Skocz do zawartości

Pablitus 14,7" - pierwsze światło!


Windforce

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące później...

Zawieszenie cienkiego lustra na lince wciąż nie daje mi spokoju. O problemach z astygmatyzmem, związanych z dobrym acz podatnym na błędy zawieszeniem na lince wiedziałem już dawno, gdy rozwiązanie w moim teleskopie działało zaskakująco dobrze. Nie mniej jednak okazuje się, że nie zawsze jest doskonale i to co dobre na papierze, nie koniecznie dobre jest w praktyce... Przebudowa kratownicy i nowe LW ukazały mi fakt, że pomimo wspaniałych obrazów dawanych przez teleskop, wciąż może być jeszcze lepiej. Brutalne testy optyczne (obraz dyfrakcyjny Polaris przy 800x) pokazały mi, jak niezwykle wrażliwe na geometrię bocznego podparcia jest tak cienkie lustro jak w moim teleskopie. Otóż wystarczy przekoszenie linki o 1 mm względem jej mocowania na łożysku liniowym, niezwiązanym fizycznie z celą, a płaszczyzną środka masy LG, aby wkradł się wyraźnie widoczny w obrazie dyfrakcyjnym gwiazdy astygmatyzm. Wystarczy obrócić śrubą kolimacyjną, aby tak się stało! Jak temu zaradzić? W poszukiwaniu świętego Graala lustrzanych celi, wpadł mi do głowy pewien pomysł wzorowany na pięknym technicznie rozwiązaniu JP Astrocraft:

 

post-1167-0-29652100-1442261030_thumb.jp

 

http://www.jpastrocraft.com/cells.htm

 

Zawieszenie na ułożyskowanych lewarach, które jest zintegrowane z kolimowalną częścią celi! Znika problem wychylającej się przy kolimacji linki, kolebiącego się w łapkach lustra, astygmatyzmu itp... Czemu nikt nie wpadł na to wcześniej? Zasiadłem więc do sztalug i popełniłem taki oto wstępny projekt mało inwazyjnej przeróbki celi z linki na lewary (ang. whiffletree) - kto mi podpowie lepszą nazwę po polsku?

 

Oto i on:

 

post-1167-0-77219500-1442265145_thumb.jp

 

post-1167-0-97896100-1442261043_thumb.jp

 

post-1167-0-13156200-1442261055_thumb.jp

 

post-1167-0-10316100-1442261066_thumb.jp

 

Boczna krawędź lustra podparta jest na dwóch ułożyskowanych lewarach. Lewary są zakończone łożyskami i rozstawione są o kąt 90 stopni. Kątowa odległość między łożyskami na końcówkach lewarów wynosi 45 stopni. Łożyska te pozwalają na mikroskopijne ruchy LG w górę i w dół przy zmianie nacisku na tylny system podparć, podczas zmiany wysokości patrzenia. Całkowicie odciąża to wrażliwy brzeg LG. Jest to logiczne uzupełnienie "pływającej celi" tylnej części lustra w zakresie podparcia bocznego. Pozostaje jeszcze kwestia dokładnej regulacji wysokości lewarów nad celą, aby łożyska trafiały dokładnie w płaszczyznę środka ciężkości LG. Być może wystarczy samokontrująca nakrętka i nagwintowanie prętów mocujących lewary do celi. Same lewary jak i mocowania są wycięte ze stalowej blachy 3 mm i skręcone śrubami w pary, co gwarantuje należytą sztywność. Jedyny mankament tego rozwiązania jest taki, że cały ciężar LG i celi będzie wisiał na trzech śrubach kolimacyjnych. Jednak super lekkie lustro i wspaniała solidna robota naszego Pablita (są to solidne, wzmocnione śruby M8 i ogromne sprężyny kontrujące) powoduje, że spokojnie to rozwiązanie można zastosować bez obaw o powstawanie całkowitych ugięć większych od 0,3 mm.

 

A po co to wszystko? To bunt Newtonów. Rebelia przeciwko APO. Newton nie jest tylko wiadrem do światła. Gdyż nie ma nic piękniejszego, niż duży Newton dający niemal refraktorowej jakości obrazy! :)

  • Like 3

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
Dnia 23.04.2014 at 09:57, Windforce napisał:

- TDE (z angielska turned down edges), powszechna wada masowych luster, krawędź jest opuszczona względem idealnej paraboli co ponoć zabija cały kontrast obrazu z lustra.

