Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, jolo napisał:

U mnie jest to aktywne - Maxim 6.12

2016-05-06_203955.jpg

Kurcze, to niedobrze. Czyli albo mam jakiś głupi błąd albo nie wiem co. Sprawdzę jeszcze raz, bo może ostatnio miałem jakiegoś pecha. Ja mam maxima 5.24, może ma to znaczenie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Dokładnie :) A jeszcze mówiliście o autoconnect w maximie - też to stosuję i kolejne 5 min moje :) No i sobie zapisałem darka do guidera w bibliotece, a nie robię już autodarka - następne 2 min. ....

Masz tam chyba na poprzedniej stronie - chyba nawet spedeefiłem to co napisałem, no i kamerka już się zaczyna przy starcie chłodzić, tak więc wstępne ostrzenie robisz już niemal na zimnej.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy ktoś używa z powodzeniem funkcji "Search Sky Online" dostępnej od wersji 6.x przy plate solve? Z dokumentacji wynika, że program wykorzystuje API z astrometry.net i automatycznie łączy się z serwerem, przesyła plik i odbiera współrzędne. Niestety nigdy mi to nie zadziałało chociaż dla tego samego pliku wysłanego "ręcznie" na astrometry.net bez problemu otrzymuję poprawne współrzędne. Funkcja jest bardzo przydatna, bo znacznie przyśpiesza poprawną orientację na niebie.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zarek napisał:

Czy ktoś używa z powodzeniem funkcji "Search Sky Online" dostępnej od wersji 6.x przy plate solve? Z dokumentacji wynika, że program wykorzystuje API z astrometry.net i automatycznie łączy się z serwerem, przesyła plik i odbiera współrzędne. Niestety nigdy mi to nie zadziałało chociaż dla tego samego pliku wysłanego "ręcznie" na astrometry.net bez problemu otrzymuję poprawne współrzędne. Funkcja jest bardzo przydatna, bo znacznie przyśpiesza poprawną orientację na niebie.

Dobre znaczniki wystarczają, aby zwykły Pinpoint był wystarczający. Ale to astrometry.net faktycznie lepiej, jakby też działało na wszelki wypadek.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zarek napisał:

Czy ktoś używa z powodzeniem funkcji "Search Sky Online" dostępnej od wersji 6.x przy plate solve? Z dokumentacji wynika, że program wykorzystuje API z astrometry.net i automatycznie łączy się z serwerem, przesyła plik i odbiera współrzędne. 

Mi to zadziałało jak wypróbowałem - całość zajęła jakieś pół minuty, ale z tego co piszą w instrukcji to nie służy do dokładnego plate solve:

"Search Sky Online: In some situations you may not know the approximate location on the sky, or perhaps even the rough plate scale.  One common problem is the loss of telescope mount sync due to hardware failure, power outage, etc.  Also occasionally you may want to analyze an image of unknown origin.  In this case, click the Search Sky Online button. What this does is extract the plate stars using the current Detection Setup. Next it passes this information on to a blind solver web service called astrometry.net, which performs an enormous database search of the entire sky, without even knowing the plate scale.  Usually this takes a few seconds, but in rare situations could take as long as ten minutes.  During the process a blank command window pops up on the screen; to abort the operation simply close this window.

Search Sky Online only determines the plate center and image scale; it does not determine a precise astrometric solution.  The Approx. Center and Pixel Scale fields will be updated automatically.  To complete the full solve, click the Process button."

A więc tylko w razie draki łączy się z astrometry.net i szuka danego kadru po całym niebie, po czym zwraca przybliżony wynik, żeby PinPoint mógł załapać:

2016-06-01_203841.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrometry.net działa genialnie, kiedy Maxim po kilku minatach mielenia katalogu gwiazd ciągle sobie nie radzi, to współrzędne wyliczone przez serwer i wpisane z palca do Maxima pomagają mu odnaleźć się dosłownie w kilka sekund. Zawsze. Wygląda na to, że potrzebna będzie reinstalacja Maxima.

P.S. He he, bekap

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "pomocniczo" testowałem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9220-platesolve-2/ - też działa świetnie. Jak montaż jest sterowany z Maxima to robię klatkę i zapisuję do FITSa i wczytuję do tego programiku. Kilka, w porywach kilkanaście sekund i są współrzędne, które można wklepać Maximowi i już potem PinPoint nie ma żadnych problemów. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, reinstalacja Maxima nie pomogła ale upgrade do 6.13 już tak. Niestety okazuje się, że dokumentacja Maxima nie kłamie i współrzędne "rozwiązane" przez serwer są rzeczywiście zgrubne. Zupełnie inaczej to wygląda kiedy robimy ręczny upload pliku, wtedy otrzymujemy o wiele większą dokładność. Poniżej wynik operacji Serach Sky Online i ręcznego przesłania tego samego pliku na serwer. Co prawda znacznie to ułatwia Maximowi odnalezienie się w katalogu gwiazd ale może się zdarzyć, że w szczególnym przypadku trochę to potrwa. PlateSolve2 podlinkowany wyżej przez Łukasza, działa błyskawicznie zawsze, w dodatku off-line ;) 

maxim.jpgastrometry.jpg

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Łukasz. Ja również miałem problemy z PP ,po zainstalowaniu PlateSolve2 problem się rozwiązał.

Kiedy PS2 znajdzie położenie obiektu na niebie,przepisuję koordynaty do PP maxima. Wtedy PP odnajduje się w przeciągu kilku sekund.

