Skocz do zawartości

SW 80/400 - pierwsze testy


Rekomendowane odpowiedzi

Refraktorek zakupiłem ponad 2 tygodnie temu, nie było jednak do wczoraj okazji przeprowadzenia pierwszych testów. Pogoda była dobra, a mnie udało się wygospodarować wolną chwilę ;)

 

post-667-0-01591300-1399036258_thumb.jpg

 

Choć nie jest to sprzęt planetarny ani nie zabrałem ze sobą odpowiedniego osprzętowania, obserwacje zacząłem od szybkiego luknięcia na Marsa i Jowisza.

 

Mars ? w okularze 6mm (67x) widoczna bardzo jasna, mała tarcza. W sumie tego się właśnie spodziewałem.

 

Jowisz ? w tym samym powiększeniu widoczne oczywiście 4 księżyce, sporych rozmiarów tarczka. Mimo jej dużej jasności bez problemów dostrzegłem 2 blade pasy równikowe.

 

Następnie rzuciłem okiem na kilka znanych DSów.

 

M13 (NGC 6205) ? byłem bardzo mile zaskoczony widokiem tej kulki. Bardzo jasna, z otaczającymi gwiazdkami była super widokiem w pow. 16x i polu ponad 3*. Po założeniu okularu 6mm nie było już tak dobrze. Stała się bardziej blada, z brzegami minimalnie ciemniejszymi od środka.

 

n6205.jpg

 

M81 (NGC 3031) i M82 (NGC 3034) ? galaktyki ładnie prezentują się w szerokim polu, choć wodotrysków nie ma (głównie z powodu małych rozmiarów). Bez problemu dostrzegalny owalny kształt M81 i podłużność M82.

 

n3031.jpg  n3034.jpg

 

M63 (NGC 5055) ? podobny widok jak w przypadku M82. Niepozorna głównie z powodu wielkości kątowej, pod względem jasności bez problemów.

 

n5055.jpg

 

W ogródku dawało o sobie znać LP, które zdecydowanie psuło jakość obserwacji. Na kolejny wypad wybiorę się na lepszą miejscówkę, wtedy też powinna ukazać się kolejna część testów.

 

Pozdrawiam! :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Swojego SW 80/400 mam od dwóch tygodni i nie było okazji aż do dzisiejszej wieczornej dziury w chmurach ( około 40 min.) aby porządnie przez niego zerknąć w niebo. Narazie mam do niego jeden okular 9mm, następny WA 66° 6mm zamowiony. Gwiazdy ostrzy dobrze, punktowe. Aberracji na gwiazdach specjanie się nie dopatrzyłem, nawet na tych jasnych. W achromatach zazwyczaj jest to jeśli jest to napewno bardzo mała. Od Mizara i Albireo w 45x nie idzie oczu oderwać, M42 ładny "motyl" z Trapezem w środku. Plejady ładne, ale nie mieszczą się w całości w polu widzenia tego 9mm okularu. Zakup uważam za udany. Tylko żeby jeszcze to niebo chciało być czyste i to dłużej niż 40 minut! Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo fajny i poręczny sprzęcik, osobiście polecam do niego dłuższe okulary. Ja używam GSO 12mm, 15 i 20mm SV - szału z korekcją wiadomo nie ma ale tragedii jak dla mnie też nie i można sobie popatrzeć. Aberrację ten sprzęt ma jak na moje oko znikomą, używam lustrzanej kątówki. Bardzo fajnie prezentuje się w nim Księżyc przez okular 15mm i filtr ND 0,9 - cudowna zawieszona w przestrzeni kula ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam podobną rurkę, tyle, że Pentaflex'a. Optyka jest względna a używam go jako travel-scope i do gudingu. Jeśli chcesz wykorzystywać go do obserwacji, to można dokupić filtr Semi-Apo https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1803&lunety=Filtr Baader Semi APO 1 25 Wycina większość abberacji chromatycznej w barwie fioletowei i żółtej. Obraz jest trochę zielonkawy i nie każdemu to odpowiada, no i cena...Speechless Czasem trafia się kupić używkę, albo dozbierać na prawdziwy apochromat :)

