Skocz do zawartości

Okular 5mm do SW 102/1000?


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Zakupiłem niedawno refraktor achromatyczny SW 102/1000 do obserwacji planet i księżyca (do szerokich pól mam 120/600) i mam pewien dylemat, który jak myślę pomożecie mi rozwiązać ;)

 

Otóż chciałbym dokupić do niego okular 5mm, jednak mam pewne obawy. Z okularem SW WA 6mm współpracuje dobrze i obrazy są jak najbardziej prawidłowe, ale nie mam przekonania, czy warto zbliżać się do granicznego powiększenia i inwestować w okular 5mm. Może lepiej pozostać przy 6mm i po prostu wymienić posiadany okular na inny o lepszej optyce? Zależy mi zwłaszcza na opiniach ludzi, którzy posiadali lub posiadają podobny sprzęt. Co myślicie? Warto, czy lepiej pozostać przy 6mm? Może macie jakieś konkretne propozycje (celuję raczej w okulary używane i w cenie na rynku wtórnym w przedziale 200 - 400zł)?

 

Pozdrawiam...

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyśl nad Hyperionem 5 mm ? Co prawda nie używam w długim refraktorze ale w F/5 oraz F/6 ale i w nich jest stosunkowo nieźle, a w F/10 korekcja powinna już być bardzo dobra. Przyjemne pole 68 stopni, bardzo wygodny ER zgodny z tym co producent deklaruje. Bezpośrednio porównywałem tylko z tym co miałem wcześniej, czyli TMB Planetary II, oraz zwykłym plosslem. Pierwsze obserwacje Jowisza z Hyperionem wystarczyły by TMB i plossl trafił na giełdę bo wiedziałem że więcej już ich nie będę chciał włożyć w wyciąg.Zupełnie inna klarowność,ilość detalu.

Dodatkowo Hyperion ma jeszcze jedną zaletę. Chyba każdy czasem obserwując Księżyc czy planety ma taką myśl że obraz jest tej nocy tak ostry że można byłoby jeszcze "pocisnąć po powerze" ;) Wtedy przydałoby się coś krótszego w kuferku z okularami, a tam pustki :D

Do Hyperiona zaś dokupujesz finetuning ring, wkręcasz, patrzysz i już wiesz- myśl z powerowaniem była trafna lub nie bardzo ;)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "nowy" Hypcio? Ten z czarną tuleją 1,25" czy srebrną?

Co do tych pierścieni. Osobiście nie wyobrażam sobie rozkręcania i skręcania okularu w polu. Strata czasu, paprochy w środku, rozlatujące się elementy lecące w piach itp.

 

(wiehu gdzie jesteś? Hyperiony chwalą i nawet do F/10 zalecają ???  )

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "nowy" Hypcio? Ten z czarną tuleją 1,25" czy srebrną?

Co do tych pierścieni. Osobiście nie wyobrażam sobie rozkręcania i skręcania okularu w polu. Strata czasu, paprochy w środku, rozlatujące się elementy lecące w piach itp.

 

(wiehu gdzie jesteś? Hyperiony chwalą i nawet do F/10 zalecają ???  )

 

 

 

Hyperiona mam nowego, z czarną tuleją.

Co złego miałoby być z okularami Hyperion że miałyby się nie nadawać do F/10?

 W jasnych teleskopach owszem, tracą korekcje ku brzegowi, co szczerze mówiąc mi nie przeszkadza zanadto skoro w centrum pola mam idealny obraz ( zresztą  naprawdę kiepsko jest w F/5 tylko b.blisko diafragmy, a w F/6 jest już zdecydowanie lepiej) . A w F/10 powinno być już bardzo dobrze.

 

A jeśli chodzi o ringi nie teoretyzuje tylko rzecz jest sprawdzona w praktyce. Wykręcenie i skręcenie zajmuje 10 do 15 sekund, w zasadzie można to robić po omacku, byleby widzieć gdzie odłoży się tulejkę z soczewkami i nie szukać jej na ślepo. Jeśli skręcamy to na czystym, stabilnym miejscu np. na stoliku nic nam nie spadnie na ziemię, równie dobrze może upaść przecież cały okular więc nie jest to dla mnie argumentem. Samo rozkręcanie oczywiście powoduje że mamy do ewentualnego przedmuchania od czasu do czasu nie 2 ale 4 powierzchnie optyczne. Ale jeśli tylko nie pomacamy soczewek palcami ( co nie jest takie łatwe bo są schowane wewnątrz i nie wystają ) są to najwyżej jakieś pyłki, łatwe do usunięcia gruszką. Moim zdaniem zalety rozwiązania z ringami przeważają nad wadami, ale to oczywiście moje zdanie, ktoś inny może mieć inne :)

Z tym że jak napisałem- wypróbowałem rzecz w terenie, niejeden raz i nie piszę o tym czysto teoretycznie tylko na podstawie praktyki.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował DO Planetary 5mm i Vixen NLV 5mm. Zawsze możesz zwrócić. Przy 200x może wyjść abera obiektywu i warto pomyśleć nad jakimś filtrem. Ale musisz popróbować bo może nie będzie tak źle.

 

PS. Miałem kiedyś możliwość obserwacji przez niebieską wersję SW 102/1000 i przy większych powerach wychodził brzydki fiolet.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale dla mnie okular rzecz święta i profanacją jest jakiekolwiek rozkręcanie. Tak już mam.

A co do F/10 i Hyperionów- po prostu przy takich długich ogniskowych nie potrzeba tyle szkła. Tam nawet zwykłe Erfle czy RKE sobie bez problemu poradzą, dając lepszy szczegół, transmisję, ostrzejszą kreskę niż wieloelementowe hybrydy. Zobaczone i sprawdzone.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem takie podejście do okularów. :) Tyle że to nie jest typowe "rozbieranie i grzebanie". To jest coś przewidziane przez producenta, robiąc to nie traci się gwarancji itp.

 Zazwyczaj jest tak że ilu piszących tyle opinii, taki to w dyskusjach bywa.  :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś w ten deseń? Jest tego dość Sporo, bo i BST i TS ma dokładnie taki sam okular. Będzie on używany głównie w SW 102/1000. 

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=1590&lunety=Okular_5_mm_StarGuider_ED_1,25%27%27

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-ed-5-mm-1-25-cala.html

 

Ewentualnie Celestron X-Cel LX 5mm który ma podobne pole i zbliżone właściwości.

http://www.astrokrak.pl/okulary-celestron/1795-okular-celeston-x-cel-lx-5-mm.html

 

Nie wiem tylko jak z ich jakością. Nigdy żadnego na oczy nie widziałem :P

 

Wygodniejsze ER niż np. w ES... dużo tańsze... mniej szkła po drodze niż w Hyperionie...

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co widziałem w moim krótkim achromacie na Jowiszu i Księżycu nic innego nie polecę jak ortho i plossl TV. Owszem, można używać i innych okularów ale to już nie do końca to. Na AP pisałem, że będę na dniach miał nowego barlowa od Baadera dedykowanego do nowej serii ortho. Ponoć jest tak dobry, że mężczyźni przy nim płaczą a kobiety rodzą bez bólu. Zobaczymy, może to jest lepsza droga do dobrych obrazów z wygodniejszym ER :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)