Skocz do zawartości

Przejściowe zjawisko księżycowe - obserwacja 07.06.2022


Maciek_Cz

Rekomendowane odpowiedzi

Wydawałoby się, że wszystko jest juz zbadane i wyjaśnione, a tu nawet amatorski teleskop pokazuje takie dziwne zjawiska. I jak tu nie fascynowac sie amatorskimi obserwacjami astronomicznymi.

Dzieki Maciek za relację.  Teraz częściej będę spoglądal na Platona we wszystkich wariantach światłocienia, chociaz to zjawisko zależy tez pewnie od innych niezbadanych jeszcze całosciowo czynników.

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogły to być faktycznie odbicia światła od ściany krateru, akurat w tym danym momencie przy odpowiednim kącie padania promieni zachodzi takie zjawisko. Może warto to mieć na uwadze i pilnować przy następnych okazjach tego miejsca by to zjawisko potwierdzić. W książce "Niebo" D.H. Levy pisze o zjawiskach przelotnych na Księżycu, punkt 7.3 str. 95-97, jest nawet lista obszarów podejrzanych o aktywność zjawisk przelotnych typu zmiany jasności, kolorów, zamgleń i zaciemnień czy rzadkich rozbłysków. Plato też jest na tej liście. Takie projekty obserwacyjno-fotograficzne to bardzo ciekawa sprawa ale trzeba do tego dużo cierpliwości i obserwacji danego obiektu przez kilka osób w danym czasie by takie zjawiska potwierdzić.

Wczoraj zrobiłem 40 zdjęć między 22:40 a 22:43 ale niczego szczególnego na dnie tam nie widać, tylko małe zmiany na zachodniej ścianie wynikające raczej z ruchów atmosfery.

Edytowane przez Przemek_K
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natura jest jeszcze pełna tajemnic i pięknych zjawisk do odkrycia. Nawet nie wiecie jaki jestem podekscytowany. Niby nic specjalnego, zwykłe pojaśnienie. Szukam gdzie to można zgłosić i czy takie zjawisko kwalifikuje się do miana transient lunar phenomenon?

Jeszcze mam taką uwagę odnośnie prawdziwości zjawiska. Sprawdzałem to co widzę na kilka sposobów. Po pierwsze widoczność zjawiska była zależna od seeingu. Ale w gorszych chwilach efekt nie znikał do końca tylko stawał się bardziej ulotny. Duży kontrast pozwalał na ciągłą obserwację tych świateł. Po drugie żeby wykluczyć odblaski w układzie okular - kątówka - obiektyw, zmieniałem okulary,  przesuwałem wielokrotnie Plato w polu widzenia, światła były cały czas w tych samych miejscach dna Plato. Nawet przestawiałem teleskop w różne miejsca. Po trzecie jak żona przyszła mnie już zgarnąć z balkonu poprosiłem ją, żeby spojrzała przez okular. Dałem duże powiększenie by Plato zajmował większą część pola widzenia. Popatrzyła w okular i opowiedziała mi dokładnie to co ja widziałem. Moja żona zupełnie nie interesuje się astronomią.

Edytowane przez Maciek_Cz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest w zasadzie potwierdzenie obserwacji pana Adamsa, o ktorych wczesniej nie wiedziales. 

Kwestia jes taka, czy to jest gra swiatla na "podlodze" krateru, czy to jest jakby snop światla w jakimś pyle lub gazie? Jeśli to pierwsze to powinno sie to powtarzac przynajmniej  co miesiąc. Jesli to drugie to juz kwalifikuje sie to tych TLP. 

Mnie jakoś nigdy nie wpadly w oko te snopy swiatła, ale może to jest tylko w scisle okreslonym momemcie. 

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na kratery D i C (północne pojaśnienie) i dno krateru wyłaniające się z mroku (południowa smuga). Przy tak nisko położonym Słońcu (nad księżycowym horyzontem) czasami bardzo niskie formacje potrafią rzucać długie cienie albo wyłaniać się z mroku dosyć wcześnie jakby były niebotycznymi górami. 