IMG_3742.JPG

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dziś wieczorem, co prawda krótką chwilę, ale udało się w końcu przetestować mój kilka dni temu zATMowany SW 80/400 (teraz to już 64/400 z obiektywem PZO) na gwiazdach i przyznam, że zgodnie z moimi przewidywaniami "nasze polskie szkło" jest THE BEST! Żałuję tylko, że raptem 15 minut polukałem sobie na gwiazdki. Obraz piękny, punktowe gwiazdy, zero aberracji nawet na tych najjaśniejszych, mimo swojego wieku ucieszyło mnie to jak głupiego z bateryjki! Pozdrawiam wszystkich i czystego nieba życzę!!!!!

20180322_141813.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci dobrze służy, aż po kres Wszechświata... ;)

  • Like 1
  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłeś obiektyw 80 mm na 64? Wiesz dlaczego gwiazdy wydają się teraz ładniejsze? bo zmniejszyłeś światłosiłę. Oba obiektywy to Fraunhofer a takie tam bajki o starych wyrobach z przed tamtej  dekady, mają co najwyżej konotacje emocjonalno-kolekcjonerskie. Niezależnie od tego czy patrzysz na obiekty głębokiego nieba, czy na Księżyc, zawsze liczy się apertura. Zobaczysz , że kiedy wejdą w grę obiekty dalekiego nieba, apertura obiektywu okaże się niewystarczająca. W małych reflektorach półtora centymetra apertury, to naprawdę bardzo dużo.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno Robercie masz rację co do apertury, to nie podlega dyskusji, ale co sie tyczy np. aberracji to różnica jest i to znaczna, może to sprawiła różnica w aperturze lub jakość wykonania, ale w obserwacjach dziennych w oryginale było ją widać a w PZO minimalnie, natomiast w nocy nie zauważyłem jej wcale. A tak miedzy Nami, ten refraktorek służy do weryfikacji tego co "zobaczy" lorneta (TS 15x70 Marine) a na ATM obiektywu zdecydowałem się po tym jak porównałem oba obiektywy posiadanymi okularami (Plossl 9mm, WA 66 6mm, UWA 58 4mm) i w obserwacjach dziennych zdecydowanie wygrał PZO. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty eksperyment.

Trzeba założyć przysłonę na obiektyw SW o średnicy wewnętrznej 64 mm (taką jak ma ten z PZO). Wtedy światło-siła będzie taka sama. Porównać obrazy w dzień i w nocy z tymi samymi okularami.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ignisdei napisał:

Wymieniłeś obiektyw 80 mm na 64? Wiesz dlaczego gwiazdy wydają się teraz ładniejsze? bo zmniejszyłeś światłosiłę. Oba obiektywy to Fraunhofer a takie tam bajki o starych wyrobach z przed tamtej  dekady mają co najwyżej konotacje emocjonalno kolekcjonerskie. Niezależnie od tego czy patrzysz na obiekty głębokiego nieba czy na Księżyc zawsze liczy się apertura. Zobaczysz , że kiedy wejdą w grę obiekty dalekiego nieba apertura obiektywu okaże się niewystarczająca. W małych reflektorach półtora centymetra apertury to naprawdę bardzo dużo.

Zgadzam się w 100%. Wystarczy tylko na oryginalnym dekielku otworzyć ten mały otwór na środku. Stosuje te rozwiązanie np na księżycu i wszystkie aberracje znikają do zera :) Gdzie przy pełnym otworze obwódki świecą jak choinka ;)

Tak że wzrost jakości jest tutaj złudny. Tak jak pisze kolega zmieniła się światłosiła więc znikły aberracje jak i wymagania co do okularów. Porównaj sobie np taką andromedę w 80mm a 64mm wtedy zobaczysz różnicę :)

 

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)