Skocz do zawartości

Montaz RB 100


Hass-pol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum wiec najpierw się przedstawię.

Radek Hass-pol z Gdyni, '82 rocznik :) Widziałem kilka znajomych nicków także co niektórzy mnie znają z innych forum ? for ? :)

Za namową Ignisdea postanowiłem pochwalić się moim projektem, nad którym pracowałem przez ostanie dwa lata.

Montaż nie był jeszcze testowany w bojowych warunkach, ale po pierwszych testach zapowiada się obiecująco.

Nie będę opisywał wszystkich prac po kolei, mam nadzieje ze Ignisdei nie pogniewa sie jak odeśle was na chwile na forum astromaniaka gdzie prowadziłem ten temat bardzo opisowo.

Wrzucam kilka zdjęć i filmik, mam nadzieje ze może kogoś zachęcę do budowy własnego montażu. Nie jest to proste, ale jest do zrobienia...

Ma montażu jest Light Bridge 16" wspierany przez MT-800 który będzie jako guider.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

  • Like 4


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum, śledzę budowę na bieżąco na Astromaniaku i wielki szacunek dla ciebie za wykonanie.

Jestem ciekaw jak będą wychodzić zdjęcia z 16".

A przy okazji zapraszam na zlot do Zatomia http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=496.0

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledziłem wątek na sąsiednim forum od samego początku i powiem szczerze, że z niecierpliwością czekałem na finalizację. Pięknie się prezentuje maszyna, a MT-800 wygląda przy głównym teleskopie jak większy szukacz  :P

Teraz czekamy na pierwsze obrazy  :D

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) oczywiście trzeba poczekać do pierwszej sesji żeby powiedzieć że praca nie poszła na marne.

Charon, pierwsza koncepcja zakładała ze to będzie mobilny montaż... ale podczas budowy przybywało co raz więcej kg :) wiec musiałem się ustabilizować.

Dołączona grafika

Standardowy projekt obserwatorium z dachem na rolkach. Marzyła mi się kopuła, ale spieszyłem się przed sniegiem i nie zdążyłbym jej zbudować.

  • Like 1


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
  • 6 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 rok później...

I tu się pojawia problem :) otóż robiłem go "z głowy" jedyne obliczenia jakie zrobiłem to przełożenie - obliczenie odpowiednich średnic wałków i kół dla przekładni ciernej. Zacząłem od projektu 3D w Inventorze, ale wtedy dopiero uczyłem się programu i szkoda mi było czasu, wolałem działać od razu - nie twierdzę że nie bez problemów, bo kilka zrobiłem, które później musiałem naprawiać.

 

Co do efektów, to za dużej kolekcji nie mam - do zdjęcie było zrobione w trakcie pierwszych testów - bez guidu.

30sek. ISO 1600 Canon 450D MT-800

 

12312313123123123.JPG

 

Montaż sprawował się bardzo dobrze (obecnie nie jest w użyciu) bardzo duża zasługa przekładni ciernej - zaproponowanej przez JaLe.

 

Łożyska - przednie kulkowe jednoszeregowe, tylne - oporowe (stożkowe) średnica wału zwe fi 80 - ścianka 10mm, "skrzynki" 250x250x400 - o ile dobrze pamiętam, ogólna waga około 80kg. Więcej zdjęć znajdziesz na: http://rbaranowski.pl/projekty/rb-100-monta%C5%BC/

 

Chętnie odpowiem jak będziesz miał jakieś dodatkowe pytania.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zainspirowała mnie Twoja robota.Tworze swój własny projekt,na razie na papierze,póżniej sklejka,następnie alu i stal nierdzewna.Jak zda egzamin,będę potrzebował elektryki, ^-^

CGEM DX,BM-152/760,ES-30/82,ES-14/82,MTO-500,Canon700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Hej.

Tak nieśmiało spytam, gdzie można zobaczyć zdjęcia DSO zrobione na tym montażu?

Pytam z ciekawości i solidarności jako autor dużego paralktycznego montażu widłowgo. 🙂 

Edit. 

Zapomniałem o najważniejszym: gratuluję pomysłu, determinacji i wszystkiego, co potrzebne po drodze do celu. Świetna robota! 

Edytowane przez Vroobel
  • Thanks 1

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda.

Mam pewną teorię odnśnie budowy montaży ATM, która w tym przypadku nie musi się sprawdzać.

Jak wspomniałem, zbudowałem duży - znaczy cięzki, 90kg - paralaktyczny montaż widłowy dla mojego Newtona 10". Budowałem go pół roku od zera, od rysunków na kartce, poprzez cięcie profili alu, wiercenie, cięcie i spawanie podstawy, klina itd. Pół roku później okazało się, że ten piękny na swój sposób montaż nie daje satysfakcji. To precyzja nie taka i trzeba ją zwiększyć, to seeing nie ułatwia, to guider Evoguide się ugina na lichej stopce itp. Tuning zajął mi kolejny rok, bo o ile budowę można kontynuować w dość szerokim zakresie podczas deszczu, o tyle testy wymagają już dobrej pogody. Dla przykładu, w mojej lokalizacji dobra pogoda do astrofotografii była w tym roku raptem osiem razy! Osiem razy mój Newton w tym roku widział gwiazdy! Wtracając do mojej teorii, nawet, jeśli ktoś miał zapał do zbudowania czegoś naprawdę wspaniałego, to mogło się okazać, że dzieło nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. I co dalej? Jedni się nie poddają i walczą do ostatniej krwi, a inni... A może też życie komuś się inaczej poukładało, niż zakładał?

Byłoby miło poznać dalsze losy tego budzącego respekt montażu. Życzę powodzenia Autorowi.

PS.

Odpowiedź Kolegi polaris wcale nie jest śmieszna, jakby na to wskazyła czyjaś reakcja. Dwa lata budowy, bo tyle, jak czytam, zajęło to Koledze Hass-pol, to kawał pracy, rezygnacja z innych aktywności, sporo nadzieji i zapewne kilka po drodze konfliktów. Nie po to się to robi, żeby taki sprzęt osiągnął ww. status. Niech się postawi w tej roli każdy następny, kto zechce się śmiać. 

Edytowane przez Vroobel

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polaris napisał:

Konstruktor logował się ostatnio 2,5 roku temu. Od czasu przekazania montażu w Zatomiu lata temu, mont chyba leży bezczynnie i osiągnął cenę złomu. 

Cena złomu to troszeczkę niefortunne stwierdzenie!!! 🤐

 

Niemal na każdym zlocie próbowałem określone osoby w mniejszym lub większym stopniu zainteresować budową obserwatoriun u Pyry. Sam Leszek, zobowiązał się wygospodarować na to kawałek terenu. Niestety  mimo entuzjazmu, nikt nigdy nie dał mi konkretnie odpowiedzi.

Twórca montażu przekazał mi konkretne wskazówki ,odnośnie wykorzystania tego sprzętu ,ma on pozostać w forum ,to jest wyraźne życzenie Radka Baranowskiego.

Nie uważam , że montaż nadaje się tylko do utylizacji na pewno nadaje się do odświeżenia. Rozmawiałem na ten temat z kilkoma osobami, które  się orientują w takich sprawach. Nie jest trzymany w mokrej piwnicy, ani w miejscu w którym korozja następuje w zastraszającym tempie. Może zostanie on wykorzystany przez społeczność FA w wybudowanym obserwatorium. Zloty w Zatomiu mają też  nowego organizatora.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje też duża szansa, że w następnych latach powstanie coś w rodzaju astrobazy w Bieszczadach.

Jest to projekt , do którego się bardzo poważnie przymierzam.

Jeżeli montaż RB100 nie znajdzie zastosowania w Zatomiu, niewykluczone że zostanie wykorzystany w moim nowym projekcie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki. 

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem na innym forum, znam (z polskich forów właśnie) łącznie sześć projektów montaży EQ różnej maści (nie licząc tych pico montaży drukowanych na drukarce 3D), w tym mój, a z czterech z nich zdjęć nigdy nie widziałem. Stąd moje wnioski i moje posty.

Edytowane przez Vroobel

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, polaris napisał:

Ja również, bo żal takiego sprzętu.

Moje niefortunne stwierdzenie oparłem na stanie montażu sprzed 6 lat. Nie wiem jak wygląda dziś.

PA012032.JPG

PA012033.JPG

PA012034.JPG

Niezabezpieczona stal, ma to do siebie że koroduje. Montaż już wtedy wymagał odświeżenia.

Montaż przed zostawieniem go w Zatomiu, przetestowałem. Działał. Obrazuje to niniejszy film.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)