Skocz do zawartości

Deszcz meteorów w maju?


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj, kolega przypomniał mi o wydarzeniu które ma zdarzyć się już za tydzień. Chodzi o możliwy, niezwykły, deszcz meteorów.
Jak podaje serwis ?Tylko astronomia.pl?, eksperci przewidują, że intensywność deszczu meteorów będzie znaczna i może osiągać nawet 400 meteorów na godzinę. Dla porównania, w ubiegłym roku największą intensywność osiągnęły Perseidy i notowano od 100 do 120 meteorów na godzinę. Szczyt roju według obliczeń powinien wystąpić o 06:29 UTC w dniu 24 maja.

Skąd ten deszcz?

Otóż, stać się to może za sprawą przybysza z kosmosu a mianowicie komety 209P/LINEAR, która w maju minie Ziemię w bliskiej odległości i według astronomów może spowodować powstanie jednego z najbardziej spektakularnych deszczy meteorów.




Wg PAP
Kometa 209P/LINEAR została odkryta dziesięć lat temu, przez automatyczny przegląd nieba, którego zadaniem było poszukiwanie małych ciał Układu Słonecznego.
Po obliczeniu orbity okazało się, że nowa kometa jest obiektem okresowym, który powraca do Słońca co 5.04 roku. Co więcej, orbita komety przechodzi bardzo blisko orbity Ziemi.

Najbliższe przejście przez peryhelium 209P/LINEAR miało miejsce 6 maja 2014 roku. Dokładnie 18 dni później, dnia 24 maja, w świeży materiał wyrzucony przez kometę wpadnie Ziemia. Kometa zbliży się do Ziemi na odległość 0,05 jednostek astronomicznych. To tylko 7,4 miliona kilometrów.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa
Trzy niezależne grupy naukowców wskazują na to, że nasza planeta przejdzie praktycznie przez wszystkie strugi pyłu wyrzucone przez kometę w latach 1803-1924. To może stworzyć warunki, w których dojrzymy może nawet 1000 "spadających gwiazd" na godzinę.

400 czy 1000 meteorów na godzinę... które prognozy będą bliższe prawdy, okaże się w nocy z 23 na 24 maja.
Niestety w Polsce moment maksymalnej aktywności ma wypaść w godzinach 9-10 naszego czasu, a więc w trakcie dnia.
Czas ten jest korzystny dla obserwatorów w Ameryce Północnej. My możemy próbować obserwować to zjawisko w nocy i nad ranem w sobotę 24 maja. Na szczęście w obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc, który w tym czasie znajduje się kilka dni przed nowiem.
Radiant roju, czyli miejsce na sferze niebieskiej, z którego zdają się wybiegać jego meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Żyrafy. (PAP)

Mam nadzieje, że kilka osób zachęciłem do spojrzenia w niebo z piątku na sobotę 23-24 maja.

Cały artykuł na ten temat na moim blogu http://mrudy1212.blogspot.com/

  • Like 7
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamilkł cuś ostatnio - ale jak się odezwie to konkretnie 8)

Dzięki Mariusz za przypomnienie tylko jeszcze pogodę bezchmurwną MASZ zamówić ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha :) oj zamilkł, zamilkł... forum odwiedzam, tylko, jak nie mam nic mądrego do powiedzenia to wolę słuchać ;). Na razie zamówiłem  łąkę do obserwacji i bezksiężycową noc :)... Pogoda i tak robi swoje :P . Mam nadzieje ze będzie oki :)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę. No to trza się na obserwy nastawić. A z tego co baby w autobusie gadały ma być bezchmurnie. Dzięki za info.

 

Ps.

Rudy pozdrowionka dla Ciebie. Odzywaj się częściej

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na złość pokazuje następny cały tydzień bezchmurny i wręcz gorący. Dlaczego na złość, bo następny cały tydzień jestem w pracy :( Ale Wam życzę, żeby ten deszcz meteorów był jak najbardziej obfity :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to rój meteorów, a nie deszcz :P

 

To był deszcz:

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Leonids-1833.jpg

Wiem wiem, ale ja Wam zawszę życzę jak najlepiej :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy tak się napaliłem na ten deszcz a tu mamy 06:29 UTC w dniu 24 maja.

 

Bieżąca różnica to UTC/GMT + 2 godz. Czyli deszcz u nas będzie padać 8.29 w pełnym dniu???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prognoza nad morzem się sprawdzi to pierwszy wyraz tematu mam bankowy Deszcz >:( >:( >:(

Postaram się fotki zamieścić >:D Luuudzie komu z wielkimi znajomościami ja podpadłem i z czym ??????

post-476-0-75599600-1400845384.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie komuś na sąsiednim forum, zamiast bana dostałeś chmury  ;)

Nie wolno karać 2 razy za to samo - działkę otrzymałem -2 punkty :-[  to chyba nie..... ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się Erbuś,  my temu komuś co urok rzucił prześlemy padające z deszczem żaby i kowadła  ;)

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka drobna uwaga - deszczem meteorów zwyczajowo nazywa się sytuację, kiedy ZHRy przekraczają 1000. W tym wypadku prognozy mówią o ZHR na poziomie kilkadziesiąt do 400, więc do deszczu trochę brakuje.

Ja jakoś specjalnie się na to zjawisko nie nastawiam - podejrzewam, że u nas uda się zobaczyć nad ranem kilka zjawisk na godzinę. Oczywiście na wszelki wypadek będę w tym czasie w terenie ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na noc zapowiadają burze z gradobiciem :) Cudownie!

Mam nadzieję, że to gradobicie to mają na myśli meteory...

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanie. Chce spróbować coś złapać, Canon 1000D i kitowy obiektyw @18mm

Gdzie celować? Myślę, że żyrafa w centrum kadru, to nie najlepszy pomysł, gdzie mniej więcej spróbować ustawić aparat?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie celować? Myślę, że żyrafa w centrum kadru, to nie najlepszy pomysł, gdzie mniej więcej spróbować ustawić aparat?

Między Żyrafą a Polarną - tak bliżej Polarnej.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze zawsze jak jest jakieś piękne zjawisko to u mnie chmurwy , jasny gwint  :'(  :'(  :'(

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Roztoczu pięknie i przejrzyście, w oczekiwaniu na jakiekolwiek meteory wycieczka z GoTo po e-kach, NGC itp. Jak na razie ani jednego meteoru  :unsure:

 

p.s. sprawdzając pod światłem stan zaroszenia teleskopu nie wiedziałem że po świecie pełzają tak przerażające robaki- 10 pseudo odnóży i dziwne antenki-normalnie nie wiadomo gdzie du... a gdzie głowa  ;)  

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzą jakieś chmurwy i sikają deszczem... Poczekam do 2, jak się nie polepszy to jutro nacieszę się fotami tranoxa chociaż :P

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)