Skocz do zawartości

Pablitus 14,7" - pierwsze światło!


Windforce

Rekomendowane odpowiedzi

O tak teleskopy Pawła robią wrażenie! To że masz super konstrukcję jest bezdyskusyjne  8)

Twoja ekscytacja jest więc w pełni uzasadniona! :)

Powidz więcej proszę o tym lustrze..bo zamurowały mnie cyferki 1/18 lambda :blink: :o :o

Zawsze szczyciłem się, że Pan Stefan wyszlifował w mojej Kapelli lustro z dokładnością 1/10 - cieszyłem się, że mam jakość luster Oriona UK. A tu 1/18 lambda ...

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity teleskop! Naprawdę, wygląda jak dzieło sztuki! Myślę, że ta pełna emocji relacja jest adekwatna do efektów.

Oczywiście życzę czystego nieba, ale znając nasze zabobony astronomiczne, czeka nas tydzień niepogody :D Przy takim teleskopie to chyba same burze będą :D

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poetycko napisane. Czytając taką recenzję człowiek przenosi się w ten nieznany, nieogarnięty świat.

 

Powodzenia.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Windforce gratuluję iście poetyckiego z homeryckimi porównaniami opisu 8)

Jednak nie dziwię się Twojej reakcji, widziałem proces tworzenia takiego dzieła sztuki - jego starszego brata Pablitusa (nawet swoje niezgrabne łapy do niego próbowałem przykładać) I na następnym zlocie i na kolejnym nadal był i jest dziełem sztuki i to dziełem sztuki użytkowej - pokazuje wspaniałymi obrazami wspaniałą przeszłość 8)

 

Niech Ci służy i mam nadzieję, że zawitasz z nim do Zatomia aby inni mogli doświadczyć wspaniałych wizualnych wrażeń.

Gratuluje zakupu - Bardzo Dobrze zainwestowane pieniążki 8)

 

Pablito - z każdym modelem Twoja perfekcja rośnie - również Gratulacje 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie mechanika i estetyka są na równym poziomie. Staram się nie stosować kompromisów. Można pewne rzeczy zrobić, szybciej, łatwiej, ale tu nie o to chodzi. 

 

P.S. Przypominam, że mam wolne lusterko 20" z dokładnością Lambda/13. Teleskop lub zestaw do budowy tanio do wzięcia ;)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak teleskopy Pawła robią wrażenie! To że masz super konstrukcję jest bezdyskusyjne  8)

Twoja ekscytacja jest więc w pełni uzasadniona! :)

Powidz więcej proszę o tym lustrze..bo zamurowały mnie cyferki 1/18 lambda :blink: :o :o

Zawsze szczyciłem się, że Pan Stefan wyszlifował w mojej Kapelli lustro z dokładnością 1/10 - cieszyłem się, że mam jakość luster Oriona UK. A tu 1/18 lambda ...

Dzięki za odzew, w nocy mnie poniosło, ale nie sposób nie napisać o tym teleskopie w inny sposób jak w sposób poetycki. Przesiadka z GSO 10" na Kwarcowe lustro 14,7" daje szokujące rezultaty. Zadziwia mnie w tym sprzęcie przede wszystkim zabójczy kontrast i niesamowita ostrość obrazu. Planety nie są tylko rozpacianymi, prześwietlonymi naleśnikami, tylko dużymi, barwnymi kulami ze wspaniale widoczną strukturą. Jeszcze raz podkreślę, przesiadka z masówki 10" jest jakby nagle zdjąć sprzed teleskopu worek foliowy, który całe życie przesłania prawdę o tym, jak rewelacyjny może być obraz z Newtona. Nie wiem, czy jest to zasługa tylko tych lambd (ponoć ludzkie oko nie dostrzega różnic między systemem optycznym o wynikowej dokładności 1/6L a lepszymi) czy wchodzą tu w grę bardziej ulotne, mniej oczywiste sprawy, takie jak:

 

- jakość samej powierzchni, czyli degradacja obrazu w tanich lustrach przez marszczki na powierzchni (z angielska: low level ripple) które powstają przy maszynowej produkcji, a które można niwelować przy ręcznej produkcji, zwłaszcza przy bardzo twardym substracie takim jak kwarc.

