Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 509
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

To mój pierwszy video tutorial (dzięki Allano za pomoc w wyborze oprogramowania) tak że jestem otwarty na krytykę i uwagi i postaram się, żeby kolejne były lepsze :)   1. MaxIm cz. I - podstawy i kon

Łukasz to są najlepsze i najprostsze w odbiorze tutoriale dotyczące maxima, jakie kiedykolwiek spotkałem, dobra robota , DZIĘKI!!!!! ;D

Bez problemu robię pinpointa przy obiektywie 135mm. Przy zoomie ustawionym na 70mm z resztą też. Wystarczy zmniejszyć zakres wielkości gwiazdowych branych do porównania - spokojnie wystarczy do 10 mag

Dodane obrazy

Dokładnie. Im więcej urządzeń do niego podłączymy, tym wygodniejsza jest później z nim praca :) Klik, start, klik, fotka, plate solve, alignujemy montaż, klik na mgławicę, klik, naświetlamy, zrobione zdjęcie automatycznie może się od razu skalibrować z automatycznie wygenerowanej biblioteki kalibracyjnej dla różnych czasów i temperatur, się guiduje, się foci, się ma czas na pogawędki :) 

Odnośnik do odpowiedzi

Musisz podzielić średnicę LW przez LG, np 50/200=0.25=25% .

Wystukane z Tapatalka

To będzie obstrukcja w średnicy, a nas chyba w powierzchni obchodzi bo właśnie cała powierzchnia zbiera fotony :), więc porównujemy pola wtórnego i głównego więc 25^2/100^2=6,25%. Tak mi się zdaje intuicyjnie :D

Odnośnik do odpowiedzi

Łukasz, mam z tym składaniem w maximie jeden problem, Mianowicie na podglądzie pojedynczej klatki w zakładce "combine color" odzwierciedlenie kolorów jest ok, natomiast kiedy już całość zestakuje gotowa fotka wychodzi cała niebieska i nijak nie mogę sobie z tym poradzić, co może być przyczyną? Poniżej podgląd jak to wygląda:

post-12-0-73832000-1397997977_thumb.jpg

post-12-0-22132100-1397997996_thumb.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

To będzie obstrukcja w średnicy, a nas chyba w powierzchni obchodzi bo właśnie cała powierzchnia zbiera fotony :), więc porównujemy pola wtórnego i głównego więc 25^2/100^2=6,25%. Tak mi się zdaje intuicyjnie :D

Generalnie masz jak najbardziej rację bo interesuje nas strata w powierzchni, ale akurat w MaxImie wprowadzamy tą wartość jako procent średnicy ("% of diameter").

Łukasz, mam z tym składaniem w maximie jeden problem, Mianowicie na podglądzie pojedynczej klatki w zakładce "combine color" odzwierciedlenie kolorów jest ok, natomiast kiedy już całość zestakuje gotowa fotka wychodzi cała niebieska i nijak nie mogę sobie z tym poradzić, co może być przyczyną? Poniżej podgląd jak to wygląda:

Jakbyś mógł gdzieś wystawić 3-4 surowe klatki z Twojej kamerki i dać mi linka na PW, to w  tutorialu poświęconym składaniu kanałów LRGB opiszę też jak stackować materiał z kamerki OSC. Już niestety nie mam surowych FITSów z lustrzanki :( Generalnie parametry do opcji 'Auto color convert' są takie, jak ostatnio używane w menu Color->Color convert zakończonym kliknięciem OK.

PS - kilka osób też pytało jak znaleźć katalog GSC. Ten który ja używam jest pod adresem http://gsc.dc3.com/

Odnośnik do odpowiedzi

No, to już trzeci 'teoretyczny' tutorial, mam nadzieję że następny nagram pod bezchmurnym niebem. Z podstaw do opisania zostały jeszcze: robienie zdjęć, guiding, składanie materiału LRGB i z kamer OSC i kilka filtrów do post processingu. Prosiłbym o wystawienie/przesłanie mi na PW kilku surowych klatek z jakiejkolwiek kamerki kolorowej OSC, bo już nie mam żadnego materiału tego typu.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Taki jest plan, żeby pod niebem zrobić manewrowanie teleskopem, alignment, plate solving, kadrowanie i zbieranie materiału, a w drugiej części guiding, ale coś dziś chyba niebo nie będzie łaskawe u mnie :(

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

I mamy kolejny czwarty wideotutorial o Maximie, zapraszam do oglądania i dzielenia się uwagami.

4. MaxIm DL cz. 4 - składanie materiału kolorowego LRGB i z kamerek OSC

Link do pierwszego postu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/

Odnośnik do odpowiedzi

Zainteresowanie było dość spore, więc mam tylko nadzieję że nie przynudzam za bardzo :) A kolejne dwie części pod niebem o alignowaniu, kadrowaniu, guidingu i akwizycji zdjęć mam zamiar nagrać w jeden wieczór, więc jak macie jeszcze jakieś tematyczne życzenia co do MaxIma to napiszcie tutaj, bo potem już odstawiam tutoriale na jakiś czas :)

Odnośnik do odpowiedzi