Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 509
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

To mój pierwszy video tutorial (dzięki Allano za pomoc w wyborze oprogramowania) tak że jestem otwarty na krytykę i uwagi i postaram się, żeby kolejne były lepsze :)   1. MaxIm cz. I - podstawy i kon

Łukasz to są najlepsze i najprostsze w odbiorze tutoriale dotyczące maxima, jakie kiedykolwiek spotkałem, dobra robota , DZIĘKI!!!!! ;D

Bez problemu robię pinpointa przy obiektywie 135mm. Przy zoomie ustawionym na 70mm z resztą też. Wystarczy zmniejszyć zakres wielkości gwiazdowych branych do porównania - spokojnie wystarczy do 10 mag

Dodane obrazy

Mnie oczywiście interesuje postępowanie i balansowanie kolorów na zdjęciach z kamery OSC ...

Na Photoshopa, mam  nadzieję, przyjdzie czas w zimowe pochmurne wieczory :) :) :)

Sorry, w tutorialu o obróbce LRGB był interesujący mnie temat :)

Odnośnik do odpowiedzi

He, mam już propozycję. Konfiguracja automatycznej mozaiki w Maximie?

Ciekawy pomysł, muszę sprawdzić czy guiding sam zaskoczy nową pozycję - być może trzeba będzie jakiś skrypt napisać.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Jolo ja mam pytanko, pewnie bardzo prozaiczne.

Guiduję kamerką jak w stopce, oczywiście nie ma ona portu ST4.

Do tej pory używałem Stallarium Scope do sterowania montażem, a do guidu PHD.

Gdy już ustawię kadr, muszę wyłączać połączenie z montażem dla Stellarium Scope, a potem w PHD tworzyć je na nowo.

Czy jeśli połączę montaż bezpośrednio w Maximie, i będę chciał guidować również Maximem, to ten problem nie wystąpi?

Jeśli skorzystam z Maxima do sterowania montem, a będę chciał użyć PHD, to również będę musiał rozłączać, prawda?

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za te tutoriale- są genialne! ^-^

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedy będziesz używał MaxIma do sterowania montażem i guidowania to oczywiście ten problem nie wystąpi. Nie używałem nigdy Stellarium Scope do kierowania montażem, ale przez jakiś czas sterowałem montażem z MaxIma, a guidowałem PHD - oba programy były podpięte jednocześnie do sterownika EQMOD i działały bardzo dobrze bez rozłączania.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Super, dzięki za odpowiedź!

A jaką kamerą wtedy guidowałeś? Bo przy ST4 problemu właśnie nie ma, ale jeśli się guiduje tak jak ja, to chyba występuje sprzeczność na zasadzie jeden kabel (jedno "połączenie") a dwa programy próbują z niego korzystać i w efekcie guide nie działa. Przynajmniej ja to tak rozumiem.

Odnośnik do odpowiedzi

QHY5 też bez ST4 za pomocą pulse guide z EQMODa. Z tego co widziałem to jest cały czas tylko jedno okienko EQMODa otwarte i do niego podłączone są oba programy. 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Uhuhu, tego nie wiem :( U mnie po podłączeniu montażu pod MaxIma była zawsze widoczna i myślałem zawsze że ona tam po prostu jest :( Na pewno musi być wprowadzona pozycja geograficzna obserwatora i podłączony montaż. Na pewno w wersjach 5.18 i 5.24 zawsze ją miałem.

Odnośnik do odpowiedzi

Uhuhu, tego nie wiem :( U mnie po podłączeniu montażu pod MaxIma była zawsze widoczna i myślałem zawsze że ona tam po prostu jest :( Na pewno musi być wprowadzona pozycja geograficzna obserwatora i podłączony montaż. Na pewno w wersjach 5.18 i 5.24 zawsze ją miałem.

Może to wina tego, że na razie połączyłem używając symulatora na kompie stacjonarnym.

Odnośnik do odpowiedzi

W wersji 5.08 wprowadzono funkcjonalność "Status pane now shows transit time for current object when a German Equatorial mount is in use; this helps with planning meridian flips." - może ona odpowiada też za wyświetlanie tej linii?

I jeszcze w sprawie guidingu i wersji - trójkąciki na wykresie guidingu oznaczające wprowadzone korekty wprowadzono w wersji 5.20.

Odnośnik do odpowiedzi

Łukasz, dzisiaj (czy raczej wczoraj? Nie ważne, ostatniej nocy :) ) miałem przyjemną okazję popróbować mądrości z Twoich tutoriali :)

Na początku miałem jakieś cholerne problemy z EqModem który z żadnym programem nie chciał współpracować, już myślałem, że mi się montaż zepsuł. Nie pomagał restart kompa, dopiero wyłączenie i włączenie montażu pomogło O:-)

Ale nie o tym chce pisać :)

Przyznam się, że najbardziej mi zależało na PinPoincie. Z pierwszym platesolvingiem zeszło mi bardzo długo, bo dopiero ogarniałem co i jak, ale jak już się załapie- bajka 8) 8)

Później już idzie jak z płatka :) Bardzo fajna jest też opcja nanoszenia zdjęcia na mapkę w AllSky :)

Później się bawiłem Camera Control i czasami ekspozycji, ich ciągłym wyświetlaniem itd. Bardzo pomocne przy ustawianiu ostrości.

