Skocz do zawartości

HD 162826 - odnalezione rodzeństwo Słońca.


Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle konkretnie, przystępnie i podparte naukowymi podwalinami - Super Rysiu - Szacun 8)

Jest lektura na chmurwny weekend :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledwo dzisiaj liznałem ten temat  i naładowałem astronomicznie ... :)

Zachęcam Szanowny Forumowiczów do zgłębiania tematu "słonecznego rodzeństwa" (ang.solar siblings) w ten deszczowy maj.

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie luźne refleksje naszły mnie na temat życia ludzi i gwiazd ... :)

 

My zaliczamy zwykle kilkadziesiąt obiegów Ziemii dookoła Słońca :) Nawet życzymy innym i sobie stu tych cykli.

 

A tymczasem Słońce w swojej wędrówce do tej pory okrążyło Drogę Mleczną zaledwie 4570 mln/225mln = 20 x = 20 lat galaktycznych, czyli pełnia młodości ... :)

Słońce "umrze" w wieku około 13000 mln/225mln = 58 lat galaktycznych i będzie baaaaardzo długo "stygło" ... :)

Ciekawe, że u gwiazd - podobnie jak u  ludzi - im większa masa tym się krócej żyje ... :)

  • Like 6

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem i jestem pod wrażeniem , Super rybi :)  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fascynujące i niesamowite. Nasza wiedza i technika idzie tak szybko do przodu, ze potrafimy ustalić takie rzeczy. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie potrafiliśmy wyrwać się w przestrzeń kosmiczną.

 

Rybi - fajny materiał.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o HD 162826 na FA jest jedną z pierwszych w polskim Internecie :)
Znalazłem również inne materiały w języku polskim na ten temat, które mogą rozszerzyć wiedzę.

 

1. Informacja Pawła z 10 maja br na ten temat w FA - szczegóły tutaj,

 

2. Informacja na portalu Interia z 13 maja br - szczegóły tutaj.. Jak na standardy polskich portali internetowych o tematyce ogólnej jest to całkiem niezły teksy :) . Zauważyłem tylko dwie nieścisłości i jedną mocno dyskusyjną informację:

 

>>>Z czasem obłok zapada się coraz bardziej, rośnie jego gęstość i temperatura. Gdy obiekt jest już wystarczająco masywny, po wzroście temperatury do ok. 15 mln stopni Celsjusza, w jego wnętrzu rozpoczynają się procesy syntezy jądrowej. Tak właśnie tworzy się nowa gwiazda.<<<

Synteza jądrowa (cykl PPI: p + p ? d + e+ + neutrino elektronowe) jest możliwa w temperaturach większych już od około 3 mln K. Taką temperaturę osiąga jądro kurczącej się protogwiazdy o masie > ok.0,075Mo.

 

>>>Jeżeli masa protogwiazdy jest za mała, by mogły rozpocząć się reakcje syntezy jądrowej (poniżej 0,075 masy Słońca), przemienia się ona w brązowego karła. Umiera ona wolno, ochładzając się i wypromieniowując energię w ciągu setek milionów lat.<<<
Brązowe karły stygną nie w ciągu setek milionów lat, ale w ciągu miliardów. Jakiś czas temu załączałem rysunek na FA dotyczący zmiany z czasem temperatury powierzchniowej brązowych karłow (+planet+gwiazd na pograniczu brązowych karłów) ...

 

post-645-0-09718400-1398637901.jpg

 

 

>>>Słońce powstało w gromadzie zawierającej potencjalnie nawet setki tysięcy gwiazd, która przez miliardy lat uległa rozbiciu.<<<
Liczba gwiazd w gromadzie, które powstały razem ze Słońce jest mocno spekulatywnym tematem :) Osobiście skłaniam się ku liczbie w zakresie 1-10 tysięcy (szacunki Adamsa z 2010 roku). Ale może to być również kilkaset tysięcy :)

  • Like 3

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Obserwacja gwiazd z gromady otwartej IC 4651 w Ołtarzu przybliża nas do zrozumienia, co mogło stać się z naszymi siostrzanymi słońcami. Wzięta na warsztat przez naukowców z obserwatorium La Silla gromada ujawnia, że jej gwiazdy powstały z tego samego obłoku oraz to, że oprócz grawitacyjnego powiązania ze sobą, wchodzą też w zależności grawitacyjne z innymi gromadami i obłokami gazu. Większość z gwiazd gromady już się od niej "uwolniła" - obecna masa gromady to 630 mas Słońca, a przypuszcza się, że mogła być równa 5300 jego masom. Część gwiazd mogła też wybuchnąć jako supernowe. Gromada ma 1,7 mld lat. Jak mówi źródło: 

 

Słońce prawdopodobnie wchodziło kiedyś w skład gromady takiej jak IC 4651, dopóki razem ze swoim rodzeństwem [nie] uległo stopniowemu rozdzieleniu i rozproszeniu w Drodze Mlecznej.

 

Tak mogły zatem wyglądać "nasze" okolice, gdy na Ziemi były już zadomowione prokarioty. 

 

http://www.eso.org/public/news/eso1534/

http://orion.pta.edu.pl/gwiezdne-rodzenstwo

  • Like 5

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)