Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz, mam jeszcze jedno pytanie o którym ostatnio jak pisałem- zapomniałem.

Chodzi mi o opcję "Point telescope here" czy jakoś tak.

 

Otóż, gdy PinPoint znalazł centrum kadru, montaż został wyrównany, klikam na obiekt w zakładce AllSky i wybieram polecenie np. Slew telescope to M82.

 

Klatka kontrolna, galaktyka nie jest idealnie w centrum kadru, tylko jest trochę przesunięta. Nie dużo, może 10% kadru. Najeżdżam myszką na zdjęciu na obiekt i wybieram Point telescope here, i tutaj dzieje się rzecz, chyba dziwna.

 

Otóż, dajmy na to, aby obiekt był idealnie w kadrze, montaż musi się przesunąć (patrząc po zdjęciu) o 2 jednostki do góry i 2 jednostki w prawo. Robię klatkę kontrolną, i montaż przesunął się o te 2 jednostki, ale... w dół i w lewo.

Co jest grane?

 

Mam nadzieję, że wyjaśniłem to odpowiednio jasno, a piszę z pamięci... :)

 

Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Mam FocusUSB Shoestringa z zainstalowanym sterownikiem, w Maximie w zakładce Observatory/Focus, po wcześniejszym podłączeniu, bez problemu mogę nim sterować zadając Incremental np. 2000 i wciskając przycisk Move In. Niestety nie mogę automatycznie ustawić fokusa bo przycisk start jest nieaktywny. Wcześniej oczywiście zrobiłem ekspozycję i zaznaczyłem obszar, na którym chcę ustawiać ostrość. Ktoś podpowie co muszę jeszcze skonfigurować, żeby autofokus zadziałał?

 

post-3117-0-37703600-1424531124_thumb.jp

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to niestety Maxim obsługuje tylko bezwzględne focusery (Focuser Type: Absolute), a Ty masz Relative :( I będziesz mógł tylko guziczkami przestawiać, co i tak jest wygodne - ja tak czasami poprawiałem ustawienie autofocusa jak traciłem zaufanie do mojego wyciągu :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zdarzyła mi się dziwna sprawa... Pól nocy na 13642 (pozycja focysera) gdy chciałem poprawić Maximem okazało sie że min FWHM jest na 14155, pierwszy raz mi się zdarzyło, zwłaszcza, że poprzednie fotki na starym ustawieniu były też ostre...  :) A było tylko -2 :) :) :)

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to niestety Maxim obsługuje tylko bezwzględne focusery (Focuser Type: Absolute), a Ty masz Relative :( I będziesz mógł tylko guziczkami przestawiać, co i tak jest wygodne - ja tak czasami poprawiałem ustawienie autofocusa jak traciłem zaufanie do mojego wyciągu :)

A możesz mi przybliżyć co jest relatywne w FocusUSB? No chyba, że chodzi o typ wyciągu? Trochę to mi się dziwne wydaje bo myślałem, że autofocus polega tylko na przesuwaniu wyciągu tak, żeby znaleźć się w odpowiednim miejscu gdzie krzywa profilu gwiazdy jest najlepsza czyli ruchy in/out i zatrzymanie/powrót do tego miejsca.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak działa FocusUSB, ale focuser typu Relative można przestawić np 200 pozycji w przód, albo 100 w tył, ale nie zapamiętuje swojej pozycji. 

Focuser absolutny zapamiętuje pozycję i można go np ustawić w pozycji 12333 i wyciąg będzie zawsze w tej pozycji ustawiony w taki sam sposób. I żeby wykreślić krzywą V musi być znana aktualna pozycja wyciągu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Łukasz, fantastyczne tutoriale. Natrafiłem na nie dziś pijąc poranną kawę i przeglądając forum. Zastanawiałem się wcześniej do czego właściwie służy Maxim...czy do nagrywania klatek, czy do ich obróbki albo jeszcze do innych celów a tu widzę że to porządny kombajn prawie do wszystkiego. Początkowo przytłacza ilość opcji, ale myślę że to jest tak jak ze wszystkim czyli trzeba trochę popracować, oswoić się z programem. Wygląda to świetnie - wielkie dzięki za tak fajny materiał.

 

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na chwilę chcę wrócić do funkcjonalności Maxim'a. Wiele z podstawowych operacji można zrealizować z wykorzystaniem darmowego oprogramowania, np. nagrywanie materiału - oprogramowanie dołączone do kamerki, stackowanie - deepStackStacker, kontrola koła filtrowego czy autofocusera czymś innym. Czy korzystanie z Maxim'a to poprostu wygoda ze scalenia wszystkich funkcji w jedno czy jednak jest tam coś więcej, co powoduje że warto go mieć?

