Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

Zdzisiu... jest Pan gdzieś tutaj? Pomoc potrzebna :)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również działa bez problemu. Choć z jednym wyjątkiem - nie chce odejmować autodarka. Ale poza tym nie miałem żadnych zgrzytów.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może od tego zacznę, że nie mam bladego pojęcia jak podłączyć kamerkę Oriona w Maximie. Po wyborze SSAG nie łączy się.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alien , dodatkowo powiedz mi czy guidujesz? Refraktorem 80/400? Ile ma przedłużka aby wyostrzyć obraz tą kamerą? 

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zrobię to jak wrócę do domu. Po 16-tej.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zainstaluj drivery do Oriona ze strony producenta. Maxim nie instaluje driverów tylko właśnie .dll. Drivery trzeba instalować za każdym razem indywidualnie do urządzeń. No i podstawa to zobaczenie urządzenia w Menedżerze Urządzeń. Jak tam jest to musi Maxim go widzieć też.

Po drugie poczytaj manual

MUSI DZIAŁAĆ! Orion i Starlight ( czyli Lodestar) to jedne z niewielu kamer pracujących pod natywnymi driverami z Maximem. Większość wymaga ASCOMA

ssag.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maćku, sprawdzę to. Wiem na pewno, że kamera jest widoczna w menadżerze urządzeń. Byłem też na tej stronie ale z czymś był problem. Wrócę do sprzętu to dam znać dokładnie w czym problem leży.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alien dziwne bo na płycie instalacyjnej nie ma ani jednego pliku dll. Są one chyba jakoś wpakowane w instalator.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie wiem czemu ale Maxim połączył się z kamerą bez problemu. Wcześniej odmawiał posłuszeństwa pomimo iż korzystałem ze strony, którą podał Maciek.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alien jak pamiętam guider masz z SW 80/400 pamiętasz jakie parametry dawałeś?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie narzekam. Parametry z tutka by Jolo sprawują się dobrze, tak myślę :)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mirek - dla gwiazdki do ostrzenia parametry są zawsze takie same:

  1. nie może być w środku przepalona
  2. nie może być za słaba
  3. powinna być w miarę wysoko nad horyzontem (nie niżej niż 30-40 stopni)
  4. należy unikać czasów ekspozycji krótszych niż 1 sekunda, bo wtedy seeing jeszcze może zniekształcić obraz gwiazdy

No i tak kręcimy, żeby FWHM albo HFD były jak najmniejsze i tyle :) Realnie w naszym klimacie przy fotografii z długimi czasami najczęściej seeing oscyluje w granicach 2.5-3.5" FWHM i taką ustawimy ostrość o ile optyka albo skala zestawu nas nie ogranicza. Zdarzają się czasami noce z seeingiem 4" i więcej. Rzadko też zdarza się seeing w okolicach 2" lub lepszy (najlepszy jaki zanotowałem u siebie to ok. 1.5" dosłownie kilka razy podczas ustawiania ostrości - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8048-ts-photoline-130-f7/&do=findComment&comment=131513). 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo tu chyba jest błąd

Cytat

należy unikać czasów ekspozycji krótszych niż 1 sekunda, bo wtedy seeing jeszcze może zniekształcić obraz gwiazdy

Powinno być  *dłuższych niż 1 s * - bo tak to będzie palił po 20s ...

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Naski napisał:

Jolo tu chyba jest błąd

Powinno być  *dłuższych niż 1 s * - bo tak to będzie palił po 20s ...

Ja stosuję exp w zakresie ok 1-3s. Krótsze powodują, że pomiar robi się niedeterministyczny (raz jest idealnie ostra, raz skopana), a dłuższe to strata czasu. Ten zakres daje w miarę powtarzalne pomiary. No ale to dla FM, a nie ostrzenia ręcznego. Jak dobrze pamiętam jest to u mnie gwiazda ok 6 mag na LRGB lub ok 4 mag na narrowband.

1 godzinę temu, jolo napisał:

powinna być w miarę wysoko nad horyzontem (nie niżej niż 30-40 stopni)

Ja bym powiedział inaczej. Gwiazda powinna być na takiej samej wysokości, jak focony obiekt. Dlaczego? Bo wraz z wysokością zmienia się pozycja punktu ostrości (dyspersja).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszW napisał:

Ja stosuję exp w zakresie ok 1-3s. Krótsze powodują, że pomiar robi się niedeterministyczny (raz jest idealnie ostra, raz skopana), a dłuższe to strata czasu. Ten zakres daje w miarę powtarzalne pomiary. No ale to dla FM, a nie ostrzenia ręcznego. Jak dobrze pamiętam jest to u mnie gwiazda ok 6 mag na LRGB lub ok 4 mag na narrowband.

Ja bym powiedział inaczej. Gwiazda powinna być na takiej samej wysokości, jak focony obiekt. Dlaczego? Bo wraz z wysokością zmienia się pozycja punktu ostrości (dyspersja).

