Skocz do zawartości

Poruszający się obiekt świecił mocniej i słabiej po czym znikł


Bezenduu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące później...

A jeśli świeci mocno a później przygasa i znika to meteor

lub satelita Irydium np.:

http://zambrowiacy.pl/wp-kontent/uploads/2014/08/Iridium-8mag-.jpg

http://i2.ytimg.com/vi/KwrFtwwu6VA/hqdefault.jpg

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Odkopuję temat, bo sam byłem świadkiem podobnego, lecz jeszcze dziwniejszego zjawiska, około połowy lipca na obrzeżach Poznania. Leżałem na trawie z dziewczyną oglądając niebo, i nagle koło 22 pojawił się na niebie bardzo jasny obiekt, o wiele jaśniejszy od górującej nad nami Wegi. Od razu mówię, że niebo było całkowicie bezchmurne, jak rzadko kiedy. Światełko (białe i wyraźnie okrągłe) pojawiło się znikąd na północnym wschodzie, przez kilka sekund w ogóle się nie przemieszczało, po czym z dość dużą prędkością (w około 30 sekund) przebyło drogę przez połowę nieboskłonu, na zachodnią część nieba. W tym momencie (wcześniej świeciło jednostajnie) nagle rozbłysło jak flara, po czym wróciło do wcześniejszego stanu, zatrzymało się i po kilku sekundach zgasło. Zupełnie nagle.
Byłem pod naprawdę sporym wrażeniem, ale prawdziwe atrakcje miały dopiero nadejść. Mianowicie, po około 2-3 minutach światełko pojawiło się znowu, dokładnie tam, gdzie wcześniej zgasło. Tym razem zaczęło przemieszczać się w przeciwną stronę. Mniej więcej w połowie drogi, ku mojemu bezgranicznemu zdziwieniu, zboczyło lekko z kursu w kierunku południowym, a po chwili znowu, tym razem by wrócić na wcześniejszy kurs. Po drodze zatrzymało się też na kilka sekund. Na sam koniec, gdy było jeszcze dość wysoko na niebie, znikło. Tak po prostu, pyk i nie ma.

Przed tamtą nocą byłem dosyć obojętnie nastawiony na tematykę UFO, ale nie jestem w stanie inaczej wytłumaczyć tego co widziałem. Dziewczyna była wręcz przerażona ;)

Żeby mieć całkowitą pewność, po powrocie do domu włączyłem Stellarium i sprawdziłem, czy nie mógł to być jakiś satelita. I zgodnie z moimi przewidywaniami, nic wtedy nie przelatywało nad Poznaniem.

Macie na to jakiekolwiek racjonalne wyjaśnienie? Lampiony odrzucam, widywałem je z kilkadziesiąt razy, satelity tak samo. Jedyne co mi przychodzi do głowy to dron, ale nadal nie wyjaśnia to tajemniczego rozbłysku (przez moment świeciło jasno jak księżyc w pełni), ani nagłego wygasania światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł to być dron lub samolot oświetlony słońcem. Połowa lipca, więc Słońce po 22 godz. było jeszcze niezbyt głęboko pod horyzontem i jak najbardziej mogło oświetlić taki obiekt jeśli był odpowiednio wysoko.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł to być dron lub samolot oświetlony słońcem. Połowa lipca, więc Słońce po 22 godz. było jeszcze niezbyt głęboko pod horyzontem i jak najbardziej mogło oświetlić taki obiekt jeśli był odpowiednio wysoko.

Wszystko super, tylko że żaden samolot nie zmienia tak gwałtownie kierunku lotu i nie przystaje w bezruchu w powietrzu... Gdyby był nisko, słyszałbym go w całkowitej ciszy, jaka wtedy panowała. A gdyby z kolei wysoko, światło nie byłoby aż tak ostre. Jestem pewien, że to nie był blask odbity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty maja bardzo silne reflektory. Mam z balkonu widok w kierunku Okęcia. Gdy samoloty podchodzą od zachodu, nieraz na dość jasnym niebie widać nawet cztery, "ustawone w kolejce" do lądowania.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
39 minut temu, jark455 napisał:

Z dużym prawdopodobnieństwem była to satelita, sam często widuję tego typu obiekty. 

Jaszcze jeden głupi link (Regulamin FA) Nowy kolego i Twój post będzie drugim i ostatnim - Oficjalne ostrzeżenie !!!

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

równie dobrze mógł to być śmigłowiec- to że nic nie słyszałeś, nie znaczy że nie lecial...

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)