Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze kamery do astrofoto


benekdp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wszystkich ponownie.

Dla bardziej zainteresowanych wklejam swój pierwszy post na forum,

Cytat

 

a dla mniej zainteresowanych startem mojej przygody z gwiazdami to: Jestem zielony w wielu kwestiach, cały czas się uczę i zawsze dążę do celu po trupach. Od 2 mscy jestem posiadaczem Nexstar 8SE z kilkoma szkłami, kilka dni temu zmieniłem montaż (tak jak to było w planie) na EQ5 Pro + przypadkowo zostałem właścicielem drugiego teleskopu Bresser AR102/1000 , moim celem jest robienie (kiedyś tam) wypasionych zdjęć obiektów głębokiego nieba, jak da radę to oczywiście planetki też po focę, ale DSy to priorytet.

Proszę nie odsyłajcie mnie do innych tematów bo już to sam zrobiłem, im więcej czytam i oglądam recenzji tym większy zamęt w głowie. Wcześniej już koledzy wybili mi pomysł z lustrzanka Canona 6d, którą już prawie zakupiłem, a teraz proszę was o wbicie mi co wybrać.

Szukam kamery używanej w budżecie 2000 - 5000 zł, przede wszystkim zawróciłem uwagę na firmy ZWO i QHY, kamerka kolor czy mono - "nosz quwa" raz piszą tak, a raz inaczej ? chcę porządnego sprzętu do porządnych zdjęć.

Praktykę w obróbce jakąś tak mam, więc nad zdjęciami mogę posiedzieć, czy mam cierpliwość na początek walić zdjęcia na filtrach za każdym razem po kilka godzin - nie wiem, proszę doradźcie coś konkretnego, coś co da mi dopływ dopaminy po jednym dniu, a nie znudzenie po 90h naświetlania ?

Tak jak pisałem sprzęt kupię używany, a więc proszę o kilka przykładów - bo będę kupował to co jest w danej chwili dostępne. Osobiście czaję się na ZWO ASI 533 mc pro colour, proszę o inne przykłady.

 

Dziękuję za każdą odpowiedź pomóżcie mi w końcu wystartować w konkursach foto ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz zacząć przygodę z astrofoto i szukasz kamerki do wpięcia albo w metrowy achromat, albo w dwumetrowy SCT, tak? Powieszone to ma być na montażu EQ5. I już pełną klatkę ktoś wybił Ci z głowy i teraz czaisz się na kamerkę z sensorem kolorowym o wielkości 11mm?

Do planet z barlowem 533 na pewno się nada.  A pod jakim niebem będziesz fotografował DSy?

 

  • Haha 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby spełnić swoje oczekiwania to na samym początku, jeżeli zamierzasz używać teleskopów, które posiadasz musisz zmienić montaż ( conajmniej HEQ5 a nawet NEQ6 ) ale w tym wypadku chcąc jeszcze kupić kamerkę to budżet, który planujesz przeznaczyć musisz conajmniej potroić, niestety astrofoto to nie jest tanie hobby i nie zbyt przepada za kompromisami. 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

Czyli chcesz zacząć przygodę z astrofoto i szukasz kamerki do wpięcia albo w metrowy achromat, albo w dwumetrowy SCT, tak? Powieszone to ma być na montażu EQ5. I już pełną klatkę ktoś wybił Ci z głowy i teraz czaisz się na kamerkę z sensorem kolorowym o wielkości 11mm?

Do planet z barlowem 533 na pewno się nada.  A pod jakim niebem będziesz fotografował DSy?

 

Chcę kamerkę wpiąć w Nextsra 8se, chłopaki pisali, że lustrzanka ogólnie wypada słabo na tle kamerek dedykowanych.

Mam miejscówkę poza miastem na dłuższe sesje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Żeby spełnić swoje oczekiwania to na samym początku, jeżeli zamierzasz używać teleskopów, które posiadasz musisz zmienić montaż ( conajmniej HEQ5 a nawet NEQ6 ) ale w tym wypadku chcąc jeszcze kupić kamerkę to budżet, który planujesz przeznaczyć musisz conajmniej potroić, niestety astrofoto to nie jest tanie hobby i nie zbyt przepada za kompromisami. 

