Skocz do zawartości

Poruszający się obiekt świecił mocniej i słabiej po czym znikł


Bezenduu

Rekomendowane odpowiedzi

Siema jestem tutaj nowy i założyłem konto ponieważ coś mi nie daje spokoju wczoraj miedzy godziną 21 a 22

Zobaczyłem na niebie  punkt wyglądający jak gwiazda, satelita, ten punkt  przesuwał się  i świecił raz mocniejszym światłem raz słabszym  mniej więcej dwa razy  i po chwili zgasną co to mogło być widziałem to gołym okiem i trochę mi to spokoju nie daje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to jakiś satelita , lub flary

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90% była to ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Jeżeli widziałeś jak wzlatuje od zachodu i zniknęła na wschodzie, to była to właśnie ona.

Popracuj nad intepunkcją... Ostatnio widzę mamy jakiś wysyp na forum ;/

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bajka się od początku zaczyna, kiedy na niebie widzimy coś, co się porusza a nie mamy pewności, co lepiej zwrócić się do tych, co coś wiedzą.

Ja zacznę tak ?. Puk, puk. Jestem nowy? mało wiedzący, nieczytających wiadomości w netcie, coś tam na niebie sobie leci, nie wiem, co, więc napisze tam gdzie trzeba o oj trzeba się zarejestrować, tak zrobiłem i tak to właśnie leci jedno na niebie a drugie w sieci. Co to było nic innego jak ISS Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, w sumie ja bym nie wykluczał, meteoroidu, albo czasem człowiek ma złudzenie, że gwiazda właściwie Jowisz też na niebie porusza się szybko, kiedy chmury przechodzą, nie ma żadnego zdjęcia, więc nie ma, co więcej się zastanawiać oczywiście przelatują satelity tu i tam po niebie puszczają nam zajączka, ale ostatnio mamy ISS i to ona jest bohaterką, która śmiga od zachodu na wschód, a ludzie, co to leci moi drodzy czytajcie to, co piszą w Internecie a dowiecie się, co tak śmiga nam po niebie. Tego typu tematów było dużo na forach astronomicznych, szkoda, że nikogo nie stać pogrzebać w światku Internecie by się dowiedzieć. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw niech pytający poda datę a nie tak jak teraz "wczoraj widziałem" to nic nie znaczy.

 

Nie wiem, ale w szkołach już polskiego nie uczą?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten post obfituje w szereg błędów ortograficznych z tytułem włącznie. "Praktycznie zero interpunkcji...": Interpunkcja tu u nowych Kolegów nie jest stosowana w ogóle.

 

Poza tym przyznam, w trakcie reinauguracji obserwatorium w ZUT w Szczecinie gdzie widzieliśmy pięknego Marsa tuż po opozycji w zeszły czwartek,

myślałem, że struktury na jego tarczy wynikają z zanieczyszczeń optyki, jednak faktycznie były to tzw. kontynenty. Teleskop (225/150: F15) restaurujemy.

To była dygresja.

 

ISS majestatycznie przetoczyła się po nieboskłonie w obszarze trwającej parę godzin luki w chmurach. Była wyjątkowo jasna, wraz z kolegami

obserwującymi to zjawisko z tarasu przy kopule odnieśliśmy wrażenie, jakoby miała lądować na naszym satelicie - minęła go jednak o jakieś 3 stopnie kątowe :) .

Jednocześnie widać było jakiś dużo słabszy obiekt będący naszym sztucznym satelitą lecący inaczej, z południa na północ - najwyraźniej wschodnia technologia.

 

Co do polszczyzny, nie szkoła a lektura, cokolwiek się czyta to wzbogaca język. Moderatora uprzejmie poprosiłbym o pewne korekty, w "zachodniopomorskim" także.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ERJOT, spotkanie pod gwiazdami zawsze jest fajne bo ten typ ludzi co to doceniają odpowiada mi bardzo. Kontynenty na Marsie to oczywiście bardzo umowna sprawa,

jednak wspólnie można zobaczyć więcej, też inne obiekty. Kopuła w szczecińskim ZUT z aktualnie stacjonującym tam teleskopem będzie po renowacji w najbliższy wtorek dostępna,

informacje na PTMA O. Szczecin, są też inne, ciekawe obserwacje. Do zobaczenia  :) , z Nowogardu jak wiesz jest blisko. Serdecznie zapraszam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminy przelotów ISS można sobie sprawdzić chociażby tu: http://www.n2yo.com/  i zaplanować obserwacje. :)

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminy przelotów ISS można sobie sprawdzić chociażby tu: http://www.n2yo.com/  i zaplanować obserwacje. :)

 

A jak tam się zmienia czas (ustawia na inny) żeby zobaczyć gdzie będzie za ileś godzin?