Albo Obcy nie zdążyli przed wschodem Słońca schować pod ziemią swojej bazy. Oni też mają prawo zaspać. ?   

  • Like 1

Newtony 10" F/6,6 ATM i 6" F/10 ATM, refraktory PZO 68/800 ATM i Bresser 90/1200, bino SW, kilka par okularów i kilka lornetek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Mam wyjaśnienie tego zjawiska.
Opublikowałem na CN swoją relację i John Moore wykonał symulację oświetlenia na chwilę moich obserwacji.
To są prześwity we wschodnim brzegu krateru Plato. Genialnie to wgląda. Oczywiście światło padało na kraterki wewnątrz dzięki czemu widziałem je jako bardzo jasną kropę a nawet przecinek/dwie kropki.
Nie pisałem tego tutaj ale @JSC może potwierdzić z naszej korespondencji, że momentami można było dopatrzeć się rozdwojenia tej kropki.
Tu fragment mojej wiadomości do niego "Janusz, dzisiaj obserwowałem czarne dno Plato. No i od pierwszego przyłożenia oka było widać w okolicach kraterków C i D (chyba) wyraźne pojaśnienie. Ogólnie było podłużne, ale momentami wyglądało jak dwie kropy. To wyglądało jakby zachodnia ściana odbijała w to miejsce zajączka. Coś wspaniałego. A w południowej części Plato też majaczyło pasmo pojaśnienia"
Wspaniale?

https://www.cloudynights.com/topic/826983-secondary-light-inside-black-plato/?p=11946658

P.S. Zobaczcie co się dzieje z polskim środowiskiem astronomów amatorów. Przez czasami głupie komentarze i niedowierzania (na pewnych forach) sam się ocenzurowałem w mojej relacji, żeby nie wyglądała zbytnio nierealistycznie.
Wszystko się zaczęło od burzy w wątku sprzed lat na forum Astromaniaka o Vixenie 50/800...

Edytowane przez Maciek_Cz
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten  LTVT to niezłe narzędzie. Rzekłbym nawet, że niezbędne w obserwacjach Księżyca. Musze je sciągnąc.

Wielkie dzięki, ze zająłeś się tymi smugami światla.

 

PS

Narzędzie jest świetne, ale widzę, że wymaga doktoratu z informatyki... W każdym razie czytam na CN instrukcję, może to coś da ?

LTVT: the Lunar Terminator Visualization Tool - Lunar Observing and Imaging - Cloudy Nights

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo jest takich swiatłocieniowych smaczków na Księżycu. 

Ale program tez warto miec, aby po prostu  zobaczyc w nim kiedy najlepiej widoczne są nawet popularne struktury. Jak chociazby Hadley Rille, czy rozpadlinka na dnie Vallis Alpes.

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Maciek_Cz napisał:

 

P.S. Zobaczcie co się dzieje z polskim środowiskiem astronomów amatorów. Przez czasami głupie komentarze i niedowierzania (na pewnych forach) sam się ocenzurowałem w mojej relacji, żeby nie wyglądała zbytnio nierealistycznie.
Wszystko się zaczęło od burzy w wątku sprzed lat na forum Astromaniaka o Vixenie 50/800...

No cóż... w dziedzinie amatorskich obserwacji astronomicznych (a w szczególności Księżyca) jesteśmy  daleko w tyle za innymi.  Co do Vixena - a skąd to polskie środowisko może cokolwiek wiedzieć o jakimś innym sprzęcie, niż rozkolimowana synta 8"... u nas jest bardzo mało dobrych używanych teleskopów, a na nowe mało kto może sobie pozwolić. Jakie realia takie komentarze na forach.

  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JSC napisał:

No cóż... w dziedzinie amatorskich obserwacji astronomicznych (a w szczególności Księżyca) jesteśmy  daleko w tyle za innymi.  Co do Vixena - a skąd to polskie środowisko może cokolwiek wiedzieć o jakimś innym sprzęcie, niż rozkolimowana synta 8"... u nas jest bardzo mało dobrych używanych teleskopów, a na nowe mało kto może sobie pozwolić. Jakie realia takie komentarze na forach.

