Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam szanownych MaxSpecjalistów

Zastanawiam się nad kalibracją i konwertowaniem do koloru w Maximie. 

Otóż czy ma znaczenie kiedy kalibrujemy i konwertujemy materiał

1 dziesiątki  kaltek - przed stakowaniem

2 czy jedną po stakowaniu?

Druga opcja jest trochę szybsza i jeśli nie ma to znaczenia kiedy kalibrować i konwertować to wybrałbym drugą. Co Wy na to?

 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to znaczenie. Najpierw kalibrujesz wszystkie klatki. Potem konwertujesz na kolor. Potem wyrównujesz, a na końcu składasz. Ale jak używasz w Maximie polecenia Process -> Stack, to on sam sobie prawidłową kolejność ustawi, skalibruje, skonwertuje, wyrówna i złoży.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 

No popatrz a na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie powinno to mieć znaczenia!

A tak przy okazji - czy da się "odkalibrować" skalibrowane zdjęcie bo mam lepsze darki?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się czegoś takiego zrobić niestety :(  A co do kolejności to popatrz na taki przykład: masz surową klatkę przed konwersją z kamerki OSC i jakbyś chciał takie klatki wyrównać, to podczas przesuwania piksel spod filtra G na pierwszej klatce może się nałożyć z sąsiednim pikselem spod filtra R na drugiej klatce. W ten sposób zupełnie pomieszają się kolory i będzie niezła kiszka :) Możesz coś takiego zasymulować podczas składania materiału nie zaznaczając haczyka Convert Color w okienku Stack, a po złożeniu przekonwertować do kolorowej fotki. Wychodzą wtedy niezłe tęcze :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z materiałem źródłowym stało się coś, czego nie potrafię wyjaśnić! Otóż zbierałem materiał do godziny 1:30 i później postanowiłem zebrać darki i biasy. Rano chciałem sprawdzić jak zmienia się przykładowa klatka podczas kalibracji nowymi darkami i .... jakież było moje zdziwienie gdy dostałem komunikat:

error.png

??? Nie wiem jak to się mogło stać

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Odpowiedź uczestnikow kursu obslugi progamiu Maxim DL na RODOS: masz zaznaczoną funkcję  autokalibracji podczas fotografowania . Maxim odjal od Twojego materialu raczej przyladkowe darki ktore mial w bibliotece, a nie te ktore zrobiles tej nocy. Material niestety nie jest do odzyskania w swej pierwotnej, nie skalibrowanej postacu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Stefanchm śpieszę z wyjaśnieniem że nie chodzi o greckie wyspy ale o Rodzinną Ogrdzoną Działkę Ozimka Szymka :)

 

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłowości i dowcipu, co nie zwalnia Was od odpowiedzi jaka pogoda na Rodos :))

Sprawdziłem, masz rację, włączyłem Full Calibration, oczywiście nie do końca świadomie.

Pozdrawiam z KOS (wiejsKie, Obserwatorium, tymczaSowe) 

  • Like 1

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My juz jedziemy na rezerwie  :D druga noc ascezy i sklładania  hołdów pramatce nauk astronomii w osobie astrofotografii  amatorskiej eliminuje kolejno słabsze  fizycznie jednostki, ale nawet one przebywając  na chwilowym  wygnaniu z wizytą w krainie Morfeusza są z nami w kontakcie duchowym. Najlepszym przykładem harmonijnej współpracy  jest sytuacja z dzisjeszej nocy- jeden z kapłanów obudził chiwlowo nieobecnego duchem kolegę informując go , że właśnie za chwilę jego kamerka oprze sie o statyw.  Tamten wyskoczył jak oparzony z auta ... To nie był jego setup :D:D:D 

Pogoda i prognoza pogody nie daje nadziei na odpoczynek : dwie noce już za nami a dziś szykuje się kolejna noc zajęć rytualnych.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A spróbuj na fotkę najechać myszką i prawym po kliknieciu otwórz za pomocą i wtedy wskazać Maxima do otwarcia...
Nie spotkałem się z takim problemem, może coś instalacja poszła nie tak.... Poniżej mój Munio z rozszerzeniem JPG.

Max jpg.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim został pobrany za darmo jako pełna wersja razem z PS. Wczoraj próbowałem robić obróbkę w PS według tego opisu https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/03/wzmocnienie-koloru-gwiazd.html

niestety się nie udawało. Najlepszym rozwiązaniem dla mnie, było by spotkanie z osobą która już od kilku lat bawi sie w a foto i rozumie te programy jeśli ktoś z okolic Łodzi-Sieradza-Wielunia-Częstochowy to prosze o kontakt :)

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krukson napisał:

Nie widze nigdzie opcji zmiany formatu z jpg na inny

To nie chodzi o zmianę formatu pliku - tylko (zobacz dokładnie) o rozszerzenia, które w Maximie maja być otwierane.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Krukson napisał:

Nie mam pojęcia co i gdzie miałbym sprawdzić..Speechless

Zaznaczasz dany plik, klikasz PRAWYM przyciskiem myszy i wybierasz jak na rysunku...

przykład.JPG

Znajdujesz Maxima i to ten program otworzy Ci plik, który chcesz...

 

 

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Krukson napisał:

Tak, robiłem tak ale Maxim w ogóle się nie wyświetla

Musisz go odszukać - przecież wiesz gdzie masz zainstalowanego.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krukson napisał:

Maxim został pobrany za darmo jako pełna wersja razem z PS. 

A gdzie to takie cuda można znaleźć?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Czy Maxim poradzi sobie z wyrównaniem klatek (Align) z rozszerzeniem TIFF?

Czy klatki, które chce wyrównać muszą być tej samej rozdzielczości?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)