Polecam ten program :)

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zarek napisał:

Rozwiązanie problemu jest (nie)banalne, w systemie jako symbol dziesiętny musi być ustawiona kropka zamiast standardowego dla j.polskiego przecinka. Przetestowane ;)

Niestety u mnie nie zadziałało - win 7 64bit

Rozumiem, że u Ciebie działa. Jaki masz system?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam sys op. U Ciebie jest inny problem, coś nie tak z biblioteką msstdfmt.dll, która nie jest częścią PlateSolve2 a systemu. Spróbuj pobrać tę dll-kę z internetu (lub z innego, zaufanego PCta) i zainstalować z wiersza poleceń -> regsvr32.exe "ścieżka do pliku" msstdfmt.dll. Na koniec oczywiście przestroga przed pobieraniem pliku z dziwnych serwisów. Rozwiązanie problemu przez zastąpienie przecinak kropką dotyczy problemu, który kilka postów wyżej przedstawił Zdzisława (Alien). Dopiero po dokładnym przeanalizowaniu Twojego screenshota (ożeż, puryści językowi pewnie będą się czepiać) zauważyłem o co chodzi. Działanie plugina wygląda tak:

ps2.jpg

Jeżeli podłączony jest montaż, aktywny jest przycisk Sync.

Edit. Dorzucam plik MSSTDFMT.DLL, u mnie jest w katalogu C:\Windows\SysWOW64

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAREK serdeczne dzięki. Długo nie pisałem bo przeprowadzałem testy. Sytuacja wygląda tak: Przysłany przez Ciebie dll jest o około 1kB większy od mtego który był u mnie. Już myślałem, że "jesteśmy w domu" ale zanim  go podmieniłem, zainstalowałem na starszym sprzęcie win 732 bit i tam wszystko "niestety chodzi"  na starym dll-u bez problemów tzn po podmienieniu przecinka na kropkę. Znaczy dll jest ok.

W win 7 64bit po podmienieniu dll na Twój sytuacja niestety się nie zmieniła, ale nie poddaję się jeszcze. Na razie nie mam koncepcji co jeszcze można zrobić, ale zwykle chwila odpoczynku i nabrania dystansu przynosi nowe spojrzenie i pomysły. Jeszcze raz dzięki.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAREK dzięki Działa! 

Pomogło

- zarejestrowanie dll w windows\sysWOW64

- zmiana przecinka na kropkę 

- i przemieszczenie katalogu  PlateSolve2 z Program Files (x86) do innego np c\PlateSolve2. Wiązało to się z nowym komunikatem błędu mówiącym o niemożliwości zapisu.

Program Files jest katalogiem "specjalnym" zapis do niego wymaga poświadczeń Administratora.

Po tych zmianach zadziałało i działa rewelacyjnie  :)) w porównaniu do Maximowego PP - wynik jest po około 4 sek gdzie PP nie potrafił odnaleźć położenie nawet przez 10 minut (potem go zatrzymałem)

 

 

  • Like 2

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz ręcznie dodawać plugina, na stronie podlinkowanej przez jolo na samym dole jest do pobrania plik, który rejestruje z automatu plugin w Maximie właśnie dlatego, że były jakieś problemy z ręcznym instalowaniem

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to po synchronizacji zaznaczyć w Center on Image - Calibrate - opcje aby jechał gdzie PinPoint. I gdzie klikniesz mychą na zrobionej fotce  to idealnie tam Ci pojedzie :) Kard ustawisz idealnie.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

U mnie nie działa, wyskakuje coś takiego :( 

Untitled 1.jpg

Spróbuj po kolei

 

- zarejestruj dll w windows\sysWOW64 jeśli masz win 64, jeśli win 32 to w windows\system32. Zarejestrować dll tzn w cmd (wiersz poleceń) wykonać komendę  regsvr32.exe "ścieżka do pliku" msstdfmt.dl. Cmd powinno być uruchomione w trybie "Jako administrator".

- zmień przecinek na kropkę w Penel sterowania->Region i język-> zakładka Formaty-> przycisk Ustawienia dodatkowe

- nie umieszczaj ani PlateSolve2 ani pluginu w katalogach specjalnych (Program Files (x86), Program Files).

Powinno działać

PS pobierz od Zarka (kilka postów wyżej) bibliotekę   MSSTDFMT.DLL sprawdzone.

Warto się pomęczyć plugin działa wyśmienicie. I jeszcze jedno do działania pluginu niezbędne jest zainstalowanie  PlateSolve2.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kudi145 napisał:

Witam

Nigdy nie było mi to potrzebne aż do dzisiaj:P, ale czy istnieje możliwość zapamiętania pozycji w Maximie i ustawienie takiego samego kadru np. następnego dnia ?

Pozdrawiam

Można to zrobić "ładniej", niż Jacek mówi :) Otwierasz zdjęcie zrobione w poprzedniej sesji, robisz na nim pinpoint, observatory/telescope/image center from pinpoint i na koniec klikasz goto. Potem najlepiej cyknąć fotkę, zrobić na niej pinpoint, zrobić synchronizację i jeszcze raz kliknąć goto. Po tym trafi idealnie tak, jak poprzedniej nocki.

Funkcja, o której mówi Jacek jest bardzo przydatna, gdy chcesz dokładnie wykadrować jakiś nowy obiekt. Najlepiej włączyć sobie jeszcze kreski wskazujące środek (jest opcja po prawym przyciskiem na zdjęciu). Po zrobieniu kalibracji tej funkcji klikasz prawym na wybranym punkcie fotki i dajesz point telescope here.

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

 Najlepiej włączyć sobie jeszcze kreski wskazujące środek (jest opcja po prawym przyciskiem na zdjęciu).

Można też jak niejaki Pawełek - nicku nie zdradzę..... Markerem namalować na matrycy laptoka :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy komuś udało się zmusić kamerkę Orion SSAG do współpracy z Maximem (wersja 5.18).

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)