Skocz do zawartości

Ciekawe linki (o tematyce astronomicznej)


Ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Akceptuję pomysł Szymona (Szdom1), zakładam podpowiedziany watek ... i tu przerzucam mój post o AirGlow i szukaniu informacji o ISS

 

 

Zielona poświata pokrywająca całe niebo (najlepiej widoczna ok. 10 stopni nad horyzontem).

Cząsteczki atmosfery w nocy oddają zgromadzoną energię.

A teraz już LINK

Dzięki forumowiczowi Robert41:
>>> Terminy przelotów ISS można sobie sprawdzić chociażby tu: http://mrudy1212.blo...siezyca-15.html

 

Pozdrawiam

post-1068-0-90021300-1397414555_thumb.jp

post-1068-0-87656300-1397414560.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na brak astro pogody najlepszy będzie film. "Grawitacja" to fajna bajka, a tu proszę, za darmo, kapitalny film:




Jak jest (chwilka) pogody to nawet gołym okiem jest na co popatrzeć.
Ostatnio wyprowadzając psa znajomej widziałem dokładnie coś takiego:

http://www.asod.info/?p=11927

Pozdrawiam
 

post-1068-0-25729700-1397484508_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cały film o tym co młodzi Polacy wiedzą z astronomii:



Co powiedział pierwszy człowiek (astronauta) gdy stanął na Księżycu?
- Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem!

Co to jest sputnik?

- Taka rakieta wysyłana w kosmos przez NASA.

 

i wiele innych :)

well

Pozdrawiam
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie tam nic nie rani bo nie mam ;)

 

Tam były jeszcze inne kwiatki.

 

Którą, w kolejności, planetą jest Słońce?

- piątą!

 

Pozdrawiam

p.s.

Ale jeden chłopak jest świetny! Rzekłbym, że prawie jak nasz Mikołaj czy Filip(Tranox). Zero błędów.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały film o tym co młodzi Polacy wiedzą z astronomii:

Co powiedział pierwszy człowiek (astronauta) gdy stanął na Księżycu?

- Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem!

Co to jest sputnik?

- Taka rakieta wysyłana w kosmos przez NASA.

 

i wiele innych :)

well

Pozdrawiam

 

Ja pikole. A myślałem, że to ja mało wiem...

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaaaa pierrrrr. I rób im prelekcje, rób warsztaty, buduj obserwatoria, popularyzuj, jak takie ignoranctwo w społeczeństwie. "Zakuj, zdaj, zapomnij". Oczywiście się śmieje, bo gdyby pytania były z jakichś innych dziedzin, to sam bym się ośmieszył- choć CHYBA nie aż tak ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekolog , jak to zobaczyłem to ze śmiechu aż spadłem z krzesła  , blondynka rozwaliła system  :D

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nigdy nie miałem okazji oglądać Drogi Mlecznej pod bardzo ciemnym niebem, ale wydaje mi się, że nawet pod takowym nie uda nam się zobaczyć jej takiej, jak na zdjęciach.

Może niech wypowie się ktoś, kto miał okazję :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Okazuje się, że atmosfera Wenus funkcjonuje zdecydowanie inaczej niż nasza. Pojawiają się ogromne dziury w elektrycznie naładowanej warstwie tej atmosfery, czyli jonosferze.

 

Drugi link to zasadnicza cześć tego postu. Długo się otwiera ale wiedzie do ciekawego filmu o tym co napisałem.


http://zeenews.india.com/news/sci-tech/scientists-get-glimpse-of-giant-holes-in-venusian-atmosphere_1468659.html


http://www.nasa.gov/content/goddard/nasa-research-helps-unravel-mysteries-of-the-venusian-atmosphere/#.VBId3_ldUg0

post-3455-0-46688700-1410720334_thumb.jp

post-3455-0-84038100-1410720347.jpg

  • Like 1

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nasz kolega Alice polecił nam w statusach taki oto link

 

http://10minuteastronomy.files.wordpress.com/2012/10/aasp-09-bino-madness.jpg

 

Co sądzicie o tej lornecie, jej budowie i funkcjonowaniu oraz miejscu gdzie ją pokazano?