Co do pierwszego - Zgadzam się, też stosuję czasy od 1 do 3 sekundek (3 w mieście) i to dla ostrzenia ręcznego. Co do FM to chyba (dla mnie i mojej pogody nadmorskiej) strata czasu, zacytuję mojego Kolegę - ,,FM jest dla słabych :)) "
Co do wysokości gwiazdki to chyba nie do końca. Ja robię w okolicy równika już dokładnie po kalibracji. A dyspersja atmosferyczna to już inna para kaloszy.... przy jej wpływie (gdy jesteśmy nisko) raczej z ostrzenia nam nic nie wyjdzie..... To tak z mojego mini doświadczenia :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Naski napisał:

Jolo tu chyba jest błąd

Powinno być  *dłuższych niż 1 s * - bo tak to będzie palił po 20s ...

Nie, krótszych - Mateusz już napisał dlaczego. Ale wiadomo, palić ponad 5s też nie ma po co.

13 minut temu, MateuszW napisał:

(..)Ja bym powiedział inaczej. Gwiazda powinna być na takiej samej wysokości, jak focony obiekt. Dlaczego? Bo wraz z wysokością zmienia się pozycja punktu ostrości (dyspersja).

Już kiedyś chyba się nad tym zastanawialiśmy przy okazji korektora dyspersji. Z tego co wiem, to w takim przypadku zmieni się pozycja punktu ostrości na płaszczyźnie ostrości, ale nie odległość obiektywu do płaszczyzny ostrości (odległość ogniskowania) i ustawiona ostrość będzie dobra. Jeśli w zależności od długości fali zmienia nam się odległość ogniskowania to mamy do czynienia po prostu z aberracją chromatyczną układu optycznego, ale to zupełnie inne zjawisko.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na gwieździe 6,5 mag (na takiej robiłem tez kalibracje FM v4) * mi b1x1 ustawia na 0,4 - 0,5 s i czasami jest tak jak Mateusz pisze ...

Cytat

Krótsze powodują, że pomiar robi się niedeterministyczny (raz jest idealnie ostra, raz skopana),

Czyli wychodzi na to ze muszę szukać gwiazdy dużo ciemniejszej w moim zestawie _? - z drugiej strony jak widze ze cos nie halo , to powtarzam lub dopieszczam ręcznie .

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jacek E. napisał:

Co do FM to chyba (dla mnie i mojej pogody nadmorskiej) strata czasu, zacytuję mojego Kolegę - ,,FM jest dla słabych :)) "

Tego cytatu nie znałem :P Jak dla mnie FM oszczędza czas - jego użycie to niecała minuta. A daje mi taką "pewność". Nienawidzę ostrzyć ręcznie (szczególnie planet!), bo nigdy nie wiem, kiedy skończyć, kiedy jest już dobrze, zawsze chcę lepiej. I w efekcie jeżdżę tu i tam przez kilka minut i zdecydować się nie mogę. W FM klikam i tyle, niech się męczy! Choć jak wychodzi kiepsko, to ponawiam ostrzenie, jak znowu kiepsko, to trzecia próba. Jak wszystkie trzy są do bani, to zwalam na seeing :)

8 godzin temu, jolo napisał:

Już kiedyś chyba się nad tym zastanawialiśmy przy okazji korektora dyspersji. Z tego co wiem, to w takim przypadku zmieni się pozycja punktu ostrości na płaszczyźnie ostrości, ale nie odległość obiektywu do płaszczyzny ostrości (odległość ogniskowania) i ustawiona ostrość będzie dobra. Jeśli w zależności od długości fali zmienia nam się odległość ogniskowania to mamy do czynienia po prostu z aberracją chromatyczną układu optycznego, ale to zupełnie inne zjawisko.

Kurcze, faktycznie coś takiego mi się kojarzy. Wiesz co, chyba to sprawdzę doświadczalnie :)

2 godziny temu, Naski napisał:

U mnie na gwieździe 6,5 mag (na takiej robiłem tez kalibracje FM v4) * mi b1x1 ustawia na 0,4 - 0,5 s i czasami jest tak jak Mateusz pisze ...

Czyli wychodzi na to ze muszę szukać gwiazdy dużo ciemniejszej w moim zestawie _? - z drugiej strony jak widze ze cos nie halo , to powtarzam lub dopieszczam ręcznie .

Tak wychodzi, gwiazda 7,5 mag powinna dać już czas ponad sekundę.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj spróbowałem z 6,9 mag ... 0,7s ... musiałem wybrać naprawdę malutką i niejasną gwiazdę, aby było 3s ... ale end efekt taki sam ....

Albo bardzo podobny ! W tym momencie szybciej i równie dokładnie jest u mnie na gwieździe 6,5mag .

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to nie tak że nagle Ci wyskoczą genialne gwiazdy :) Różnica będzie subtelna. Choć przy mniej stabilnym seeingu różnica powinna być bardziej odczuwalna. Zwróć uwagę, jak się zmieniają wartości best focus (chyba 5 pomiarów). Powinny być w miarę równe, im bardziej "skaczą", tym bardziej coś jest nie tak. Ale to wszystko tak na wyczucie trzeba traktować, nie powiem Ci ile konkretnie to może skakać.

Swoją drogą, jasność gwiazdy na zdjęciu zależy od średnicy, a nie światłosiły? To by tłumaczyło tą jasność Naskiego :) Oczywiście to też kwestia studni kamery i sprawności...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)