Ano właśnie wielu obserwatorów jak ja to mówię skacze.A to sobie spojrzę na Saturna  a to na Jowisza wyłapię jakiegoś deesa. Sam tak kiedyś robiłem.Bez jakiegoś konkretnego planu.A obserwacja np.gwiazd zmiennych wymaga systematyczności, umiejętności oceny ,opracowania swoich obserwacji itd. Dobrze zorganizowaną grupą są astrofot.ografowie czy też obserwatorzy gwiazd zmiennych.O obserwacjach zjawisk zakryciowych  jakoś nie słychać ,o zjzwiskach przejściowych też nie.Dobrze że taki temat tutaj zaistniał

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak. Mamy mocną ekipę astrofoto, szczególnie DS, aczkolwiek ostatnio i astrofoto US staje sie coraz mocniejsze. Sa zakomici znawcy gwiazd zmiennych...

Najsłabiej to wygląda niestety z obserwacjami Księżyca. Dziwi to trochę, bo przeciez mamy tylu miłośników ziemskich gor i skałek. Na Księżycu mażna niemalże odbywac spacery po różnych formacjach skalnych. Wycieczka do Vallis Alpes to jak wycieczka w Jurę Krakowsko- Częstochowską. Wycieczka na brzegi Sinus Iridum, to jak wycieczka nad Zatokę Gdańską - można podziwiac klify, półwyspy... Mozna delektować się wschodami i zachodami slońca. Do tego dochodzi tajmniczość innego, odległego świata. 

Na pewno trzeba mieć dość dobry teleskop, może tu tkwi problem? Obserwacje rozmazanych obrazów ks?eżycowych zakamarków  są mało satysfakcjonujące. Problemem może być tez kolimacja Newtonów, a nawet Maków. Dobrze, ze jest coraz więcej tematow i postów o tym zagadnieniu.

Edytowane przez JSC
  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, na Księżycu jest tyle do zobaczenia, każde miejsce wygląda inaczej w zależności od kąta padania promieni słonecznych. A tak mało jest okazji by tego spróbować, za mało pogody. Teleskop to jedno ale ile złego robią nagrzane dachy domów to ja mogę coś o tym powiedzieć... A więc też dobre miejsce żeby nam się te widoki za bardzo nie gotowały.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Przemek_K napisał:

No właśnie, na Księżycu jest tyle do zobaczenia, każde miejsce wygląda inaczej w zależności od kąta padania promieni słonecznych. A tak mało jest okazji by tego spróbować, za mało pogody. Teleskop to jedno ale ile złego robią nagrzane dachy domów to ja mogę coś o tym powiedzieć... A więc też dobre miejsce żeby nam się te widoki za bardzo nie gotowały.

No właśnie rzecz w tym aby obraz był stabilny i naprawdę ostry ,no a z tym niestety bywa różnie .Jakiś miesiąc temu w starym poczciwym Skylux 70/700 miałem naprawdę obraz Księżyca stabilny i ostry jak żyleta przy powiększeniu 2D. Obserwacja w takich warunkach to naprawdę przyjemność

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkayLux nie jest taki zly, chociaz trafiaja sie egzemplarze z felerną optyką. Mozna nim wycisnąc większe powie?szenie niz w SW 80/400, chociaz ten drugi ma lepszą mechanikę, bo ma metalowy wyciąg. 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Astromarek napisał:

No właśnie rzecz w tym aby obraz był stabilny i naprawdę ostry ,no a z tym niestety bywa różnie .Jakiś miesiąc temu w starym poczciwym Skylux 70/700 miałem naprawdę obraz Księżyca stabilny i ostry jak żyleta przy powiększeniu 2D. Obserwacja w takich warunkach to naprawdę przyjemność