 

Pozdrawiam

p.s.

Może ewentualnie Robercie daj ten link też do mojego wątku Ciekawe linki .... i tam (też) odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie konkretnie będzie ISS w danym momencie to nie wiem czy tam się da sprawdzić, natomiast po prawej stronie mapy masz pogrubiony napis "5 DAY PREDICTIONS" i tam jest link do tabeli z przelotami ISS w najbliższych dniach. Można też wyświetlić tam mapkę z przelotem i widzialnością.

Strona lokalizuje położenie na podstawie adresu IP. Jeśli chcesz dokładniej ustawić punkt w którym jesteś musisz użyć opcji : Set your custom location (po prawej stronie mapy). Potrzebne będzie do tego założenie sobie konta, wtedy można dokładnie swoje położenie zaznaczyć na mapie Google.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeloty ISS możemy sprawdzić na https://www.calsky.com/

Jak korzystać z serwisu można podejrzeć na blogu Marusza R. O tutaj: http://mrudy1212.blogspot.com/2013/04/przelot-iss-na-tle-tarczy-ksiezyca-15.html

 

pzdr

Szymon

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika ze to raczej nie ISS, a satelita rotujacy np odrzucony czlon jakiejs rakiety wynoszacej satelity na orbite. widzialem to wielokrotnie. Przelot bardzo slabego satelity nagle blysk, za moment kolejny i tak 2-5 razy. Czesto satelity w ogole golym okiem nie widac a jedynie te tajemnicze blyski. moim zdaniem to satelita rotujacy. Widzíalem tez dwukrotne flary satelity Iridium ale one (same blyski) trwaja kilka sekund, dluźej niz blyski satelitow rotujacych. ISS swieci ciaglym swiatlem.

  • Like 1
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o najłatwiejszym sposobie sprawdzenia przelotu naszych sztucznych satelitów - programie Stellarium :)

Jest tam opcja, która je pokazuje wraz z linią po której się poruszają po nieboskłonie.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

14-02-2015 Widziałem gołym okiem podobny obiekt. Nie poruszał się. Podejrzewam, że może to być gwiazda. Zastanawia mnie tylko skąd te zmieniające się z wysoką częstotliwością wyraźne kolory (niebieski, biały, czerwony). Może to jakiś proces np. wybuch supernowej? Chętnie skierował bym na ten obiekt teleskop, ale go nie posiadam. I tu pojawia się moje pytanie, czy ktoś posiadający teleskop, lunetę, czy cokolwiek co mogłoby dokładniej powiedzieć co to za obiekt mógłby na chwilę skierować swój sprzęt w to miejsce, pstryknąć jakieś zdjęcie, albo po prostu wyjaśnić opisowo tę zagadkę? Z góry bardzo dziękuję. Miejsce obiektu: okolica Syrjusza. Obiekt jest wyraźny i łatwo dostrzegalny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14-02-2015 Widziałem gołym okiem podobny obiekt. Nie poruszał się. Podejrzewam, że może to być gwiazda. Zastanawia mnie tylko skąd te zmieniające się z wysoką częstotliwością wyraźne kolory (niebieski, biały, czerwony). Może to jakiś proces np. wybuch supernowej?

Najczęściej migotanie kolorów powoduje nasza atmosfera. Co do wybuchu supernowej .... Gwarantuje już ,,14-02-2014" będzie o tym głośno na FA ;)

Widzisz przyszłość  ???  Dziś mamy 04-02-2015 ::) ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe faktycznie wyszedł śmieszny zbieg okoliczności przez pomyłkowo podaną przeze mnie datę. Dniem obserwacji był oczywiście 03-02-2015. Przepraszam za te pomyłkę. Nie znałem wcześniej tego zjawiska. Teraz już je rozumiem. Swoją drogą czy supernową będzie można dostrzec gołym okiem? I gdzie jej szukać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witam 

Parę dni temu też zauważyłem podobny obiekt z tym że zbliżał się od zachodu  świecąc bardzo mocno a następnie coraz słabiej aż całkowicie gasnął, po czym znów się rozjaśniał, i tak na przemian. Dwie rzeczy które różnią się od waszych opisów to to że obiekt ten zatrzymał się(na zachodzie) na jakieś 20min może dłużej, zmieniając jasność, po czym wrócił na zachód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o której to było godzinie?

Prawdopodobnie widziałeś zachodzącą Wenus, którą prawdopodobnie przyciemniały i rozjaśniały chmury na horyzoncie.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)