 

Skoro już ktoś odkopał ten temat to podpytam :)

Zaciekawiło mnie to co piszesz - masz jakieś źródła lub informacje odnośnie tego zjawiska. Mam lustro 16''' od Meade LB i zastanawiam się czy jakbym przysłonił LG po obwodzie np.: na 1 cm (redukując tym samy aperturę do 38cm) to czy uzyskałbym lepszy kontrast? I tu pytanie - to zjawisko TDE - zwykle jak daleko od brzegu zwykle sięga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, z reguły jest to tylko 2-3 mm, najlepiej sprawdzić to kamerką do avikowania przez Barlow robiąc stack jasnej (ok. +1 mag) gwiazdy przy różnym poziomie rozogniskowania z obu stron punktu ostrości. Jeśli TDE nie występuje, nie ma sensu żebyś ograniczał cenną aperturę.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzięki.

A punkty podparcia ? Plop (czy jak to się nazywa) ?

Choć ciekawi mnie skąd wiadomo, że punkty podparcia itp. mają być tu a nie gdzie indziej. Tzn. jak sie to liczy "ręcznie".

Jeszcze pytanie o wagi. Wagi to te "równoważnie" ? Czy w celi z wiekszą ilością punktów podparcia jest jedna waga czy waga na wadze ? I czy te trójkąty z punktami są na sztywno mocowane do wagi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - położenie punktów podparcia wygenerujesz w plop.

http://www.davidlewistoronto.com/plop/

Sam program liczy metodą elementów skończonych i ma algorytm optymalizacyjny który szuka takiego położenia zadanej liczby punktów podparcia, żeby ugięcie lustra było jak najmniejsze.

"Ręcznie" dla modelu jak ten pokazany na stronie plopa musiałbyś rozwiązać  układ ~kilku tysięcy równań różniczkowych - dla każdego kroku optymalizacji od nowa :)

Problem jest podobny do rozwiązania sposobu podparcia wzorca długości - tylko w dwóch wymiarach jest to prostsze i można to "ręcznie" policzyć.

https://en.wikipedia.org/wiki/Airy_points

Ta stronka z dość konkretnymi radami i zdjęciami odpowie na część twoich pytań:

http://www.loptics.com/articles/mirrorsupport/mirrorsupport.html

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2017 o 18:49, Karol_C napisał:

I głupie pytanie - na tych grafikach nie widzę 90°, gdzie jest ten kąt ? Windforce 

 

Jest jakaś dobra strona po polsku opisująca temat celi ? 

Nie są to rzuty prostopadłe a jedynie rendery, dlatego nie widać kąta prostego. Kąt 90 stopni jest zawarty pomiędzy piwotami celi, z kolei pomiędzy 4-ma punktami podparcia kąty są identyczne i wynoszą po 45 stopni, co zaznaczyłem na rysunku. Ciekawe strony:

http://www.jpastrocraft.com/cells.htm

https://www.cloudynights.com/topic/358082-45-degree-whiffle-tree-mirror-cell/

Jeśli blank jest gruby (stosunek grubości do średnicy 1:5 lub mniej) wystarczy podparcie na dwóch punktach rozłożonych o kąt 60 stopni, co znacznie upraszcza konstrukcję celi.

 

Takie rozwiązania stosowane są aktualnie w największych teleskopach świata, np. w ELT:

https://www.researchgate.net/figure/228373575_fig6_Fig-6-Plan-view-of-the-key-components-of-the-axial-support-whiffletree-Shown-are-the

w wersji "dookólnej" ze względu na potężne gabaryty tej konstrukcji.

Jednak nie każde rozwiązanie "internetowe" jest dobre. Np tutaj:

popełniony został błąd w postaci "twardych" punktów podparcia w postaci śrub. Podparcia na łożyskach maszynowych odsprzęgają je od naprężeń związanych z osiadaniem lustra na pływającej celi pod wpływem ciężaru. Niestety, bez skomplikowanych obliczeń nie wiem czy optymalne jest ich umieszczenie prostopadle czy równolegle do krawędzi zwierciadła, w obu osiach siła nacisku ulega zmianie w zależności od kąta patrzenia.

 

post-1167-0-13156200-1442261055.jpg

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)