Skocz do zawartości

Planeta w kapeluszu i perły wiosennego nieba - Wały Chrobrego - 24 maja


Marcin_B

Rekomendowane odpowiedzi

Już po raz drugi w tym roku organizujemy otwarte dla szczecinian obserwacje astronomiczne popularnych i widowiskowych obiektów nocnego nieba. Tym razem przez największy teleskop amatorski w Polsce, Sowa pokażemy Saturna  i inne jaśniejsze obiekty. Obserwacje prowadzone będą od godz. 21.30 na Wałach Chrobrego i dostępne będą absolutnie dla wszystkich ciekawych nowych wrażeń wizualnych, bez względu na wiek.
 
Prócz Saturna, w którego wycelowana będzie "Sowa", będzie można zobaczyć również Marsa, a także M13, M57, Sombrero oraz perełkę wśród gwiazd: Albireo ? gwiazdę ?podwójną?.
Warto pojawić się na "Wałach" samemu, z rodziną lub ze znajomymi. Prócz pięknych "perełek" wiosennego nieba, zaprezentujemy również popularne aplikacje komputerowe - mapy nieba.
 
Podczas marcowych obserwacji Jowisza na "Wały" przybyło ok 500 osbó. Po sukcesie ostatniej soboty (wystawę Astrofotografii zobaczyło min. 1000 gości) liczymy na dwukrotnie większą ilość odwiedzających. Szykuje się niezły Astro-Fest:)

Zapraszamy!
 
 
Obserwacje astronomiczne otwarte dla Szczecinian
24 maja 2014, godz. 21.30
Wały Chrobrego
Organizatorzy: PTMA Szczecin, Urząd Marszałkowski
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza z relacji, tak na gorąco:

Mimo obaw o pogodę (a prognozy nie były sprzyjające) udało się zorganizować w Szczecinie kolejne masowe astro - wydarzenie.

Na Wałach Chrobrego było grubo ponad 500 osób, które oczekiwały na zmierzch i możliwość obserwacji przy użyciu SOWY i 10- ciu innych teleskopów.

Choć pierwszy pojawił się Mars, potem Arktur i Spika to dalej worek z obiektami do zobaczenia z centrum miasta się rozsupłał.

Wyszedł zza chmur na horyzoncie główny bohater imprezy, Saturn wraz z Tytanem i innymi księżycami. Atrakcją była M13 i układy wielokrotne gwiazd

w tym spektakularny Albireo w Łabędziu oraz Mizar i Alkor (to już układ sześciokrotny).

 

Z rzutnika wyświetlany był obraz Saturna na żywo, toczyły się dyskusje, pojawiały się pytania, rozdawaliśmy obrotowe mapki nieba, zakładki do książek i inne.

Były też media, w tym ogólnopolskie. W ten sposób udała się nam popularyzacja astronomii w Szczecinie.

 

Byliśmy w razie braku przejrzystości nieba przygotowani na prelekcje i teoretyzowanie, był jednak pokaz. Szczególnie zastanawia, skąd Tadeusz (statek)

ustalając termin imprezy w styczniu jeszcze przewidział pogodę... To najskuteczniejsza prognoza meteo, jaką spotkałem i to po raz drugi już w tym roku :D  .

Jutro a w zasadzie dziś kolejny event szczecińskiego PTMA czyli dzienny pokaz Słońca 2-ma teleskopami słonecznymi i innymi z folią ND na Jasnych Błoniach.

Dzieje się :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, super podoba mi się, ostatnio brakuje mi tego typu spotkań, ale będą mam nadzieję i u mnie, w sumie moje spotkania z dziećmi to nie to samo, co Wasze, ale PTMA, chociaż znajduje się różnych miastach Polski, a robi tego typu imprezy pokaz to przecież jedno i to samo zgrupowanie a więc, dziękuje Wam za relację oraz dodatkowe zdjęcia z pokazu. Pozdrawiam Was Serdecznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-Watcher N-150/750 Dual Speed

Montaż EQ3 + lunetka biegunowa

Okular: 9mm Plossl Soligor, 32mm Plossl Celestron

Barlow: GSO 2,5x APO & GSO 5x APO

CCD LOGITECH 3000PRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnia sobotę na Wałach Chrobrego to było więcej teleskopów niż podczas marcowego ogladania nieba.

Mnie osobiście najbardzej zadziwiły wizualne obserwacje Saturna przez  8" rooferowego RC-ka.

Byłem zaskoczony, że tak go dobrze było widać :)

 

 

DSC_6289.JPG

  • Like 5

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)