Czy mam rozumieć, że Montaż Sky-Watcher EQ5 PRO GoTo SynScan  (głowica EQ-5 + trójnóg polowy stalowy 1,75" NEQ5) nie nadaje się do astrofotografii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lukost napisał:

A mnie bardzo interesuje kto i dlaczego odradził ci Canona 6d na początek zabawy z astrofoto, hmm?

........chłopaki pisali, że lustrzanka ogólnie wypada słabo na tle kamerek dedykowanych...........

Zastanawiałem się na Canonem 6d albo 6d mark II

Edytowane przez benekdp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, DarX86 napisał:

W tym budżecie jeśli nie chcesz całkiem wymieniać posiadanego sprzętu, to bym postawił na canona 6d mod + np. samyanga 135mm i jeszcze zostanie na jakąś kamerkę do planet. 

Czyli mam rozumieć, że Celestron Nexstar 8SE + Sky-Watcher EQ5 PRO GoTo SynScan nie nadaje się do robienia zdjęć   ?

Edytowane przez benekdp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, benekdp napisał:

Czyli mam rozumieć, że Celestron Nexstar 8SE + Sky-Watcher EQ5 PRO GoTo SynScan nie nadaje się do robienia zdjęć   ?

Nadaje sie do robienia zdjęć planet i Ksiezyca. Do takich zdjęc dedykowana kamerka jest znacznie lepsza od aparatu fotograficznego. 

Co innego zdjecia DS. Tu jest potrzebny inny teleskop/ obiektyw, inna kamerka,/ aparat foto inny motaż.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadaje. Do planet i księżyca wręcz doskonały.  Niestety jeśli chcieć go zastosować do DS-ów to bardzo trudny zestaw. 2m ogniskowej ciężko stabilnie prowadzić na tak lekkim montażu. Wymaga doświadczenia, krótkich ekspozycji, pewnie zredukowania ogniskowej odpowiednim reduktorem. Na początek przygody z astrofoto, gdy marzy się o pięknych fotkach od razu, można się wręcz zniechęcić 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo tak trochę pod górkę sobie wybrałeś komponenty, jeśli chodzi o astrofotografię DSów. Do filmowania planet i Księżyca SCT 8 cali na EQ5 będzie dobry. 

Ewentualnie można próbować lucky imagingu takim zestawem. Kamerką mono QHY163M przez SCT 8 cali na montażu CG5 GT (to takie EQ5 od Celestrona) coś takiego mi kiedyś wyszło

891_DBE_resize50_1-1.jpg m15_DBE_resize50_3-1.jpg M1_DBE_resize50_2-1.jpg

Po kliknięciu większa rozdzielczość. To są stacki 100-200 klatek po 5s każda. I z reduktorem 0.6x. 

Długich czasów rzędu minuty montaż EQ5 dla 2m ogniskowej wg mnie nie pociągnie, nawet z guidingiem. A metrowy achromat do astrofotografii się nadaje raczej tylko do eksperymentowania.

Zwróć też uwagę, że pole widzenia 2m teleskopu z 11mm kamerką będzie mikroskopijne. Potrzebny będzie reduktor, a jeśli będziesz chciał większy sensor, to korektor, albo reduktor z korektorem. SCTki mają zarówno sporą krzywiznę pola jak i komę. Tylko że taki porządny korektor do astrofotografii przez SCT to wydatek kilku setek euro. 

Jeśli miałbym coś doradzić, żeby od razu mieć trochę radości, to:

  • dokupić do zestawu EQ5 / SCT kamerkę planetarną do fotek Księżyca / planet i ewentualnie lucky imagingu małych obiektów
  • pozbyć się achromatu
  • zamiast niego np Canon 6D albo Nikon 610 modyfikowany plus jakiś Samyang 135 na EQ5 będzie dawał dużo radości. 

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość foci malymi krótkimi rafraktorami ed dubletami lub tripletami, kwadrupletami...