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tutoriale Łukasza odpowiadają na t o pytanie. Wcześniej podczass sesji miałem pootwieranych kilka programów m. in. PHD, Sky6,APT a teraz mam tylko jeden, wiadomo jaki.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie uzywam APT, Stellarium i PHD2 - i to wszystkie programy ktore mam otwarte podczas sesji. Maxim to wygoda i funkcjonalnosc, ale nie jestem przekonany do tego by placic takie pieniadze za mozliwosc odpalania tylko jednego programu.... ;) Zwlaszcza, ze jak wiemy, APT sie ladnie rozwija. Zaspokaja moje obecne potrzeby w zupelnosci. Pomine ze pelna licencja APT kosztuje hmm... okolo 20x mniej od licencji Maxima :)

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ale nie jestem przekonany do tego by placic takie pieniadze za mozliwosc odpalania tylko jednego programu.... ;)

Dokładnie to co Kolega wyżej  8)

Program do akwizycji - synchronizacja CdC wraz z ostrzeniem i kadrowaniem przy pomocy jego POHa i PHD guidujacy.

Wszystko odpala się w biegu przy 2 GB RAMu mam przy pracy wszystkich 1,2 pamięci wolnej. Trwa to minutkę bo wszystko skonfigurowane z setupem.

No i wszystko za dziękuję z ukłonem głowy dla Twórców tych programów - nie 500$ + przesyłka :(

Juz to pisałem - jeśli obserwatorium to tak - jeśli miejscówkowo - balkonowe focenie, gra nie warta takiej świeczki w zielonych.

Choć program jest wielki - przez wielkie W :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie uzywam APT, Stellarium i PHD2 - i to wszystkie programy ktore mam otwarte podczas sesji. Maxim to wygoda i funkcjonalnosc, ale nie jestem przekonany do tego by placic takie pieniadze za mozliwosc odpalania tylko jednego programu.... ;) Zwlaszcza, ze jak wiemy, APT sie ladnie rozwija. Zaspokaja moje obecne potrzeby w zupelnosci. Pomine ze pelna licencja APT kosztuje hmm... okolo 20x mniej od licencji Maxima :)

Mam podobne odczucia, choć nie byłem pewny czy nie przeoczyłem czegoś. Tak jak napisał Jacek program wydaje się naprawdę super (oczywiście mówię to na podstawie tutoriali i innych relacji). Jak już dozbroję swoje zaplecze sprzętowe (przesyłka z nowym sprzętem będzie już w nadchodzącym tygodniu) to z czasem pomyślę o Maximie, ale najpierw jeszcze muszę zdobyć trochę doświadczenia w DSO

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety polityka cenowa Maxima nie jest zbyt przyjazna :( Dopiero wersja Pro za 499$ daje naprawdę sporo i wg mnie nie dotyczy to tylko zestawów stacjonarnych - możliwość zapisywania różnych konfiguracji sprawia, że po przyjeździe na miejscówkę możemy odpalić cały zestaw jednym kliknięciem, które załaduje nam zarówno dane o lokalizacji jak i o używanych urządzeniach. Przy pracy z Maximem używam dodatkowo praktycznie tylko FocusMaxa - wbudowane w Maxima planetarium w zupełności wystarcza do prowadzenia sesji.

Natomiast do zestawów stacjonarnych fajnym rozwiązaniem jest wersja Pro Suite z MaxPointem. MaxPoint to dodatkowy program do modelowania błędów celowania montażu wynikających z wad samego montażu, ugięć teleskopu czy niedokładnego ustawienia na biegun. Sam proces modelowania w połączeniu z Maximem jest automatyczny, a po jego zakończeniu nawet budżetowe montaże GoTo potrafią za pierwszym strzałem trafiać w dowolny obiekt na całym niebie z dokładnością 1-2 minut kątowych. Ale to ma sens dla zestawów stacjonarnych i programów wymagających przeglądu nieba (wiele różnych kadrów jednej nocy).

Wersja 6 zawiera kilka nowych fajnych rzeczy :) Poprawiony autoguiding z możliwością guidowania na wielu gwiazdach jednocześnie, pinpoint w wersji 6 z kilkoma udogodnieniami: iteracyjne znajdowanie kadru czy dokładny powrót do kadru po automatycznym pier flipie ze wznowieniem guidingu, czy "zakładki" na niebie (niby pierdółka, ale przydaje się przy naświetlaniu tego samego kadru przez kilka sesji :) ). Fajny duet też tworzy z FocusMaxem w wersji 4 - http://www.ccdware.com/products/focusmax/ . Ale to dodatkowe 150$ :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy "zakładki" na niebie (niby pierdółka, ale przydaje się przy naświetlaniu tego samego kadru przez kilka sesji

 

Możesz to rozwinąć , jak się to uaktywnia . Np mam ustawiony kadr , PinPoint wyliczył wszystkie parametry ... i co dalej ?

 

Fajny duet też tworzy z FocusMaxem w wersji 4 - http://www.ccdware.c...ducts/focusmax/ . Ale to dodatkowe 150$ :(

Co ma takiego wersja komercyjna , czego nie ma wersja darmowa?

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładce Telescope za małą strzałką schowany jest Bookmark manager:

post-1260-0-15854300-1432655650_thumb.jp

 

To w wersji 6 wprowadzono. Możesz tam zapamiętać sobie bieżące położenie teleskopu na użytek w przyszłości. Oczywiście można też załadować stary kadr, zrobić na nim PinPointa i wybrać Image center from PinPoint (v5) albo Load center from solved image (v6). Możliwości jest wiele.

 

Komercyjny FocusMax v4 ma możliwość automatycznego wyboru odpowiedniej gwiazdy do ustawiania ostrości (w zależności od wybranego filtra) i powrót do wykonywanego kadru. Ale potrzebna jest do tego pełna wersja PinPointa. Oprócz tego raczej drobne zmiany i usprawnienia.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Jako że Jolo w tym temacie poruszył fokus maxa ,(będę kontynuował) to takie techniczne pytanie mi sie nasunęło...

1. Czy przeszkadza robienie Vcurve w czasie pełni  ?

2. Czy dla ogniskowej 1,680 wielkość gwiazdy 5 lub 6 mag nie jest za jasna (za duża )?

3. Gwiazdy szukać w zenicie ? , albo blisko zenitu ?

 

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie przeszkadza.

2. To raczej zależy od apertury i FWHM gwiazdy na matrycy - chodzi o to, żeby przy ekspozycji 1-5 sekund gwiazda nie była przepalona w środku. Powyżej 5s cały proces zaczyna być długawy, poniżej 1s na kształt obrazu gwiazdy coraz większy wpływ zaczyna mieć seeing.

3. Tak, im wyżej tym lepiej, niekoniecznie w zenicie, ale optymalnie jest na wysokości większej niż 40-50 stopni.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odgrzebie trochę temat obróbki materiału w Maximie DL a ściślej mówiąc kalibracji i składania klatek. Nie doszukałem się na forum kwestii jak dokonać wyrównania klatek (align) w trzech albo i więcej kanałach (LRGBHaO3) z wykorzystaniem flatów na każdy kanał z osobna? Czyli dla przykładu mam klatki zebrane w 6 kanałach (załóżmy po 10 szt) + do każdego kanału mam zebrane flaty.

 

  1. Jeżeli w do biblioteki kalibracyjnej wrzucę 6 grup flatów to skąd Macim DL "będzie wiedział" które flaty przyporządkować do którego kanału?
  2. Czy w module STACK mam wrzucić wszystko na raz żeby program dokonał wyrównania wszystkich klatek względem jednej - tej najlepszej?
  3. Czy jak utworzę w module STACK sześć grup to Maxim "wypluje" sześć zdjęć z osobna wyrównanych względem siebie?

Do tej pory robię to tak, że jak stakuje kanał R a klatka referencyjna jest w kanale Ha to po prostu ją dokładam do całej grupy wskazując że jest to klatka referencyjna. I tak robię każdy kanał z osobna definiując za każdym razem nową grupę flat

 

ps.mam nadzieję że zbytnio nie zamieszałem w tych pytaniach ;)

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim czyta nagłówki fits, a jeśli flaty zrobisz przez Maxima a te co miałeś na Rodos wyrzucisz do kosza, to program przyporządkuje właściwy flat do klatki, bo flat też ma w nagłówku filtr z jakim był robiony. Oczywiście filtr musi być opisany w zakładce setup filters taką samą nazwą w momencie robienia flatów i klatek light.

Jeśli wrzucisz wszystko do Maxima i uruchomisz stack ( pamiętając o zaznaczeniu segregowania po filtrze, auto star matching i kalibracji) to otrzymasz 6 obrazków.

Niekoniecznie muszą być zalignowane.

Do tego służy także funkcja align w zakładce combine color.

Pozdr.

Maciek

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Maciek pisze plus w punkcie trzecim - jeśli zaznaczysz Color Convert to złoży LRGB w jeden obraz. Jak nie zaznaczysz, to będą osobne stacki. W Maximie 6 jest fajna funkcja Blend narrowband images, gdzie można próbować składać wąskie pasma, ale nie ma się takiej kontroli i dowolności jak np w fotoszopie. Maxim ma bardziej takie "naukowe" podejście do sprawy :)

post-1260-0-28613900-1442992523_thumb.jp

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczę z takim przypadkiem.

Mam wykadrowany obiekt,robię np 10 ekspozycji( bez guide) i widzę jak zaczyna dryfować w jednym kierunku.Kiedy przesunięcie już jest niewielkie chcę przy pomocy PP wyśrodkować kadr.Wtedy ładuję pierwszą klatkę od której zaczynałem,później  analizę i Image center from PinPoint .  Czy dobrze postępuję?

Pytam ,ponieważ próbowałem tak robić kilka razy i za każdym razem obiekt nie znalazł się w centrum kadru.

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego przypadku który opisałeś (bez guidingu) służy opcja Astrometric Resync w okienku Autosave setup. Po skonfigurowaniu sesji w Autosave setup zaznacz Astrometric resync -> Correct via Slew i podaj Interval, czyli co ile klatek ma poprawiać położenie (np 3 albo 5).

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)