 

 

A przy okazji pewien tajemniczy link ;)

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?app=forums&module=extras&section=stats

 

życzę każdemu z czytelników tego postu, żeby tam siebie zobaczył :)

post-3455-0-94348900-1412194501_thumb.jp

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledze Polaris dowiedziałem się, że zdjęcie "Lornety-Fotela" pochodzi z 2012 roku z cyklicznej imprezy,

 

"All Arizona Star Party"

 

która odbywa się tam, od czasu do czasu, i nadal.

 

http://evaconline.org/aasp_2013.htm

 

 

Tam, w linku, widać tabelkę czy może grafikę, na której nawet "seeing" prognozowany jest :)

post-3455-0-32159000-1412348718_thumb.jp

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niedawno w jednym z wątków na FA zaprezentowano wnioski o najwcześniejszym etapie wielkiego wybuch - śladach fal grawitacyjnych z tego czasu "odciśniętych" w polaryzacji promieniowania tła.

 

Teraz zostanie to zweryfikowane przez dane zebrane przez lepszy instrument.

 

Można rejestrować się na konferencję (na początku grudnia) gdzie mogą pojawić się sensacyjne informacje.

 

http://www.cieffeerre.it/Eventi/eventi-in-programmazione-nel-2014/planck-2014-the-microwave-sky-in-temperature-and-polarization/PLANCK-2014

 

 

Przypominam, że już jakiś czas Polska jest w ESA i od niedawna w ESO. Mamy pierwszeństwo do danych.

 

W przypadku takich misji (jak ta lub GAIA) jest problem, że cenne kosmologicznie dane pojawiają się zwykle po dłuższym ich zbieraniu.

Start rakiety, entuzjazm i długie czekanie.

post-3455-0-61612900-1413549072_thumb.jp

  • Like 1

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
 
 
Nowe obserwacje bardzo dużego  (VLT / ESO) w Chile wykazały tajemniczą zgodność największych struktur jakie kiedykolwiek odkryto w kosmosie. Europejski zespół badawczy odkrył, że osie obrotu centralnych czarnych dziur w kwazarach z jednego rejonu są równoległe do siebie. Rejon ma rozmiar miliardów lat świetlnych.
 
"The alignments in the new data, on scales even bigger than current predictions from simulations, may be a hint that there is a missing ingredient in our current models of the cosmos, concludes Dominique Sluse."
 
Czyli mamy sensację, skoro wygląda na to, że trzeba zmienić teorie na temat rozwoju kosmosu.

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Analiza izotopowa wody (lodu) pobranego do badań przez lądownik Philae z komety 67P / Czurimow-Gierasimienko zdaje się rozstrzygać, że woda na Ziemi nie pochodzi z dawniej upadających na nią komet. Jest za dużo deuteru.
 

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć!

Znacie może tego pana : Astroniki  ?? Gdy przeglądam jego fotografie aż mnie w środku skręca z zachwytu.  Wiem, że pokazuje więcej niż ludzkie oko jest w stanie zobaczyć ale jest mistrzem kompozycji. Na tym photoblogu, do którego dałam link, jest aż 22 strony zdjęć: większość z nich to astro-foto krajobrazowe - bajka! Polecam, bo  nie da się wobec tego przejść obojętnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