Cos w ten desen:

astrophotography-telescope.jpg

 

W przeciwieństwie do astrofotek US, gdzie większośc uzywa ogromnych SCT

post-17379-0-49558400-1560700072.jpg

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, benekdp napisał:

Okey dzięki, podpowie mi ktoś jeszcze jaki przedział ogniskowej, średnicy i światło siła ? Czy taki SW Esprit 80ED - 80 mm F/5 byłby odpowiedni... ?

Przedewszystkim jak myślisz o astrofoto poważnie to musisz kupić porządny montaż minimum HEQ5 Pro SynScan i tu kompromisu nie ma.

 

  • Thanks 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, benekdp napisał:

Czy mam rozumieć, że Montaż Sky-Watcher EQ5 PRO GoTo SynScan  (głowica EQ-5 + trójnóg polowy stalowy 1,75" NEQ5) nie nadaje się do astrofotografii ?

Nadaje się, ale nie w tej konfiguracji .

  • Thanks 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, benekdp napisał:

Okey, dziękuję za odpowiedzi... ,na przyszłość ... jaki teleskop do focenia DSów ?

W sumie, to każdy z elementów twojego zestawu jest ok. Tyle, że nie za bardzo do siebie pasują, jeśli chce się je zastosować do fotografii DS i wychodzi zestaw skrajnie trudny w użyciu.

Na twój montaż lepiej wrzucić coś lżejszego, z krótszą ogniskową. Zacząłbym od ogniskowych między 300 a 600 mm.

Czy musi być to refraktor? Wielu używa czegoś w stylu ED80. Zacząć można też od teleobiektywu. Ja od pewnego czasu polubiłem focenie Newtonem z krótką ogniskową, a montaż też używam niewielki (CEM-26), podobny nośnością do twojego.

Ogniskowa decyduje o doborze obiektów DS (i vice versa). Krótkie do mgławic takich jak np. Veil czy rozległych obiektów jak M31. Dłuższa do galaktyk o mniejszych rozmiarach kątowych.

Oczywiście można pójść w drugą stronę. Bodajże wczoraj Perry opublikował na forum kolejne świetne fotki zrobione jeszcze większą armatą niż twój SCT, ale robione z reduktorem i z montażu, na którym można by obracać szafę, a nie tylko teleskop.

Co do kamerek... Zostaje jeszcze inna kwestia, komputer do zbierania zdjęć i sterowania montażem. Do pominięcia jest tylko w przypadku wyboru lustrzanki. Jeśli jednak myślisz o kamerce, to komp być musi. Laptop, moim zdaniem, nada się, gdy foci się przy domu i jest zasilanie. W teren (przynajmniej moim zdaniem) nie ma jak ASIair. Łatwe w obsłudze i potrzebuje niewiele energii. Tyle, że ASIair ze specjalizowanych kamerek obsłuży tylko te, produkowane przez ZWO. Czy musi być kamerka monochromatyczna z dużym czipem. Niekoniecznie. Ja używam kolorowej ASI-533 i jestem z niej bardzo zadowolony.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piotrfie dziękuję za obszerną odpowiedź ?

 

W dniu 16.06.2022 o 23:06, piotrfie napisał:

Ogniskowa decyduje o doborze obiektów DS (i vice versa). Krótkie do mgławic takich jak np. Veil czy rozległych obiektów jak M31. Dłuższa do galaktyk o mniejszych rozmiarach kątowych.

Okey, chodź nie bardzo jeszcze czaję dobór kamerki do ogniskowej, przelicznik jakiś tutaj jest czy jak ? M31 to moim zdaniem 2000mm jest idealne ? pewnie tak nie jest, wyjaśni ktoś dlaczego i poda wzór na ogniskową kamerki - ogniskowa teleskopu x wielkość stopy - odległość obiektu?(w ogóle tego nie czaję)

 

W dniu 16.06.2022 o 23:06, piotrfie napisał:

Co do kamerek... Zostaje jeszcze inna kwestia, komputer do zbierania zdjęć i sterowania montażem

Mam lapka Source 4 na i7, 16Gb ram i SSd, a PCta składałem z rok temu (komp na kolejne 5lat ?  wszystko będę montował na PC, a lapek mam nadzieję, że da radę na podgląd i zapis.

