Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.
Moje pytanie dotyczy stackowania w Maximie. Po stacku kanałów L R G B metodą Sigma Clip otrzymuję obraz wynikowy LRGB. Wcześniej oprócz tego LRGB miałem w górnych zakładkach dodatkowo osobno L, R, G i B. Czyli mogłem zapisać sobie na HDD każdy kanał osobno. Czy ktoś może mi pomóc i wskazać co muszę przestawić ażeby wszystko wróciło do stanu poprzedniego? 
Z góry dziękuję za odzew.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szdom1 napisał:

Hej.
Moje pytanie dotyczy stackowania w Maximie. Po stacku kanałów L R G B metodą Sigma Clip otrzymuję obraz wynikowy LRGB. Wcześniej oprócz tego LRGB miałem w górnych zakładkach dodatkowo osobno L, R, G i B. Czyli mogłem zapisać sobie na HDD każdy kanał osobno. Czy ktoś może mi pomóc i wskazać co muszę przestawić ażeby wszystko wróciło do stanu poprzedniego? 
Z góry dziękuję za odzew.

Ja od zawsze kazdy kanal stackuje osobno  po to aby miec pewnosc ze nic sie nie pokreci z kalibracja. W szczególności z flatami.

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Może to trzeba mieć zaznaczone?

image.png.ddf99281219080886ef73337ac0cda51.png

Dokładnie to nie wiem, bo nie robiłem nigdy tego w Maximie. 

Bingo Łukasz.  Dokładnie tak - DZIĘKUJĘ.
Zaznaczyłem tak jak napisałeś dodatkowo w zakładce SELECT zaznaczyłem AUTO oraz LRGB.

363469161_Maximustawieniastackowania.jpg.3962bb479e119aa496cd448524fee4d2.jpg

1088136923_Maximustawieniastackowania3.jpg.fd671a5ef77caeb4ce74e0cb66f0edec.jpg

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tayson.82 napisał:

Ja od zawsze kazdy kanal stackuje osobno  po to aby miec pewnosc ze nic sie nie pokreci z kalibracja. W szczególności z flatami.

No tak. Lepiej dmuchać na zimne. ? 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Hej.
Pytanie do osób, które obcykane są w Maximie. 🙂 
Co robię po kolei:
PROCES STACKOWANIA
Panel 1 SELECT - wybieram pliki z kamerki mono wszystkie robione przez filtr Ha
Panel  2 QUALITY - po wybraniu ustawień FWHM i roundness klikam "Measure all".
panel 3 ALIGN - wybieram Astrometric i klikam Compute All.

Po przemieleniu zdjęć gdy kliknę na poszczególny plik mam na ekranie obraz widoczny na screenie. Nie czaję co to za łączenie kanałów Red i Green? Skąd to się wzięło? Czy jest to porównanie klatek referencyjej z tą klikniętą a kolory po prostu to obrazują? Dlaczego zatem niektóre zdjęcia (tak jak np to poniżej) mają aż takie przesunięcie i czym to może być spowodowane? Czy winą może być to, że fotki robione były na różnych sesjach? 
pzdr.

Maxim.thumb.jpg.3387c28234fabfba009ad18f0bd9e6ad.jpg

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, szdom1 napisał:

Może jednak ktoś... 😞 

U mnie też to zawsze tak wygląda, ale to jest chyba tylko jakiś podgląd , bo po stacku wszystko jest ok, Ja moje fotki stakuje tylko w maximie 🙂

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, szdom1 napisał:

Po przemieleniu zdjęć gdy kliknę na poszczególny plik mam na ekranie obraz widoczny na screenie. Nie czaję co to za łączenie kanałów Red i Green? Skąd to się wzięło? Czy jest to porównanie klatek referencyjej z tą klikniętą a kolory po prostu to obrazują? 

Dokładnie tak - u góry jest napisane który kolor oznacza którą klatkę
image.png.a1f4c23f458f3f52d164ab8a3526e5e6.png

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

Dokładnie tak - u góry jest napisane który kolor oznacza którą klatkę
 


No dobrze więc kolorki mamy obcykane. Skąd bierze się takie przesunięcie na poszczególnych klatkach? Czy tak jak pisałem jest to wina fotografowania na różnych sesjach? Wtedy przed każdą sesją robię kalibrację i to być może ma wpływ na alignację metodą astrometric? 
Druga moja myśl to ruszenie podczas jedną a drugą sesją układu optycznego? (minimalny obrót kamery w wyciągu) 

 

Godzinę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

U mnie też to zawsze tak wygląda, ale to jest chyba tylko jakiś podgląd , bo po stacku wszystko jest ok, Ja moje fotki stakuje tylko w maximie 🙂

 

A jak u Ciebie Grzegorz wygląda to przesunięcie? Jest znaczne czy minimalne? (w porównaniu np z tym ze screena)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szdom1 napisał:


No dobrze więc kolorki mamy obcykane. Skąd bierze się takie przesunięcie na poszczególnych klatkach? Czy tak jak pisałem jest to wina fotografowania na różnych sesjach? Wtedy przed każdą sesją robię kalibrację i to być może ma wpływ na alignację metodą astrometric? 
Druga moja myśl to ruszenie podczas jedną a drugą sesją układu optycznego? (minimalny obrót kamery w wyciągu) 

 

A jak u Ciebie Grzegorz wygląda to przesunięcie? Jest znaczne czy minimalne? (w porównaniu np z tym ze screena)

Porównywalnie jak na Twojej fotce, w przyszłym tygodniu Ci podrzucę bo weekend po 12h pracuję i nie mam kiedy do kompa usiąść

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witajcie.

Jeżeli w całym setupie do astrofotografii obsługiwanym przez Maxima wymieniam tylko teleskop na inny a cała reszta czyli tuba do guidingu oraz kamery pozostają te same  czy w programie wystarczy zmienić tylko te parametry które zaznaczyłem w kółku? Czy gdzieś jeszcze są jakieś opcje, o których zapomniałem???


maxim.jpg.b1f9de16127e0439195fc0a4dedde97e.jpg

Przy okazji... Ta opcja, którą zaznaczyłem strzałką to przysłonięcie lustra głównego przez wtórne? Czyli jeżeli mamy refraktor to wklikujemy zero?

 

Jeżeli zaś chodzi o robienie pinpointa w programie to czy  po takiej zmianie tuby Maxim wprowadzi sobie zmiany czy trzeba gdzieś ingerować?

pinpoint.jpg.5650a9ceabc65335bd7e93cb088d77a6.jpg

 

Liczę na Waszą pomoc i z góry dziękuję.
pzdr.

Szymon


 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)