Skocz do zawartości

Obserwacje z ręki przez... 20x80


AstroHornet

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu ma się tę parę w łapach, nie? :D

Na poważnie: mój statyw pod lornetę jest stabilny, ale to samoróbka i nie ma wysuwanej kolumny. Z tego powodu przy obserwacji obiektów w okolicach zenitu jestem skazany na klęczenie tudzież leżenie pod nim. Jako że podłoże jest zimne, nie miałem z sobą nic do podłożenia pod kolona i desperacja nie była wielka postanowiłem zdjąć lornetę ze statywu. Obserwacje przebiegały całkiem fajnie, choć pod koniec trochę czułem już ból w nadgarstkach.

 

Pójdę po kolei gwiazdozbiorami:

 

M51 ? duża, jasna galaktyka. Bardzo dobrze się prezentowała, choć wiem że można wycisnąć więcej (widziałem w lecie podwójną strukturę, ale ze statywu).

 

n5194.jpg

 

M63 ? mniejsza kątowo i ciemniejsza od M51, choć także ładna. W odróżnieniu od okrągłego kształtu M51 wyraźnie podłużna. Widok oczywiście lepszy niż w refraktorku 80/400 i powerze 16x.

 

n5055.jpg

 

M94 ? mimo większej jasności wydawała się ciemniejsza od M63 (może z powodu wyższego położenia a tym samym większych drgań rąk). Wyraźnie zbliżona do okrągłego kształtu.

 

n4736.jpg

 

M101 ? olbrzymia, choć słaba galaktyka. Dopiero za drugim podejściem ją wyłuskałem, mimo że dojście do niej jest bardzo łatwe. Widok podobny jak w przypadku M51, choć Wiatraczek był większy i słabszy.

 

n5457.jpg

 

M57 ? pierścionek ewidentnie widoczny, choć przypominał bardziej gwiazdę niż tarczkę ;)

 

n6720.jpg

 

M56 ? wisząca w LP gromada kulista w Lutni była widoczna słabo, właściwie tylko za pomocą zerkania.

 

n6779.jpg

 

M13 ? sztandarowa gromada kulista naszego nieba. Widoczna bardzo dobrze. Mimo to, jej widok we wspomnianym refraktorku bardziej mi odpowiadał.

 

n6205.jpg

 

M92 ? kulka widoczna bardzo ładnie. Wyraźnie mniejsza i słabsza od pobliskiej M13.

 

n6341.jpg

 

M53 ? gromada kulista w rejonie obfitującym w galaktyki. Ładna, jasna choć mniejsza kątowo od opisanych wyżej.

 

n5024.jpg

 

M104 ? Galaktyka Sombrero widoczna bez problemów, choć dość marnie (pewnie z powodu niskiego położenia). W pobliżu oczywiście widoczne Szczęki i Gwiezdne Wrota.

 

n4594.jpg

 

Przymierzałem się do także do Gromady w Pannie, ale po szybkim rozeznaniu sytuacji (lorneta już na statywie) stwierdziłem, że nie ma sensu.

 

Nie obserwowałem oczywiście cały czas z ręki, robiłem przerwy. Sesję, choć krótką uważam za udaną :)

 

Pozdrawiam!

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłeś udane obserwacje, gratuluję :)

Ja też, mając jeszcze SkyMastera 25x100 bardzo często próbowałem wyłapać coś z ręki, bo mój statyw był praktycznie porównywalnie niestabilny do moich rąk :D  Jednak te większe lornetki to jest coś - mnóstwo frajdy pod ciemnym niebem, a i w dzień podglądanie pilotów w przelatujących awionetkach, czy odgadywanie liniowców na wysokościach przelotowych - możliwości do zabawy całkiem sporo. W końcu brak odpowiedniego statywu/montażu do 25x100 zmusił mnie do jej sprzedaży jakiś czas temu i teraz patrząc na tę sprawę z perspektywy kilku miesięcy, była to moja najgorsza decyzja na astro-giełdzie...

 

Widok kulek w dużej lornetce - a w szczególności M13 i M92, na które też zerknąłeś, na pewno zapamiętam na długo. Tak samo jak letnie przeczesywanie Drogi Mlecznej w tę i z powrotem - powoli, bez pośpiechu, za każdym powrotem zatrzymując się przy Wieszaku - moim zdaniem najwspanialszym obiekcie na lornetkę. Ach, wspomnienia... :) 

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)