Reasumując:

Tak, kupię HEQ zobaczymy co wpadnie 5 czy 6 (nie dziś i nie teraz), ale kupię. Poczytałem troszkę o teleskopach do focenia i też za jakiś czas spadnie mi taki z nieba, nie mniej jednak mój, źle dobrany sprzęt już mnie też troszkę kosztował i chcę spróbować na tym co mam (troszkę praktyki się przyda tej złej i tej dobrej) - pobawię się tym co mam przez chwilkę i będziem wymieniać sprzęt.

 

BTW. Co do samej kamerki iść stricte w kamerkę astro czy zacząć od aparatu ? Budżet max 1500E, aparat jaki mam na oku to Canon EOS R, a astro to ASI 533 MC Pro Color, ew coś z podobnej półki - jakaś mała podpowiedź ?

 

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, wszystkie cenniejsze niż wiedza z lektury "W pustyni i w puszczy" w 4 klasie podstawówki ? ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, benekdp napisał:

Okey, chodź nie bardzo jeszcze czaję dobór kamerki do ogniskowej, przelicznik jakiś tutaj jest czy jak ? M31 to moim zdaniem 2000mm jest idealne

Trochę zależy od wielkości chipa kamerki. Ale trochę.

M31 zajmuje na niebie mniej więcej sześć razy tyle miejsca co Księżyc w pelni. Na ASI-533MC Andromeda przy ogniskowej 420mm ledwie mieści się w kadrze ?

https://www.forumastronomiczne.pl/uploads/monthly_2021_08/M31-small.jpg.b2277f2b003b0a359c6ae055c4f5050a.jpg

Co do planowania kadru, to można użyć programu, który to pokaże. Np. telescopius.com (jest też apka typu PWA od nich). W menu jest tam opcja telescope simulator, można dodać info o sprzęcie (teleskop i kamerka) i zobaczyć jak poszczególne obiekty układają się w kadrze.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, piotrfie napisał:

telescopius.com

"Tato, to jest zaj.....ste"          hahahaha, dzięki wielkie, super sprawa ? już wiem dlaczego padały stwierdzenia "będziesz potrzebował reduktora".

 

Podpowiesz jeszcze co robić, czy stricte kamerka astro czy zapodać sobie Canona eos R ewentualnie model RP, tańszy i gorsza matryca (gorsza tzn. taka sama jak w 6d MK2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, benekdp napisał:

Podpowiesz jeszcze co robić, czy stricte kamerka astro czy zapodać sobie Canona eos R

Nie podpowiem. Tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Zaczynałem od Canona Rebel T1 (to samo co 500D), czyli od matrycy APS-C, ale przesiadłem się na ASI-533MC.

Czyli przesiadłem się na chip mniejszy. Trzeba pamiętać, że im większy chip tym większe "pole widzenia".

Ale jednak coś w kamerce jest mocno na plus. Chłodzenie. Jak się schłodzi chip do -10st. C to szum jest na tyle mały, że do kalibracji starczą tylko flaty i biasy. Szum w porównaniu z Canonem jest na prawdę malutki.

Mały chip, małe pole widzenia, ale czasem to nie tak źle, bo nie łapie się brzegów pola, gdzie najłatwiej o denerwujące zniekształcenia.

Ale co rusz na forum pojawiają się super fotki z Canonów. Tak więc jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2022 o 19:02, benekdp napisał:

ASI 533 MC Pro

Stało się, znalazłem 2 miesięczną kamerkę,negocjowałem, dogadałem i pojechałem.

Ostatecznie stało się to???:

20220703_123702.thumb.jpg.d970288ced346564ac6138855f865492.jpg

I to:

 

 

20220703_123751.thumb.jpg.f4525e32d163f80e9bcfdd19d93f7517.jpg20220703_123735.thumb.jpg.fa367d4245ead9518495c777ab5ddca8.jpg

i to:

 

 

 

20220703_123900.thumb.jpg.888975325803067b781f95782d25ff20.jpg

20220703_123914.thumb.jpg.265fc64378e244130f8e33e270ac32b5.jpg20220703_123908.thumb.jpg.491eee26d22d6d22d545ab2436fc9e5c.jpg

 

Nie było tego w planie, trudno stało się ?

