwszy post że muszę się upewnić.

Czy przypadkiem nie próbujesz guidować używając gwiazdy polarnej?

Czy wiesz że Polaris znajduje się mniej wiecej 3/4 stopnia w kierunku Wielkiego Wozu od osi świata i czy to uwzględniasz?

Toa mnie Pan zaskoczył. O ile dwa pkt pierwsze jesteś dość pewny, że są dobrze. Poziomowanie ustawiam za pomocą poziomicy laserowej zas Monta ustawniam za pomocą Sharp'alub metoda dryfu. 

Co do lornetki biegunowej już nie jestem tak pewny bo zwykle tam nie zaglądam ?

No i czy guider jest w Osi? Oto jest pytanie bo mam wrażenie że jeśli mam w centrum tuby gwiaazdke to w guiderze jest z boku kadru ??. Z tym że do guidera używam barlowa x2 (to mam ogniskowa 400mm). A to może być ze skala problem znowu ???

 

Może faktycznie zacząć by było od sprawdzenia wszystkim punktów, o którym Pan pisze. Wtedy był był pewne co do ustawień. 

Co do wstępnego opisania problemu faktycznie zero info o problemie. Ale z montazem się borykam już z pół roku.... I zaczyna się irytowac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tego typu forach z reguły jesteśmy na ty ?, no chyba że ktoś wyraźnie sobie tego nie życzy.

Jeżeli używasz poziomicy i potrafisz ustawić montaż metodą dryfu to zapomnij o moich punktach. Poprostu napisałeś że jesteś zielony a Twój pierwszy post można streścić w dwóch słowach (help pls?) wiec potraktowałem Cię jak totalnego laika.

Skoro już sam zauważyłeś że nie podałeś żadnych istotnych informacji, a my możemy założyć że montaż ustawiasz prawidłowo na oś świata to opisz proszę szczegółowo swój problem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sovaga Kato napisał:

Na tego typu forach z reguły jesteśmy na ty ?, no chyba że ktoś wyraźnie sobie tego nie życzy.

Jeżeli używasz poziomicy i potrafisz ustawić montaż metodą dryfu to zapomnij o moich punktach. Poprostu napisałeś że jesteś zielony a Twój pierwszy post można streścić w dwóch słowach (help pls?) wiec potraktowałem Cię jak totalnego laika.

Skoro już sam zauważyłeś że nie podałeś żadnych istotnych informacji, a my możemy założyć że montaż ustawiasz prawidłowo na oś świata to opisz proszę szczegółowo swój problem.

Jestem laik ale dla mnie dryf to podstawy dla dziecka ?? opiszę problem gdy zasiade na spokojnie popołudniu. ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro ustawiasz dryfem, to poziomowanie montzu jest nieistotne. istotne jest jedynie dla goto. Jesli dokładnie sie przylozysz do dryfu i cały serup jest stabilny, to ta metoda jest NIEZAWODNA.

sprawdz czy masz skrecone mocno wszystkie sruby w statywie, czy glowica jest dobrze dokrecona do statywu.

pokaz zdjecia setupu.

 

miałem kiedys tego rcka. z doswiadczenia polecam uzywac do niego OAG + kamerka guidera w wersji mini. ja akurat mialem inna kamerke do guidingu i to był spory problem, ze nie byla w wersji mini (wkladana w oag) http://astrozdjecia.pl/setup.html 

ogniskowa ok 200-300mm najprawdopodobniej da za małą dokładność guidingu.

 

jesli uzywasz optyki guidera piggyback, to musi ona byc sztywno zamocowana, SZTYWNO! W ten sposób mozesz ugryść refraktor 150mm. Dla niego ok 250mm guidera powinno spokojnie dać rade.

Edytowane przez tayson.82

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tayson.82 napisał:

skoro ustawiasz dryfem, to poziomowanie montzu jest nieistotne. istotne jest jedynie dla goto. Jesli dokładnie sie przylozysz do dryfu i cały serup jest stabilny, to ta metoda jest NIEZAWODNA.

sprawdz czy masz skrecone mocno wszystkie sruby w statywie, czy glowica jest dobrze dokrecona do statywu.

pokaz zdjecia setupu.

 

miałem kiedys tego rcka. z doswiadczenia polecam uzywac do niego OAG + kamerka guidera w wersji mini. ja akurat mialem inna kamerke do guidingu i to był spory problem, ze nie byla w wersji mini (wkladana w oag) http://astrozdjecia.pl/setup.html 

ogniskowa ok 200-300mm najprawdopodobniej da za małą dokładność guidingu.

 

jesli uzywasz optyki guidera piggyback, to musi ona byc sztywno zamocowana, SZTYWNO! W ten sposób mozesz ugryść refraktor 150mm. Dla niego ok 250mm guidera powinno spokojnie dać rade.

A ja nei mam pojęcia jak się ten Oag podpina. Jak wygląda prowadzenie tym? To tak jak przez guider, programem? 

P. S niestety jestem tu nowy i nie wiem jak dodać tu bezpośrednio zdjecie.

Tylko przez link zewnetrzny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sovaga Kato napisał:

Zobacz teraz, wcześniej miałeś status "swierzynki" (nick na pomaranczowo) a nowi użytkownicy mają zablokowaną możliwość wstawiania zdjęć.

Rozumiem no to lipa się nie dogadamy ajk taki dziwny regulamin. Pora skasować konto 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)