Te warunki z 8-9 maja były wyjątkowe, takie cuda rzadko się u nas zdarzają. Akurat wtedy Księżyc był na niebie w takim miejscu u mnie gdzie nie było blisko parujących dachów domów ale mogę się tylko domyślać jak cudownie musiało być gdzieś w polu z dala od nagrzanych betonów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc to bardzo wdzięczny obiekt do obserwacji. Bardziej wnikliwy obserwator zauważy że przy tej samej fazie oświetlenie obiektów  wygląda inaczej aniżeli przy poprzedniej obserwacji. Wpływa na to libracja w długości jak i libracja w szerokości, ciągła zmiana nachylenia ekliptyki do równika.No i samo oświetlenie obiektów zmienia się stosunkowo szybko z upływem czasu. Tyko obserwować,tym bardziej że nie potrzeba naprawdę ciemnego nieba

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie niestety nie przepadają za Ksieżycem. Wręcz przeciwnie, jest ich utrapieniem i tęsknia za nowiem.   Ale tak to już  jest, mamy piękne gory, doliny, kratery, wydmy, kaniony, równiny na wyciągniecie ręki, a Towarzystwo woli zdecydowanie wyciskanie z detektorów pyłu i gazu galaktycznego w koncentracji kilkuset molekuł na centymetr sześcienny.    ? 

  • Like 1
  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jest. Świeże opisy takiego samego zjawiska w newsletter ALPO publikowanym na CN. Od strony 17 jest artykuł o obserwacjach Plato i jest tam też opis tego co ja widziałem. Polecam Waszej lekturze.

https://www.cloudynights.com/topic/826132-june-2022-alpo-the-lunar-observer-available/

I plik pdf:

http://www.alpo-astronomy.org/gallery3/var/albums/Lunar/The-Lunar-Observer/2022/tlo202206.pdf?m=1654043316

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, przeglądałem swoje zdjęcia tamtej okolicy, żeby się jakoś ustosunkować, i mimo, że sporo ich zdobiłem na przestrzeni paru lat,  to zawsze jakoś zdjęcie było cyknięte albo trochę przed, albo odrobine po T zero. Druga sprawa to czy detektor wyłapałby tak subtelną poświatę, kiedy otaczające dno krateru wały świecą już dość konkretnie. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Przemek_K napisał:

Przy następnej okazji wyceluję tam i nagram parę aviów w trybie kadrowania, może coś się złapie. Tylko kiedy to będzie żeby razem "zagrała" pogoda, warunki, wysokość i faza Księżyca...

Parafrazując, No bo cały w tym ambaras aby wszystko grało naraz ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym aby wszystko rejestrować nawet to co nam się wydaje błahe. Pod koniec lat 90 miałem specjalny notatnik tylko do obserwacji Księżyca ,było tam sporo różnych ciekawych zapisków.Najczęściej była to gra światła i cienia, odblaski itp.raczej nie były to typowe zjawiska przejściowe zresztą o takowych nie bardzo miałem pojęcie. Niestety w czasie przeprowadzki ktoś moje dzienniki zapewne uznał za makulaturę i przepadło. Dzisiaj mamy łatwiej można focić robić aviki, .Zachęcam do obserwacji Księżyca to bardzo wdzięczny obiekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie notowania pisania, są tacy którzy dużo obserwują ale nie koniecznie prowadzą notatki. Inni skrupulatnie notują i co najważniejsze zdają obszerne relacje. Ja niestety nie za bardzo relacjonuję. Bardzo z kolei lubię czytać takie relacje. No i są tacy co to w zasadzie nie obserwują nie notują ale piszą bez przerwy. Zajrzyjcie na  Astromaniaka swego czasu mój ulubiony portal ,  tam redaktor naczelny niejaki ekolog pisze bez przerwy no i najważniejsze co pisze. Ostatnie włosy mi stają dęba. Przerobił ten portal w coś w rodzaju Astropudelek. No ale chyba robię się złośliwy. Pozdrawiam

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)