Skocz do zawartości

Poradnik Miłośnika Astronomii (2010)


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zostawię sobie recenzję poradnika na okres świąteczny....Poradnik raczej "przeglądałem" ze specjalnym akcentem na obiekty w wizualu.  Pierwsze co mnie uderzyło to nawet większa liczba fajnych obiektów. Jeśli DSO znam w miarę dobrze to o niektórych asteryzmach nawet nie słyszałem. Stąd myślę każdy user poradnika może się czegoś nauczyć. Co do DSO..również mieszane uczucie. Poradnik miał być dedykowany raczej początkującym a tu opisy grup galaktyk z przedziału 16 mag! Z znaczeniem, że można do nich startować od lustra 16" -to moim zdaniem przysługa niedźwiedzia iluż początkujących dysponuje lustrami 16" wzwyż?  Myślę, że najwięcej poradników trafi do kolegów ze Śląska -mogą się bardzo zdziwić szukając tych obiektów pod czerwonym niebem.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem w Delcie i złapałem wystawową sztukę by pooglądać. Rzuciłem okiem na dział o fotografii CCD no i niestety wyszło...

- Brak uwzględnienia istnienia SPC880NC i jej niskiej ceny

- Twierdzenie iż współczesne/nowe kamerki oparte o matryce CMOS nie dorównują CCD jest błędne. To nic innego jak powtarzanie mitów i starych historii. Za wyjątkiem najtańszych najbadziewniejszych webcamów CMOS nie będzie ustępował matrycy CCD sprzed kilkunastu lat. Testowałem LifeCama HD, w sieci są też dokładne opisy LifeCama Cinema i ten webcam (i mu podobne) oferuje interfejs USB 2.0 (większa szybkość) jak i większą matrycę, która na pewno nie ma gorszej czułości od ICX098. (ICX098 ma chyba najniższą wydajność kwantową pośród wszystkich kamerek dostępnych w sklepach astro).

- Rozdział ogranicza się do kamerek dostępnych w Delcie  - D*K oraz Atik 16ic i 314L

- Patrząc przez pryzmat możliwości/cena polecanie Atika 16ic nie ma jakiegoś sensownego uzasadnienia. Relatywnie droga, wolna (USB 1.1) kamerka o małej, starej matrycy. 16 bitów i chłodzenie tego nie uzasadnia. Jeżeli już to warto byłoby opisać możliwości fotografii DS za pomocą kamerek D*K (od prostej - krótkoczasowej na max gainie i z wieloma klatkami aż po długoczasową na małym gainie i z mniejszą ilością klatek) i dopiero z nich, czy po lustrzankach sugerować przejście na kamerki typu Atik 314L+ (który jest bardzo udaną konstrukcją z bardzo dobrą matrycą). No i warto wspomnieć o innych kamerkach (QHY, DSI II/III, Moravian Instruments M1).

IMHO wersję drugą zrobić społecznościowo, a nie wszystko przez jedną osobę, która o wielu aspektach astronomii nie ma pojęcia. Czy bycie jedynym autorem poradnika jest aż tak ważne?

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten poradnik i napiszę jedno, chociaż wielu z nas tu taj krytykuje to i owo, to ja będę osobnikiem, który odstanie od tej grupy, a więc do dzieła.

Książka z wyglądu jest ładna, znalazłem w niej to, co mnie interesuje, czyli, okulary, montaże nie piszę tu o teleskopach, bo wiadomo, może są błędy i nie dociągnięcia, które wklejają się w oczy, ale trzeba wiedzieć i wbić do swojej głowy jedno, to jest pierwsze wydanie, które tak czy siak według mnie jest dobre, wszelkie sugestie można zgłaszać do autora tej książki, z miłą chęcią przyszłości przy drugim wydaniu poprawi, i teraz to, co ja mam na myśli skoro jest pośród nas tylu znakomitych, astromaniaków to, czemu sami nie zrobimy takiej książki by odpowiadała każdemu nas, jak sami widzicie ukazywał się astronomiczny kalendarz na Astromaniaku i już nie liczę, który to już rok jest bez kalendarza, co ktoś zrobi znajdą się osoby, co im nie odpowiada oraz zawsze znajdą błędy, to dobrze cieszę się, bo potem można poprawić, tylko, dlaczego sami nie zrobimy kalendarza, książki, czy nawet prostego poradnika, który cieszyłby każdego i nikt by nie miał pretensji do nikogo. Aha Książkę dostałem a to, co się dostaje tym się nie gardzi, bo dla mnie każda książka, co jest, chociaż jedno słowo o Astronomii to cenny dar. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a co odróżnia ten poradnik od już dostępnych książek- np. poradnika Rudzia?

