Skocz do zawartości

Lornetka 70mm do DS.


Setaarius

Rekomendowane odpowiedzi

Jako Newtonowiec ? zwracam się z pytaniem...

Jakie mieliście? Co polecacie? Raczej z co najmniej średniej półki jakościowej jak sądzę... Warunek niezbędny to obiektywy 70mm, nie mniejsza i nie większa. Z szansą na kupienie dobrego egzemplarza-jakość/powtarzalność/kolimacja. Cenowo w okolicach od 2000 zł do maksymalnie 5000 zł. Jakie powiększenie najlepsze w Waszej opinii, w okolicach x10; x15; x20. Główny cel obserwacji to przede wszystkim łapanie "mniejszych" DS w miarę możliwości. Niebo pod jakim obserwuję średnio, w okolicach 21.30 do 21.60 mag/arcsecond?, w zależności od zmienności warunków.

Po wstępnym przeglądzie mam na uwadze DO Extreme ED, APM ED, może TS Marine ED...

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem długo Delta Extreme ED 15x70. Bardzo dobra lornetka, fajna źrenica wyjściowa, bez problemu do znalezienia większość emek. Gdyby nie to, że kupiłem 25x100 to bym ją dalej trzymał. Jednak dla mnie dwie lornetki to max, więc 15x sprzedałem.

APM 20x70 też jest podobno dobra. Nie miałem, ale sporo osób sobie chwali. Ja jednak gustuję w większych źrenicach, lubię gdy na około jest "jaśniej".

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1
  • Thanks 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Hagen napisał:

Warto zainteresować się lornetą 10,5x70 D.O.  czy TS lub innego brandu BA-8. Większe pole, źrenica i jaśniesza. Pozdrawiam!!!

Pole na niebie większe, ale co z tego jak pozorne pole mniejsze (pomijam fakt, że realnie od każdej podawanej wartości przez producenta trzeba odjąć około 0.3 stopnia). Miałem ją i zdecydowanie nie podeszła . W 15x70 są okulary około 66 stopni, a w 10.5x70 okulary 55 stopni. I to zdecydowanie można odczuć podczas obserwacji. Jeśli ktoś lubi szerokie pole to odradzam. Widoki w zasadzie podobne jak 10x50, a gabaryt 15tki. Do powiększenia 10x obiektywy 70mm niewiele wniosły, przynajmniej nie tyle aby warte były swojej ceny. Za to taka 15x70 rozniosła 10.5x70 w obserwacjach nocnych praktycznie pod każdym aspektem ?

Miałem w tym samym momencie Delty Extreme 7x50, 10x50, 10.5x70 i 15x70. Finalnie zostałem wtedy tylko z 10x50 i 15x70.

  • Like 3
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberwerka 20x65 od razu bym odrzucił. Źrenica 3,2 mm nie jest najlepszą opcją na DS-y. To raczej parametry lornety dziennej, stąd mniejsze obiektywy, ale za to ED, bo aberka przecież w dzień dokucza bardziej.
Omegon Argus 16x70 wygląda jak klon BA8, ale z innymi okularami. Być może jest ciekawą alternatywą dla APM 16x70, którą z kolei mogę Ci śmiało polecić, szczególnie w wersji ED Apo. Bardzo ładne obrazy, sama przyjemność gapienia się.

Jeszcze lepszym wyborem będzie wspomniany już Nikon 18x70, ale to inna półka cenowa. Jeśli jednak jest w zasięgu twojego portfela, możesz poszukiwania uznać za zakończone.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Setaarius napisał:
Dzięki wszystkim za pomoc. 22267[
Temat już nieaktualny 11144[
16x80 APM ED is in da house 8-)
Dzięki @GKG

Super, na pewno będzie służyć, daj znać jak wrażenia po obserwacjach ?

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)