 

- TDE (z angielska turned down edges), powszechna wada masowych luster, krawędź jest opuszczona względem idealnej paraboli co ponoć zabija cały kontrast obrazu z lustra.

 

- doskonałość napylonej powłoki, która odbija światło dokładnie tam gdzie trzeba, bez żadnego rozpraszania na powierzchni (z angielska low surface scattering)

 

- trójramienny pająk to sześć zamiast czterech spajków, ale za to ledwo widocznych! W ogóle tutaj nie ma porównania z pająkiem 4-ramiennym.

 

Niech zweryfikują to spece od robienia luster.

 

Oba lustra były w równym stopniu, delikatnie przykurzone, więc wpływ brudu na kontrast tutaj pomijam.

 

Samo lustro zaproponował mi Paweł, na początku się wahałem, gdyż chciałem iść w 16" f/4 na zwykłym substracie (BK7 albo w ostateczności Pyrex), ale jak mi zamydlił oczy tymi lamdami, jak sobie pomyślałem o tej f-piątce z małą obstrukcją, łatwą kolimacją, bez konieczności korygowania komy korektorem, niską wagą i 1/18L rzecz jasna, nie wahałem się ani chwili. Ta mała waga lustra (4 kg chyba, jeśli dobrze pamiętam) powodowała spore problemy przy produkcji teleskopu, ciężko było uzyskać prawidłowe wyważenie. Blank posiada 0,8 cala grubości, co rodziło obawy o astygmatyzm powodowany ugięciami gwawitacyjnymi lustra, ale mistrzowska cela z 18 punktami podparcia i linką stalową, załatwiła problem potencjalnych ugięć raz na zawsze. niemal zerowa rozszerzalność termiczna kwarcu przy małej masie zwierciadła, to wspaniały czas stygnięcia bez jakiejkolwiek deformacji, lustro Pablitusa 14,7" stygnie o 30% szybciej niż lustro w GSO 10" (kiedyś to wyliczałem jakimś symulatorem z sieci).

 

Wieczorem postaram się wrzucić wykres przekroju przez lustro.

  • Like 4

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie miejsce na system naprowadzania obiektów.

Tak, to taka wisienka na torcie - mój teleskop korzysta z osobnej, przerobionej podstawy Go-To od Dobsona Sky-Watcher SynScan 12" - można go sobie zdjąć z podstawy manualnej (na zdjęciach) i posadzić na podstawie SW jak się ma ochotę poleniuchować przy gwiazdach z pilotem :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop jest konwertowalny. Można założyć na zmodyfikowaną (zmieniony rozstaw i łatwo się skręca/rozkręca) podstawę SW i używać SynScan go-to :)

 

Póki co konwersja jest rozkręcana co dodaje mobilności ale waga okręgu z silnikiem jest nadal za duża. Prawdopodobnie następne konwersje będą pełne, czyli cała chińska płyta będzie zamieniania na lżejsze elementy. 

 

post-271-0-20895500-1398251147_thumb.jpg

 

post-271-0-47682700-1398251181_thumb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że system działa miodnie - lekka, kratownicowa konstrukcja Pawła powoduje, że silniki się nie męczą, dodatkowo zasilam je akumulatorem żelowym 12V/7A. Dzięki temu pracuje wszystko precyzyjnie i aksamitnie, ciekawostką jest że dużo ciszej i gładziej niż na zasilaczu impulsowym. Nie mam pojęcia skąd się to bierze - lepszy prąd, czy co? :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozak opis :) Do tej pory znałem tylko jedną osobę, która z taką gracją posługuje się tego typu językiem.

