Skocz do zawartości

Deszcz meteorów w maju?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę Was dobijać, ale u mnie jest pięknie, cieplutko, siedzę w samej koszulce i poluję już teraz na nowy rój ;)

Filip nie dobijaj , u mnie leje grzmi leje grzmi leje  :'(  :'(  :'(  :'(

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ciepło... pięknie... przyjemny wiaterek... tylko coś meteorów jakby niewiele :P Wprawdzie bawiłem się teleskopem i obserwowałem trochę, ale w międzyczasie nie wyłapałem ani jednego meteoru. Więc Panowie, nie ma spiny... póki co wieje nudą.

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ciepło, wiaterek tyle że co z tego. Wieczorek zapowiadał się ładnie, pojechaliśmy z bratem na naszą miejscówkę i wielka lipa. Niby gwiazdy widać ale jakiś syf w powietrzu wisi, niebo tak słabiutkie że znacznie lepsze miewam z balkonu w środku miasteczka. Więc długo nie zabawiliśmy, trochę szybkiego lukanka na planety, kilkanaście DS-owych standardów na osłodę nieudanego wyjazdu i wróciliśmy z powrotem. Jeden bezsprzeczny Camelopardalid upolowany, jasny ale krótki.

Popoluje jeszcze za godzinkę z balkonu, może bliżej świtu więcej ich będzie. :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą noc lało:( . Na otarcie łez, słucham  wpadających meteoroidów na amerykańskim radarze:). Jest tego sporo ale chyba niezbyt wielkie okruchy wpadają w atmosferę... Pingi są słabe  :)

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.spaceweather.com/&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dspace%2Bweather%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DX

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę opisać moją przygodę z deszczem meteorów, Żyrafoid. Powiem tak nie było drobnicy..ale były dwa hiperbolidy!

 

Ale od początku:

  • Budzik na 3.30 czyli 1.30 UT
  • Canon mocno dokręcony na głowicy PZO, uzbrojony w EFS 18-55 zawisł na wysokości 1,5m 8)
  • Przeżyłem traumę nigdzie nie można było kupić kasku, a do remizy nie chcieli  mnie wieczorem wpuścić..dysponent przez domofon krzyknął coś w stylu: przyjdź pan jak się będzie palić! Przyjdę przyjdę- pomyślałem w duchu jak wam bolid remizę rozwali...przyjdę jako ekspert >:(
  • Wkroczyłem więc z odsłoniętą głową na podest tarasu
  • Pierwsze co mnie uderzyło to hiperboloid lecący ze wschodu,  miał dziwnie zagięty kształt nie zmieniał gwałtownie położenia więc leciał pewnie na mnie...żadnej kakofonii nie słyszałem -musiał być daleko!

post-3-0-86487500-1400917206_thumb.jpg

  • Następnie zobaczyłem inny....jakby rozdwojony pewnie rozpadł się w stratosferze! Żaden z nich nie doleciał do ziemi, nie poczułem też wstrząsu uderzenia, potem przyszły chmury nie znam ich dalszego losu....

post-3-0-24437300-1400917205_thumb.jpg

  • Żyrafoidy uważam za zaliczone! Pięknie jest popatrzeć czasem  na tak urokliwe zjawisko!

 

  • Like 7

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do posłuchania http://spaceweatherradio.com/ - Wydaje się że teraz częstotliwość "pojawiania" się meteorów jak by wzrosła.

  • Like 1

Wspólne niebo, wspólna pasja.

Astronomy is my life

 

CG5-GoTo, C8N, Lunt LS 60THa, Canon 7D, Samyang 85mm, Samyang 8mm, Canon 17-85 IS i trochę innych szpargałów 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Całą noc fotografowałem, powstało z tego trochę wirówek (star trailsów) które można zobaczyć tutaj, oraz dwa filmiki (time laps) które się wrzucają na Dropboxa.

 

 

Przejrzałem foto, i z tego co widzę, złapałem jednego Camelopardalida, a może, nie łamiąc sobie języka, Żyrafoida ;)

 

Może coś jeszcze przegapiłem, bo było trochę sporadycznych i satelit- ale ten jest ładny i jasny, choć krótki- co odpowiada opisom wizualnym kolegów z for astro.

 

Enjoy!

 

Canon 1000D 18-55 @18mm

 

post-901-0-47220800-1400933667_thumb.jpg

 

 

 

 

 

EDIT:  Oba filmiki można obejrzeć tutaj :)

  • Like 6

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że masz chociaż jednego . Ja musiałem się zadowolić burzą ;) , super filmiki .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, chyba złapałem tego samego w 300s klatce.  :)

ST8300C+Vixen Polarie i obiektyw 18mm Canona.

attachicon.gifCamMeteor2.jpg

Jacku, o której zrobiłeś to zdjęcie?

Moja klatka:

"24 maja 2014, 00:14:34"

 

P.S. Dobrze kojarzę, że mieszkasz na Dzikowie?

EDIT: A tutaj chcę pokazać, że można robić startrailsy i łapać meteory bardzo budżetowo :)

Laptop lub jakiś wężyk spustowy, aparat i statyw za kilkanaście złotych :P

Tu już rano, więc obiektyw zamknięty. Było już w zasadzie jasno, ale fotki z telefonu

 

post-901-0-08290600-1400953810.jpg

 

 

post-901-0-72308000-1400953810_thumb.jpg

 

 

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)