Skocz do zawartości

Wodorki centralnego Łabędzia, czyli kupiłem se CLSa ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Ładnie się zapowiada, ale na ten moment trochę ciemnawe i zalane mocno czerwienią (nie wiem na ile to zamysł a na ile ten filtr tak już ma).
Może dopalenie/obróbka gwiazd dałaby trochę niebieskiej barwy na lekkie zrównoważenie kolorystyki?
Chciałoby się też więcej ciała w tych obłokach wodorowych (nie wspominając o ciemnotach ?). Może dozbieranie materiału i/lub pociągnięcie) całości nieco za uszy popchnęłoby zdjęcie w tym kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Panas pisze - 3h kamerką kolorową to dość skromnie, choć CLS przepuszcza też Oiii i tlen się powinien zebrać w pikselach G i B. 

Nawet majaczy PK 76+ 1.1 https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/41429-płuca-łabędzia/&do=findComment&comment=312004 , choć ciężko od gwiazd odróżnić ?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że nigdy nie jest tak żeby nie mogło być lepiej. ? Na razie nocki mamy krótkie, ale koło sierpnia się będzie palić dłużej, choć to pewnie już z kamerki, a nie Canona. ?

Odnośnie kolorystyki to tam tak z grubsza  jest - prawie wszędzie dominuje wodorowa czerwień (tlenu chyba jest sporo mniej), urozmaicona ewentualnie kolorowymi gwiazdami, gdyby wypalić je bez filtra.

Ot, pierwszy z brzegu przykład - praca Antoniego

https://astroantoni.com/mglawice/ic_1318_mozaika_kolor/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdziwisz się - my sobie już tak ze dwa lata na PW dyskutujemy o astrofotografii. ? Bardzo sobie cenię zdanie Marasa - chłop ma, hmm, świetne wyczucie ogólnej estetyki foty, sensownie podpowie w kwestii kolorystyki i takie tam. No ale w końcu pracuje z obrazkami. ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 7.06.2022 o 10:41, Panasmaras napisał:

Ładnie się zapowiada, ale na ten moment trochę ciemnawe i zalane mocno czerwienią (nie wiem na ile to zamysł a na ile ten filtr tak już ma).
Może dopalenie/obróbka gwiazd dałaby trochę niebieskiej barwy na lekkie zrównoważenie kolorystyki?
Chciałoby się też więcej ciała w tych obłokach wodorowych (nie wspominając o ciemnotach ?). Może dozbieranie materiału i/lub pociągnięcie) całości nieco za uszy popchnęłoby zdjęcie w tym kierunku?

Lepiej?

2139567491_sadrclsv2.thumb.jpg.ac7de6857d1295f7071591126af2fe7a.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej. To jest taki błąd popełniany zawsze na początku drogi astrofoto, jak już człowiek dojdzie do wniosku że 20 minut to za mało. Nagle można i kontrastu i koloru "przywalić", no tyle tylko że "przywala " za dużo. Ja pamiętam swoje pierwsze HST z 20 godzin materiału, taki cukierek był że bolały zęby. Umiar zawsze jest mile widziany.... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie podkręcałem nasycenia kolorów, ta dominanta kanału czerwonego po prostu tak wyszła po użyciu tego filtra. Hmm, chyba nijak się to ma do twierdzeń o "prawie nienaruszonym balansie kolorów" z cls-a. ?

A co do obserwacji wizualnych, pamiętam różnice na tym obszarze pomiędzy tanim filtrem h-beta TPL a Lumiconem. To była przepaść. Swoją drogą ciekaw jestem tego wąskiego Baadera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak krótko tyko,co by offtopa nie robić.Nie wiem jak foto( Baader Hbeta 5 .5nm ),ale wizualnie wymiata,pokazał prawie wszystkie Shaplessy od Laguny do Orła i wyżej.Wszystkie LBN iMBM w Sh2-27(Oph).To najciemniejszy filtr jaki miałem,i koniecznie trzeba chronić okular przed bocznymi światłami( odblaski spowodowane raczej  warstwami okularu lub petzvalem niż samym filtrem,który podobno takowych nie ma dawać)Można ładować źrenice wyjściowe poniżej 6-7mm.Testow nie robiłem( szkoda nocy na głupoty) Ale może jakiś raport jak się lato skończy...no i wyszedł offtop... sorry!

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)