Skocz do zawartości

Newton do planet - ekonomicznie


gronki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Stara pasja nie zginęła, i po 2 latach wizuala chciałbym wrócić do fotografii planetarnej. Oczywiście, najlepszy sprzęt to byłby jakiś SCT. NIestety, względy finansowe (budżet studencki) nie pozwalają na taki wydatek. Ponadto, zależy mi na szybkim czasie chłodzenia instrumentu, odpadają więc wszystkie Maki o sensownych rozmiarach.

 

Dlatego rozważam 2 warianty:

 1/ GSO 200/1000

 2/ GSO 200/1200 dobson + obejmy

 

W obu wariantach tuba wisiałaby na HEQ5. Do fotografii używałbym DMK21 (stara wersja) + IR Pass + (w przyszłości) barlow/powermate 3x.

 

Drugi wariant jest o wiele lepszy do planet, bo:

 - mniejsza obstrukcja centralna

 - mniejsza swiatłosiła -> mała wrażliwość na odchyłki kolimacji

 - perspektywa tuningu w przyszłości: mniejsze LW, wyczernienie, pająk łukowy, ...

Niestety, niesie ze sobą też minusy:

 - nieco większa masa, sporo większy moment skrętny

 - ryzyko ugięć tuby (?)

 

Widziałem w internecie sporo niezłych fotek z tub 200/1000, o dziwo o wiele mniej z 200/1200. Tłumaczę to sobie o wiele mniejszą popularnością tego rozwiązania, bo obrazy przecież (z mojego doświadczenia) dłuższa rurka daje nieco lepsze.

 

Co byście wybrali? :)

 

Pozdrowienia!

g.

 

 

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co byście wybrali? :)

Moim skromnym zdaniem 200/1000 choć to i tak dużo za dużo na HEQ5. Zarżniesz montaż i przy czipku DMK będziesz miał galaretkę nie stabilny obraz, na dodatek nie do opanowania przy minimalnym zefirku.

Proponował bym dozbierać na montaż lub na SCT lub MAKa aby uniknąć nerwów - takie avikowanie ma być przyjemnością nie kontynuacją codziennych nerwów :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko kusi mnie by spróbować z Newtonem, Mak 150 potrzebował ponad 2 godzin do osiągnięcia przyzwoitej temperatury. Szukam zestawu na szybkie wypady: rozkładamy - strzelamy - składamy - wracamy spać ;)

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko kusi mnie by spróbować z Newtonem, ............ rozkładamy - strzelamy - składamy - wracamy spać ;)

Wszystko ładnie - pięknych fotek z tego Newtonka multum, tylko nie na HEQ5 ......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem 200/1000 choć to i tak dużo za dużo na HEQ5. Zarżniesz montaż i przy czipku DMK będziesz miał galaretkę nie stabilny obraz, na dodatek nie do opanowania przy minimalnym zefirku.

Proponował bym dozbierać na montaż lub na SCT lub MAKa aby uniknąć nerwów - takie avikowanie ma być przyjemnością nie kontynuacją codziennych nerwów :)

 

Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić Jacku :)

 

Astrofoto planet jest dużo mnie wymagające w stosunku do montażu.

 

Ja avikuję na wysłużonym, lekko zdezelowanym CG5 za 300zł z napędem w RA. Montaż nie ma lunetki - ustawiam go na oko.

Wisi na nim MAK Bosma o średnicy 8'' i ogniskowej 2400. Całość z kamerką DMK 618 waży dobre 13-14 kg. Obraz może nie stoi w miejscu ale nagrywanie jest komfortowe.

 

Poniżej przykład:  Ogniskowa 7200mm (Z barlowem TV x3), seeing znośny. Film (trochę jakość podupadła przez YT) + obrobiony stack B/W

 

 

post-331-0-38384200-1400763937.jpg

 

Oczywiście dobre wyważenie jest kluczowe żeby nie zarżnąć zębatek ale montaż bez problemu daje radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić Jacku :)

 

Astrofoto planet jest dużo mnie wymagające w stosunku do montażu.

 

Ja avikuję na wysłużonym, lekko zdezelowanym CG5 za 300zł z napędem w RA. Montaż nie ma lunetki - ustawiam go na oko.

Wisi na nim MAK Bosma o średnicy 8'' i ogniskowej 2400.

Oczywiście dobre wyważenie jest kluczowe żeby nie zarżnąć zębatek ale montaż bez problemu daje radę :)

Dlatego proponowałem Maczka lub SCT, którego gabaryty nie przekraczają 50 cm długosci ... i tu przysłowiowy pies pogrzebany - idealne wyważenie metrowej czystej rury  o takie długie ramie mi chodziło + powierzchnia, którą daje :)

Pod względem nośności EQ5 czy MON2 nie różnią się zbytnio od HEQ5.

Wyznaję zasadę, że przy astro-foto powinniśmy mieć zapas nośności montażu duzo mniejszy przy awikowaniu planet duży przy DS.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego proponowałem Maczka lub SCT, którego gabaryty nie przekraczają 50 cm długosci ... i tu przysłowiowy pies pogrzebany - idealne wyważenie metrowej czystej rury  o takie długie ramie mi chodziło + powierzchnia, którą daje :)

Pod względem nośności EQ5 czy MON2 nie różnią się zbytnio od HEQ5.

Wyznaję zasadę, że przy astro-foto powinniśmy mieć zapas nośności montażu duzo mniejszy przy awikowaniu planet duży przy DS.

 

Fakt, do DS musi być duży zapas.

 

Ale naprawdę - z 8'' Newtonem na HEQ5 to powinno się bez problemu udać.

Mój MAK też nie jest kompaktowy - ma około 70 cm. Kawał walca :)

 

PS: Film już powinien działać - dzięki za cynk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynikać może że HEQ5 sobie poradzi z tubą 200/1000 do filmowania. Znam nawet osoby które taką kombinacją robią zdjęcia DSów (dodatkowo na wyciągu wisi ponad 2kg sprzętu) jak np MateuszW z sąsiedniego forum - warunkiem tu jest jednak w miarę bezwietrzne otoczenie. Tutaj nawet nie nośność jest najważniejsza, tylko sztywność głowicy montażu i statywu - tutaj jednak HEQ5 wg mnie wypada dużo lepiej niż EQ5. Tak że osobiście zaryzykowałbym taki zestaw 200/1000 + HEQ5 do filmowania planet i Księżyca, ale zgodzę się w 100% z Jackiem, że do fotografii DSów takim zestawem należałoby się uzbroić w kilka ton cierpliwości i szczerze bym odradzał raczej :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

 

Jak mówiłem, niestety katadioptryki odpadają ze względu na cenę i czas chłodzenia, a do granicy rozdzielczości Maka 150 już doszedłem.

 

Astrofoto DS mnie nie kręci -- ewentualnie od czasu do czasu droga mleczna obiektywem szerokokątnym, no ale do tego nie potrzeba nawet HEQ5 :)

 

A więc będzie 200/1000. No chyba, że jeszcze jakieś pomysły się pojawią u forumowiczów :)

 

Pozdrowienia!

g.

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Będzie 200/1000 GSO :)

 

Pytanie dodatkowe: Jaką rurkę dobrać do EQ6 i Canona 1100D, żeby można było robić całkiem przyzwoite zdjęcia bez guidingu? Zależy mi na braku guidingu, ponieważ zestaw ma być obsługiwany na obozach astronomicznych przez młodzież, a zatem zależy mi na łatwości obsługi -- nawet kosztem skali obrazu.

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzędu 5 minut, w większości młodzież fotografuje M-ki, a więc ekstremalnie słabych powierzchniowo obiektów raczej nie będzie :)

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki Barlow do tego ustrojstwa? Barlow 3x da mi F15 i f=3000mm, Barlow 5x da F25 i f=5000mm. O ile pamiętam, DMK21 wymiękała na F24 z IR-Pass, za to doskonałe obrazy dawała z czerwonym filtrem. Przy f=3000mm wydaje mi się, że będę czuł lekki niedosyt jeśli chodzi o skalę obrazu. Optymalny byłby PowerMate 4x, ale ta cena... RIk, o ile pamiętam, swego czasu chwaliłeś barlowy GSO, jako dobry kompromis jakości do ceny. Mógłbyś przypomnieć o które konkretnie chodziło? (tu lista barlowów na stronce DO: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/soczewki-barlowa,c6.html ).

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update: wyhaczyłem nową DMK21, a więc taka będzie :)

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka będzie jakość obrazu z soczewą x5 w takim niutonku? Przy x5 to w 99% nocy będzie wrażenie, że się foci 'pod wodą' ;-) Pewno przy x3 to będzie 80%, albo więcej.

x3 to f/15, czyli za mało dla kamery, x5 to f/25 czyli całkiem sporo - na niezbyt ciemne planety.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, zamówienie poszło, teraz czekać na pogodę :)

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)