Skocz do zawartości
Hass-pol

Montaz RB 100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum wiec najpierw się przedstawię.

Radek Hass-pol z Gdyni, '82 rocznik :) Widziałem kilka znajomych nicków także co niektórzy mnie znają z innych forum ? for ? :)

Za namową Ignisdea postanowiłem pochwalić się moim projektem, nad którym pracowałem przez ostanie dwa lata.

Montaż nie był jeszcze testowany w bojowych warunkach, ale po pierwszych testach zapowiada się obiecująco.

Nie będę opisywał wszystkich prac po kolei, mam nadzieje ze Ignisdei nie pogniewa sie jak odeśle was na chwile na forum astromaniaka gdzie prowadziłem ten temat bardzo opisowo.

Wrzucam kilka zdjęć i filmik, mam nadzieje ze może kogoś zachęcę do budowy własnego montażu. Nie jest to proste, ale jest do zrobienia...

Ma montażu jest Light Bridge 16" wspierany przez MT-800 który będzie jako guider.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Śledziłem wątek na sąsiednim forum od samego początku i powiem szczerze, że z niecierpliwością czekałem na finalizację. Pięknie się prezentuje maszyna, a MT-800 wygląda przy głównym teleskopie jak większy szukacz  :P

Teraz czekamy na pierwsze obrazy  :D

Pozdrawiam

KK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rzeczywiście imponujące, to pomieszczenie w którym stoi to obserwatorium ? Bo nosić chyba tego nie będziesz ;).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję :) oczywiście trzeba poczekać do pierwszej sesji żeby powiedzieć że praca nie poszła na marne.

Charon, pierwsza koncepcja zakładała ze to będzie mobilny montaż... ale podczas budowy przybywało co raz więcej kg :) wiec musiałem się ustabilizować.

Dołączona grafika

Standardowy projekt obserwatorium z dachem na rolkach. Marzyła mi się kopuła, ale spieszyłem się przed sniegiem i nie zdążyłbym jej zbudować.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hass... czy było już "pierwsze światło"? Minęło sporo czasu, podziel się wiadomościami jak wypadły testy w boju :)

KK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pierwsze swiatło juz było, jednak to wymagajacy sprzet i jeszcze musze sie troche nauczyc.

Po za tym co chwile mam jakies problemy, wiecej czasu poswiecam na sprzet niz na obserwacje.

Jeszcze troche cierpliwosci :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przepraszam że dopiero teraz :) ale zapadłem w długi sen, zimowy.

Dziękuję. Co do kosztów, to jeśli masz narzędzia i czas za darmo, to reszta wyniesie się około 3-5 tyś.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

intryguje mnie twój projekt.Masz jakieś plany,szkice,interesuje mnie napęd ::) jakie łożyska zastosowałeś?no i jak się sprawuje w obserwacji,czy astro foto?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I tu się pojawia problem :) otóż robiłem go "z głowy" jedyne obliczenia jakie zrobiłem to przełożenie - obliczenie odpowiednich średnic wałków i kół dla przekładni ciernej. Zacząłem od projektu 3D w Inventorze, ale wtedy dopiero uczyłem się programu i szkoda mi było czasu, wolałem działać od razu - nie twierdzę że nie bez problemów, bo kilka zrobiłem, które później musiałem naprawiać.

Co do efektów, to za dużej kolekcji nie mam - do zdjęcie było zrobione w trakcie pierwszych testów - bez guidu.

30sek. ISO 1600 Canon 450D MT-800

12312313123123123.JPG

Montaż sprawował się bardzo dobrze (obecnie nie jest w użyciu) bardzo duża zasługa przekładni ciernej - zaproponowanej przez JaLe.

Łożyska - przednie kulkowe jednoszeregowe, tylne - oporowe (stożkowe) średnica wału zwe fi 80 - ścianka 10mm, "skrzynki" 250x250x400 - o ile dobrze pamiętam, ogólna waga około 80kg. Więcej zdjęć znajdziesz na: http://rbaranowski.pl/projekty/rb-100-monta%C5%BC/

Chętnie odpowiem jak będziesz miał jakieś dodatkowe pytania.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zainspirowała mnie Twoja robota.Tworze swój własny projekt,na razie na papierze,póżniej sklejka,następnie alu i stal nierdzewna.Jak zda egzamin,będę potrzebował elektryki, ^-^

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja poszedłem trochę na łatwiznę i wmontowałem do mojego montażu elektronikę z EQ6 - przy zachowaniu tego samego przełożenia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zastosuje przekładnie cierną,ewentualnie pasową,do tego silnik krokowy,elektronikę... jeszcze nie wiem :-\       

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta