Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

Ale nazwę obiektu to chyba musi wpisać i tak - choć moim skromnym z Observatory Zoom mógłby sobie zassać ......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

38 minut temu, kudi145 napisał:

A nie lepiej W katalogu maxima wybrać obiekt i ustawić go właśnie z poziomu obserwatorium a w ustawieniach obiektu wybrać tak jak na zdjęciu, dzięki temu maxim sam będzie wiedział jak nazwać pliki

Jak rozumiem szdom1 chodziło o to aby MaxIm tworzył sam nazwę obiektu z uwzględnieniem parametrów zdjęcia (jak to podał w przykładzie poniżej). Według tego co napisałeś tak się nie dzieje bo z obserwatorium MaxIm zaciąga tylko nazwę obiektu, a gdzie reszta? Trzeba dopisać ręcznie

 

1 godzinę temu, szdom1 napisał:

I o to mi właśnie chodziło. Myślałem, że jest taka możliwość, że plik light będzie automatycznie zapisywał się z nazwa np:

M81 3000x2000 Bin1 Exp600s  -15C 600s L

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc albo trzeba samemu stworzyć nazwę ręcznie (wpisując obiekt i parametry) jak proponował JacekE albo skrypt jak zapodał Jolo

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Ale nazwę obiektu to chyba musi wpisać i tak - choć moim skromnym z Observatory Zoom mógłby sobie zassać ......

 

37 minut temu, szdom1 napisał:

Niezależnie czy mam to zaznaczone zapisuje mi nazwę tak samo. (tak jak pisałem w ID 140)

Maxim wstawia tam odpowiednią nazwę, jeśli w okienku Observatory klikniesz prawym klawiszem na wybrany obiekt i wybierzesz Slew to <coś tam>. Wtedy w okienku Autosave Filename zostanie ta nazwa obiektu, dopóki nie wybierzesz nowego, albo nie przekadrujesz za mocno:

2016-02-04_220100.thumb.jpg.57a19c78acd0

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jolo napisał:

 

Maxim wstawia tam odpowiednią nazwę, jeśli w okienku Observatory klikniesz prawym klawiszem na wybrany obiekt i wybierzesz Slew to <coś tam>. Wtedy w okienku Autosave Filename zostanie ta nazwa obiektu, dopóki nie wybierzesz nowego, albo nie przekadrujesz za mocno:

Kurczak - no jest ale jak przeszedłem na okienko z sesją to nie było i sobie wpisałem cokolwiek....

Zwinąłem już sprzęt bo strasznie wieje ale musiałem wpisać i nazwałem to sobie Babel bo niestety było Autosave image.... A dokładnie tak robię jak opisałeś. No i zawsze sobie wpisuję.Babel.thumb.png.2ce83ef51e784df93a12dcdc

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Drodzy Koledzy

Mam problem z Maximem, otóż od kilku dni Maxim przestał widzieć Nikona d5300 pojawia się komunikat błędu połączenia z kamerą. Próbowałem już wszystkiego, tak mnie się przynajmniej wydaje, łącznie z zainstalowaniem nowego systemu win 7 i win 10. Łączyłem samą lustrzankę bez innego sprzętu. Komputer widzi kartę mogę przeglądać zdjęci, a Maxim nie. Wgrałem nowszy soft do Nikona i nic. Może macie jakieś pomysły. :5640dc6fe5afe_08Angry:

 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety próbowałem od 6.10 do 6.12. (chyba od 6.9 pojawiła się obsługa Nikona D5300) Najdziwniejsze jest to, że wcześniej działało na win 7. Nie rozumiem przypadku. Chyba, że uszkodzona jest sama lustrzanka, ale wówczas chyba nie byłoby łączności z kartą? Nie wiem? Zmieniałem też kabel połączeniowy i nic.:5640dc6fe5afe_08Angry:

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, stefanchm napisał:

 Chyba, że uszkodzona jest sama lustrzanka, ale wówczas chyba nie byłoby łączności z kartą?

A spróbuj w innym programie jakimś od Nikona - nie tylko przesyłanie danych z karty - chodzi również samo sterowanie nie tylko przesyłanie danych w postaci plików graficznych. Zapomniałem nazw ale są jakieś nikonowskie. Będziesz pewny, ze lustrzanka jest OK ... lub coś w niej padło :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem digiCamControlsetup, (przy okazji polecam jest tam nawet sekcja astro!) lustrzanka da się sterować, wszystko działa. 

Proszę Was Koledzy o wszystkie pomysły nawet najbardziej "niecodzienne", bo mi się już wyczerpało. A pewnie jest to jakaś błachostka.

 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - to fajny programik dla Nikonków, ktoś na zlocie mi pokazywał http://digicamcontrol.com/download

Cholerka ... to jeszcze przychodzi mi do głowy na innym kompku spróbowanie. Coby miał inną wersję Wina niż ta na którym instalujesz - chodzi mi o 64 lub 32 bit... Może tu jest jakiś problem ???? Nie zwracałem na to uwagi ale Nikon chyba jest niedawno w Maximie ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak Stefan pisał, wcześniej mu chodziło. Domyślam się, że instalował takie same wersje Windy. Wina chyba leży po stronie sprzętowej (wtyki, kable, gniazda). Nie można również wykluczyć jakiegoś złośliwego chochlika, który u Ciebie w kompie zamieszkał. 

A najlepiej będzie tak jak pisze Jacek.  Umówmy się i zobaczysz u mnie na kompie. Mam Win 10 64 bit.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - chodziło ale tu taki mały myczek zauważyłem...
Win co troszkę wwala jakieś uaktualnienia - jak głupi, może to dobrze ale... coś nagle może spowodować konflikt. To tak z doświadczenia - ja swojego astro lapka nie uaktualniam windowsowo. Ta funkcja gdy łącze się z siecią jest wyłączona. Instaluje raz system, sterowniki i ewentualnie ,,ubgrejtuje" programy astro. W ten sposób mam pewność, że jakiś wodotrysk windowsowy nie schrzani moich ustawień. I jesli wszystko chodziło, jesli kable i lustrzanka są sprawne to tu widzę problem......
Moim skromnym, jak nie pomoże podłączenie do drugiego kompka - postawić system od nowa, bez uaktualniania, wgrać co potrzeba i musi chodzić.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komuś na zlocie w Zatomiu o tym programie mówiłem może to byłeś Ty

Próbowałem na dwóch kompach oba 64 bit, ale na jednym z nich chodziło?

Dzięki Wszystkim za życzliwe zainteresowanie, ale mam nadzieję, że to nie koniec.

Może coś jeszcze do głowy Wam przyjdzie.

Jak mi się w końcu uda, bo myślę, że kiedyś tak wreszcie będzie to ... nie wiem co zrobię.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ! Stefanie, może durna sprawa, ale czy czasem nie włączyła Ci się kamerka laptokowa ??? Teraz nowsze laptoczki maja je wszystkie, a ona potrafi nabruździć nieźle :( wywal ja - jak się da to wyłącz już w biosie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Chłopaki za brak reakcji, ale trochę byłem zajęty. Niestety Wasze pomysły nie zadziałały. Skłaniam się ku diagnozie, że Nikon ma jakieś dziwne uszkodzenie, którego nie rozumiem. Robiłem już wszystko co radziliście i du... Jutro biorę gada do pracy. Robimy w informatyce i wśród kolegów jest jeden nikoniarz. Zwołam konsylium koleżeńskie i zobaczymy co z tego wyniknie. Może ktoś z Was ma nikona d5300 wśród znajomych i mógłby sprawdzić czy pracuje z maximem. Wiem, że proszę o wiele ale nic mi już do głowy nie przychodzi.

Jutro napiszę co się urodziło. Dzięki wszystkim za zaangażowanie :5640dc6dbc8ce_01Smile::5640dc6dbc8ce_01Smile:

Acha tak dla porządku to komunikat wygląda tak i pojawia się natychmiast!

error.PNG.5889dc6ca861680dbce9f72c034d90

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło UFF! ale a nie do końca tak jak było. Po zainstalowaniu programu Nikona: Nikon Control Pro i wybraniu w Maximie właśni takiego sposobu sterowania D5300, jakoś poszło. To na win 7 64bit.

Na innym kompie poszło dopiero gdy zainstalowałem win 7 32bit i również z Nikon Control Pro jak wyżej.

Ale mam teraz na tym drugim kompie, który miał być docelowym sprzętem astro problem z Jolo Focuserem (o dziwo na pierwszy go nie ma), otóż w konsolce po wpisaniu dowolnej wielkości do pola między przyciskami + -  i wciśnięciu + lub - pojawia się błąd. Czy to się kiedyś skończy. :5640dc6fe5afe_08Angry: Sprzęt jest OK, bo przecież na innym kompie chodzi.

JOLO spotkałeś kiedyś taki błąd?

jolo_bład.PNG

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w ustawienia sterownika ASCOM focusera ustawić większą maksymalną pozycje. Tak wygląda, jakby podczas każdej próby ruchu obliczona nowa pozycja była większa od maksymalnej. I wyzeruj pozycję na wszelki wypadek (przycisk Set focuser position).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie to Tych z Panów, którzy zęby na Maxiu zjedli.
Czy jest gdzieś prosty szablon, czy może inny sposób aby zrobić sobie malutki skrypcik - nigdzie nie znalazłem sposobu, albo przegapiłem albo jestem ślepy (mam grypę z gorączką).
Nie chce wiele - otóż - po otwarciu Maxima - gdy mam kabelkiem USB wszystkie ustrojstwa setupu podłączone chciałbym aby po kliknięciu na biegnącego ludzika (Run Scropt) uruchomiła się kamerka, włączyło chłodzenie, połączył montaż i otworzyło okienko z obserwatorium gotowe do alingu - Da się tak????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

Tak. Na początek w zakładce " obserwatory"  odznacz - connect all. Dziewięćdziesiat  dziewieć procent masz juź załatwione.

Nie włączy SBIGusia i nie rozpocznie chłodzenia - w moim wypadku to mniej niż 50 % :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkowych konsultacjach i uszczegółowieniu skrótu myślowego teraz też mam taka nadzieję, jak kobitki wylezą z domu to wstanę z wyra (zdycham na grypę) podłączę - sprawdzę i opiszę - mam nadzieję na sukces w osiągnięciu założonego celu - czytaj lenistwa :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to działa - Maciek Dzięki za owocne konsultacje :5640dc6fa0398_07Cool:

Wielkie ukłony dla twórców programu - przewidzieli lenistwo użytkowników i zadbali o komfort ich pracy :5640dc6dbc8ce_01Smile:
Może przegapiłem to ucząc się na AviTutkach Łukasza ale działa uruchomienie dla leniwców - do rzeczy więc.

Jeśli chcemy uruchomić sobie Maxia z już odpalona kamerką, nastawioną na odpowiednie chłodzenie oraz połączony montaż, koło filtrowe i inne focusery musimy najpierw BEZWZGLEDNIE w File - Settings - zaznaczyć ptaszki przy Restore camera control i Conect to all equimpment oraz Turn on camera cooler.

M1.thumb.png.b4aa6e25651d76648fb7dd086a7

Następnie uruchamiamy swoje ustrojstwa, ja montaż i kamerkę, którą łączę, ustawiam temp. chłodzenia i włączam chłodzenie.

M2.thumb.png.ec8d8a77f2c6fab166f3d31b02c

Następnie z menu File wybieramy Configurations i w pokazanym okienku wpisujemy sobie nazwę setupu, który chcemy sobie automatycznie po uruchomieniu Maxia uruchomić.
Ja nazwałem go Apuś.

M3.thumb.png.a7f5f9f805f810eebdf6936a2b4

Zapisujemy i zamykamy okienko.

Po ponownym otwarciu Maxia wchodzimy menu File wybieramy Configurations i w pokazanym okienku wybieramy Load
Program załaduje ale za pierwszym razem poprosi o restart. Pozwalamy.
Od tej pory jak rozpoczynamy zabawę w astrofoto bo pogoda nastała po wetknięciu kabelka USB od setupu do astrolapka i wcześniejszym podłączeniu wszystkiego do prądziku,
po kliknięciu ikonki Maxia powita nas po chwili program z podłączonymi i odpalonymi ustrojstwami :5640dc6dbc8ce_01Smile: ALE BAJER :5640dc6fa0398_07Cool: Cenne sekundy zaoszczędzone !

 

M4.thumb.png.0c60d0ff473d7391f0b73ab4078

M5.thumb.png.31607261cd60535e7d00a65814b

Wszystko to oczywiście możemy ustawić sobie na sucho - w astropokoiku aby cennego czasu gdy przyjdzie pogoda nie tracić - Powodzenia :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)