Na czwartek mam kupca na EQ5 pro + Bresser 102/1000, myślę, że Nexstar 8Se też pójdzie do nowego właściciela, w ich miejsce kupię Neq 6 pro + potrzebuję szukacza jakiegoś dokupić ?

 

Idę robić rozkminę sprzętu, pościągać instrukcję etc.

Mam nadzieję, że na tą chwilę mam już sprzęt wystarczający do tego, do czego chciałem...?

 

Dzięki jeszcze raz wszystkim za podpowiedzi, wsparcie  i cierpliwość, cieszę się, że rozumiecie jak tj być początkującym ?

Edytowane przez benekdp
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2022 o 21:09, Grzegorz Czernecki napisał:

Przedewszystkim jak myślisz o astrofoto poważnie to musisz kupić porządny montaż minimum HEQ5 Pro SynScan i tu kompromisu nie ma.

 

Witam, nie będę zakładał nowego tematu i napiszę tutaj,a nie jestem pewny więc wolę podpytać, a  nie chcę znowu wepchać się w sprzęt, który nie będzie odpowiedni ?

Pytanie dotyczy montażu...    Neq6 pro,    Eq6 pro,    Eq6-R Pro...  nie jestem pewny czy nie było jeszcze jakiejś szóstki... nie za bardzo wujek google chce mi odpowiedzieć... który montaż szukać ? jeden starsza wersja, drugi nowsza, eq-r to jeszcze coś innego... ma ktoś z tymi montażami doświadczenie i mógł by mi proszę opisać w 2 zdaniach każdy montaż, co lepsze co gorsze ... co brać co odpuścić.

 

Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co będziesz wieszał na tym montażu? Ten refraktor z posta powyżej? To tak wyjdzie 5-6kg z kamerą i resztą gratów pewnie, tak?

Głowica EQ6 to 15-17kg, do tego statyw i przeciwwagi drugie tyle - nie wiem czy taką masę chcesz taszczyć przy okazji tego dość lekkiego refraktora. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jolo napisał:

A co będziesz wieszał na tym montażu? Ten refraktor z posta powyżej?

Tak, mam jeszcze Nexstar 8se, którego chcę spieniężyć, pójść w zdjęcia, a pewnie skończy się to za jakiś czas, że kupię coś do obserwacji wizualnych... także patrząc przyszłościowo wejdę w szóstkę...

W dalszym ciągu potrzebuję info, a propos różnic Neq6 pro,    Eq6 pro,    Eq6-R Pro.

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne różnice są takie, że najnowsza wersja -R ma fabrycznie paski i kilka bajerów typu wbudowane USB, lepszy klin, inne siodełko, rączka itd. Jak nowy to bym brał -R, jak jakaś fajna używka się trafi w dobrej cenie, a tym bardziej sprawdzona w boju to obojętnie który wybierzesz. 

Tak jak pisał wyżej jolo, to jest bardziej montaż stacjonarny. Ja tego nie dałem rady nosić, jak się ma budkę albo dom z podwórkiem to tak, inaczej idź w coś w stylu HEQ5 abo jakiś mniejszy CEM/GEM. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro teraz masz niewielki rozmiarami i wagą refraktor o w miarę krótkiej ogniskowej i masz nadal montaż EQ5 Pro, to może zacznij focić z tego montażu. Teoretyczna nośność tego monta to 9 do 10kg (do wizuala). Oznacza to, że 5 kilo powinien w sposób odpowiedni do astrofoto pociągnąć, jeśli się dobrze zestaw wyważy i użyje guidingu. Sądzę, że na początek warto popróbować, a kolejne zmiany sprzętu robić, gdy się nieco pofoci i będzie się wiedziało z własnego doświadczenia co w setupie niedomaga, albo co chciałoby się ulepszyć.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)