 

 

 

 

Ależ my już znamy kolegę. Z konkursu. Człowiek światowy. Jego astrofotografia, wysmażona w dalekiej Australii, zajęła wysokie miejsce w naszym konkursie. Widać ją na górze strony (IV miejsce).

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3104-konkurs-astro-fotografie-miesiaca-forum-astronomicznego-marzec-2014r/#entry57700

 

 

Co do lustra 20'' na które skusi się może za kilka lat Piotrek Guzik. Czy (jeśli to będzie ów egzemplarz - załóżmy!)

ono utrzyma te parametry Lambda/13 czy tez po trzech latach nieuchronne uderzenia ciągle śmigających cząstek powietrza i pary wodnej w szkło (itp)

obniżą je do - dajmy na to Lambda/9 ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pablito.

To może jeszcze skomentuj czyjś inny wpis.... że w takim dużym lustrze lambdy lepsze niż  Lambda/6 w wizualu nie mają znacząco dużego znaczenia?

A może jednak mają?!

Przedstaw profesjonalnie (wiem że potrafisz) zalety Lambda/13 w stosunku do Lambda/6..9

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś idzie na całość i obserwuje planety przy źrenicach wyjściowych 0,7...0,5 mm, przy idealnym seeingu, z napędem, czy tez rozdziela hardcorowe układy podwójne gwiazd, to uważam że te lambdy mają nieocenione znaczenie. Do zwykłego oglądactwa ramion spiralnych M51 wystarczy pewnie i 1/3L

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu, moja odpowiedź na temat zmiany figury w czasie była żartem. Chcę to od razu napisać by nie powstał kolejny mit o optyce. Aby coś się stało z optyką, musiałoby być narażone w długim czasie na nacisk itp. 

Co do drugiego pytania to temat rozległy, napomknę tylko, że układ Newtona składa się z dwóch luster i dokładność wypadkowa jest dokładnością sumaryczną. Tak więc Lambdy mają znaczenie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity teleskop! Naprawdę, wygląda jak dzieło sztuki! Myślę, że ta pełna emocji relacja jest adekwatna do efektów.

Oczywiście życzę czystego nieba, ale znając nasze zabobony astronomiczne, czeka nas tydzień niepogody :D Przy takim teleskopie to chyba same burze będą :D

Miałeś rację, wczoraj u mnie była burza!

 

Wczoraj złożyłem teleskop na wyjazd, cała konstrukcja bez płóz i rur kratownicy mieści się w skrzyni o wymiarach 55 x 60 x 60 cm! Można samodzielnie przenieść ze schodów cały zestaw: klatka LW na klatce LG włożonej w podstawę. Wszystko jest tak leciutkie, aż trudno uwierzyć że targa się Newtona o parametrach 374/1850 mm! W zasadzie nic nie przeszkadza by z tym dużym teleskopem wybrać się dowolnym samochodem na wyjazd pod ciemne niebo, i jeszcze zabrać sobie kogoś do towarzystwa :) W odróżnieniu od patyczakowatych Dobsonów typu ultralight, konstrukcja klasyczna made by Pablito jest sztywniejsza i za każdym razem perfekcyjnie trzyma kolimację po ponownym złożeniu. Nie wiem jak Paweł to robi, ale kolimacja trzyma nawet gdy połączy się kratownicę w inną stronę. Dodatkowe pierścienie pośrednie przyspieszają składanie Dobsa, jeśli obserwuję za domem po prostu znoszę po schodach cały stelaż złożonej kratownicy i tych pierścieni, super patent.

 

Teraz czeka mnie kilka wyzwań:

 

- osłona przeciwświetlna, testuję kilka materiałów na osłonę nie tylko skuteczną, ale i gustowną jak sam teleskop

- grzałka na lustro wtórne i Telrada

- wentylator na lustro główne i przesłony kierujące powietrzem - chłodzenie, prosty system ASCT i zapobieganie parowaniu w jednym

- nowa podstawa z napędami - ta ze Sky-Watchera jest za duża i za ciężka

- mosiężna tabliczka na podstawę z wytrawioną datą, nazwą dzieła i pseudonimem twórcy :D

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windforce , sprawdź proszę wiadomości PW.