A nie drażni Cię nienaturalność tych zdjęć, wyciąganie materiału znacznie poza granicę wszelkich niespodzianek matrycy i najzwyklejsza landrynkowatość nieba w jego wydaniu połączona z gubieniem całego wachlarza subtelności, jakie są do uchwycenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, niektóre są przesadzone - dlatego piszę, że on przedstawia to, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec. Ale mimo wszystko te zdjęcia się wyróżniają i mają coś w sobie, choćby za sprawą tego w jakim otoczeniu to niebo jest pokazywane. Mówiłam - nie da się przejść obojętnie, ja jestem fanką tych zdjęć, inni będą je krytykować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Znacie może tego pana : Astroniki  ?? Gdy przeglądam jego fotografie aż mnie w środku skręca z zachwytu.  Wiem, że pokazuje więcej niż ludzkie oko jest w stanie zobaczyć ale jest mistrzem kompozycji. Na tym photoblogu, do którego dałam link, jest aż 22 strony zdjęć: większość z nich to astro-foto krajobrazowe - bajka! Polecam, bo  nie da się wobec tego przejść obojętnie

Kurcze, nie zauważyłem wcześniej tego wpisu... Ja znam, bo Astroniki to mój znajomy, też jest z Ostrowa :)

Na moim blogu są zdjęcia z naszej sesji w Dolinie Baryczy, podczas której robił to zdjęcie:

 

10368381_641762309226665_229446728859386

 

Michał lubi mocno wyciągać zdjęcia, często są zaszumione i tak jak pisał Maras "cukierkowe", obrabia je w swoim własnym stylu i albo można je kochać, albo nienawidzić. :)

Mi trochę przypominają zdjęcia, które mogłyby być ilustracjami do książek science-fiction - co mam za ich atut i wg mnie to sprawia, że są oryginalne. Na pewno jego styl wyróżnia się spośród innych. Mi akurat on się podoba, choć ja swoje fotografie obrabiam w innym stylu. 

I jeszcze mały bonusik :) Paczta i podziwiajta!

 

10006926_275527205948076_152329366_n.jpg

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hampel zgadzam się w 100%. Czasem celowe "przesadzenie" staje się atutem. AstroNiki chyba dobrze na tym wychodzi, na jego FB (Wszechświat w obiektywie) widziałam, że ma wystawy swoich zdjęć. I rzeczywiście nadają się na okładki :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niki organizuje czasami wystawy swoich zdjęć w naszym mieście :) Ostatnio jak miałem z nim kontakt to wyjeżdżał do Anglii. Chyba nadal tam jest, bo dawno nie gadaliśmy.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No siema.

Fakt, szumem się zabardzo nie przejmuje, wole cos konkretnie wyciągnac niż zostawic coś ledwo widecznego. Może jak będzie lepszy sprzęt i cierpliwosc żeby uzbierać więcej materiału to spróbuje szum czymać na wodzy. Chociaż znając mnie to będe pewnie chciał wtedy wyciągać galaktyczne cirrusy.

Cały czas się ucze i czasami jak sobie popatrze na foty sprzed nawet paru miesięcy nawet to teraz bym je już inaczej obrobił, szczególnie te z wystawy które były specialnie mocno przesadzone żeby ludziom pospadały czapki.

Ostatnio wkręciłem się w robienie panoram, link w sygnaturce.

  • Like 1

   Astrofotoblog: astroniki.fbl.pl

   Astrofejsbükofotoblog: facebook.com/AstroNiki1

   Astro panoramy: 360cities.net/profile/astroniki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Uprawy bez światła słonecznego mogą pomóc w wyżywieniu astronautów zmierzających na Marsa, a pewnego dnia uzupełnić talerze obiadowe na Ziemi.
("na Ziemi"? To zapewne chodziło o sytuację po upadku planetoidy o rozmiarze kilku kilometrów bo powszechne zapylenie atmosfery obniży dopływ fotonów na sporo czasu)

Mikroelementy, w tym wiele witamin, rozkładają się przez miesiące i będą musiały być syntetyzowane po drodze.

Grzyby uprawiane w ciemności w laboratorium Roberta Jinkersona na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside są częścią programu badawczego dotyczącego uprawy żywności dla astronautów w przypadku braku światła.
Mleczno-białe boczniaki perłowe rosnące wewnątrz lodówki ze stali nierdzewnej.

https://www.science.org/content/article/crops-grown-without-sunlight-could-help-feed-astronauts-bound-mars

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

rosli.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)