Przy "programowaniu" sekwencji zdjęć, wystąpił u mnie mały problem. Po "zdjęciu" pierwszej klatki, wyskakiwał komunikat, że nie można zapisać jako autosave czy jakoś tak. Skutek był taki, że klatka wyświetlona, a sekwencja się anulowała. Na szczęście tą wyświetloną klatkę można zapisać ręcznie klikając na dyskietkę, ale przecież nie o to tu chodzi. W związku z tym, że nastawiłem sekwencję na C/2012 K1 i to kilkadziesiąt klatek, poszedłem do domu się zagrzać, a tu jedna klatka- nie chciało mi się już polować na tą kometę. Mam tylko jedną, minutową klatkę.

Przy "ucieczce" na letnie niebo, znowu bawiłem się tą sekwencją, i chyba rozgryzłem co mogło przeszkadzać. Delay between czyli czas między ujęciami miałem ustawiony na zero- i chyba klatka nie miała czasu się sczytać, bo już ją goniła następna. Ustawienie tego parametru na 1 rozwiązało problem :))

Nie próbowałem jeszcze guidu w Maximie, następną noc poświęcę i na to.

Generalnie, Maxim do tej pory to była dla mnie czarna magia, w której NIC nie ogarniałem. Teraz, dzięki Twoim tutorialom, zaczął (może tylko wydawać?) być dość prosty- wreszcie rozumiem Wessela który zawsze pisał o prostocie Maxima.

Łukasz, Twoje video tutoriale to kawał dobrej roboty, który myślę, że baaardzo dużo wniósł do naszego astroświatka astrofotografii amatorskiej.

Dzięki!!

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Filip - szkoda że straciłeś tyle materiału :( Nie wspomniałem o tym w tutorialu, ale kiedy puszczam sekwencję Autosave to zawsze czekam aż pierwsza klatka zejdzie i sprawdzam czy wszystko jest ok. Kiedyś też puściłem jakiś kadr na kilka godzin i nie czekałem i okazało się, że zostawiłem zaznaczony crop i wszystkie klatki zapisały się z tym niewielkim cropem z autofocusa, w którym oczywiście nic nie było oprócz tej gwiazdki na której ustawiałem ostrość :)

Twoja uwaga o ustawieniu "Delay between" dla takiej konfiguracji jest bardzo cenna. Ja ten parametr ustawiałem kiedyś na 5-10 sekund, ale to po to żeby guider się ustabilizował po sczytaniu klatki. Obecnie mam to ustawione na 0, a w "Guider setting criteria" ustawiam tylko odpowiednią wartość jak to omówiłem w tutorialu. 

Jeśli chodzi o PInPointa to po pierwszych próbach można go trochę podregulować. Po puszczeniu procesu w okienku tekstowym znajdziemy m.in. np taką informację:

Solving using 125 image and 354 catalog stars

Im więcej gwiazd do porównania tym proces trwa dłużej. Możemy zwiększyć parametry "Standard deviation" i "Brightness"  żeby ograniczyć ilość gwiazd rozpoznawanych na zdjęciu. I podobnie możemy zawęzić limit wielkości gwiazdowych gwiazd z katalogu, żeby ograniczyć ilość gwiazd z katalogu branych do porównania. Do plave solve wystarcza spokojnie kilkadziesiąt gwiazd, a im ich liczba większa, tym dłużej trwa proces. 
  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

To ja tak z innej beczki posiadam montaż CGEM - tfu, tfu od 4 lat niezawodny :) i tu małe pytanko jak zmusić go do współpracy gdy jak napisano w wielu wątkach na Chmurnych Nocach i innych forach ,,Eqmod not compatible with Celestron CGEM" ..... A pierwszy krok zrobiłem w stronę Maximka (wgrałem na astrolapka) i... stoję nad przepaścią - boje się zrobić następnego ::)

Zaznaczam, że cały czas szukam (cobym o lenistwo nie został podejrzany ;))

Moze Ktoś mi to ułatwi :)

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm pobierzesz Celestron Unified drivers dla Twojego montażu i po zainstalowaniu i uruchomieniu MaxIma w Choose wybierzesz zamiast EQMOD jakiś sterownik Celestrona (to w teorii, nie próbowałem nigdy z CGEM tego :) )

Odnośnik do odpowiedzi

Na tym Celestronowym sterowniku też chodzą montaże SW po wybraniu Synta SkyWather Mount. W pozostałych okienkach wpisujemy dane o teleskopie, współrzędne obserwatorium, nr portu com itd.

post-10-0-16408600-1398858867_thumb.jpg

Odnośnik do odpowiedzi