 

http://starryshot.wordpress.com/2014/04/24/polak-potrafi-wehikul-czasu/

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny teleskop. :wub:

 

Jeżeli można to mam takie pytania:

Ile waży najcięższy element do wynoszenia teleskopu z domu? Mam problemy z kręgosłupem więc to jest dla mnie ważne.

Jak jest z łożyskowaniem podstawy: sam teflon czy jakieś łożyska? Chodzi mi o manewrowanie teleskopem przy obserwacjach blisko pionu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcięższym elementem jest klatka LG, muszę się zważyć z nią to Ci odpowiem. Łożyskowanie na teflonie, nie ma żadnych porblemów z płynnością ruchu, przesuw jest z odpowiednim oporem, w taki "maślany" sposób bez żadnych zacięć.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Coraz mniej czasu , by zaglądać na fora, dlatego dopiero teraz dopisuję się do wątku. Opis teleskopu i pierwszysch obserwacji powoduje przyspieszone bicie serca. Ponieważ podobne odczucia miałem półtora roku temu efekt podczas czytania był zwielokrotniony. Miałem tak rozdziawioną gębę ,że mi zaschło w gardle. Dobrze ,że muszynianka stała obok. Proponuję włascicielowi tego cuda jeszcze raz policzyć ilość punktów podparcia , bo zaniża rażąco parametry tego "APOKILLERA" :). Z tego co widzę na zdjęciu ,to ma taką samą konstrukcję celi jak mój Pablitus 22" ,czyli posiada 27 punktów podparcia, a nie 18. Przy piętnastokrotnie lżejszym lustrze podparcie jest więcej niż rewelacyjne!!! Jesli chodzi o ten ciągle pielęgnowany zabobon maksymalnej użytecznej dokładności lustra 1/6 lambda, to jest z nim tak jak systemem geocentrycznym. Jeszcze 2 wieki po śmierci Kopernika niektórzy uważali ,że Ziemia jest w centrum Wszechświata, a jeden z potomków słynnego Cassiniego powątpiewał ,że jest okrągła. :D  Wartości ,które są podawane przez sceptyków i defetystów to są wartości uśrednione. Każdy kto patrzył na planety wie ,że czasami czeka się godziny na te kilka sekund obrazu ,który zwala z nóg. Atmosfera to jest twór dynamiczny i na własne oczy widziałem co potrafi lamba wyższa niż 1/6 ,gdy tylko niebo na to pozwoli choćby na chwilę.  Te lambdy nie są tylko na papierze. Raptem 2 lata temu  lustra większe niż 16 cali miały być kompletnie bez sensu, dlatego ja czekając na 22" liczyłem głownie na DS. Okazuje się ,że duże i dokładne lustro w starannie zbudowanym Newtonie zostawia w tyle refraktory w obserwacjach planetarnych.  Mam nadzieję, że będzie okazja popatrzeć przez tego wymiatacza na jakimś zlocie. Gratuluję

