Skocz do zawartości

Nightscapes.pl - Poradnik jak fotografować ruch gwiazd


Rekomendowane odpowiedzi

Pięknie opisana procedura :)

Temat przeniosłem do Szkoły astrofotografii i podpiąłem - warto się zapoznać 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 10 miesięcy później...

Świetne, bo szukałem właśnie programiku, który mi zestackuje te  ścieżki gwiazd z kilkunastu ekspozycji, bo ani DSS, ani AS2 nie dały rady. Program Starltrails to zrobił od razu.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Witam wszystkich,

Przymierzam się do wirówki. Czekam tylko na pogodę.  Mam kilka pytań, czy aparat muszę wychładzać, czy muszę mieć grzanie na obiektyw (mają być przymrozki)? Czy karta 4 gb  starczy, czy  bateria wytrzyma taki maraton przy np 100 minutach, bateria zdrowa 1600mAh.  Tą kartę można policzyć, ale pytam tak z Waszego doświadczenia, jeśli chodzi o pojemność to mam 2 karty w aparacie, nie mogę  się doczytać, czy aparat automatycznie się przełącza po zapełnieniu jednej z kart.

Dziękuje i pozdrawiam!

Piotrek

 

P>S

http://zatrzymujeczas.pl/fotografia/152-star-trail-czyli-uchwycic-niewidoczne link do dobrego poradnika, 

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, pietroo napisał:

Witam wszystkich,

Przymierzam się do wirówki. Czekam tylko na pogodę.  Mam kilka pytań, czy aparat muszę wychładzać, czy muszę mieć grzanie na obiektyw (mają być przymrozki)? Czy karta 4 gb  starczy, czy  bateria wytrzyma taki maraton przy np 100 minutach, bateria zdrowa 1600mAh.  Tą kartę można policzyć, ale pytam tak z Waszego doświadczenia, jeśli chodzi o pojemność to mam 2 karty w aparacie, nie mogę  się doczytać, czy aparat automatycznie się przełącza po zapełnieniu jednej z kart.

Dziękuje i pozdrawiam!

Piotrek

 

P>S

http://zatrzymujeczas.pl/fotografia/152-star-trail-czyli-uchwycic-niewidoczne link do dobrego poradnika, 

Aparatu nie musisz wychładzać. Grzanie na obiektyw przyda się, chyba że mocno wieje to możesz liczyć że obiektyw nie zajdzie szronem. Jak nie masz grzałki to chociaż jakiś odrośnik zrobić, zawsze coś wydłuży to możliwość focenia. Czy karta starczy to musisz sobie policzyć, zresztą aparat powinien pokazywać na ile zdjęć jest miejsca. Nie wiem jaki masz aparat ale bateria 100min powinna wytrzymać, u mnie w Canonie 50d wytrzymuje ok 2,5-3 godz w klatkach po 50s. Im niższa temp tym krócej bateria wytrzyma. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX86 piękne Twoje wirówki, jakby to opisać takie tłuste, treściwe, bogate :-) Czytałem o metodzie "600" czyli optymalny czas naświetlania to 600 dzielone przez ogniskową, jak się do niej odnosisz? Pytam, bo widzę, że masz niemal dwa razy większy czas? Mógłbyś wrzucić jedną klatkę z wirówki, tak dla podglądu jak powinna wyglądać? Zawsze to będzie łatwiej ustawić aparat dla żółtodzioba.

 

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wirówkach nie potrzeba stosować takich metod jak "600". Bo nie zależy na tym by gwiazdy były punktowe na poszczególnych zdjęciach. Chyba że prócz wirówki chcesz zrobić też time lapse. Parametry dobieram doświadczalnie tak by niebo nie było zbyt jasne na zdjęciu. 
A tu pojedyncza klatka:
IMG_0066.thumb.JPG.87a7e7c94f162360ca6cca62c5e8cc1d.JPG
Po pierwszych próbach sam zobaczysz z czym to się je i jaką rolę odkrywa Księżyc jeśli na zdjęciu chcesz uwiecznić jakiś ziemski obiekt a nie same gwiazdy ;) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pietroo napisał:

Pierwsza próba wirówki zakończona niepowodzeniem, szron wdarł się na obiektyw, na zewnątrz -7. Dodałem 2 grzałki :)) ciekawe, czy dadzą radę...5a5bd5bb7d9f2_20180114_224244(Copy).thumb.jpg.a8392d4789f157637a94f765daa31f11.jpg

Tak jak na fotografii to raczej nie :(
Dorób z kartonu, tworzywa jakiś odrośnik, tak aby wystawał za obiektyw (z przodu) na około 3 cm i na nim umieść grzałkę. Osłonisz poboczne światło i przednie szkło obiektywu nie zaparuje/nie pokryje się szronem. Lub poszukaj - grosze kosztuje ,,tulipanek" na obiektyw Olympusa i na niego grzałkę.

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jacek E. napisał:

Tak jak na fotografii to raczej nie :(
Dorób z kartonu, tworzywa jakiś odrośnik, tak aby wystawał za obiektyw około 3 cm i na nim umieść grzałkę. Osłonisz poboczne światło i przednie szkło obiektywu nie zaparuje/nie pokryje się szronem. Lub poszukaj - grosze kosztuje ,,tulipanek" na obiektyw Olympusa i na niego grzałkę.

Dziękuję Jacku za uwagi, a tulipanka akurat mam Blush

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pietroo napisał:

Dziękuję Jacku za uwagi, a tulipanka akurat mam Blush

No i sprawa załatwiona  :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, pietroo napisał:

Pierwsza próba wirówki zakończona niepowodzeniem, szron wdarł się na obiektyw, na zewnątrz -7. Dodałem 2 grzałki :)) ciekawe, czy dadzą radę...

Żebyś lepiej zrozumiał zagadnienie, to nie jest tak że im większy mróz, tym mocniejsza grzałka potrzebna. To zależy przede wszystkim od wilgotności. Mróz -20, ale suchy nie zaszroni obiektywu, natomiast +20 st mokrego powietrza zarosi od razu :)

Czemu wszyscy zapominają na początku zakładać tulipana... Tulipan powinien być założony w zasadzie zawsze na polu, bo spełnia 3 funkcje - zmniejsza odblaski os Słońca, lamp, czy Księżyca (ważne w dzień i w nocy); chroni obiektyw przed uszkodzeniem (żeby to raz uratował soczewkę...), oraz działa jako sensowny odrośnik (co istotne jest dla nas). Wewnątrz budynku też warto mieć tulipana, jeśli tylko nie ma problemów z cieniem od lampy błyskowej (tak poza astro :) ).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)