Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do zgłaszania pomysłów. problemów odnośni Maxima jak pisze Łukasz.

Bo jak Grzesiek napisał są to najlepsze i najprostsze w odbiorze tutoriale.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie oczywiście interesuje postępowanie i balansowanie kolorów na zdjęciach z kamery OSC ...

Na Photoshopa, mam  nadzieję, przyjdzie czas w zimowe pochmurne wieczory :) :) :)

 

Sorry, w tutorialu o obróbce LRGB był interesujący mnie temat :)

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy dwa kolejne tutoriale praktyczne pod gwiazdami zapraszam. 

 

Link do postu pierwszego http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko pogody życzyć aby móc korzystać z pomocy video.

A z czasem może i jakieś propozycje się znajdą.

 

Jeszcze raz dzięki za przybliżenie programu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo ja mam pytanko, pewnie bardzo prozaiczne.

Guiduję kamerką jak w stopce, oczywiście nie ma ona portu ST4.

Do tej pory używałem Stallarium Scope do sterowania montażem, a do guidu PHD.

Gdy już ustawię kadr, muszę wyłączać połączenie z montażem dla Stellarium Scope, a potem w PHD tworzyć je na nowo.

Czy jeśli połączę montaż bezpośrednio w Maximie, i będę chciał guidować również Maximem, to ten problem nie wystąpi?

Jeśli skorzystam z Maxima do sterowania montem, a będę chciał użyć PHD, to również będę musiał rozłączać, prawda?

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za te tutoriale- są genialne! ^-^

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy będziesz używał MaxIma do sterowania montażem i guidowania to oczywiście ten problem nie wystąpi. Nie używałem nigdy Stellarium Scope do kierowania montażem, ale przez jakiś czas sterowałem montażem z MaxIma, a guidowałem PHD - oba programy były podpięte jednocześnie do sterownika EQMOD i działały bardzo dobrze bez rozłączania.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za odpowiedź!

A jaką kamerą wtedy guidowałeś? Bo przy ST4 problemu właśnie nie ma, ale jeśli się guiduje tak jak ja, to chyba występuje sprzeczność na zasadzie jeden kabel (jedno "połączenie") a dwa programy próbują z niego korzystać i w efekcie guide nie działa. Przynajmniej ja to tak rozumiem.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a  jak załączyć niebieską linie południka w zakładce All Sky lub zoom ? bo u mnie jest nie wioczna i nie widzę nigdzie opcji włączenia jej?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhuhu, tego nie wiem :( U mnie po podłączeniu montażu pod MaxIma była zawsze widoczna i myślałem zawsze że ona tam po prostu jest :( Na pewno musi być wprowadzona pozycja geograficzna obserwatora i podłączony montaż. Na pewno w wersjach 5.18 i 5.24 zawsze ją miałem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhuhu, tego nie wiem :( U mnie po podłączeniu montażu pod MaxIma była zawsze widoczna i myślałem zawsze że ona tam po prostu jest :( Na pewno musi być wprowadzona pozycja geograficzna obserwatora i podłączony montaż. Na pewno w wersjach 5.18 i 5.24 zawsze ją miałem.

Może to wina tego, że na razie połączyłem używając symulatora na kompie stacjonarnym.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji 5.08 wprowadzono funkcjonalność "Status pane now shows transit time for current object when a German Equatorial mount is in use; this helps with planning meridian flips." - może ona odpowiada też za wyświetlanie tej linii?

I jeszcze w sprawie guidingu i wersji - trójkąciki na wykresie guidingu oznaczające wprowadzone korekty wprowadzono w wersji 5.20.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, dzisiaj (czy raczej wczoraj? Nie ważne, ostatniej nocy :) ) miałem przyjemną okazję popróbować mądrości z Twoich tutoriali :)

Na początku miałem jakieś cholerne problemy z EqModem który z żadnym programem nie chciał współpracować, już myślałem, że mi się montaż zepsuł. Nie pomagał restart kompa, dopiero wyłączenie i włączenie montażu pomogło O:-)

Ale nie o tym chce pisać :)

Przyznam się, że najbardziej mi zależało na PinPoincie. Z pierwszym platesolvingiem zeszło mi bardzo długo, bo dopiero ogarniałem co i jak, ale jak już się załapie- bajka 8) 8)

Później już idzie jak z płatka :) Bardzo fajna jest też opcja nanoszenia zdjęcia na mapkę w AllSky :)

 

Później się bawiłem Camera Control i czasami ekspozycji, ich ciągłym wyświetlaniem itd. Bardzo pomocne przy ustawianiu ostrości.