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. I gratulacje dla Pablita. Widać ,że robi to z pasji ,a nie z chęci zysku. Nie idzie na kompromisy i nie wypycha niedorobionych konstrukcji . Wykonanie bije renomowane marki. Pablito to taki wymierający gatunek w świecie programowanej śmierci produktów i zimnego rachunku ekonomicznego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max słuszne spostrzeżenie! W ferworze obserwacyjnej nirwany nie doliczyłem się wszystkich misternie wykonanych części tego dzieła inżynierii w 100% made in Poland - oczywiście, jest tu 27 punktów podparcia, nawet kartka papieru na tym położona nie doznałaby odkształceń :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również w przyszłości marzy się zakup Dobsona wyższej klasy niż masówka choć coś bliżej 13". Uważam, że trzeba reklamować takich rodzimych producentów cacek jak się da. Zniszczyliśmy sobie sami gospodarkę przez kupowanie wszystkiego zza granicy, bo było tańsze. Problem w tym, że nie jest lepsze. Chciałbym, żeby nadeszły w Polsce czasy, kiedy takich ludzi jak Pablito będzie więcej, bo będzie się im to opłacało z uwagi na większy popyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również w przyszłości marzy się zakup Dobsona wyższej klasy niż masówka choć coś bliżej 13". Uważam, że trzeba reklamować takich rodzimych producentów cacek jak się da. Zniszczyliśmy sobie sami gospodarkę przez kupowanie wszystkiego zza granicy, bo było tańsze. Problem w tym, że nie jest lepsze. Chciałbym, żeby nadeszły w Polsce czasy, kiedy takich ludzi jak Pablito będzie więcej, bo będzie się im to opłacało z uwagi na większy popyt.

 

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że zakup takiego teleskopu jest w pełni ekonomicznie uzasadniony, gdyż raz, że nie kosztuje majątku, dwa, że w porównaniu z takim SW 16" którego lustro 14,7" wykonane ręcznie w Polsce optycznie MASAKRUJE, kroi na mikronowe plasterki, jest ze 3x lżejszy, stabilniejszy mechanicznie, dokładniej wykonany, o urodzie jego nieprzeciętnej nie wspomijając. Wiadomo, że przez 95% czasu obserwacyjnego atmosfera ziemska niweluje różnicę jakości powierzchni optycznych i zaczniecie pisać że plotę farmazony lambdy kwarce i inne harce, ale po to ślęczy się godzinami pod niebem, by w końcu trafić na te ulotne chwile stabilnego powietrza. Wtedy nawet zdjęcia Damiana Peacha nie równają się temu co widać w takim sprzęcie własnymi oczami i różnica między "jakoś" a "jakość" wynosi całe lata świetlne, widoczne w tych mikrodetalach.

 

Co do dogmatu 1/6 lambda sam nie wiem, to tak jak w przypadku high-end audio, gdzie zdaje się że niby setne części % zniekształceń THD i wykresy decydują o jakości brzmienia, a w praktyce to nie wykresy grają, tylko muzyka w głośnikach, przetworniki zamknięte w skrzyniach, odpowiednio ustawione w pokoju, odpowiednim materiałem muzycznym nakarmione. O wiele więcej zmiennych niż tylko jakaś lambda czy jakiś % decyduje o odbiorze całości przez nasze zmysły, czy to słuchu czy wzroku. Naprawdę wiele zmiennych... czasem ciężko sobie uzmysłowić jak wiele.

 

Myślę że to nie Pablitów powinno być więcej, a ludzi, którzy nie boją się wyzwania i dojrzewają do zamówienia i posiadania ATM-a, szytego na miarę, zamiast kolejnego klona z armii wykańczającej pomału takie perełki, jak (przykłady) okulary Pentax XW, lornetka Nikon 12x50 SE, i pewnie niedługo Tele Vue. Nie dajmy im umrzeć!

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-1167-0-29571600-1399278024_thumb.jppost-1167-0-42866100-1399278031_thumb.jppost-1167-0-00890300-1399278039_thumb.jp

 

Te zdjęcia wyrażają więcej niż tysiąc słów na temat piękna tej naszej pasji. Wczoraj niebo było takie piękne... Zachodzący nad polem sierp Księżyca jakoś taką bajkową roztaczał nad nami aurę. Staliśmy z Kasią w totalnym odludziu, a nad nami nachylało się rozgwieżdżone niebo. :)  Niech te zdjęcia będą dla Was taką odskocznią od forumowych spraw. :) Jeszcze raz dzięki Pablito!

  • Like 6

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)