Skocz do zawartości

Baader O III - zastępstwo dla Solar Continuum


Robert41

Rekomendowane odpowiedzi

A z tymi wytrawionymi lustrami jest na pewno bezpiecznie ? Przecież nie wiadomo jak to odbija podczerwień i ultrafiolet.

Wracając do tematu ciekawe jakie byłyby róznice miedzy Ultrablockiem (czasem używam do Słońca) a Solar Continuum. Ciągle zastanawiam czy nie kupić SC. A ciekawe jakby wypadł w połączeniu ze szklanym filtrem Oriona.

Dlatego trzeba wrzucić UV/IR Cut tak jak napisał Adam.

No i ewentualnie jakiś dodatkowy filtr ND jeśli będzie za jasno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa wywiązała się dyskusja. Naprawdę ciekawy jestem czy obrazy dawane przez teleskop o wytrawnych zwierciadłach pokazuje wiele więcej. Mam starego Newtona i aż mnie kusi, ale poprosił bym jakieś dowody.

Mnie również temat zaciekawił,niestety nigdzie nie mogę odszukać fotek z takiego teleskopu.

Warto było by zobaczyć co da się dostrzec przed podjęciem decyzji o budowie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekopałem się przez całość, bardzo ciekawe, jednak wydaje mi się, że gra nie jest warta świeczki. Producenci światowych marek produkowali by sprzęt, jak by był naprawę dobry, a tak jest to ciekawostka dla astrosłodowych. Mimo to jednak sobie po buduję, mam warsztat i narzędzia, wolny czas, też znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę się wahałem, bo są skrajne opinie o tym filtrze, ale w koncu kupiłem Solar Continuum. Ok. 19.00 zrobiła się dziura w chmurach, to można było wypróbować. W SCT 5" z filtrem szklanym efekt bardzo dobry - niesamowity kontrast plam, cienie są kruczoczarne, poza tym bardzo dobra ostrość nawet w większym powiększeniu (przy 150x wciąż dobry obraz, co z reguły się nie zdarza). Poza tym lepsza granulacja i pochodnie. Zobaczymy jak spisze się z achro, z Syntą i folią, oraz w porównaniu z Ultrablockiem i zwykłym filtrem zielonym. Wcześniej oczywiście przez nie patrzyłem, ale kontrastu takiego nigdy niebyło jak z SC.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawa sprawa a'propos SC, wreszcie się chyba domyślili :D. http://solarchat.natca.net/viewtopic.php?f=10&t=16944 
Po przeczytaniu byłem pozytywnie zaskoczony, jestem tylko ciekaw kiedy to trafi do nas i czy wgl, czy cenowo obie wersje będą się różnić? Jak widać po wskazanym linkiem one nawet się opakowaniem nie różnią, tylko tuleją w którą jest wmontowany filtr, dziwne to troche :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze odmiana filtra Solar Continuum double stack (dwie warstwy?) niby oferuje jeszcze lepszy kontrast i ma cenę dwa razy większą :-)

 

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s37a/s37a.htm

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p543_Baader-1-25--Solar-Continuum-contrast-filter---doublestack.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawa sprawa a'propos SC, wreszcie się chyba domyślili :D. http://solarchat.natca.net/viewtopic.php?f=10&t=16944 

Po przeczytaniu byłem pozytywnie zaskoczony, jestem tylko ciekaw kiedy to trafi do nas i czy wgl, czy cenowo obie wersje będą się różnić? Jak widać po wskazanym linkiem one nawet się opakowaniem nie różnią, tylko tuleją w którą jest wmontowany filtr, dziwne to troche :/

 

dzisiaj przyszedł mój nowy filterek Solar Continuum w wąskiej oprawie - jak tylko jutro będzie pogoda to sprawdzę czy trzeba stosować dodatkowy UV/Ir Cut czy nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to już nowa wersja filierka dostępna?

 

dostałem ze świeżej dostawy od Baadera :) czekałem kilkanaście dni.

Mam nadzieję, że to już nowa seria ale wyjdzie w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem ze świeżej dostawy od Baadera :) czekałem kilkanaście dni.

Mam nadzieję, że to już nowa seria ale wyjdzie w praniu

Ile se życzą na zł?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile se życzą na zł?

załatwiłem za pośrednictwem Delty

cena bez zmian - 239 PLN

 

A co do testów to po prostu sprawdzę z filtrem UV/IR-Cut - jak jego użycie będzie skutkować lepszymi obrazami to znaczy, że trafiłem na starszą serię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tej strony jak dobrze odczytałem http://solarchat.natca.net/viewtopic.php?f=10&t=16944 to nowa wersja jest cieńsza od starej?

dokładnie tak jak piszesz - ciekawe tylko czy jest to zasada, czy może "tak po prostu się trafiło" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały test na bardzo czułym na podczerwień FireFly MV. Obiektyw został oślepiony światłem podczerwonym z pilota RTV.

 

Rezultaty są następujące.

 

Solar Continuum jaki posiadam jest już w wąskiej obudowie (kupiony w I kwartale tego roku). UV/IR-Cut (L) również Baadera, w wąskiej obudowie.

 

- Przy zakręconym samym SC widać naprawdę delikatną poświatę diody IR w pilocie, naprawdę minimalnie ledwo zauważalna.

- SC + UV/IR-Cut - nie widać kompletnie nic, światło IR się nie przedostaje.

- Sam UV/IR-Cut bez SC daje podobny efekt jak sam SC czyli widać delikatnie że dioda świeci, powiem nawet że więcej niż na samym SC.

- Bez filtrów - obraz jest wręcz oślepiony z diody IR.

 

Co można by z tego wywnioskować? Wygląda na to że filtr SC odcina podczerwień poprawnie, nie gorzej niż sam UV/IR-Cut a można by rzec że nawet lepiej. Ale połączenie SC i UV/IR-Cut wycina ją całkowicie.

 

Z opisów wynika że stary SC przepuszczał podczerwień w ponad 50%  już powyżej 850nm. Dioda IR w pilocie pracuje prawdopodobnie w zakresie powyżej 850nm wiec jej światło powinno być widoczne bardzo dobrze a jest ledwo ledwo co może świadczyć o minimalnej przepuszczalnośći powyżej 1000nm gdzie kamerka jeszcze jest w miarę czuła (widać to na zaprezentowanym wykresie na podlinkowanej wyżej stronie). UV/IR-Cut też conieco przepuszcza powyżej 1000mm więc  efekt jest podobny. Można więc powiedzieć że SC w wąskiej obudowie jest tym który można używać bez UV/IR-Cut.

  • Like 6

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisów wynika że stary SC przepuszczał podczerwień w ponad 50%  już powyżej 850nm. Dioda IR w pilocie pracuje prawdopodobnie w zakresie powyżej 850nm wiec jej światło powi(...)

Bardzo fajny i prosty sposób, ekstra. Diody w pilotach RTV pracują z tego co pamiętam przy 850 i 940nm, te ostatnie są chyba bardziej popularne. Ten sam eksperyment można przeprowadzić z większością aparatów w telefonach komórkowych - ich filtry IR nie są zbyt dobre i zazwyczaj widać w obiektywie na podglądzie światło z diody z pilota. U mnie zarówno IR cut jak i mój SC kupiony rok temu  przepuściły tyle samo światła z pilota - czyli prawie nic. Z wykresów transmisji "starych" filtrów SC wynika, że przy 850 i 940nm przepuszczają prawię połowę światła, a więc na pewno byłoby coś widać (jeśli oczywiście w ogóle widać diodę z pilota w naszym aparacie czy telefonie bez żadnego filtra).

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)