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) dlaczego sami nie zrobimy kalendarza, książki, czy nawet prostego poradnika, który cieszyłby każdego i nikt by nie miał pretensji do nikogo.

Paweł,

w pewnym sensie tworzymy taką "książkę" i "poradnik". Na forach internetowych, portalach astronomicznych... Każda nasza pozytywna aktywność to po części tworzenie, a wszystko to razem daje nam wspaniałą bazę wiedzy. A wiedza ta jest tak ogromna, że można by napisać kilka książek i wciąż nie wyczerpiemy tematu. Tylko Chuck Norris ma cały Internet na dyskietce :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mówimy o czymś innym Alienie, bo ja mam to:

http://lidka500.wrzuta.pl/sr/f/5HVLpMzJbKQ/astr

Ech, wiem że się czepiam. Ale taka głupia literówka po prostu w profesjonalnym wykonaniu nie ma prawa się zdarzyć. Nie w adresie w każdym razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Wielka prośba, poczyściłem OT. Jeśli chcecie  wyrazić swoją opinie na temat książki: pochwalić ją lub zganić za coś, bardzo proszę o konkretne wypowiedzi -zarzuty lub pochwały!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ja zostawię sobie recenzję poradnika na okres świąteczny

I jak tam Robert? Znalazłeś czas? Jakieś konkluzje?

Niestety nie skończyłem czytać.... brak czasu! :-X - Poradnik wysłałem koledze bo bardzo chciał go przejrzeć. Będzie pewnie po temu okazja by poradnik skończyć.  Ale nic straconego - Kolega myślę ma więcej czasu i da się namówić na napisanie paru słów na temat tej książki.

Ja z kolei nabyłem 2gą cześć NSOGA więc mam lekturę na wolne chwile.. ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Bardzo fachowa i wyczerpująca recenzja ,,II Poradnika ..". Gratuluję  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

No i mamy, a właściwie przyszli czytelnicy mają zrecenzowany Poradnik z dwóch niezależnych źródeł.

Dobra ,,robota" :)

Tylko mógłbyś powiększyć ten tekst ,, Podsumowując: Idea dobra, wykonanie mocno przeciętne, sporo do poprawy. Ta książka ma szansę stać się naprawdę dobrym zestawieniem wiedzy potrzebnej dla początkujących i pewnie zaawansowanych astro-amatorów również, ale autor powinien włożyć trochę więcej wysiłku w kolejne wydanie, jeśli takowe nastąpi. "

Na 24" miałem problemy ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zupełnie przegapiłem pojawienie się 3. edycji Poradnika. Czy ktoś miał go już u siebie i może napisać kilka słów, czy muszę go kupić i sam przejrzeć? :)

 

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=116&t=4816&hilit=poradnik+mi%C5%82o%C5%9Bnika+astronomii

http://deltaoptical.pl/poradnik-milosnika-astronomii,d1940.html

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo kiszę u siebie 2. i 3. wydanie "Poradnika..."

Zmiany są kosmetyczne - odniosłem wrażenie, że głównie poszło o literówki (np. Bathinov/Bahtinov) i być może fragmenty, które mnie nie interesują - tych nie porównywałem.

Kilka kluczowych dla siebie miejsc przewertowałem dokładnie i nie zauważyłem różnic.

W wolnej chwili sprawdzę dokładniej. Niemniej, 3. wydanie wygląda jak errata drugiego. Na pewno nie ma mowy o różnicach porównywalnych z tymi między pierwszymi dwoma wydaniami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)