Przy "programowaniu" sekwencji zdjęć, wystąpił u mnie mały problem. Po "zdjęciu" pierwszej klatki, wyskakiwał komunikat, że nie można zapisać jako autosave czy jakoś tak. Skutek był taki, że klatka wyświetlona, a sekwencja się anulowała. Na szczęście tą wyświetloną klatkę można zapisać ręcznie klikając na dyskietkę, ale przecież nie o to tu chodzi. W związku z tym, że nastawiłem sekwencję na C/2012 K1 i to kilkadziesiąt klatek, poszedłem do domu się zagrzać, a tu jedna klatka- nie chciało mi się już polować na tą kometę. Mam tylko jedną, minutową klatkę.

 

Przy "ucieczce" na letnie niebo, znowu bawiłem się tą sekwencją, i chyba rozgryzłem co mogło przeszkadzać. Delay between czyli czas między ujęciami miałem ustawiony na zero- i chyba klatka nie miała czasu się sczytać, bo już ją goniła następna. Ustawienie tego parametru na 1 rozwiązało problem :))

 

Nie próbowałem jeszcze guidu w Maximie, następną noc poświęcę i na to.

 

Generalnie, Maxim do tej pory to była dla mnie czarna magia, w której NIC nie ogarniałem. Teraz, dzięki Twoim tutorialom, zaczął (może tylko wydawać?) być dość prosty- wreszcie rozumiem Wessela który zawsze pisał o prostocie Maxima.

 

Łukasz, Twoje video tutoriale to kawał dobrej roboty, który myślę, że baaardzo dużo wniósł do naszego astroświatka astrofotografii amatorskiej.

 

Dzięki!!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Filip - szkoda że straciłeś tyle materiału :( Nie wspomniałem o tym w tutorialu, ale kiedy puszczam sekwencję Autosave to zawsze czekam aż pierwsza klatka zejdzie i sprawdzam czy wszystko jest ok. Kiedyś też puściłem jakiś kadr na kilka godzin i nie czekałem i okazało się, że zostawiłem zaznaczony crop i wszystkie klatki zapisały się z tym niewielkim cropem z autofocusa, w którym oczywiście nic nie było oprócz tej gwiazdki na której ustawiałem ostrość :)

Twoja uwaga o ustawieniu "Delay between" dla takiej konfiguracji jest bardzo cenna. Ja ten parametr ustawiałem kiedyś na 5-10 sekund, ale to po to żeby guider się ustabilizował po sczytaniu klatki. Obecnie mam to ustawione na 0, a w "Guider setting criteria" ustawiam tylko odpowiednią wartość jak to omówiłem w tutorialu. 

Jeśli chodzi o PInPointa to po pierwszych próbach można go trochę podregulować. Po puszczeniu procesu w okienku tekstowym znajdziemy m.in. np taką informację:

 

Solving using 125 image and 354 catalog stars
 
Im więcej gwiazd do porównania tym proces trwa dłużej. Możemy zwiększyć parametry "Standard deviation" i "Brightness"  żeby ograniczyć ilość gwiazd rozpoznawanych na zdjęciu. I podobnie możemy zawęzić limit wielkości gwiazdowych gwiazd z katalogu, żeby ograniczyć ilość gwiazd z katalogu branych do porównania. Do plave solve wystarcza spokojnie kilkadziesiąt gwiazd, a im ich liczba większa, tym dłużej trwa proces. 
  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tak z innej beczki posiadam montaż CGEM - tfu, tfu od 4 lat niezawodny :) i tu małe pytanko jak zmusić go do współpracy gdy jak napisano w wielu wątkach na Chmurnych Nocach i innych forach ,,Eqmod not compatible with Celestron CGEM" ..... A pierwszy krok zrobiłem w stronę Maximka (wgrałem na astrolapka) i... stoję nad przepaścią - boje się zrobić następnego ::)

Zaznaczam, że cały czas szukam (cobym o lenistwo nie został podejrzany ;))

Moze Ktoś mi to ułatwi :)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam je dawno i uzywam :) Najbliższy tym czynnością jest ,,stellarium scope" http://www.welshdragoncomputing.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=31&Itemid=39

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytam w domciu - militarny Internet uznał Celestrona za zło - nie wchodzi ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym Celestronowym sterowniku też chodzą montaże SW po wybraniu Synta SkyWather Mount. W pozostałych okienkach wpisujemy dane o teleskopie, współrzędne obserwatorium, nr portu com itd.
 

post-10-0-16408600-1398858867_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby wszystko w odwrotną stronę grało - mam nadzieję, ze w long weekend wypróbuję - jak już gdzieś napisałem pierwszy krok uczyniony Maxio w astrolapku zainstalowany :)
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)